نحوه تعویض مته به 2 روش با ابزار و بدون ابزار


یکی از پرکاربردترین ابزار صنعتی و خانگی دریل می باشد. مته ها معمولاً برای سوراخ کردن انواع مختلف چوب، پلاستیک، آهن و دیوار استفاده می شوند. علاوه بر این از برخی دریل ها به عنوان پیچ گوشتی نیز استفاده می شود و به جای دریل می توان از انواع پیچ گوشتی استفاده کرد. سوراخ کاری روی سطوح مختلف باید با مته مخصوص انجام شود. به عنوان مثال، مته آهن با دیوار گچی متفاوت است. در این مقاله در مورد تعویض مته صحبت خواهیم کرد و اشاره ای به ابزار تعویض مته داریم. برای اطلاعات بیشتر در مورد تعویض دریل حتما این مقاله را مطالعه کنید.

تغییر مته با سه ابزار سیستم. دستگاهی با 2 کاربرد مختلف

قسمت مهم هر مته نگهدارنده ابزار و سه سیستم آن است که سه سیستم موجود در مته وظیفه انتقال نیرو از موتور به مته را بر عهده دارند و مته در قسمت دارای سه سیستم قرار می گیرد. سه سیستم از انواع مته، سنباده و پیچ گوشتی بر روی قطعه کار نصب می شود. سه سیستم گیربکس، باتری یا دریل برقی به دو نوع پیچی و اتوماتیک تقسیم می شوند.

برای تعویض بیت در سه سیستم روی مدل آچاری به آچار نیاز است و در مدل اتوماتیک می توان بیت را با دست و با چرخاندن بیت عوض کرد. در ادامه مقاله به طور کامل به شرح تعویض مته با سه پیچ و سیستم اتوماتیک می پردازیم.

تغییر مته در سه سیستم پیچ راننده. باز و بسته کردن فک 3 سیستم با آچار مخصوص

زمانی که سه سیستم مته از نوع معمولی باشد، باید از آچار مخصوص سه سیستم برای شل یا سفت کردن فک های مته استفاده شود. روی سه سیستم آچار شیارهایی وجود دارد و در قسمت انتهایی سه سیستم سوراخ های متعددی تعبیه شده است. برای سفت کردن فک های سه سیستم، مته باید در وضعیت اصلی قرار گیرد، کلید مخصوص را در یکی از سوراخ ها قرار داده و کلید را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سه سیستم سفت شود. برای راحتی، سه سیستم را با دست بگیرید تا بتوانید آچار را خیلی راحت تر بچرخانید. هر سه سیستم مته دارای 3 فک هستند که مته را محکم نگه می دارند.

برای تعویض مته باید سه سیستم را بچرخانید تا فک های آن باز شود. اکنون می توانید مته جدید را در جای خود قرار دهید. سپس مته را روشن کرده و مته را تست کنید تا مطمئن شوید که درست کار می کند، وقتی مته را بعد از تعویض آن تست می کنید، در حین سوراخ کاری مشکلی از بابت شل یا سفت بودن مته وجود ندارد. انواع دریل و دریل شارژی از 3 سیستم برای ساپورت دریل استفاده می کنند. معمولا آچار این مدل 3 سیستمی روی بدنه دریل جایگاه ویژه ای دارد.

نحوه تعویض مته در سه سیستم اتوماتیک; بسیار راحت و آسان

مته هایی که دارای 3 سیستم اتوماتیک هستند ابزار بسیار محبوب تری هستند. تعویض مته در گلدان هایی که از سه سیستم اتوماتیک استفاده می کنند بسیار ساده تر است. در سه سیستم اتوماتیک انواع دریل بدون ابزار مخصوص قابل تعویض می باشد. برای تعویض مته در مته با 3 سیستم اتوماتیک، باید سه سیستم را بچرخانید تا فک های آن باز شود و مته جدید را داخل نگهدارنده مته قرار دهید. باز و بسته کردن فک های 3 سیستم اتوماتیک به صورت دستی انجام می شود.

برخی از متخصصان قسمت پایینی را نگه می دارند تا سه سیستم خودکار را باز یا بسته کنند و سپس مته را برای چند ثانیه روشن کنند. همچنین برای بستن مته، جهت مته را تغییر داده و مجدداً روشن می کنند و سه سیستم را نگه می دارند تا مته محکم در جای خود قرار گیرد. توجه داشته باشید که سه سیستم نه تنها در دریل ها موجود است، بلکه در برخی از پیچ گوشتی های برقی نیز از سه سیستم برای تعویض قطعات استفاده می شود.

به عنوان مثال در برخی از مدل های پیچ گوشتی شارژی رونیکس از سه سیستم بسیار حرفه ای و مدرن استفاده شده است. پیچ گوشتی شارژی رونیکس در مدل های مختلفی تولید می شود که کیفیت ساخت و عملکرد این دستگاه ها در حد برندهای فوق العاده دنیا می باشد.

سرعت بیشتر کار؛ ویژگی عالی 3 سیستم اتوماتیک

در این مقاله در مورد تعویض مته صحبت کردیم و 2 روش تعویض مته با سه پیچ و سیستم اتوماتیک را ذکر کردیم. در حال حاضر دریل های برقی در سایزهای مختلف در بازار موجود است و تمامی دریل ها در قسمت سوم مته قرار می گیرند. مته های قدیمی معمولا از سه سیستم آچار استفاده می کنند. استفاده از سه سیستم پیچ و اتوماتیک مشابه یکدیگر است، اما سه سیستم اتوماتیک بسیار راحت تر از سه سیستم پیچ است. سرعت عمل در کلاس 3 سیستم اتوماتیک بسیار بالاتر خواهد بود.

هنگام خرید دریل شارژی یا برقی دقت کنید که مته دارای سه سیستم اتوماتیک باشد. سه سیستم اتوماتیک در تمامی کاشت های رونیکس استفاده می شود. کیفیت قطعات بکار رفته در گلدان های رونیکس بسیار بالا بوده و مجهز به موتور قدرتمند و گیربکس مقاوم می باشد. شرکت رونیکس سال هاست که در زمینه ساخت ابزار آلات حرفه ای و صنعتی فعالیت می کند و در حال حاضر یکی از معروف ترین برندهای دنیا در زمینه ابزارآلات به شمار می رود. تمامی ابزارهای رونیکس را می توانید از نمایندگی های مجاز آن در شهرهای مختلف تهیه کنید.

توجه! این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر