معرفی شرکت بلک راک و کاوش در مسیر موفقیت آن


بلک راک یکی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری در جهان است که طیف گسترده ای از خدمات مالی را به سرمایه گذاران فردی و نهادی ارائه می دهد. مایکروسافت، اپل و متا از معروف ترین شرکت هایی هستند که سهام آنها در اختیار این شرکت است. این روزها صندوق ETF بیت کوین بلک راک که با نام «iShares Bitcoin Trust» (iShares Bitcoin Trust) شناخته می شود نیز توجه ها را به خود جلب می کند و راهی آسان و مطمئن برای سرمایه گذاران سنتی برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می شود. در این مقاله، علاوه بر بررسی تاریخچه و سبد سهام بلک راک، به ویژگی های بیت کوین ETF آن می پردازیم.

تاریخچه شرکت بلک راک

شرکت بلک راک که در 1988 توسط لری فینک، رابرت کاپیتو، سوزان واگنر، باربارا نوویک، کیت اندرسون و بن گلوب تاسیس شد. در ابتدا، این شرکت به عنوان بخشی از گروه بلک استون (گروه بلکستون)، صرفاً مدیریت ریسک و ایجاد درآمد ثابت برای سرمایه گذاران نهادی مسئول بود

لری فینک معمولاً به عنوان تأثیرگذارترین بنیانگذار بلک راک شناخته می شود. قبل از راه اندازی شرکت خود، او یک فروشنده حرفه ای بود که برای اولین بار در شرکت First Boston کار می کرد اوراق وام مسکن استفاده شده. فینک در دوران معامله گری با افراد مهمی چون استیو شوارتزمن (موسس گروه بلک استون) آشنا شد و شرایط لازم را برای تاسیس شرکتش فراهم کرد.

البته کارگزاری First Boston که از مهارت های فینک آگاه بود، از فعالیت مستقل و رقابت او با او هراس داشت. به همین دلیل لری فینک با این شرکت قراردادی امضا کرد که طبق آن می توانست یک شرکت مستقل ایجاد کند که 40 درصد آن متعلق به او خواهد بود و بقیه سهام به First Stone داده می شد. سرانجام این شرکت در سال 1988 با نام مدیریت مالی بلک استون تاسیس شد. تحت رهبری فینک، این شرکت به مشتریانی مانند صندوق های بازنشستگی کمک کرد تا با سرمایه گذاری در اوراق قرضه با پشتوانه وام مسکن، دارایی های با درآمد ثابت خود را مدیریت کنند.

در سال 1992، فینک و شرکای او First Boston را خریداری کردند و نام شرکت را به BlackRock تغییر دادند. در سال 1995، شرکت بلک راک PNC (یکی از بزرگترین شرکت های خدمات مالی آمریکا) ادغام شد و 40 درصد از سهام آن را تامین کرد.

در دهه 2000، تحت رهبری لری فینک، بلک راک سهام بسیاری از شرکت ها را خریداری کرد، از جمله آنها می توانیم مریل لینچ و بارکلی نقل شده. در نتیجه خریدهای هوشمند و مدیریت صحیح، بلک راک در سال 2011 به یکی از بزرگترین مدیران دارایی در جهان تبدیل شد.

امروزه بلک راک یکی از برترین شرکت های مدیریت دارایی در جهان است که هنوز 10 تریلیون دلار دارایی تحت رهبری لری فینک را مدیریت می کند و به عنوان بزرگترین مدیر دارایی جهان شناخته می شود. این شرکت از مدیریت منفعل و وجوه قابل معامله در بورس استفاده می کند ایچرز (iShares) یک پیشگام است. در نهایت می توان گفت که بلک راک با مدیریت ریسک و کمک به تحقق اهداف سرمایه گذاران نهادی و فردی، نقش مهمی در شکل دادن به دنیای مالی مدرن داشته است.

بررسی اجمالی نمونه کارها شرکت بلک راک

بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت رسمی نزدک، شرکت بلک راک بزرگترین بخش از نمونه کارها به شرکت های فعال در حوزه فناوری (95/34 درصد) اختصاص یافت. از دیگر زمینه های مورد علاقه Blackrock می توان به بخش مالی (14.81%)، خدمات پزشکی (12.64%) و صنایع (10.54%) اشاره کرد. در جدول زیر تعدادی از بزرگترین شرکت هایی که بلک راک در آنها سرمایه گذاری کرده است را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که آمار زیر مربوط به آخرین روز سال 2023 (10 ژانویه 1402) می باشد و برگرفته از سایت nasdaq.com می باشد.

نام شرکت حجم سهام خریداری شده ارزش سهام خریداری شده
مایکروسافت 538, 937, 099 224 میلیارد دلار
یک سیب 1,042,391,808 179 میلیارد دلار
Nvidia 179,678,390 157 میلیارد دلار
آمازون 627,171,762 109 میلیارد دلار
مت 157,506,624 76 میلیارد دلار

ETF بیت کوین بلک راک

شرکت بلک راک در 15 ژوئن 2023 (25 ژوئن 1402) برای تأسیس صندوق قابل معامله در بورس یا ETF بیت کوین وارد عمل شد. یعنی در همان زمان که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) شکایت هایی را علیه دو تا از بزرگترین صرافی های جهان یعنی کوین بیس و بایننس ارائه کرد. سرانجام، ETF بیت کوین بلک راک به همراه 10 EFT دیگر در 10 ژانویه 2024 مجوز گرفت.

ETF بیت کوین بلک راک تحت نام «iShares Bitcoin Trust» و با نماد از بین خواهد رفت مشخص است که این صندوق قابل معامله در مبادلات به مشتریان BlackRock اجازه می دهد تا بدون درگیر شدن در مسائل فنی خرید و نگهداری بیت کوین، راه آسان تر و مطمئن تری برای معامله بیت کوین داشته باشند.

