مهم ترین ویژگی برای طراحی سایت چیست؟

اولین هدف وب سایت شما ارائه یک تجربه کاربری خوب (UX) است. من فکر می کنم حدس زدن معنای این کلمه دشوار نیست. این عبارت به احساس و تجربه کاربر از سایت شما اشاره دارد.

شما باید وب سایت خود را از دید کاربر ببینید و تجربه آنها را لذت بخش کنید. به عنوان مثال مطمئن شوید که کاربر به راحتی می تواند از سایت شما استفاده کند، دسترسی به قسمت های مهم سایت آسان است، تمام متون واضح و قابل فهم هستند، سایت شما از نظر بصری زیبا و …

بسیاری از نکات این مقاله بخشی از یک تجربه کاربری خوب است.

سئو (SEO) شما نیازی به آشفتگی ندارید! معنای این کلمه چندان عجیب نیست. سئو به این معناست که سایت خود را به گونه ای بسازید که بتواند در گوگل (و سایر موتورهای جستجو) رتبه بالایی داشته باشد.

این کلمه مخفف Search Engine Optimization یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است.

روزانه میلیون ها جستجو در اینترنت انجام می شود که تعداد قابل توجهی از آنها از طریق گوگل است. این جستجوها بسیار متفاوت هستند و قطعا برخی از آنها در حوزه کاری شما هستند.

برای مثال، اگر یک فروشگاه اینترنتی موبایل دارید، شخصی که عبارت «خرید تلفن همراه» را جستجو می‌کند، قطعاً کاربر ایده‌آلی برای شماست.

در واقع حضور در گوگل می تواند راه بسیار خوبی برای افزایش بازدید و فروش سایت شما باشد.

اما برای این منظور قبل از هر چیز لازم است که سایت شما تمام استانداردها و اصولی را که برای موتورهای جستجو مهم است رعایت کند. بسیاری از نکات زیر می تواند بر رتبه بندی سئو یا گوگل شما تأثیر بگذارد.

همانطور که دیدیم، طراحی سایت خوب باید هم کاربران و هم موتورهای جستجو را در ذهن داشته باشد. اما فکر نکنید که این دو چیز از هم جدا هستند.

در واقع، هرچه تجربه کاربری سایت شما بهتر باشد، طبیعتا رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل خواهید داشت. در واقع، تمام نکاتی که در ادامه می آیند مستقیماً به هر دو موضوع می پردازند.

6 ویژگی و نکته مهم در طراحی سایت

حال که دو هدف اصلی در طراحی وب سایت چیست، بیایید در ویژگی ها و امکانات یک وب سایت عالی دقیق تر باشیم و ببینیم در طراحی وب سایت خود به چه نکاتی باید توجه کنید.

رعایت این نکات و اصول طراحی سایت باعث می شود وب سایت شما تاثیر بسیار بهتری بر روی مخاطبان شما داشته باشد و در گوگل رتبه بهتری کسب کند.

سرعت بالای وب سایت (سرعت صفحه)

خود را به جای کاربرانی که از سایت شما استفاده می کنند قرار دهید. آنها کلیک کننده هایی هستند که معنای انتظار را نمی دانند و فقط یک چیز برایشان مهم است.

در چند ثانیه به محتوای مورد نظر خود برسید! بنابراین طبیعتاً زمانی که کاربر باید مدت زیادی منتظر نمایش سایت شما باشد، بعید است که صفحه شما را ببندد و به سایت دیگری برود. این نیز تاثیر مستقیمی بر رتبه سایت شما در گوگل خواهد داشت.

مقاله کاملی در مورد سرعت وب سایت و اهمیت آن منتشر کرده ایم. این مقاله می تواند اهمیت یک وب سایت پرسرعت را برای شما روشن کند و به شما یاد دهد که چگونه سرعت وب سایت خود را اندازه گیری کنید.

واکنش پذیری یا واکنش پذیری سایت

ریسپانسیو بودن به این معنی است که سایت شما با تمام اندازه های صفحه نمایش (کامپیوتر، تبلت و موبایل) سازگار است. این ویژگی به هر کسی با هر دستگاهی کمک می کند تا به راحتی از سایت شما استفاده کند.

در سال 2015، گوگل اعلام کرد که جستجوهای موبایلی بیش از 50 درصد از کل جستجوهای گوگل را تشکیل می دهند. در مورد سایت شما هم همینطور.

این بدان معناست که اکثر کاربران شما از طریق تلفن به شما مراجعه می کنند. بنابراین، بسیار مهم است که طراحی سایت خود را برای تلفن های همراه آماده کنید.

البته مشکل فقط کاربران نیستند. زمانی که کاربر از طریق گوشی گوگل را جستجو می کند، بالاترین رتبه مربوط به سایت هایی است که ریسپانسیو هستند زیرا استفاده از آنها برای کاربر گوشی آسان تر است. بنابراین ریسپانسیو بودن روی ترافیک سایت شما از گوگل تاثیر خواهد داشت.

در مقاله ریسپانسیو چیست و چرا مهم است به طور کامل به موضوع واکنش پذیری پرداختیم و راه های بررسی ریسپانسیو بودن سایت را به شما گفتیم.

یک وب سایت پویا

پویایی وب سایت یکی از مفاهیم اساسی در طراحی وب سایت است که دانستن آن بسیار مهم است. وقتی سایت شما پویا باشد، قسمت های مختلف آن به هم مرتبط می شوند.

یعنی به عنوان مثال وقتی شما یک مقاله جدید در وبلاگ خود منتشر می کنید، این مقاله در صفحه اصلی سایت شما نیز ظاهر می شود.

وقتی سایت شما پویا باشد، به راحتی تکامل می یابد. اما اگر سایت شما ثابت (غیر پویا) است، پس اضافه کردن ویژگی های جدید، وبلاگ نویسی و غیره. خیلی آسان نخواهد بود بنابراین در عمل سایت شما مفیدتر از یک معرفی ساده نخواهد بود.

البته باید بدانید که مفهوم سایت استاتیک و تفاوت آن با سایت داینامیک را در مقاله مفصل تری به طور کامل توضیح داده ایم. توصیه می کنیم برای درک بهتر موضوع به این مقاله مراجعه کنید.