معرفی 10 مورد از نکات مهم شروع زندگی مشترک


شروع زندگی در یک خانه و محیط جدید و با کسی که به او علاقه دارید، یک تصمیم بزرگ است که باید با فکر زیاد برنامه ریزی و در نظر گرفته شود.

داشتن یک رابطه می‌تواند چیزهای زیادی را در زندگی شما تغییر دهد. شما باید نه تنها برای خودتان، بلکه به خاطر شریک زندگی‌تان نیز تصمیم‌های مهمی بگیرید.

به زودی متوجه خواهید شد که همه چیز در یک زندگی مشترک شام و ناهار سر میز و پرداخت به موقع قبض‌ها نیست. زمان‌هایی نیز پیش روی شما هستند که باید در مورد مسائل جدی، بحث کنید.

برای درک بهتر این موضوع در ادامه این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ برخی از نکات مهم شروع زندگی مشترک را با هم بررسی می‌کنیم.

یک ارتباط باز و صادقانه داشته باشید

وقتی با این سوال درگیر شده‌اید که چگونه زندگی مشترک را شروع کنیم، باید به سراغ پاسخگویی به سوالات دیگر هم بروید. برای مثال آیا واقعا می‌توانید در مکالمات با شریک زندگی خود به خوبی صحبت کنید؟

برقراری ارتباط باز و صادقانه در یک رابطه می‌تواند به خصوص زمانی که سعی در بحث در مورد یک موضوع دشوار دارید، سخت باشد.

چند بار با احساس عصبانیت، ناامیدی یا سوء تفاهم از مکالمه با شریک زندگی خود دور شده‌اید؟ چند بار چیزهایی گفته‌اید که پشیمان شده‌اید، چیزهایی که بی‌جهت شما یا شریک زندگی‌تان را آزار داده‌اند؟

در زمان عصبانیت، ما معمولا فراموش می‌کنیم که چگونه مهربان، صبور و دوست داشتنی باشیم. برای ملی کردن این نکته مهم می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

در زمان مناسب با هم مکالمه کنید

گفتگوهای مهم را نباید به تعویق انداخت، اما نباید در مواقع نامناسب هم آنها را شروع شود. مسائل اتاق خواب خود را در ابتدای روز یا در میانه‌های درگیری کاری مطرح نکنید.

در صورت لزوم می‌توانید برای صحبت کردن برنامه ریزی کنید. زمان خاصی را در نظر بگیرید تا هیچ یک از شما از بحث غافلگیر نشوید. نکات مهم شروع زندگی مشترک این است که هرگز آن‌قدر عصبانی مکالمه‌ای را شروع نکنید.

در این وضعیت از شریک زندگی‌تان تنها یک شیطان مجسم ساخته‌اید و تمام. قبل از شروع صحبت صبر کنید تا کمی آرام شوید.

انعطاف پذیر باشید

مکالمات (به خصوص گفتگوهای عمیق) به ندرت با آرامش و طبق برنامه پیش می‌روند. آنها می‌پیچند و می‌چرخند و سر از هزار حرف ناگفته درمی‌آورند.

پس بهتر است یاد بگیرید از همان ابتدای زندگی مشترک، وقتی با شریک زندگی خود صحبت می‌کنید سفت و سخت نباشید. با دیالوگ حرکت کنید و به همان لحظه‌ای که در حال صحبت هستید، فکر کنید. با حضور فعال در زمان حال می‌توانید آنچه را که لازم است، به زبان بیاورید.

سعی کنید واقع‌گرا و با احساس باشید

همه ما دچار سوءتفاهم شده‌ایم و هیچ ‌وقت هم حس خوبی نداشته‌ایم. به همه مواقعی فکر کنید که آنچه گفتید با احساس شما مطابقت نداشت.

وقتی با شریک زندگی‌تان صحبت می‌کنید بیشتر به کلمات مورد استفاده دقت کنید. به انرژی موجود در کلام که زیربنای همه چیزهایی است که گفته می‌شود، دقت کنید. از شهود خود برای هماهنگ کردن همه اینها استفاده کنید.

این کار فوق العاده مهم است، بخصوص اگر با کسی هستید که در برقراری ارتباط مشکل دارد. به عنوان یکی از نکات مهم شروع زندگی مشترک فراموش نکنید که گاهی باید حتی بیشتر از ذهن با قلب خود گوش دهید. فقط روی کلمات تمرکز نکنید، بلکه انرژی پشت آنها را هم احساس کنید.