این صندوق سرمایه گذاری بلک راک از خدمات نگهبانی صرافی کوین بیس استفاده می کند و قیمت بیت کوین بر اساس نرخ مرجع CME CF بیت کوین تعیین می شود. وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به قیمت این ارز دیجیتال به یکی از زیرمجموعه های صرافی کراکن، یعنی. معیارهای CF هزینه حامی این صندوق (کارمزد سالانه) معادل 0.25 درصد است. در ابتدای فعالیت این صندوق، حق الزحمه حامی برای 5 میلیارد دارایی اول معادل 0.12 درصد بود، اکنون در زمانی که میزان دارایی ها از میزان تعیین شده بیشتر شود، کارمزد استاندارد 0.25 درصد دریافت می شود. در حال حاضر (آوریل 1403)، ارزش دارایی صندوق بلک راک از 15 میلیارد دلار فراتر رفته است.

روش تراکنش IBIT چگونه است؟

iShares Bitcoin Trust تحت نماد IBIT بورس نزدک معامله می شود. بنابراین، سرمایه گذارانی که مایل به تجارت IBIT هستند، باید با کارگزاری که دسترسی به بازار نزدک را فراهم می کند، ثبت نام کنند. البته، قبل از انجام این کار، به سرمایه گذاران توصیه می شود که تمام اطلاعات مربوط به ETF بیت کوین بلک راک را مطالعه کرده و نحوه عملکرد آن را درک کنند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که قیمت بیت کوین در این صندوق بر اساس نرخ مرجع CME CF بیت کوین محاسبه می شود که تنها یک بار در روز به روز می شود و ممکن است با قیمت وب سایت هایی مانند متفاوت باشد. CoinMarketCap ببینید، یک تفاوت وجود دارد. علاوه بر این، سفارش خرید و فروش سهام IBIT را می توان از طریق سفارش بازار (قیمت نقطه ای) و سفارش محدود (قیمت مشخص شده توسط کاربر) انجام داد.

مزایای ETF بیت کوین بلک راک

با توجه به موقعیت و نام بزرگ بلک راک، ایجاد و مدیریت بیت کوین EFT از آن مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • افزایش پذیرش: صندوق بیت کوین بلک راک، ارز دیجیتال BTC را برای سرمایه گذاران بیشتری در دسترس قرار می دهد. در نتیجه، این احتمال وجود دارد که سرمایه گذاران سنتی بیشتری به بیت کوین روی بیاورند و نرخ پذیرش جهانی تا حد زیادی افزایش یابد.
  • افزایش امنیت سرمایه گذار: ثبت درخواست برای ایجاد ETF بیت کوین توسط شرکت بزرگی مانند بلک راک توجه قانونگذاران را به ایجاد چارچوب های شفاف برای بازار ارزهای دیجیتال معطوف می کند. در نتیجه، ما شاهد ایجاد فضای امن برای تعامل مردم با دنیای کریپتو خواهیم بود که به افزایش ثبات و تضمین آینده بلندمدت آن کمک خواهد کرد.
  • افزایش خطر بی ثباتی: اگرچه صندوق بلک راک بیت کوین ممکن است منجر به افزایش حجم بازار بیت کوین و سرمایه بیشتر شود، فروش ناگهانی یا فروش بزرگ توسط سرمایه گذاران نهادی نیز ممکن است نوسانات کلی بازار بیت کوین و در نتیجه نوسان بیشتر کل بازار ارزهای دیجیتال را افزایش دهد. منجر می شود.
  • تاثیر مثبت بر سایر ارزهای دیجیتال: در دنیای کریپتو، روند صعودی قیمت بیت کوین معمولاً منجر به روند صعودی سایر ارزهای دیجیتال می شود که پس از انتشار اخبار مربوط به ETF بیت کوین بلک راک نیز مشاهده شد. علاوه بر این موفقیت این نوع صندوق سرمایه گذاری و استقبال از آن توسط سرمایه گذاران باعث شد تا شاهد شکل گیری اتریوم EFT باشیم.

آینده بلک راک و بیت کوین EFT آن چیست؟

بلک راک یکی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری است که حجم عظیمی از سهام شرکت های بزرگی مانند اپل و آمازون را در اختیار دارد. علاوه بر این، آمار نشان می دهد که تا آخرین روز سال 2023 (10 دان 1402)، بلک راک با 10 تریلیون دارایی تحت مدیریت (AUM) بزرگترین مدیر دارایی در جهان خواهد بود. این آمار و سابقه درخشان بلک راک در کسب سود برای مشتریان خود باعث شده تا افراد زیادی از خدمات این شرکت برای سرمایه گذاری و کسب درآمد استفاده کنند.

یکی از جدیدترین صندوق های سرمایه گذاری این شرکت IBIT نام دارد که یک ETF بیت کوین است. این صندوق به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بیت کوین را بدون نگهداری یا محافظت از آنها بخرند و بفروشند. به لطف شهرت و تعداد مشتریان بلک راک، این اقدام باعث شد افراد بیشتری به بازار بیت کوین دسترسی داشته باشند و حتی می توان گفت که EFT بیت کوین بلک راک (به همراه سایر صندوق های مشابه) تاثیر زیادی در رکورد جدید داشته است. به قیمتی که BTC داشت.

نظر شما در مورد افزایش اخیر قیمت بیت کوین چیست؟ آیا راه اندازی بیت کوین EFT توسط بلک راک و سایر شرکت ها را نشانه ای از آینده ای روشن برای دنیای ارزهای دیجیتال می دانید؟