نحوه خوابیدن بعد از جراحی فتق و مراقبت های بعد از آن


پس از جراحی، خواب خوب سرعت بهبودی را افزایش می دهد و خواب ناکافی منجر به عوارض طولانی مدت می شود. به همین دلیل، دانستن نحوه خوابیدن بعد از جراحی فتق ناف بسیار مهم است.

فتق ناف زمانی رخ می دهد که بخشی از روده از ناحیه ضعیف شده دیواره شکم بیرون بزند. فتق نافی در کودکان اغلب در دو سال اول زندگی خود به خود بسته می شود، اما فتق نافی که در بزرگسالی رخ می دهد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

اکثر جراحی های ترمیم فتق عوارض کمی دارند. با این حال، خواب یکی از چندین عاملی است که می تواند بر نتیجه جراحی تأثیر بگذارد. در ادامه مقاله Ideal Mag با ما همراه باشید تا در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی فتق بیشتر بدانید.

آیا درد بعد از جراحی فتق طبیعی است؟

جراحی فتق ناف معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. به عبارت دیگر، می توانید در همان روز جراحی به خانه بروید. اما بسته به پیچیدگی ترمیم فتق، ممکن است لازم باشد مدت طولانی تری در بیمارستان بمانید.

به طور کلی، خود عمل بسیار تهاجمی و چالش برانگیز نیست، اما باید به دوره نقاهت توجه شود. زیرا به احتمال زیاد بعد از جراحی احساس درد می کنید. علت درد شکم آسیب به پوست، عضلات و اعصاب در حین جراحی است. وسعت جراحی بر درد بعد از آن تأثیر می گذارد.

مراقبت پس از جراحی فتق برای کنترل درد به دلایل زیر بسیار مهم است:

 • درد بر میزان خواب شما تأثیر می گذارد و انرژی کمتری در طول روز برای شما به ارمغان می آورد.
 • درد باعث می شود خیلی کم عمق نفس بکشید و نتوانید به راحتی سرفه کنید. این مشکل می تواند منجر به ذات الریه شود.
 • درد شکم پس از جراحی فتق می تواند بر اشتها (میل به خوردن) تأثیر بگذارد و عملکرد طبیعی روده را مختل کند. در نتیجه ممکن است بعد از جراحی غذا نخورید. تغذیه خوب برای کمک به بهبودی بسیار مهم است.
 • درد می تواند بر خلق و خو و روابط شما با دیگران تأثیر بگذارد.

برای کاهش درد بعد از جراحی فتق چه باید کرد؟

اگر بعد از جراحی فتق درد دارید، پزشک احتمالاً بسیاری از سوالات زیر را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن از شما خواهد پرسید:

 • در کدام قسمت شکم احساس درد می کنید؟ آیا درد از ناحیه ای به ناحیه دیگر منتقل می شود؟
 • شدت درد چقدر است؟
 • درد از چه زمانی شروع شد؟ آیا به طور ناگهانی ایجاد شد یا به تدریج؟ آیا درد ثابت است یا می آید و می رود؟
 • آیا درد شما را بیدار می کند؟
 • آیا برخی فعالیت‌ها، مانند سرفه یا لمس محل جراحی، باعث درد می‌شوند یا آن را بدتر می‌کنند؟
 • آیا درد قبل، حین یا بعد از غذا احساس می شود؟
 • آیا چیزی مانند تغییر وضعیت، استراحت، مصرف دارو یا تغییر آنچه می خورید درد را کاهش می دهد؟

دارودرمانی

اگر به تسکین درد نیاز دارید، می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده کنید. همیشه اطلاعات روی بسته دارو را به دقت بخوانید و در صورت داشتن هر گونه سوال از داروساز یا پزشک خود راهنمایی بخواهید.

اگر درد با داروهای بدون نسخه از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است نیاز به استفاده از داروهای قوی تری داشته باشید.

چند نکته مهم در مورد نحوه مصرف دارو

 • مطمئن شوید که مسکن‌هایتان را طبق دستور مصرف کنید تا به بهبودی سریع‌تر کمک کنید. از مصرف بیش از حد این داروها خودداری کنید، زیرا ممکن است خطرناک و بالقوه کشنده باشد.
 • اگر داروهایی مصرف می کنید که باعث خواب آلودگی شما می شود، از رانندگی و کار با وسایل سنگین خودداری کنید.
 • گاهی اوقات وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، درد شدیدتر می شود. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که شما مسکن کافی در خون خود ندارید. اگر این اتفاق افتاد، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک آرام بخش در شب یا قبل از خواب مصرف کنید.
 • اگر پس از مصرف مسکن خوراکی احساس تهوع کردید، آن را با غذا مصرف کنید.
 • اگر بیش از دو هفته از مسکن ها استفاده کرده اید، مصرف آن ها را ناگهانی قطع نکنید. زیرا ممکن است بدن شما به دارو عادت کرده باشد و قطع ناگهانی آن ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند یا خطرناکی ایجاد کند.
 • با گذشت زمان، ممکن است احساس کنید که مسکن ها به خوبی قبل عمل نمی کنند. اگر این اتفاق افتاد، با پزشک خود تماس بگیرید تا راه های جدیدی برای مدیریت درد پیشنهاد کند.
 • مسکن ها می توانند شما را دچار یبوست کنند. زور زدن به دلیل یبوست درد را بدتر می کند. برای مقابله با این مشکل، پس از مشورت با پزشک، مصرف مواد غذایی و مایعات غنی از فیبر را افزایش دهید و کمی پیاده روی کنید. نوشیدن مایعات گرم و آب آلو می تواند کمک کننده باشد.

