مشاوره انتخاب رشته زبان • مجله تصویر زندگی


رشته زبان در کنکور سراسری متقاضیان و داوطلبان خاص خود را دارد. علاوه بر افرادی که در رشته زبان تحصیل کرده اند، افراد و داوطلبان دیگری که در یکی از کنکورهای شاخه نظری شرکت داشته اند، می توانند در کنکور زبان نیز شرکت کنند. اکثر داوطلبان کنکور ریاضی، تجربی و انسانی علاوه بر آزمون کنکور مربوط به رشته تحصیلی خود، شانس خود را در کنکور زبان نیز امتحان می کنند. به همین دلیل کنکور زبان نیز متقاضیان نسبتا بالایی دارد. پس اگر در کنکور زبان شرکت کرده اید و به دنبال قبولی در دانشگاه های مربوط به رشته زبان هستید، مهم است که در زمان انتخاب رشته با آگاهی کامل، به دور از احساسات و تصمیمات عجولانه برای انتخاب رشته اقدام کنید.

بعد از کسب رتبه و تراز خوب در کنکور، مرحله انتخاب رشته از اهمیت بالایی برخوردار است. برای داشتن انتخاب رشته خوب نیاز به آگاهی، دانش و تجربه کافی در زمینه انتخاب رشته دارید. بهترین گزینه که تمام این ویژگی ها را دارا باشد، مشاوره انتخاب رشته زبان است. مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی آویژه به بررسی و تحلیل انتخاب رشته زبان پرداخته و سعی کرده اند اطلاعات جامع و کاربردی را در رابطه با مشاوره انتخاب رشته زبان در اختیار شما عزیزان قرار دهند. اگر در کنکور زبان شرکت کرده اید، پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

انتخاب رشته زبان خارجه

انتخاب رشته زبان نیز مانند سایر رشته ها می باشد. داوطلبانی که در کنکور زبان خارجه شرکت کرده اند بعد از اعلام نتایج اولیه می توانند کارنامه اولیه کنکور خود را در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مشاهده کرده و طبق رتبه و تراز کسب شده، به انتخاب رشته بپردازند. شما در زمان انتخاب رشته زبان می توانید، مانند سایر انتخاب رشته ها، به انتخاب و بررسی دانشگاه های روزانه و غیر روزانه مانند دانشگاه های آزاد، غیر انتفاعی و … بپردازید. برای اطلاع یافتن از رشته ها و ظرفیت دانشگاه های مربوط به کنکور زبان خارجه بهترین و موثق ترین منبع، دفترچه انتخاب رشته زبان است. لازم است که داوطلبان در ابتدا دفترچه انتخاب رشته را با دقت مطالعه کرده و سپس طبق دفترچه، اولویت بندی انتخاب رشته خود را انجام دهند.

در انتخاب رشته زبان شما مجاز به تکمیل ۱۵۰ کد رشته محل درج شده در فرم ثبت نام هستید. دقت داشته باشید که در انتخاب رشته زبان نیز اولویت انتخاب های شما بسیار مهم بوده و نرم افزار سازمان سنجش انتخاب های شما را بر اساس اولویت هایتان می سنجد. پس مهم است که انتخاب های خود را بر اساس چیدمان زیر مرتب کنید.

چیدمان انتخاب رشته کنکور زبان

ابتدا انتخاب های خوشبینانه خود را در فرم انتخاب رشته زبان وارد کنید. این انتخاب ها شامل دانشگاه های ممتاز و رشته هایی است که به شدت علاقه به قبولی در آنها دارید. اما با توجه به رتبه خود، احتمال قبولی شما به شدت کم است.

سپس به سراغ انتخاب های واقع بینانه ای که علاقه شما به آنها تا حدودی بالا است، بروید. به یاد داشته باشید که احتمال قبولی شما در انتخاب های واقع بینانه تا حدودی بالا بوده و اکثر داوطلبان در انتخاب های واقع بینانه خود قبول می شوند.

