مسابقه داوری با دوران zkSync. کدام پروژه بیرون خواهد آمد؟


Arbitrum با تشکیل یک پایگاه کاربری قابل توجه پیشرفت کرده است. اما در چند ماه اخیر با رقیبی جدی به نام دوران zkSync مواجه شده است.

به گفته Valx، از ابتدای سال 2023، Arbitrum پیشرفت چشمگیری داشته است. این پروتکل توانسته است پایگاه کاربری قابل توجهی را به دست آورد و ایردراپ اخیر نیز به عنوان یک کاتالیزور برای فعالیت بیشتر در شبکه عمل می کند. اما رقیب جدید، دوران zkSync، در حال حاضر بسیار بهتر از Arbitrom بوده است و در حال ربودن سهم بازار Arbitrom است.

آیا داوری تاخیر دارد؟

با این حال، به نظر می رسد که توسعه سریع zkSync ممکن است چالشی برای Arbitrum باشد. طبق داده های اخیر، پل L1 به L2 ZkSync Era بیش از 63 درصد از کل پل های اتریوم به L2 را تشکیل می دهد. این مقدار سه برابر پل های آربیتروم است.

جالب است بدانید که اکثر پروژه های راه حل لایه 2 اتریوم کاربران را تشویق می کنند تا دارایی ها را از طریق پل رسمی خود به جای پل های چند زنجیره ای شخص ثالث منتقل کنند. بنابراین، فعالیت سپرده گذاری کاربران در این زنجیره های جدید از طریق پل های بومی آنها اطلاعات مفیدی در مورد پیشرفت این بخش ارائه می دهد.

تفاوت مشاهده شده بین مقدار ETH ارسال شده به Arbitrum از طریق پل بومی رسمی آن و zkSync چندین پیامد دارد. اول، نشان دهنده رقابت قوی از دوران zksync است، زیرا بخش قابل توجهی از کاربرانی را که به دنبال ارسال دارایی های اتریوم به راه حل های Tier 2 هستند، جذب کرده است.

دوم، به نظر می رسد که آربیتروم باید روی بهبود عملکرد و تجربه کاربری پل خانگی خود تمرکز کند تا فرآیند انتقال دارایی ها از لایه 1 به لایه 2 را ساده کند. با انجام این کار، شبکه می تواند کاربران بیشتری را جذب کند و سهم خود را از آن افزایش دهد. دارایی های ارسال شده توسط اتریوم

وضعیت فعلی داوری

از نظر فعالیت کاربران و تراکنش ها مشاهده شده است که آدرس های فعال روزانه آربیتروم کاهش چشمگیری داشته است. طبق آمار Artemis’data در ماه گذشته تعداد آدرس های فعال در آربیتروم از 311000 به 119000 کاهش یافته است و به همین دلیل تعداد تراکنش های روی پروتکل نیز کاهش یافته است.

ARB در حال حاضر در زمان نگارش این مقاله با قیمت 1.13 دلار معامله می شود. بر اساس داده های وب سایت Santiment، رشد آن به طور قابل توجهی همراه با کاهش فعالیت در وب کاهش یافته است. این نشان می دهد که آدرس های جدید به توکن ARB علاقه ای ندارند.

حال با این وضعیت شبکه آربیتروم باید دید آیا می تواند با بهینه سازی و بهبود رابط کاربری به رقابت با دیگر پروژه های درجه دو ادامه دهد یا باید میدان را به نفع رقبا پاک کند.