به نقاط ضعف و قدرت همسر خود احترام بگذارید

نکات ضروری شروع زندگی مشترک این است که همسرتان را همان‌طور که هست، بپذیرید. این مسئله به معنای تلاش برای درک نقاط قوت و ضعف او است.

داشتن یک رابطه به معنای استفاده حداکثری از نقاط قوت شما و شریک زندگی‌تان است. وجود نقاط قوت در روابط ضروری است؛ زیرا هر رابطه خوبی اوقات خوب و بد خود را دارد.

برای رسیدن به یک نتیجه مناسب در این امر اطمینان حاصل کنید که نیازهای خود را با یکدیگر در میان بگذارید و ویژگی‌های مثبت را در گفتگو ذکر می‌کنید. در غیر این صورت خطر ارتباط نادرست را پیش رو دارید و شروع به ایجاد خشم در یکدیگر می‌کنید.

با استفاده از تکنیک‌های زیر این نکته را به خوبی عملی خواهید کرد:

همدیگر را ببخشید

همان‌طور که برای پذیرش نقاط ضعف و قوت همسرتان تلاش می‌کنید، تمرین کنید که او را به خاطر هر کاری که در نتیجه نقص‌هایش انجام داده، ببخشید.

به گفته دکتر بیل گوتیر، مدیر اجرایی مرکز مشاوره New Hope، رنجش را در خود نگه ندارید، در غیر این صورت این عصبانیت هم شما و هم ازدواجتان را از بین می‌برد.

این مسئله را نیز به عنوان یکی از نکات مهم شروع زندگی مشترک در نظر داشته باشید که اگر همسرتان را به خاطر هر کاری که با شما کرده بخشیده‌اید، نمی‌توانید از دست او عصبانی بمانید یا به نقاط ضعف او بیش از حد توجه کنید.

تفاوت‌ها را بپذیرید

به تفاوت‌هایی که شما و همسرتان دارید به جای منفی، از دید مثبت نگاه کنید. مایکل هایت، نویسنده کتاب پلتفرم می‌گوید: «در دنیای پر سروصدا مورد توجه قرار بگیر». نباید از تفاوت‌ها ناراحت شد، بلکه باید از آنها تجلیل کرد.

مثلا ممکن است شما خیلی منطقی باشید؛ اما همسرتان اهل منطق نباشد. به جای اینکه فکر کنید او باید روی توانایی‌های منطقی خود کار کند، به این نکته توجه کنید که او استعداد کلامی زیادی دارد و بسیار همدل‌تر از شماست.

وقتی متوجه شدید که تفاوت‌های شما ممکن است رابطه‌تان را تقویت کند، یاد خواهید گرفت که هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف او را بپذیرید.

او را برای موفقیت در اهدافش تشویق کنید

تلاش آگاهانه‌ای برای تشویق همسرتان در مواقعی که او در حال مبارزه با مشکلات و یا ناراضی است، انجام دهید. یادآوری نقاط قوت و توانایی‌های او در چنین لحظاتی، بسیار بیشتر از آنچه لازم است به تداوم ازدواج شما کمک می‌کند و به همسرتان الهام می‌بخشد.

وقتی به رفاه و خوشبختی او متعهد هستید، نمی‌خواهید روی نقاط ضعف او تمرکز کنید. این مورد از نکات مهم شروع زندگی مشترک نه تنها به شما کمک می‌کند که او را همان‌طور که هست بپذیرید، بلکه به او قدرت می‌دهد تا خودش را نیز بپذیرد.

به خود اجازه دهید به شریک زندگی خود تکیه کنید

نکات طلایی شروع زندگی مشترک این است که با ایجاد حس اعتماد بتوانید هم تکیه گاه خوبی برای همسرتان باشید و هم خودتان به او تکیه کنید.

اعتماد پایه و اساس هر رابطه ایده آل است؛ اما به ویژه در ازدواج که یک تعهد مادام العمر است، بسیار مهم‌تر خواهد بود. خواه تازه ازدواج کرده باشید و خواه سال‌ها از شروع تعهدتان گذشته باشد، هیچ کدام فرقی ندارد.

مسائلی وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها رابطه خود را در مسیر درست قرار دهید. با احترام، سخت کوشی و رویکرد صبورانه، می‌توانید برای سال‌های آینده در ازدواج خود اعتماد ایجاد کنید.

