معروف ترین کتاب های شکسپیر; از هملت تا هیاهوی زیاد درباره هیچ


چه با ویلیام شکسپیر تازه کار باشید و چه عاشق ادبیات انگلیسی باشید، ممکن است ندانید از کجا شروع به خواندن آثار او کنید. در این مقاله محبوب ترین و معروف ترین کتاب های شکسپیر را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید کتاب مورد علاقه خود را راحتتر انتخاب کنید. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بیوگرافی ویلیام شکسپیر

1. تولد و خانواده

ویلیام شکسپیر، یکی از بزرگترین و مشهورترین نویسندگان انگلیسی، در 23 آوریل 1564 در شهر استراتفورد به دنیا آمد. پدرش جان شکسپیر، یکی از مقامات محلی، و مادرش مری آردن، دختر یک مالک ثروتمند بود. هیچ گزارش دقیقی از تحصیلات شکسپیر وجود ندارد، اما او احتمالاً مانند بسیاری از همسالان خود در آن زمان در مدرسه کینگز نیو می‌رفت. او در مدرسه معروف استراتفورد لاتین و یونانی، الهیات و بلاغت آموخت و به روش مسیحیان کاتولیک آموزش دید.

اطلاعات دقیقی از دوران کودکی و جوانی شکسپیر در دست نیست. با این حال، این احتمال وجود دارد که او مانند بسیاری از مردم شهر استراتفورد در دهه‌های 1560 و 1570، در کودکی شاهد اجراهای گروه‌های خیابانی بود که به علاقه او به نمایشنامه‌نویسی و تئاتر منجر شد.

ویلیام در سن 18 سالگی با زنی به نام آن هاتاوی ازدواج کرد. ثمره این ازدواج 3 فرزند است; سوزانا (فرزند اول) و همنت و جودیت که دوقلو بودند.

2. سابقه حرفه ای

شکسپیر در طی سال های 1585 تا 1592 به عنوان بازیگر، نویسنده و یکی از صاحبان گروه تئاتر لرد چمبرلین، که بعدها به مردان پادشاه معروف شد، کار کرد. این سال ها دوران طلایی شکسپیر بود. در همان دوران طلایی بارها پیش از ملکه الیزابت با گروه تئاتر مردانه لرد چمبرلین اجرا کرد و به شهرت جهانی رسید.

او در این سال ها به قدری موفق بود که توانست دومین خانه بزرگ در آن زمان در استراتفورد را بخرد. دوران موفقیت شکسپیر با یک حادثه غم انگیز همراه بود. در سال 1596 پسر 11 ساله او (همنت) درگذشت.

3. مرگ شکسپیر

در سال 1613، حادثه دیگری زندگی شکسپیر را تغییر داد. تئاتر گلوب که اکنون شکسپیر گلوب نامیده می شود، در آتش سوخت و ویران شد. در همان سال شکسپیر برای همیشه از دنیای تئاتر لندن خداحافظی کرد و به شهر زادگاهش بازگشت. 3 سال پس از این واقعه، وی درگذشت و در کلیسای تثلیث مقدس که 52 سال پیش در آنجا غسل تعمید یافت به خاک سپرده شد.

کتاب های شکسپیر

به شکسپیر لقب «شاعر ملی انگلستان» و «بارد آوون» (به معنای شاعر شهر آون) داده شد. او در طول زندگی خود حدود 39 نمایشنامه، 154 غزل، 2 شعر بلند و چندین شعر دیگر نوشت. تمام نمایشنامه‌های او به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده و در دنیای تئاتر طرفداران زیادی دارد.

اگرچه اطلاعات دقیقی از زندگی و گاهشماری آثارش در دست نیست، اما احتمالاً تا سال 1592 11 نمایشنامه از جمله رومئو و ژولیت، ریچارد سوم و رویای یک شب نیمه تابستان نوشته است. نمایشنامه های او موفقیت آمیز بود، بنابراین اولین اجرای قسمت اول نمایشنامه «هنری پنجمین» به بالاترین رکورد فروش در طول اجرا دست یافت.

اولین نمایشنامه های شکسپیر بیشتر کمدی و تاریخی بود. تا سال 1608 او همچنین تراژدی هایی می نوشت که مهم ترین آنها هملت، اتللو، شاه لیر و مکبث بود که همگی از بهترین آثار ادبیات انگلیسی به شمار می روند. در اواخر عمرش تراژیک کمدی نوشت و با بسیاری از نمایشنامه نویسان آن زمان همکاری کرد.

