مکان های دیدنی ایلامی؛ از مناظر خیره کننده پالمار تا کتیبه باستانی گل گل


آیا دیدنی های ایلام را می شناسید؟ اگر قصد سفر به شهری با طبیعت بکر، جاذبه های دیدنی شهر و تاریخ کهن را دارید، ایلام گزینه خوبی برای شماست.. ایلام یکی از استان های غربی و مرزی ایران است. هوای این شهر در اکثر فصول سال خنک است و جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که بهترین خاطرات را برای شما رقم خواهد زد.. در این مقاله شما را با معروف ترین جاذبه های ایلام آشنا می کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

معرفی ایلام

ایلام شهری در غرب ایران و مرکز استان ایلام است. این شهر بین رشته کوه زاگرس و کبیرکوه قرار گرفته و دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است.. ارسال شد قدمت شهر مرزی ایلام به دوران باستان باز می گردد. این شهر در دوره ساسانیان از رونق بسیاری برخوردار بوده و مهد فرهنگ و هنر ایرانیان بوده است.. گویش مردم این شهر کردی است و طبق آمار ایلام سومین شهر کردنشین ایران است. مکان های تاریخی ایلام، تفرجگاه های جنگلی و جاذبه های گردشگری این شهر چشمگیر است و سفر شما و خانواده تان را فراموش نشدنی می کند.. در ادامه شما را با دیدنی های ایلام آشنا کرده ایم.

1. دریاچه دوقلو سیاه گاو

دریاچه سیاه گاو در نزدیکی شهر آبدانان استان ایلام است. رود سیاه گاو از دره های کبیرکوه می گذرد و به دریاچه بلیزناک گاو سیاه می ریزد.. همانطور که از نام این مکان دیدنی طبیعی پیداست، دریاچه گاو سیاه از 2 قسمت تشکیل شده است که توسط یک کانال طبیعی به هم متصل شده اند.. آب رودخانه به دلیل اختلاف ارتفاع به دریاچه اول وارد شده و دومی را تغذیه می کند. سرانجام آب دریاچه دوم به رودخانه ای می ریزد که به مزارع کشاورزی شهر آبدانان می رسد..

دریاچه دوقلو سیاه گاو با قدمتی هزار ساله یکی از پدیده های دیرینه شناسی استان ایلام به شمار می رود.. کانال طبیعی بین دو دریاچه 8 متر عرض و 4 متر عمق دارد که این دو دریاچه را به طول 70 متر به هم متصل می کند.. این کانال و دریاچه دوقلو در اثر فرسایش زمین به وجود آمده اند. آب این دریاچه کاملا زلال است و می توان ماهی هایی را در حال شنا در آن دید. البته این آب دارای مواد معدنی مانند گوگرد نیز می باشد.

نشانی: استان ایلام، شهرستان آبدانان، روستای پشکولا

2. چشمه آب گرم دلران

ابگرم دهلران یکی از جاذبه های طبیعی روستاهای گردشگری ایلام است. این چشمه های آب گرم طبیعی در دامنه سیاکوه و نزدیک غار خفاش قرار دارند. دمای آب چشمه ها حدود 50 درجه سانتیگراد است. هنگامی که نور خورشید به آب این چشمه ها می رسد، انعکاس آن به شکل رنگین کمان در می آید که یکی از نادرترین پدیده های طبیعی ایران است..

آب گرم دهلران از دو نهر اصلی سرچشمه می گیرد که به هم می پیوندند. هر ساله گردشگران زیادی از این بهار دیدن می کنند. آب این چشمه سرشار از مواد معدنی است و می گویند برای درمان و رفع مشکلات مفاصل و رماتیسم و ​​دردهای عضلانی مناسب است اما به بیماران قلبی توصیه می شود وارد آن نشوند..

نشانی: استان ایلام، شهرستان دلران

3. غار زینگان

غار زینگان در میان دشتی وسیع در نزدیکی شهر مهران ایجاد شده است. آب و هوای شهر مهران و روستاهای اطراف آن گرم و خشک است اما در داخل غار هوا سرد و مرطوب است. دمای داخل و خارج غار حدود 20 درجه سانتیگراد است و به همین دلیل غار زینگان به غار بهشت ​​نیز معروف است..

بازدید از غار زینگان یک تجربه ماجراجویانه و هیجان انگیز است. این غار به طول 6 کیلومتر مقصدی جذاب برای طبیعت گردی است که آب در کنار آن جریان دارد. در بعضی جاها گذرگاه غار بسیار باریک می شود و باید از میان آب عبور کرد. در مسیر از دو آبشار عبور خواهید کرد.