اهمیت اعتماد را درک کنید

اعتماد برای روابط شاد بسیار مهم است؛ زیرا اساسا غیر ممکن است که با شریک زندگی خود واقعا خوشحال باشید؛ اما به او اعتماد نداشته باشید. موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • بدون اعتماد، هر زمان که همسرتان کنارتان نباشد، دلیلی برای نگرانی خواهید داشت. در نتیجه دائما به سوالاتی از این دست فکر می‌کنید که آیا او همان کاری را که می‌گوید انجام می‌دهد یا به شما دروغ گفته است؟
  • بدون اعتماد، نمی‌توانید 100% مطمئن باشید که شوهرتان به شما متعهد است یا نه. با عدم توجه به این مورد از نکات مهم شروع زندگی مشترک، همیشه با این مسئله درگیر هستید که آیا او برای مدت طولانی در این رابطه است یا منتظر است تا کسی بهتر از راه برسد؟
  • بدون اعتماد، نمی‌توانید مطمئن باشید که همسرتان تمام تلاش خود را برای احترام و مراقبت از شما انجام می‌دهد. در نتیجه دائما به این فکر هستید که آیا او شما را در مقابل دیگران شرمنده یا تحقیر می‌کند؟

به حریم خصوصی همسرتان احترام بگذارید

بگذارید نهایت حس اعتمادی که می‌توانید به وجود آورید در رابطه شما آغاز شود. یک راه اساسی برای ایجاد اعتماد این است که به او حریم خصوصی شخصی زیادی بدهید (و انتظار داشته باشید که او هم همین موقعیت را به شما بدهد). این بدان معناست که از طریق تلفن، ایمیل یا حساب‌های رسانه‌های اجتماعی او را رصد نکنید.

همچنین به این معناست که وقتی بیرون است برای فهمیدن کارهایی که انجام می‌دهد دائما با او تماس نگیرید یا در مورد کارهایی که انجام داده است توضیح نخواهید. این نوع اعمال ناامنی او را بیشتر می‌کند و به همین میزان فاصله غیر قابل بازگشتی را به وجود می‌آورد.

با این حال، این نکته بدان معنا نیست که شما باید چشم خود را بر روی شواهد رفتار بد ببندید. به عنوان مثال، علائم هشدار دهنده آشکار (پیام‌های مشکوک یا تلفن‌های طولانی) نیاز به بررسی دارند.

به او فرصت دوباره بدهید

رفتار تخریب کننده حتما به اعتماد شما آسیب می‌زند. با این حال، زمان بررسی نکات مهم شروع زندگی مشترک این را بدانید تا زمانی که پس از این رفتار مشکل ساز کنار هم بمانید، باید به شوهرتان فرصت معقولی بدهید تا دوباره اعتماد شما را جلب کند.

سعی کنید مجازات را با جرم مطابقت دهید. به عنوان مثال، اگر شوهرتان را در حال فرستادن پیام‌های صمیمانه به همکار خود است؛ اما او قسم می‌خورد که کار دیگری انجام نداده است (و شما او را باور ندارید)، راهکار مناسبی پیدا کنید.

این راهکار نباید به معنای حذف خودتان باز کردن راه برای غریبه‌ها باشد. با او بیشتر صحبت کنید، رفتار مشکوک او را بررسی کنید و اگر لازم بود با یک مشاور وارد مذاکره شوید.

به چیزهایی که برای همسرتان مهم هستند توجه کنید

بسیاری از کسانی که به سوال چگونه زندگی مشترک را شروع کنیم درگیر هستند این نکته را به عنوان یک راهکار مهم در نظر می‌گیرند. توجه به علاقه‌مندی‌ها و الزامات زندگی همسرتان شما را از هر جایی که هستید، ده قدم به جلو می‌برد.

بیایید واقع‌گرا باشیم، ازدواج کار سختی است اگر به لایه‌های مختلف آن توجه نکنید. برای ماندگاری یک رابطه شما به صبر، تعهد طولانی مدت و نگهداری خوب از زندگی‌تان نیاز دارد.

شما باید برای حفظ یک پیوند سالم برای مدت طولانی تلاش کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید به همسرتان نشان دهید که دوستش دارید، توجه کردن به علایق و اهداف او است.