بسیاری از نمایشنامه های شکسپیر در زمان حیات او منتشر شد، اما در سال 1623 دو تن از دوستان بازیگر او به نام های جان همینگز و هنری کوندل مجموعه ای از نمایشنامه های او را در کتابی به نام Folio I منتشر کردند. بسیاری از نمایشنامه ها و آثار شکسپیر پس از مرگ به شهرت جهانی رسیدند. هنوز محبوب است

1. هملت

مترجم: مسعود فرزاد
ناشران: علمی و فرهنگی
تعدادی از صفحات: 272

هملت، یکی از محبوب ترین نمایشنامه های جهان و یکی از محبوب ترین کتاب های شکسپیر، داستان یک شاهزاده دانمارکی را روایت می کند که روح پدرش را می بیند. در این دیدار، روح پدرش به او می گوید که برادرش که اکنون با مادر هملت ازدواج کرده است، قاتل واقعی اوست. اما آیا روح پدر حقیقت را می گوید؟ هملت مشکوک برای بررسی این اتهام دیوانه می شود و قصد دارد از عمویش انتقام بی رحمانه ای بگیرد. جنون ظاهری هملت، با این حال، هم گناهکار و هم بی گناه را نابود می کند.

2. شاه لیر

مترجم: محمود اعتماد زاده (کارشناس ارشد به آذین)
ناشران: نقطه
تعدادی از صفحات: 148

شاه لیر پیر تصمیم می گیرد پادشاهی خود را بین 3 دخترش تقسیم کند. ملاکی که برای این کار انتخاب می کند این است که دخترها نشان دهند چقدر پدرشان را دوست دارند. کوردلیا، کوچکترین و زیباترین دختر پادشاه، در این بازی شرکت نمی کند. دختران دیگر، شرور ریگان و گونریلا، بر سر قلمرو رقابت می کنند. سرانجام با حرص و طمع خود پدر را دچار بحرانی می کنند که او را به مرز جنون می رساند.

3. مکبث

مترجم: داریوش آشوری
ناشران: اگر
تعدادی از صفحات: 166

3 جادوگر به مکبث، ژنرال اسکاتلندی می گویند که در آینده پادشاه این کشور خواهد شد. با تشویق همسرش شاه را می کشد و جای او را بر تخت می نشیند. رسیدن به پادشاهی مکبث را از کشتن باز نمی دارد و از روی سوء ظن افراد بیشتری را می کشد. این قتل ها شروع کننده یک جنگ داخلی است. همه می خواهند مکبث را از بین ببرند و به نظر می رسد که کشتارها به این زودی متوقف نمی شوند.

4. اتللو

مترجم: محمود اعتماد زاده (کارشناس ارشد به آذین)
ناشران: نقطه
تعدادی از صفحات: 156

یاگو از اینکه تلاش های او برای ارتقای رتبه نادیده گرفته شده است عصبانی است و تصمیم می گیرد از ژنرال برتر خود، اتللو انتقام بگیرد. یاگو اتللو را فریب می دهد تا فکر کند همسرش دزدمونا به او خیانت کرده است. در نهایت، حسادت اتللو او را به کشتن دزدمونا و سپس خود کشاند.

5. هنری وی

مترجم: ابوالحسن تهامی
ناشران: نگاه
تعدادی از صفحات: 304

داستان هنری پنجم، کتاب دیگری از شکسپیر، در اوایل قرن پانزدهم می گذرد. پادشاه جدیدی بر تاج و تخت است که باید بر انگلیسی های ناراضی حکومت کند. همه هنری پنجم جوان را از سال های سرکش نوجوانی اش می شناسند. با این حال، او در سال های حکومت خود به یک رهبر قدرتمند و با نفوذ تبدیل شد. هانری پنجم وارد جنگ با فرانسه شد که در نبرد معروف آژینکورت با پیروزی فرانسوی ها به پایان رسید. این اثر از جمله کتاب های ویلیام شکسپیر است که در آن به جنگ و دیپلماسی بسیار باشکوه پرداخته شده است.

6. طوفان

مترجم: ابراهیم یونسی
ناشران: نگاه
تعدادی از صفحات: 157

در یکی دیگر از معروف ترین کتاب های شکسپیر، قدرت جادو و ماوراء طبیعی با داستانی در مورد سیاست، قدرت و طبیعت انسان ترکیب می شود. پروسپرو مدت‌هاست که از ایتالیا تبعید شده و با دخترش میراندا در جزیره‌ای دورافتاده زندگی می‌کند. او از قدرت جادویی خود برای ایجاد طوفان خطرناک و غرق کردن دشمنان قسم خورده خود از جمله برادرش آنتونیو استفاده می کند. در پایان چه اتفاقی می افتد؟ برای دریافت پاسخ این سوال و خواندن انتهای این داستان باید با شکسپیر همراه باشید.

7. بازرگان ونیز

مترجم: علاءالدین پازارگادی
ناشران: علمی و فرهنگی
تعدادی از صفحات: 187

در این نمایشنامه داستان آنتونیو، تاجر ضد یهود را خواهید خواند. او از شایلوک یهودی قرض می گیرد تا به دوستش در خواستگاری پورتیا کمک کند. در نهایت، آنتونیو قادر به بازپرداخت بدهی شایلاک نیست. او همچنین در ازای آن یک پوند از گوشت آنتونیو می خواهد. پورتیا که اکنون همسر دوست آنتونیو است، وکیل او می شود و او را از خطر نجات می دهد.

