مروری بر بازار جهانی NFT در 3 ماه دوم سال 2023. حجم فروش OpenC کاهش یافته است


از آنجایی که محبوبیت NFT های دارای مشخصات تصویری همچنان رو به کاهش است، OpenSea، بزرگترین بازار NFT جهان، کاهش حجم فروش را تجربه کرده است.

به گزارش والکس و به نقل از ambcrypto، توکن‌های غیرقابل تعویض مبتنی بر اتریوم و چند ضلعی (NFT) در بازار OpenSea، ماه ژوئن را با کمترین حجم فروش در سه ماهه دوم سال به پایان رساندند. این روند نزولی به NFT های با کیفیت بالا نیز کشیده شده است.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط Dune Analytics، حجم فروش ماهانه NFT‌های مبتنی بر اتریوم و Polygon در بازار OpenSea سه‌ماهه دوم را در پایین‌ترین سطح خود از ابتدای سال به پایان رساند.

بر اساس داده‌های ارائه‌دهنده داده Anchin، فروش NFT‌های مبتنی بر اتریوم در بازار در پایان فوریه به 61.643 میلیون دلار به بالاترین میزان در 9 ماه گذشته رسید. با این حال، به دلیل کاهش محبوبیت نوع خاصی از NFT، یعنی آنهایی که به عنوان عکس پروفایل استفاده می شوند، فروش کلی NFT نیز کاهش یافت و تا پایان ژوئن شاهد کاهش 75 درصدی حجم فروش ماهانه در بازار OpenC بودیم.

حجم معاملات NFT در حال کاهش است

در طول دوره سه ماهه مورد بررسی، OpenSea Market بزرگترین فروش NFT های مبتنی بر اتریوم خود را در ماه آوریل با مجموع 98.285 میلیون دلار به ثبت رساند. در ماه مه، این تعداد 36 درصد کاهش یافت و تا پایان ژوئن، با فروش کل 79.161 میلیون دلار، حجم فروش بازار OpenSea طی یک دوره 90 روزه 43 درصد کاهش یافت.

جالب اینجاست که اگرچه ژوئن امسال کمترین حجم فروش NFT های مبتنی بر اتریوم را در بازار OpenSea ثبت کرد، داده های جمع آوری شده توسط Dune Analytics نشان می دهد که تعداد NFT های فروخته شده در این ماه 82 درصد افزایش یافته است. در ماه می، تنها 246857 NFT مبتنی بر اتریوم در OpenSea فروخته شد. اما در ماه ژوئن این تعداد به بیش از 450000 NFT رسید. با این حال، در کل دوره بازار سه ماهه دوم، تعداد NFT های معامله شده 23 درصد کاهش یافت.

NFT های Polygon مبتنی بر OpenSea در سه ماهه گذشته عملکرد خوبی نداشتند. داده های مشابه کاهش 59 درصدی در حجم فروش ماهانه را نشان می دهد. پس از رکورد فروش NFT های مبتنی بر Polygon در ماه فوریه به مبلغ 49.83 میلیون دلار، فروش NFT های مبتنی بر Polygon در OpenSea از آن زمان 89 درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، چند ضلعی NFT در بازار کمترین تعداد فروش خود را در سه ماهه دوم در ماه ژوئن به ثبت رساندند. از آنجایی که Polygon در مجموع 228859 NFT در ماه ژوئن در OpenSea فروخته است، در 90 روز گذشته شاهد کاهش 34 درصدی در فروش بوده ایم.

بازار گران قیمت NFT نیز در امان نبود

بر اساس داده های NFTgo، ارزش NFT های با کیفیت بالا یا به اصطلاح شاخص چیپ آبی نیز در سه ماهه دوم کاهش یافته است. این شاخص با توجه به بازار کپی که به مجموعه های NFT با کیفیت بالا تعلق دارد برای تعیین عملکرد آنها محاسبه می شود. در 30 ژوئن، ارزش این شاخص به 5990 ETH رسید که نشان دهنده کاهش 28 درصدی در این بازه زمانی است.

قیمت سقف پروژه های برجسته NFT مانند Bored Ape Yacht Club (BAYC) و Cryptopanx نیز طی 6 ماه گذشته روند نزولی داشته است. NFT BAYC در حال حاضر با قیمت متوسط ​​31.5 ETH معامله می شود که 54% YTD کاهش یافته است. در مورد CryptoPunks باید گفت که ارزش آن در همین بازه زمانی 34 درصد کاهش یافته است.