گاهی اوقات یکی از شرکا آن‌قدر درگیر کار می‌شود که فراموش می‌کند زندگی جدای از کار هم دارد. به عنوان یکی از نکات مهم شروع زندگی مشترک به خاطر بسپارید که هیچ چیز بدتر از داشتن یک همسر درگیر با مسائل بیرون از خانه و بی‌احساس به مسائل شما نیست.

اگر دوست دارید شریک زندگی شما از همین چیزها شکایت داشته باشد، پس به هیچ کدام از اهداف و علاقه‌مندی‌هایش توجه نکنید. اگر می‌خواهید چنین مسئله‌ای را تجربه نکنید، روش‌های زیر را به صورت عملی پیش ببرید.

گوش کردن فعال را تمرین کنید

به آنچه همسرتان می‌گوید گوش دهید. شما همیشه این توصیه را می‌شنوید؛ زیرا حقیقت دارد. گوش دادن به این معنا نیست که یک جا بنشینید و سرتان را تکان دهید. باید نشان دهید که چقدر درگیر مکالمه هستید.

برای مثال زمانی که شریک زندگی‌تان می‌خواهد با شما صحبت کند از تلفن خود استفاده نکنید. سعی کنید تلفن را کنار بگذارید تا تمام توجه خود را به او معطوف کنید.

حتی اگر همراه بچه‌ها در حال تماشای یک فیلم هستید، این ژست نشان می‌دهد که در لحظه هستید و با شریک زندگی خود از آن لذت می‌برید.

از همسرتان قدردانی کنید

از آنها برای هر کاری که انجام می‌دهند قدردانی کنید. یک رابطه مشترک به معنای حمایت از یکدیگر است، بنابراین حتی به سادگی بازتوییت کردن توییت آنها، این کار را انجام دهید.

به شریک خود نشان دهید که به هر طریق ممکن به رفتار او اهمیت می‌دهید. این مورد از نکات مهم شروع زندگی مشترک را بلافاصله بعد از ازدواج تمرین کنید تا در شما نهادینه شود.

اگر حواستان به همه این موارد باشد، جزئیات کوچک چیزهایی را که شریک زندگی‌تان را آزار می‌دهد، به خاطر می‌آورید. شما باید این را وظیفه خود قرار دهید که به زندگی روزمره آنها علاقه مند شوید. در نتیجه این کار صرف نظر از اینکه چقدر مشغله دارید، برای طرف مقابلتان وقت خواهید گذاشت.

مرخصی گرفتن، به خصوص برای همراهی در لحظات مهم (مانند فارغ التحصیلی همسرتان) نشان می‌دهد که چقدر آنها را دوست دارید و برای آنها ارزش قائل هستید. به علاوه، هرچه زمان بیشتری را با هم بگذرانید، احساس نزدیکی بیشتری خواهید داشت.

درباره هر چیزی که نمی‌دانید، سوال بپرسید

اگر بلد نیستید که چگونه مراقب آنها باشید، سوال مربوط بپرسید. اینکه به کمک نیاز دارند یا نه. بپرسید که روزشان چگونه بوده است و چه احساسی در پایان روز دارند.

پرسیدن سوال نشان می‌دهد که به آنها اهمیت می‌دهید و می‌خواهید به درک متقابل برسید. به یاد داشته باشید که نباید در این امر زیاده از حد پیش بروید.

برنامه ریزی مشترک داشته باشید

یکی دیگر از نکات ضروری شروع زندگی مشترک برنامه ریزی مشترک و البته عمل به آنها است. زندگی مشترک با فرد مورد علاقه‌تان چیزهای زیادی را به یک چشم انداز جدید تبدیل می‌کند.

به همین دلیل است که نظر شما و او در برنامه ریزی برای آینده مهم است. یکی از نکات مهم شروع زندگی مشترک این است که به زودی هر دو مسئول یکدیگر خواهید بود. برنامه ریزی از قبل به شما اطمینان می‌دهد که هر دوی شما برای این تغییر بزرگ آماده هستید.

با مسائل ابتدایی شروع کنید

قبل از اینکه بنشینید و برنامه خود را با شریک زندگی در میان بگذارید، زمانی را با هم بگذرانید و در مورد عادات مالی، اهداف و خواسته‌های خود صحبت کنید.