8. شب دوازدهم

مترجم: حمید الیاسی
ناشران: روشنگران و مطالعات زنان
تعدادی از صفحات: 224

ویولا که از برادر دوقلوی خود سباستین جدا شده است، لباس پسرانه می پوشد و برای دوک اورسینو کار می کند. ویولا عاشق اورسینو است، اما او عاشق کنتس اولیویا است. در نهایت اورسینو از ویولا می خواهد که برای او از اولیویا خواستگاری کند اما اولیویا عاشق ویولا می شود. در همین حین سباستین از راه می رسد و ماجرا پیچیده می شود. برای دانستن پایان این داستان پیچیده عاشقانه باید به سراغ کتاب شب دوازدهم که یکی دیگر از کتاب های شکسپیر است بروید.

9. رومئو و ژولیت

مترجم: علاءالدین پازارگادی
ناشران: علمی و فرهنگی
تعدادی از صفحات: 223

یکی دیگر از کتاب‌های معروف شکسپیر که بسیاری از نویسندگان در طول اعصار از آن تقلید یا اقتباس کرده‌اند، رومئو و ژولیت است. داستان این نمایشنامه در قرن چهاردهم در شهر ورونا می گذرد. این شهر در اثر دشمنی ها و دشمنی های جناحی از هم پاشیده شده است. با این حال دو جوان به نام های رومئو و ژولیت در این شهر عاشق یکدیگر می شوند. خانواده های این دو جوان دشمنان قسم خورده یکدیگر هستند و جوانان عاشق درگیر آتش دشمنی و انتقام خانواده هایشان می شوند. داستان رومئو و ژولیت آمیزه ای از شور، خشونت، کمدی و تراژدی است و هر خواننده ای را برای مدت طولانی درگیر خود می کند.

10. غزلیات شکسپیر

مترجم: بهنام مقدم
ناشران: حکاکی
تعدادی از صفحات: 208

غزل شکسپیر را بزرگترین بیان عشق در ادبیات انگلیسی می دانند. شکسپیر در این اشعار افکار خود را در مورد عشق، شور، حسادت، خیانت و شیفتگی به زیباترین و کوبنده ترین شکل ممکن بیان کرده است.

11. هیاهوی زیادی در مورد هیچ

مترجم: عبدالحسین نوشین
ناشران: انتشار سوم
تعدادی از صفحات: 124

این کتاب شاید کامل ترین اثر کمدی شکسپیر باشد. فیلم «هیجان زیادی درباره هیچ چیز» داستان رابطه بین بئاتریس و بندیک را روایت می کند. آنها همیشه با روحیه خوب با یکدیگر بحث می کنند، اما آیا این همه مشاجره می تواند احساسات واقعی آنها را نسبت به یکدیگر پنهان کند؟ برای پاسخ به این سوال باید این کتاب را تا انتها بخوانید.

12. همانطور که شما می خواهید

مترجم: فریده مهدوی دامگانی
ناشران: لاستیک
تعدادی از صفحات: 148

رزالیند، قهرمان داستان «همانطور که دوست داری» به همراه پسر عمویش به جنگل آردن می‌گریزد. روزالیند در این جنگل با معشوقش اورلاندو آشنا می شود. او در ابتدا با لباس چوپان در برابر معشوق ظاهر می شود، اما در پایان همه چیز به گونه ای دیگر پیش می رود.

بسیاری از نقل قول هایی که امروزه گفته های شکسپیر نامیده می شوند، در واقع مونولوگ های یکی از شخصیت های این داستان (ژاک) هستند. یکی از معروف ترین این مونولوگ ها با این جمله معروف شروع می شود:

همه دنیا یک صحنه است

آخرین کلمه

کتاب های شکسپیر تنها به این فهرست ختم نمی شوند. برخی دیگر از کتاب های او که شهرت جهانی دارد عبارتند از:

  • “رویایی در یک شب تابستانی”؛
  • “ریچارد سوم”؛
  • “تعقیب بیهوده عشق”؛
  • “دو نجیب زاده ورونا”؛
  • “کوریولانوس”؛
  • “رام کردن زن بی بند و بار”؛
  • “کمدی خطاها”؛
  • “داستان زمستان”؛
  • “پریکلس، شاهزاده تایر.”

همه این آثار با مضامینی چون عشق، انتقام، حسادت و طنز، خواننده را تا پایان درگیر می کند.

تو گفتی

آیا تا به حال یکی از کتاب های شکسپیر را خوانده اید؟ کدام یک از کارهای او را بیشتر دوست دارید؟ به نظر شما جالب ترین کتاب این نویسنده بزرگ انگلیسی چیست؟