نحوه اعمال مهریه چگونه است؟ مراحل گرفتن مهریه چیست؟ • مجله تصویر زندگی


مطالبه مهریه و توقیف فوری مال توسط زوجه یا وکیل وی قابل طرح است. در این مقاله به طور کامل در مورد قوانین جدید مهریه و مطالبه آن توضیح داده شده است.

مهریه بخشی از مالی است که مرد مکلف به پرداخت آن است و زن می تواند هر زمان که بخواهد مهریه را از شوهرش بخواهد و دریافت کند. اما دریافت و مطالبه مهریه از زوجه نیز دستخوش تغییراتی شده است و در صورت تمایل به دریافت مهریه باید از شرایط دریافت مهریه مطلع بوده و سپس نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

گاهی به دلیل افزایش زیاد مهریه و عدم پرداخت آن توسط مرد، این امر منجر به دستگیری و زندانی شدن مرد می شود. البته قانونگذار برای رفع این مشکل تلاش می کند و با تعیین مبلغی برای مرد به عنوان مهریه، از بازداشت آزاد می شود. در ادامه به شرایط و مراحل مطالبه مهریه از زن می پردازیم.

قانون جدید مهریه چیست؟

قوانین مهریه جدیدی وجود دارد که در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

در قوانین جدیدی که برای مهریه وضع شده است به این صورت است که حکم جلب زوج فقط تا سقف ۱۱۰ سکه امکان پذیر است و میزان مهریه صرف نظر از میزان درج در سند ازدواج معتبر است. مطالبه آن از طریق دادگاه امکان پذیر است و ثبت او نیز وجود دارد.

چگونه مهریه خود را مطالبه کنیم؟

همانطور که در این مقاله ذکر شد، مهریه زن یکی از وسایلی است که هر زمان که بخواهد می تواند از شوهرش مطالبه کند. بسیاری از افراد می خواهند مهریه خود را از شوهران خود مطالبه کنند و باید راه هایی را برای گرفتن حق قانونی خود که مهریه است بدانند. لذا در ذیل به مطالبه مهریه در عقد نکاح دائم می پردازیم و شرایط به شرح زیر خواهد بود:

 1. مطالبه مهریه از طریق مراحل ثبت: در این روش زوجه یا نماینده قانونی وی به دفترخانه محل ثبت ازدواج خود مراجعه و فرم مطالبه مهریه را پر می کند که از طریق مراحل ثبت نام امکان پذیر است. ، تکمیل می شود و سپس این درخواست به دفتر خانه اداره زمین و اسناد ارجاع می شود و سپس اموال مرد با سند رسمی زوجه یا همسرش توقیف می شود و سپس به صورت مزایده اموال مرد با سند رسمی ازدواج توقیف می شود. مهریه از فروش اموال مرد توسط زن دریافت می شود.
 2. مطالبه مهریه از طریق دادگاه: این عمل زمانی توسط زن انجام می شود که متوجه شود پس از مطالبه مهریه از طریق ثبت نام به دلیل نداشتن مال و سند رسمی و یا عقد موقت مرد قادر به گرفتن مهریه نخواهد بود. . انجام شده است، هیچ قرارداد رسمی وجود ندارد. در این شرایط بهتر است زن به وکیل مراجعه کند و مراحل کار را به او بسپارد تا بتواند در زمان کوتاه تری از شوهر مهریه بگیرد. معمولاً در این شرایط وکیل با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تقاضای مطالبه مهریه را ثبت می کند و از دادگاه می خواهد که قرار پرداخت مهریه را صادر کند.

آیا اجرای مهریه مستلزم هزینه است؟

اجرای مهریه شامل هزینه هایی است که باید پرداخت شود. در صورتی که زن توانایی پرداخت این هزینه ها را نداشته باشد، می تواند برای مطالبه مهریه اقدام به ربا کند. اگر زن بخواهد مهریه خود را از طریق ثبت مطالبه کند، این مطالبه یک بیستم کل مهریه او است. اما در مواردی که زن بخواهد مهریه را کاهش دهد و یا زوجه با شوهر خود مصالحه کند، اجرای حکم موقوف می شود.

در صورتی که زن همچنان بخواهد از طریق مراحل ثبت نام، مهریه خود را مطالبه کند، می تواند تمام هزینه های انجام ثبت نام را که ممکن است شامل وکیل، ثبت آگهی و … باشد را از همسر خود دریافت کند.

مدارک مورد نیاز برای مطالبه مهریه

 1. در سایت سامانه ثنا ثبت نام کنید

 2. اصل شناسنامه و کارت ملی

 3. اصل سند ازدواج یا کپی آن از دفتر ازدواج

نکات مهم در مورد مهریه

 1. مهریه می تواند به صورت سکه، نیم سکه، ربع سکه یا طلا باشد.
 2. مهریه باید ارزش مالی داشته باشد.
 3. مطالبه مهریه زمانی قابل دریافت است که بر اساس عقد رسمی ثبت شده در دفتر خانه باشد.
 4. در صورت پرداخت مهریه در زمان عقد، در صورت باکره بودن زن، فقط نیمی از مهریه تعلق می گیرد.
 5. در صورت فوت زن، ورثه او می توانند مهریه را از مرد مطالبه کنند.
 6. اموال عام المنفعه یا وقفی نمی تواند مهریه محسوب شود.
 7. تمام اموال مرد قابل مصادره است به استثنای اقلامی که شامل اثاثیه اولیه، منزل مسکونی، ابزار کسب و کار و غیره می شود.
 8. زنی که از ایفای تعهدات زناشویی خود امتناع ورزد مستحق نفقه نیست ولی مهریه او همچنان سررسید است و فقدان نفقه به معنای تلف مهر نیست.
 9. در صورت طلاق توافقی زن و مرد می توانند در پرداخت مهریه توافق کنند اما زن باید بخشی از مهریه را بدهد.
 10. اگر زن به مردی خیانت کند باز هم مهریه از مرد لازم است و تغییری در آن صورت نمی گیرد.
 11. اگر زن بخواهد مهریه اش را بدهد باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و سند دست نویس این کار را نمی کند.
 12. اگر مرد تقاضای طلاق کند باید تمام مهریه را به زن بپردازد اما اگر زن تقاضای طلاق کند باید بخشی از مهریه را ببخشد.
 13. مهریه تعیین شده باید متعلق به مرد باشد، اگر مهریه بیش از 110 سکه طلا باشد و مرد توانایی مالی داشته باشد از طریق توقیف مال، حساب بانکی، اموال و … قابل وصول است.

چقدر طول میکشه تا مهریه برسه؟

اگر از وکیل کمک بگیرید، زمان تکمیل پرونده بسیار محدود می شود، اما اگر فرد به تنهایی مهریه می خواهد، معمولا حدود یک سال طول می کشد. علت تسریع در پرونده توسط وکیل، لوایح تنظیم شده توسط وی است و پیگیری به موقع موجب تسریع در کار اجرا می شود.

آخرین کلمه

تمام مراحل مطالبه مهریه باید به درستی انجام شود، معمولا در این شرایط به فردی نیاز است که با تمام این مراحل و حساب ها آشنایی کامل داشته باشد. در این شرایط تنها فردی که می توان به او اعتماد کرد وکیل شما خواهد بود که می توانید با تحقیقات گسترده و قابل اعتماد افراد و سایت ها تمامی سوالات و پرونده های حقوقی در این زمینه ها را به او بسپارید و از او راهنمایی و مشاوره بخواهید. وکیل می تواند در زمان کمتری پرونده را به پایان برساند.