درک یکدیگر و نحوه برخورد هر دوی شما با این مسائل می‌تواند زمینه‌ای برای حرکت رو به جلو را فراهم کند. درک کنید که سبک‌های مختلف صرفا «خوب» یا همیشه «بد» نیستند.

این مرحله در واقع با شناخت طرف مقابل و صادق بودن پیش می‌رود. وقتی همه اطلاعات را به دست آوردید، آسان‌تر است که بدانید چگونه ادامه دهید.

اگر شریک زندگی شما در برخی موارد مردد است، ممکن است لازم باشد شما نیز  رویکرد خود را تغییر دهید. ببینید آیا می‌توانید آن را به یک تجربه مثبت‌تر تبدیل کرده و شرایط را به عنوان یک کاری تیمی تعریف کنید.

اهداف بلند مدت ایجاد کنید

مهم است که اهدافی باند مدتی را در مورد مسائل مختلف تعیین کنید. این اهداف باید بخشی از برنامه مالی شما را هم پوشش دهند.

این طرح می‌تواند به شما کمک کند به راحتی تعیین کنید که تا چه مدت دیگر می‌توانید خانه بخرید یا چه زمانی تشکیل خانواده دهید. همچنین می‌تواند به شما در برنامه ریزی برای بازنشستگی یا تعطیلات رویایی نیز کمک کند.

از جمله نکات مهم شروع زندگی مشترک این است که هنگام برخورداری از اهداف خاص، هر ماه برای رسیدن به آنها تلاش کنید. با این کار می‌تواند پایبندی به اصول خود را آسان‌تر کنید.

برخی از اهداف خوب شروع مناسبی برای درک متقابل، رسیدن به رفاه مالی و مواردی از این دست هستند. در نتیجه مهم است که این کار را جدی گرفته و برای آن وقت کافی بگذارید.

رفع نیازهای فردی را هم در نظر بگیرید

هنگامی که نیازهای خانواده خود را مشخص کردید، شروع به صحبت در مورد نیازها و خواسته‌های فردی کنید. آنها می‌توانند شامل مواردی مانند عضویت در باشگاه، هزینه‌های لباس، کوتاه کردن مو و سایر مواردی باشند که ممکن است مبالغ متفاوتی را برای آنها خرج کنید.

ممکن است تمایل داشته باشید که همسرتان در مورد کم کردن مبلغی که برای بازی‌های ویدیویی خرج می‌کند، تصمیم جدی بگیرد. در حالی که شما همچنان به هزینه‌ای که ممکن است شریک زندگی‌تان احساس می‌کند مبلغ گزافی برای موهایتان است، دوباره فکر می‌کنید.

بدانید که نیازها و خواسته‌های شما با یکدیگر متفاوت است و آماده سازش باشید. ممکن است بخواهید مبلغی را تعیین کنید تا برای خواسته‌های خود خرج کنید بدون اینکه در مقابل شخص دیگر پاسخگو باشید. این موارد را می‌توانید با مثال‌های دیگر و در اهداف متفاوت بسط دهید.

خانه جدید خود را طراحی کنید

یکی از نکات مهم شروع زندگی مشترک بررسی دیزاین منزل جدید با نظر هر دو طرف است. شاید این یکی از سخت‌ترین تصمیم‌هایی باشد که زوج‌ها برای جابه‌جایی با آن روبرو هستند.

برای اینکه همه چیز درست پیش برود، هر دو باید با زندگی در مکان جدید موافق باشید. اگر نه یکی از شما باید به خاطر دیگری حاضر به سازش باشد.

شما همچنین باید عوامل زیادی مانند کار، تحصیل و راحتی را در نظر بگیرید. همچنین متغیرهای زیادی وجود دارد (مثلا سبک زندگی، فرهنگ و ترجیحات شخصی) که ممکن است هنگام تصمیم گیری در مورد محل زندگی، بر تصمیم شما تأثیر بگذارد.

با سوال کردن شروع کنید

برخی از آقایان گمان می‌کنند که این بخش از کار بیشتر به خانم‌ها مربوط است؛ اما این همان خانه‌ای است که قرار است با همدیگر در آن زندگی کنید.

اگر نمی‌توانید در مورد این نوع مسائل همفکری کنید، با سوال کردن از خودتان یا همسرتان پیش بروید. اینکه در مورد چیدمان اتاق نشیمن چه نظری دارید یا دوست دارید رنگ اتاق خواب شما چطور باشد، سوالات خوبی برای شروع یک همکاری تیمی هستند.