در نهایت لازم است که انتخاب های بدبینانه را وارد کنید. به یاد داشته باشید که شما حتی در وارد کردن انتخاب های بدبینانه خود نیز باید دقت کافی داشته باشید. نباید دانشگاه و یا رشته ای که به هیچ عنوان راضی به تحصیل در آن نیستید را در اولویت های خود وارد کنید، مخصوصا اگر دانشگاه روزانه باشد. زیرا اگر در دانشگاه روزانه قبول شوید و به دنبال انصراف باشید، با یکسال محرومیت از کنکور سراسری مواجه می شوید.

کارنامه اولیه انتخاب رشته زبان خارجه

کارنامه اولیه رشته زبان خارجه برای آن دسته از داوطلبانی که تنها در کنکور زبان شرکت کرده اند، مانند سایر رشته ها بوده و در زمان انتشار کارنامه اولیه رشته های اصلی، این کارنامه نیز منتشر می شود. این کارنامه دو بخش اطلاعات، شامل اطلاعات شخصی و اطلاعات آزمونی را دارا می باشد. اما اگر شما هم در کنکور زبان و هم در کنکور رشته دیگری جز زبان شرکت کرده باشید. شما در نهایت همچنان یک کارنامه دریافت می کنید که شامل اطلاعات دو آزمونی که در آن شرکت کرده اید می باشد. اطلاعات مربوط به هر آزمون در جدولی جداگانه در کارنامه شما درج می شود.

آیا سهمیه ها در کنکور زبان تاثیرگذار خواهند بود؟

همانطور که می دانید سهمیه های مختلفی در کنکور سراسری تاثیر گذار خواهند بود. مانند سهمیه ایثارگران، مناطق محروم و … . همچنین بومی گزینی در کنکور سراسری نیز امتیاز ویژه ای برای داوطلبان می باشد. اما در گروه آزمایشی زبان خارجه حدودا ۸۵ درصد کد رشته محل ها، به صورت گزینش کشوری بوده و در این رشته محل ها امتیاز بومی گزینی هیچ تاثیری نخواهد داشت.

داوطلبان هنگام انتخاب رشته باید دقت کنند که در دفترچه انتخاب رشته، برای هر کد رشته محل، چه سهمیه هایی لحاظ شده است. بررسی و تحلیل رشته محل های درج شده در دفترچه به شما این امکان را می دهد که بتوانید از سهمیه های تاثیر گذار در هر رشته و دانشگاه اطلاعات مناسبی کسب کرده و متناسب با آن به انتخاب رشته بپردازید.

چگونه یک انتخاب رشته زبان عالی داشته باشیم؟

همانطور که اشاره شد مرحله انتخاب رشته نیز یکی از مراحل سرنوشت ساز در کنکور محسوب می شود. انتخاب رشته یک فرایند بسیار حساس است که باید به درستی انجام شود تا هنگام اعلام نتایج نهایی، داوطلب از انتخاب رشته خود احساس رضایت داشته باشد. مشاوره انتخاب رشته زبان های خارجه به شما کمک می کند تا بتوانید مراحل انتخاب رشته را به درستی طی کرده و انتخاب رشته عالی و به دور از اشتباهی داشته باشید. با توجه به تجربه و آگاهی فراوان در مورد انتخاب رشته، دقیق ترین و مناسب ترین مراحل برای داشتن یک انتخاب رشته عالی در زیر گفته شده است. البته این نکته را در نظر بگیرید که این مراحل اجباری نبوده و هر فردی متناسب با شخصیت و عملکرد خود می تواند به گونه ای متفاوت به انتخاب رشته بپردازد و انتخابی درست داشته باشد. مهم این است که به تمام نکات مهم در فرایند انتخاب رشته دقت کافی داشته باشید.

مرحله اول

شناخت کافی و بررسی و تحلیل رشته های مختلف، امتیاز علمی دانشگاه ها و بررسی بازار کار رشته ها

مرحله دوم

استفاده از تست های شخصیت شناسی و استعداد یابی و تحلیل و بررسی آنها به کمک مشاور تحصیلی برای یافتن استعدادها، علاقه مندی و توانایی های فردی

مرحله سوم

انتخاب چند رشته مختلف با در نظر گرفتن تراز و رتبه خود و همچنین توانایی، علاقه و استعداد هر فرد

مرحله چهارم

بررسی رشته ها و دانشگاه های مد نظر و همچنین اولویت بندی کردن آنها

مرحله پنجم

کمک و راهنمایی گرفتن از مشاوره مناسب برای تایید نهایی چیدمان انتخاب رشته و ثبت نهایی آن در سایت سازمان سنجش

