نحوه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی سال تحصیلی جدید ابلاغ شد • مجله تصویر زندگی


شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی ابلاغ شد

کارشناس ارشد اتباع و مهاجرین خارجی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آئین نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس خبر داد.
وحدانی کارشناس ارشد اتباع و مهاجرین خارجی وزارت آموزش و پرورش گفت: آئین نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس برای سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ به استان های کشور ابلاغ شده است.

وحدانی افزود: فرایند ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی متناسب با مشخصات و اطلاعات هویتی آنان در سامانه امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به دو شیوه انجام می شود.

در روش اول دانش آموزان به سامانه امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور مراجعه می کنند و درخواست اولیه را ثبت می کنند و در مرحله بعد مشخصات از طریق درگاه سامانه وزارت کشور به آموزش و پرورش ارسال می شود سپس از طریق نشانی www.my.medu.ir توسط والدین در سامانه سنجش نوبت گیری می کنند و دانش آموز جهت به نزدیک ترین مدرسه محل سکونت برای ثبت نام مراجعه می کنند و پس از تکمیل اطلاعات مشخصات دانش آموز به سامانه وزارت کشور از طریق درگاه الکترونیک ارسال می شود.

وحدانی در ادامه گفت در روش دوم نیز ابتدا دانش اموز به سامانه امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور مراجعه می کند اخذ نوبت احراز هویت متناسب با راهنمایی سامانه انجام می شود و سپس به دفاتر کفالت یا دفاتر خدمات اتباع خارجی ادارات اتباع استانی به صورت حضوری برای تکمیل فرایند ثبت نام مراجعه می کند و ادامه مسیر ثبت نام را از طریق سامانه امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور انجام می دهد و  مشخصات از طریق درگاه وزارت کشور به وزارت آموزش و پرورش ارسال می شود.

(۱۴۰۲/۰۴/۰۹) به گفته رئیس ستاد مرکزی ثبت نام دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش، دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان اتباع هنوز ابلاغ نشده است.

سید مجتبی هاشمی در گفت و گو با ایران اکونومیست، با بیان اینکه در حوزه ثبت نام دانش آموزان اتباع باید با وزارت کشور و وزارت امور خارجه هماهنگ شویم، اظهار کرد: سیاست‌های عمومی جمهوری اسلامی ایران میزبانی از این عزیزان است، یعنی همان امکاناتی که دانش آموزان هم میهن ما در مدارس و برای تحصیل می گیرند، دانش آموزان اتباع نیز می گیرند.

وی در عین حال با بیان اینکه مقررات ثبت نام دانش آموزان اتباع هر سال متفاوت است، تصریح کرد: مرکز بین الملل وزارت آموزش و پرورش که تصدی این امر را بر عهده دارد، جلساتی با دوستان خارج از مجموعه آموزش و پرورش داشته است اما هنوز به دستورالعملی واحد نرسیده‌اند و به محض اینکه این دستورالعمل احصاء شود، حتما ابلاغ می شود.

رئیس ستاد مرکزی ثبت نام دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش، در پاسخ به اینکه نهایتا تا چه زمانی دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان اتباع ابلاغ می شود؟، توضیح داد: سال گذشته مرداد ماه ابلاغ شد و بعد از آن دانش آموزان اتباع توانستند ثبت نام را انجام دهند.

هاشمی همچنین در پاسخ به این  سوال که آیا ابتدا دانش آموزان ایرانی ثبت نام  و سپس در صورت وجود ظرفیت خالی، ثبت نام دانش آموزان اتباع انجام شود؟، گفت: خیر، ثبت نام بر مبنای احراز محل سکونت این دانش آموزان انجام می‌شود.