بیشتر چیزها را ساده نگه دارید

همسرتان را با تمام برنامه‌های ریز و پر جزییات خود غرق نکنید. او احتمالا متوجه بیشتر موارد نخواهد شد و این می‌تواند او را در حالت دفاعی قرار دهد.

او نیازی به شنیدن 15 ترکیب مختلف بالش برای مبل ندارد و نمی‌خواهد 247 عکس از آشپزخانه‌های سفیدی را که در پینترست سنجاق کرده‌اید ببیند. جزییات را از او دریغ کنید.

این نکته از مجموعه نکات مهم شروع زندگی مشترک بیشتر در مورد آقایان صدق می‌کند. هنگامی که به انتخاب‌های برتر خود رسیدید، ایده‌های مهم را با او به اشتراک بگذارید. توضیح دهید که قبلا تحقیقات زیادی انجام داده‌اید و احساس می‌کنید اینها بهترین گزینه‌ها هستند.

با هم رویا پردازی کنید

مدتی را صرف تصور کردن خانه رویایی خود کنید. لازم نیست پارامترها را تنظیم کنید، فقط بگذارید مکالمه برای مدتی در قلمرو فانتزی بگذرد. وانمود کنید که پول گزینه مهمی نیست.

خانه رویایی شما چگونه خواهد بود؟ در کجا قرار خواهد گرفت؟ چه نوع چیزهایی خواهد داشت؟ چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ و غیره.

هنگامی که با هم شروع به رویا پردازی با صدای بلند می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که اهداف نهایی مشترک بیشتری نسبت به آنچه فکر می‌کردید برای خانه خود دارید. نکته مهم این است که رویا پردازی برای شما هزینه‌ای ندارد.

در مورد تقسیم وظایف صحبت کنید

یکی از نکات طلایی شروع زندگی مشترک همین امر است. احتمالا هر دوی شما در مورد کارهای خانه انتظاراتی دارید. بیشتر زوج‌ها می‌توانند بر سر این مسائل وارد بحث‌های شدید شوند.

اما بهتر است قوانینی را وضع کنید تا هرگز دعوا اتفاق نیفتد. از آنجایی که هر دوی شما فضای مشترکی دارید، مهم است که مسئولیت‌ها را به اشتراک بگذارید.

در مورد نحوه تقسیم کارها صحبت کنید. چند مثال ساده از این نمونه نکات مهم شروع زندگی مشترک می‌تواند این گونه باشد که چه کسی آشپزی خواهد کرد، چه کسی ظرف‌ها را خواهد شست، چه کسی لباس‌های شسته شده را به کمد باز می‌گرداند و غیره.

در عین حال، باید بدانید که گاهی اوقات شریک زندگی یا شما ممکن است نتوانید کار خود را انجام دهید، بنابراین سازش را فراموش نکنید.

موارد غیر ضروری را حذف کنید

هنگامی که کارهای غیر ضروری را از لیست کارهای مهم و مشترک حذف کردید، چیزهایی مهم هستند در لیست باقی خواهند ماند. در حالی که هیچ راه حل یکسانی برای تقسیم کارها وجود ندارد؛ اما بیشتر ما دو استراتژی مهم را در نظر می‌گیریم.

اولی تقسیم وظایف اصلی و مهم است. برخی از زوج‌ها تصمیم می‌گیرند وظایف را به طور مساوی تقسیم کنند، در حالی که برخی دیگر وظایف بیشتری را به یکی از زوج‌ها اختصاص می‌دهند که احتمالا تمایل بیشتری برای انجام کارها دارد.

استراتژی دوم تعیین وقت است. در اینجا شما مسئولیت هر کار را به اشتراک می‌گذارید و به نوبت اینکه چه کسی چه کاری را انجام می‌دهد، فکر می‌کنید.

نوبت‌های مربوطه شما ممکن است مربوط به روزهایی از هفته باشد که نسبتا کمتر مشغول کار هستید. به عنوان مثال، یکی از شما در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه و دیگری در روز جمعه و آخر هفته شام می‌پزد.

در مورد هزینه‌ها صحبت کنید

در میان نکات مهم شروع زندگی مشترک، این مورد حیاتی‌تر است. شاید پول خوشبختی را به همراه نیاورد؛ اما مطمئنا بخشی از زندگی شما خواهد بود.

