مسدود کردن حساب های بانکی بدون هشدار در ایالات متحده


یکی از معایب سیستم های مالی متمرکز امکان مسدود شدن حساب های افراد است. در اخبار اخیر، بانک های آمریکایی به طور ناگهانی و بدون هشدار حساب های افراد را مسدود کرده یا از برداشت پول توسط آنها جلوگیری می کنند.

به گزارش والکس و به نقل از سی بی اس لس آنجلس، تعداد زیادی از مردم آمریکا بدون هیچ توضیحی اعلام کرده اند که دسترسی به حساب های بانکی و سپرده های خود را از دست داده اند.

«الاد نهورایی» یکی از این افراد است که کنترل حساب خود را از دست داده و اخطارهایی دریافت کرده که باعث شده به بانک مراجعه کند. پس از مراجعه به شعبه متوجه شد که بانک حسابش را بسته است و اکنون نمی تواند به پس انداز خود دسترسی داشته باشد.

بانک ها معمولاً یک حساب را به دلیل نگرانی از رفتارهای مالی مشکوک مسدود می کنند، اما الاد نهورایی می گوید:

بانک آمریکا توضیحی به من نداد و باید پولم را بعد از رفع این مشکل دریافت می کردم. ناگهان متوجه شدم که تا آن زمان نمی‌توانم قبض‌هایم را پرداخت کنم و نمی‌توانم برای خانواده‌ام غذا تهیه کنم.

بر اساس گزارش موسسه سیاست بانک، تنها 4 درصد از گزارش‌های بانک‌ها مبنی بر فعالیت‌های مالی مشکوک منجر به پیگیری‌های قانونی می‌شود و تنها بخش بسیار کمی از آنها منجر به دستگیری و محکومیت می‌شود.

تعداد فعالیت های مالی مشکوک از 830000 مورد در سال 2014 به حدود 1.4 میلیون گزارش در سال 2021 رسیده است که نشان دهنده افزایش قابل توجه این آمار است.

بانک آمریکا با 1.4 تریلیون دلار دارایی، 20 روز زمان نیاز داشت تا حساب نهرای را بررسی کند. این مشکل نهورایی را شگفت زده و شوکه کرد:

وقتی کنترلی روی حساب های خود نداریم، چگونه با این بانک بزرگ و قدرتمند برخورد کنیم؟

زمانی که تلویزیون سی بی اس در این بانک حضور دارد و قصد تهیه گزارش دارد، اوضاع به سرعت تغییر می کند و با اینکه حساب نهورایی مسدود می شود، بانک اجازه انتقال پول از حساب او را می دهد.

بانک آمریکا گزارش FBI را دلیل اصلی مسدود کردن حساب بانکی نهرای عنوان کرد. با این حال، نهورایی می‌گوید که خود را به اف‌بی‌آی تسلیم کرد تا به آن‌ها اطلاع دهد که یک کلاهبردار با جعل ایمیل از یکی از مشتریانش درخواست پول کرده است.

افزایش مسدود شدن حساب‌های بانکی اعلام‌نشده، نگرانی‌هایی را در میان سرمایه‌گذاران برانگیخته است و این پرسش را برجسته می‌کند که آیا بانک‌ها هنوز مکان امنی برای سپرده‌گذاری هستند یا خیر.