مشارکت سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز در دنیای کریپتو 70 درصد کاهش یافته است.


در ژوئن 2023، بازار کریپتو کمترین میزان سرمایه گذاری را از سوی سرمایه گذاران خطرپذیر مشاهده کرد.

به گفته والکس، طبق داده‌های منتشر شده توسط RootData، سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در استارت‌آپ‌های رمزنگاری بیش از ۷۰ درصد در ۳۶۵ روز گذشته کاهش یافته است. در ژوئن 2022، بازار ارزهای دیجیتال 1.81 میلیارد دلار در 149 دور تأمین مالی دریافت کرد. این در حالی است که امسال تنها 83 پروژه 520 میلیون دلار سرمایه جذب کرده اند که کمترین میزان در بین ماه های سال تاکنون بوده است.

آمار RootData یک روند نزولی واضح را برای VC های علاقه مند به فضای ارزهای دیجیتال نشان می دهد. به عنوان مثال، سپتامبر 2022 با 1.85 میلیارد دلار و 138 دور بالاترین رکورد افزایش سرمایه بود و ژوئن سال گذشته با 149 دور بیشترین جذب سرمایه را داشت.

بر اساس اطلاعات موجود در این پلتفرم، پروژه‌هایی که بر روی زیرساخت‌های بلاک چین کار می‌کنند با ۲۱۳ میلیون دلار بودجه در ماه گذشته برای ۲۶ پروژه پیشتاز هستند. این همچنان نشان دهنده کاهش نزدیک به 50 درصدی نسبت به ماه قبل است، زمانی که 28 پروژه 410 میلیون دلار دریافت کردند. Gensyn AI، یک استارت آپ مستقر در بریتانیا، 43 میلیون دلار در دور سری A به رهبری a16z جمع آوری کرده است.

پروژه‌های حوزه CeFi، که شامل شرکت‌هایی مانند OPNX و Chiliz می‌شود، با دریافت 101 میلیون دلار، که تقریباً 20 درصد از کل بودجه را تشکیل می‌دهد، دومین دسته از نظر سرمایه‌گذاری‌ها بودند. پروژه های بازی با 62 میلیون دلار در جایگاه سوم قرار گرفتند که بیش از نیمی از آن متعلق به Mythical Games بود که 37 میلیون دلار سرمایه سری C را جذب کرد. استارت آپ های DeFi و NFT در پایین تر از این لیست قرار دارند.

در طول سال گذشته، اتریوم شاهد اضافه شدن 1826 پروژه جدید بوده است که بودجه دریافت کرده اند و پس از آن Polygon با 1076 دور تامین مالی قرار گرفته است. از نظر جغرافیایی، ایالات متحده 34 درصد از بودجه را دریافت کرد.

این پلتفرم Coinbase Ventures را به عنوان فعال ترین VC معرفی می کند که در سال گذشته در 71 دور شرکت کرده است و پس از آن Hashkey Capital و Shima Capital قرار دارند که به ترتیب 54 و 49 پروژه را تامین مالی کردند.

اما به نظر می رسد پروژه های مبتنی بر هوش مصنوعی از دیگران جلوتر هستند.

ایوان چنگ، بنیانگذار و مدیر عامل Mysten Labs، می گوید که این تغییر به دلیل توانایی محصولات و برنامه های کاربردی هوش مصنوعی برای پاسخگویی به نیازهای مخاطب است. چنگ هوش مصنوعی را مکمل وب 3 می‌داند. یکی از این نمونه‌ها صندوق توسعه 100 میلیون دلاری جدید هوش مصنوعی جاستین سان است.

کاهش علاقه سرمایه گذاران خطرپذیر به فضای دارایی های دیجیتال ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. فروپاشی شرکت هایی مانند FTX و Terra، همراه با آشفتگی بانکی که هر چهار بانک دوستدار رمزنگاری را از بین برد، نیز ممکن است دخیل باشد. علاوه بر این، فشارهای نظارتی در ایالات متحده در ماه های اخیر افزایش یافته است. کشوری که بیشترین سرمایه را جذب کرد.