حقیقت این است که شما نمی‌توانید تنها با عشق به یکدیگر غذا بدهید. چه کسی باید اجاره، آب، برق را پرداخت کند؟ هزینه‌ها باید قبل از شروع زندگی زیر یک سقف مورد بحث قرار گیرند. گاهی اوقات هزینه‌ها بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، و هر دو باید برای آن آماده باشید.

اگر هر دوی شما کار می‌کنید، می‌توانید هزینه‌ها را به گونه‌ای تقسیم کنید که هر کدام وظایفی داشته باشند. اما مراقب باشید، تقسیم 50/50 می‌تواند بسیار پیچیده باشد. بخصوص اگر هر دوی شما درآمدهای متفاوتی داشته باشید.

سهم منصفانه ممکن است برای کسی که درآمد کمتری در رابطه دارد خوب به نظر نرسد. می‌توانید یک حساب بانکی مشترک داشته باشید یا به نسبت هر دو مبلغی را در آن پس انداز کنید.

با این حال، اگر یکی باید نان‌آور خانه باشد، دیگری باید مسئولیت‌های داخل خانه (مانند نظافت و آشپزی) را بر عهده بگیرد.

به حریم خصوصی همدیگر احترام بگذارید

قبلا هم در مورد اهمیت این موضوع صحبت کرده‌ایم. فراموش نکنید که صادق بودن با همسرتان لزوما به این معنا نیست که باید تک تک افکار، رویاها، ترس‌ها یا خیالات خود را با او در میان بگذارید. در واقع، صداقت ممکن است یک شمشیر دو لبه در ازدواج شما باشد.

این مورد از نکات مهم شروع زندگی مشترک را به یاد داشته باشید؛ زیرا باید تمرین کنید که چه چیزی را به اشتراک بگذارید و چه چیزی را مخفی نگه دارید.

این امر یک مهارت ارتباطی مهم برای زوج‌ها است که باید در ازدواج خود یاد بگیرند و از آنها استفاده کنند. همچنین ممکن است چیزی باشد که می‌تواند به آرامش و هماهنگی با همسرتان کمک کند یا مانع از آن شود. تشخیص این موارد کاملا بر عهده شما است.

چه چیزی باید در ازدواج خصوصی باشد؟

گذشته عاشقانه شما اولین چیزی است که باید از گفتن آن پرهیز کنید. همچنین سرک کشیدن در گذشته همسرتان هم به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

قبل از به اشتراک گذاشتن گذشته عاشقانه خود با همسرتان، باید به احساساتی که ممکن است برانگیزد، فکر کنید. شما نمی‌خواهید چیزی را به اشتراک بگذارید که ممکن است همسرتان با فهمیدن آن احساس ناامنی کند.

همچنین در برخی موارد دیدگاه‌های سیاسی هم عامل اصلی اختلافات در ازدواج است. با این حال، چیزی که بسیاری از زوج‌ها متوجه نمی‌شوند این است که ممکن است دو نفر با دیدگاه‌های سیاسی کاملا متفاوت زیر یک سقف با هم زندگی کنند. آنها فقط باید یاد بگیرند که به نظرات یکدیگر احترام بگذارند.

چه چیزی در ازدواج نباید خصوصی باشد؟

اگر می‌خواهید رابطه سالمی داشته باشید، باید برای ایجاد یک محیط بدون مخفی کاری تلاش کنید. اگر رازداری بیش از حد را از رابطه خود حذف کنید، همسرتان نیازی به جاسوسی ندارد. یکی از مهم‌ترین نکات مهم شروع زندگی مشترک این است که احترام به حریم خصوصی با پنهان کاری کاملا تفاوت دارد.

برای مثال اگر همسرتان رمز حساب ایمیل شما را درخواست کرد، آن را به او بدهید. این کار به همسرتان نشان می‌دهد که شما چیزی برای پنهان کردن ندارید و اعتماد او را به شما افزایش می‌دهد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که داشتن رمز عبور همسرتان دلیل کافی برای اینکه دائما به حساب ایمیل او سر بزنید، نیست. اگر به چیزی از حساب ایمیل شریک خود نیاز دارید، قبل از ورود به سیستم اجازه بخواهید.