نشانی: استان ایلام، شهر مهران، روستای صالح آباد

4. دره ارغوانی

دره رنگ بنفش از جانب زیباترین مناطق عیلام خوب. این دره در جهت تنگه کوچالی حقیقت بوده است و 170 هکتار عرض ایناهاش. این دره تعداد کمی آبنما و رودخانه ایناهاش چه گردشگران آنها می توانند در به آنها ساعت ذره مکمل مستقیم بهخوشبختی خرج کردن. در لبه رودخانه هر کجا درخت رنگ بنفش بزرگ شده خوب چه بالا آمدن آنها به 12 متر هر دو می رسد. البته در دره رنگ بنفش درختان بلوط و افرا هم آنها در حال رفتن هستند. در طول ماه farwardin و اردیبهشت چه درختان رنگ بنفش گل می دهند، این دره به رنگ رنگ بنفش بیرون می آید و چشم انداز یک رویا این کار را انجام می دهد.

نشانی: استان ایلام، شهر ایلام، 3 کیلومتری شمال شرقی، تنگه کوچالی

5. قلعه والی

کاخ استانداری ایلام یکی از زیباترین بناهای باقی مانده از دوره قاجار است. این قلعه به دستور غلامرضا ولی خان بر روی تپه چغامیرک در سال 1326 شمسی ساخته شد.. پس از ساخت قلعه، غلامرضا خان دستور داد کتیبه ای به طول 180 سانتی متر بالای سردر شرقی نصب کنند که روی آن نستعلیق نوشته شده بود.. بسیاری از این کتیبه در جنگ با عراق از بین رفته است.

قلعه والی از نظر هنری بنای ارزشمند و دیدنی است. بخشی از آینه کاری ویژه سقف این بنا در قسمت های غربی هنوز باقی مانده است. پنجره های مشبک با شیشه های رنگی، نرده های آجری فیروزه ای، سرستون های کنده کاری شده و طاق های تزئین شده از دیگر جاذبه های معماری قلعه دره است..

قلعه والی در مجموع دارای 5 اتاق کوچک، 20 اتاق بزرگ و 4 ایوان می باشد. آب قلعه نیز از چشمه بی بی تامین می شود.

نشانی: استان ایلام، شهر ایلام، خیابان پاسداران

6. قلعه شیخ مکان

اگر از ایلام به سمت پلدچتر بروید، در مسیر به دره دره‌شهر می‌رسید. در 6 کیلومتری دره دره شهر، روستای شیخ مکان را در دامنه کبیرکوه خواهید دید.. قلعه پوراشرف معروف به قلعه شیخ مکان در این روستا ساخته شده است. برخی منابع قدمت این بنا را به دوره ساسانی می گویند اما در کتیبه این بنا تاریخ ساخت قلعه که مربوط به اواخر دوره قاجاریه است ذکر شده است..

قلعه شیخ این مکان را در 3 طبقه به شکل مربع و به سبک تک ایوانی ساخته است. مساحت قلعه 1470 متر مربع است. در نمای ساختمان نیز کتیبه ای سنگی وجود دارد. این کتیبه دارای قاب گچی مزین به ابیات نستعلیق است.

ورودی قلعه در ضلع شمالی است. پس از ورود از یک راهرو مستطیل شکل عبور کرده و به حیاط داخلی می رسید. 3 مسیر در حیاط وجود دارد. 2 مسیر به حیاط مرکزی و اصطبل منتهی می شود و از مسیر سوم وارد طبقه دوم قلعه می شوید.. این طبقه محل سکونت حاکم و خانواده اش بوده است. اتاق های این اقامتگاه دارای تزئینات رنگارنگ و دارای گچ بری های زیبایی است که از نظر هنری ارزشمند است.

نشانی: استان ایلام، جاده ایلام به پلدختر، شهر درهار، روستای شیخ مکان

7. پارک جنگلی ششدار

این پارک جنگلی یکی از جاذبه های ایلام است. تفرجگاه ششدار به کوه کالاگیران نزدیک است و هر ساله گردشگران زیادی در فصول بهار و پاییز از آن دیدن می کنند.. در جنگل های شش طرفه، درختان ماشین رشد کرده اند. درختان متنوع در این منطقه مناظر بکر و جذابی را برای فرار از هیاهوی زندگی شهری ایجاد کرده است..

اگر در فصل بهار به این پارک جنگلی بروید، سرسبزی محیط و عطر مطبوع درختان شکوفا شما را مجذوب خود می کند.. برخی نیز ترجیح می دهند در فصل پاییز به ششدر سفر کنند تا شاهد تنوع چشم نواز رنگ ها باشند..

نشانی: استان ایلام در 11 کیلومتری شمال غربی ایلام جاده ایلام به کرمانشاه و ایوان به کوه کالاگیران.

8. کتیبه برجسته با گل ملکشاهی

کتیبه آشوری گل گل بر روی دیوار کوهی در روستای گل گل در 25 کیلومتری ایلام حک شده است.. قدمت این کتیبه به 3000 سال قبل می رسد. در کتیبه گل گل سرباز آشوری را می بینید که کلاه ایمنی بر سر دارد و تیری در دست دارد و بالای سرش ماه و ستاره دارد.. جملات میخی نیز در قسمت پایین کتیبه نوشته شده است.

نشانی: استان ایلام، روستای گل گل

9. کتیبه تخت خان

کتیبه تخت خان بر روی سنگی بزرگ در روستایی از توابع شهرستان صالح آباد استان ایلام یافت شده است.. در این کتیبه اطلاعاتی درباره تاریخ و فرمانروایان سرزمین عیلام نوشته اند و قدمت آن به دوره قاجار می رسد.. ابعاد کتیبه تخت خان 190*145 سانتی متر و محتویات آن به خط زیبای نستعلیق حکاکی شده است.. وضوح نوشته ها، زیبایی خطوط و اطلاعات دقیق و کامل بر ارزش و اهمیت این سنگ نوشته می افزاید..

نشانی: استان ایلام، جاده ایلام – مهران، منطقه صالح آباد

10. تنگه پلامار ایلام

تنگه پالمار یکی از جاذبه های طبیعی استان ایلام است. این منطقه در شهر دیرهار واقع شده و یکی از مقاصد گردشگری محبوب در بین دوستداران طبیعت است. جریان آب و طبیعت بکر این منطقه چشمگیر است و سفر شما به این استان را به تجربه ای خوش تبدیل می کند. تنگه پلامار ایلام در نزدیکی جاده چالدران – بروجرد قرار دارد. اگر می خواهید این تنگه را ببینید باید 35 کیلومتری شمال غربی شهر ایلام را طی کنید.

نشانی:35 کیلومتری شمال غربی ایلام

11. قلعه کنجانچم

قلعه کنجانچم در 15 کیلومتری شهر مهران است. کنجانچم در سال 1326 ساخته شد. غلامرضا خان ابوقدره آخرین والی عیلام دستور ساخت این قلعه را داد تا در فصل زمستان در آن زندگی کند.. این بنا دارای طرح مربع است و 4 برج در گوشه و کنار آن برج نگهبانی بوده است. اتاق های متصل و حمام قلعه از جمله جاذبه های این سازه است. در نمای بیرونی قلعه از سنگ استفاده کرده اند و سقف اتاق ها به شکل هلال ماه است.. سر تمام اتاق ها نیز با آجرکاری تزئین شده است.

نشانی: استان ایلام، جاده مهران – ایلام، 15 کیلومتری مهران، روستای کنجانچم

12. قبرستان خان گنبد

گورستان کن گنبد در حاشیه کوه شاهنخجیر در 30 کیلومتری ایلام است.. مطابق با مطالعات باستان شناسی، بقایای یافت شده در آن مربوط به 2500 تا 2600 قبل از میلاد است..

خان گنبد در زبان کردی به معنی است «گنج پنهان» خوب. مطابق با طبق افسانه های قدیمی، پادشاهی گنجینه های خود را در این منطقه پنهان کرده و مردگان از آن محافظت می کنند..

نشانی: استان ایلام در 30 کیلومتری جنوب شرقی ایلام

13. کاخ فلاحتی

کاخ فلاحتی ایلام یادگاری از دوران قاجار است. این کاخ به دستور غلامرضا خان والی ایلام ساخته شد. عمارت فلاحتی دارای 5 اتاق و 1 تالار بزرگ است. در جلوی ساختمان، ایوان بزرگی طراحی کردند که به اتاق ها و تالار باز می شود. کف کاخ آجری است. پنجره های عمارت نیز بزرگ است و نور را به داخل می دهد. گچ بری معروف کاخ فلاحتی دارای طرح هایی از گل های انسانی و ظریف است و هنر دوره قاجار را به نمایش می گذارد..

نشانی: ایلام، خیابان آیت الله عبدالرحمن حیدری ایلامی

سوغاتی از عیلام

ایلام شهری باستانی و دارای صنایع دستی فراوان است. هنرمندان ایلامی قالی های ابریشمی و پشمی می بافتند که از روش های مختلفی برای بافتن این قالی ها استفاده می کردند.. علاوه بر این، فرش های ایلام نیز شهرت دارند. این قالی‌ها از نخ پشمی بافته می‌شوند و به‌خاطر نقش‌های برجسته‌شان شهرت دارند.. گیوه و چادر مشکی از دیگر سوغات ایلام است. این محصولات مطابق با اقلیم سرد و خشک ایلام تولید می شوند و عایق خوبی در برابر بادهای سرد موسمی هستند..

اگر به ایلام سفر کرده اید حتما چیگ را می شناسید. چیگ دیوارپوش چادر عشایری است و نوعی حصیر بافی است که فقط در ایلام یافت می شود.. امروزه از چیق برای تزیین فضا در دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

کجا را برای سفر به ایلام پیشنهاد می کنید؟ خاطره ای از سفر به ایلام و جاذبه های آن دارید؟

فرمول شادی و مثبت اندیشی را بیاموزید و با افسردگی خداحافظی کنید

اصول و روش های عملی برای یادگیری سریع و دائمی هر زبان جدید