مشاوره انتخاب رشته کنکور زبان

داوطلبان کنکور برای کسب رتبه عالی در کنکور، چندین ماه و یا حتی چند سال تلاش می کنند. آنها برای رسیدن به یک رتبه عالی و قبولی در رشته و دانشگاهی ممتاز به مطالعه کتاب های درسی، شرکت در کلاس های مختلف و صرف هزینه های سنگین کتاب ها و کلاس ها می پردازند. در نهایت به دنبال این هستند که نتایج تلاش های بی وقفه خود را با اعلام نتایج نهایی کنکور مشاهده کرده و خوشحالی و شادی را به خود و خانواده هایشان هدیه بدهند. پس مهم است که انتخاب رشته مناسبی نیز داشته باشند تا به راحتی و بدون دغدغه های مختلف مانند استفاده از کارنامه سبز، انتقالی و … به دانشگاه عالی و رشته مناسبی دست یابند.

داوطلبان کنکور مسلما اطلاعات کامل و تجربه کافی در رابطه با انتخاب رشته، شرایط و قوانین انتخاب رشته، آخرین رتبه های قبولی در کنکور زبان و … ندارند. مهم ترین نکته هنگام انتخاب رشته زبان شناخت کافی دانشگاه ها، علاقه و استعداد فرد، شناخت رشته های مختلف و … می باشد. اگر شما در رابطه با این نکات اطلاعات کاملی داشته باشید، مسلما یک انتخاب رشته بدون اشتباه خواهید داشت. بهترین راه برای کسب این اطلاعات، استفاده از مشاوره انتخاب رشته زبان است. مشاوران تحصیلی آویژه افرادی هستند که در زمینه کنکور، انتخاب رشته و مصاحبه و گزینش دانشگاه ها اطلاعات کاملی داشته و تجربه زیادی در این رابطه دارند. پس مشورت با یک مشاور می تواند مسیر انتخاب رشته را برای شما هموار کرده و شما را به سمت قبولی در دانشگاه و رشته مورد علاقه اتان سوق دهند.

مهم ترین ویژگی های مشاوره انتخاب رشته زبان

افراد زیادی هستند که در زمینه مشاوره تحصیلی فعالیت دارند. اما نمی توان برای مشاوره انتخاب رشته زبان از هر فردی برای مشورت استفاده کرد. شما باید از یک مشاور عالی در امر انتخاب رشته کمک بگیرید تا انتخاب رشته به دور از اشتباه داشته باشید. مهم ترین ویژگی های مشاوره انتخاب رشته زبان عبارت است از:

  • شناخت کافی رشته ها و دانشگاه های مختلف
  • تجربه کافی در زمینه مشاوره انتخاب رشته زبان خارجه
  • عدم تعصب نسبت به رشته یا دانشگاه خاص
  • توانایی شناخت علاقه ها، استعداد و توانایی فرد
  • آشنایی کامل با قوانین و شرایط انتخاب رشته زبان و داشتن اطلاعات به روز

سخن آخر

شرکت در کنکور زبان می تواند یکی از شانس های شما برای قبولی در دانشگاه باشد. البته در نظر داشته باشید که شما باید به این رشته علاقه مند باشید تا بتوانید در رشته های مربوط به زبان های خارجه تحصیل کرده و موفقیت های زیادی کسب کنید. اگر داوطلب کنکور در رشته های ریاضی، تجربی یا انسانی هستید و در زمینه زبان های خارجه توانایی بالایی داشته و به آن مسلط هستید، پس شرکت در کنکور زبان را از دست ندهید.

می توان گفت بیش از نیمی از داوطلبان کنکور که پایه زبان خوبی دارند، شرکت در کنکور زبان را از دست نمی دهند. آنها شانس خود را در این آزمون نیز امتحان می کنند. بعد از پشت سر گذاشتن کنکور زبان، مهم است که انتخاب رشته درست و مناسبی داشته باشید تا شانس قبولی در دانشگاه ممتاز و رشته مناسب را از دست ندهید. پس بهتر است از مشاوران تحصیلی آویژه در این زمینه کمک بگیرید.