همسرتان باید به خوبی از فعالیت‌های روزانه شما در محل کار و خارج از کار مطلع باشد. اگر قرار است برای کاری از خانه دور باشید، جزئیات سفر خود را با شریک زندگی‌تان در میان بگذارید. این کار به شما امکان می‌دهد حتی زمانی که کیلومترها از یکدیگر دور هستید، ارتباط نزدیکی داشته باشید.

در نهایت هر دو طرف باید در مورد میزان پولی که دارند، چقدر برنامه‌های مالی دارند و چگونه می‌خواهند آن را خرج کنند، علنی صحبت کنند. به این ترتیب هر دو از وضعیت مالی یکدیگر آگاه هستند و چیزی برای مخفی کردن باقی نمی‌ماند.

تضادها را فورا حل کنید

تعارض را می‌توان به عنوان تفاوت در نیازها، ارزش‌ها و علایق بین زوجین تعریف کرد. زمان بروز اختلاف و تضادها، یک طرف متوجه می‌شود که منافع او تحت تأثیر منفی طرف دیگر قرار می‌گیرد.

در اصل، توجه به تضادها که یکی از نکات مهم شروع زندگی مشترک است، دو کارکرد اصلی ساخت و ساز و ایجاد اختلال را به همراه دارد. کارکرد اول آن می‌تواند سازنده و با بسیاری از مزایایی همراه باشد. اما نکته دوم حتما برای افراد چالش‌های زیادی را به همراه دارد.

اولین مسئله برای رفع این چالش‌های این است که منبع تضادها را پیدا کنید.  برای یافتن راه حل مناسب حل اختلاف، اولین کاری که باید انجام دهید شناسایی علت است.

زیرا تنها زمانی می‌توانید مشکلات را به خوبی حل کنید که طبیعت رفتار طرف مقابل را درک کنید. علت برخی از تضادهای فکری میان زوجین ممکن است از عدم علاقه مندی به شرکت در یک مهمانی خانوادگی تا بی‌توجهی به هزینه‌های مالی خانه متفاوت باشد. در هر شرایطی پیدا کردن علت و تلاش برای رفع آن بهترین گزینه ممکن است.

پس از درک علت‌ها، به همدیگر فرصت فکر کردن بدهید. اگر به بن بست رسیدید، با طرف مقابل قرار ملاقات بگذارید تا بعدا بحث را حل کنید.

با این حال، ارائه یک زمان ملاقات مشخص ضروری است. تاریخ و زمان خاصی را برای مکالمه بعدی تعیین کنید. همچنین می‌توانید از همسرتان بخواهید که برای فکر کردن به موقعیت خودش و شما وقت بگذارد.

کلام پایانی

در نهایت امر، هرچه گفتگوی شما با همسرتان بازتر، صادقانه‌تر و مرتبط‌تر باشد، رابطه سالم‌تر خواهد بود. مسئولیت‌های مهم زندگی را بر عهده بگیرید و بر نحوه برقراری ارتباط با شریک زندگی خود تلاش زیادی داشته باشید.

تلاش آگاهانه از جمله نکات مهم شروع زندگی مشترک است تا بسیاری از اهداف فوق را به دست آورده و تغییرات بسیار مثبتی را در رابطه خود مشاهده و احساس کنید.

اگر تجربه متفاوتی با همسرتان داشته‌اید، آن را در قسمت کامنت‌ها درج کنید تا راهنمای این بخش ما نیز کامل شود.

سوالات متداول

اهمیت توجه به نکات مهم شروع زندگی مشترک در چیست؟

حضور در رابطه‌ای که قرار است سالیان متمادی به طول انجامد امر مهمی در زندگی ما است. در نتیجه باید شروع و ادامه آن را با توجه به نکات ضروری برنامه ریزی کنیم.

مهم‌ترین نکته برای شروع زندگی مشترک کدام است؟

به طور واضح نمی‌توان این موارد را از هم تفکیک کرد؛ اما طبیعی است که احترام متقابل، درک نقاط ضعف و قوت یکدیگر و تلاش برای برنامه ریزی‌های مشترک می‌توانند مهم‌تر باشند.

رفع تعارض و تضادها چه اهمیتی در ادامه رابطه زناشویی دارند؟

بدون توجه به رفع تعارضات، حرف‌های ناگفته روی هم انباشته می‌شوند و افراد به مرور زمان از هم فاصله می‌گیرند. در نتیجه رابطه تاریک و به تدریج غیر قابل تحمل خواهد شد.