محدودیت های حرکتی پس از جراحی فتق و تاثیر آن بر خواب

بهبودی پس از جراحی فتق ناف مستلزم آن است که از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های شدید اجتناب کنید.

یکی دیگر از فعالیت هایی که باید به آن توجه کرد خواب است. باید مراقب باشید که به محل جراحی فشار زیادی وارد نکنید تا به خوبی بهبود یابد. پیروی از این توصیه ممکن است شما را ملزم به تغییر روش خواب پس از جراحی فتق کند.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی فتق

برای داشتن خواب کافی و با کیفیت بعد از عمل، توصیه های زیر را رعایت کنید:

1. به پشت بخوابید

بهترین راه خواب بعد از جراحی فتق ناف این است که به پشت دراز بکشید و سر خود را روی یک بالش کوچک قرار دهید. این کار از وارد شدن فشار بیش از حد به محل جراحی جلوگیری می کند و به شما امکان می دهد به راحتی نفس بکشید.

خوابیدن روی شکم توصیه نمی شود. زیرا فشار زیادی به شکم وارد می کند که می تواند روند بهبودی را مختل کند. خوابیدن به پهلو نیز دشوار است و این روش به طور کلی توصیه نمی شود. با این حال، خواباننده های جانبی می توانند بالشی را در کنار ران خود قرار دهند تا کمی شیب ایجاد کنند.

2. بیاموزید که چگونه از رختخواب بیرون بیایید

شما نمی توانید همیشه به دیگران تکیه کنید تا شما را از رختخواب بیرون بیاورند و به آن برگردند. بنابراین، باید یاد بگیرید که چگونه این کار را انجام دهید و چگونه بعد از جراحی فتق بخوابید.

برای دراز کشیدن در تخت، وسط تخت بنشینید، به پهلو دراز بکشید، پاهای خود را روی تخت بالا بیاورید و در نهایت به پشت بغلتانید. این تکنیک به شما امکان می دهد بدون هیچ مشکلی در رختخواب دراز بکشید.

همین کار را برای بلند شدن از رختخواب انجام دهید، اما به ترتیب معکوس. ابتدا به پهلو بغلتانید، پاهایتان را دراز کنید و روی زمین بگذارید. سپس از بالاتنه (آرنج و بازوها) برای بلند کردن بالاتنه استفاده کنید.

هدف از این تکنیک ها کاهش فشار روی عضلات شکم است. این ناحیه دردناک است، بنابراین در صورت امکان از استفاده از آن برای هر حرکتی خودداری کنید.

3. از تکنیک های مدیریت درد استفاده کنید

تکنیک های مدیریت درد می تواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید. در صورت امکان، حتی زمانی که درد ندارید، این تکنیک ها را تمرین کنید.

سرما و گرما

هم گرما و هم سرما می توانند درد بعد از جراحی را کاهش دهند. برخی از انواع درد با استفاده از سرما تسکین می یابد، در حالی که گرما برای تعدادی از انواع دیگر درد مفید است. پزشک به شما خواهد گفت که از کدام روش برای تسکین درد استفاده کنید.

بالش

محکم نگه داشتن بالش در مقابل محل جراحی می تواند به کاهش درد کمک کند. همانطور که خم می شوید و حرکت می کنید، بالش را روی شکم خود نگه دارید تا از کشش عضلات خود جلوگیری کنید.

موسیقی

فرقی نمی‌کند که به موسیقی گوش می‌دهید، آواز می‌خوانید، زمزمه می‌کنید یا ساز می‌نوازید، در هر صورت، موسیقی جریان خون را در مغز افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند هوای بیشتری دریافت کنید. همچنین باعث افزایش سطح انرژی و بهبود خلق و خو می شود.

موسیقی باعث می شود مغز شما اندورفین ترشح کند که به کاهش درد کمک می کند.

تکنیک های آرامش بخش

استرس و اضطراب هم می توانند درد را بدتر کنند و هم بهبودی را به تاخیر بیندازند. از آنجایی که اجتناب از استرس دشوار است، باید راه های کنترل آن را بیاموزید. به عنوان مثال، می توانید تنفس عمیق، تکنیک های آرام سازی عضلانی یا مدیتیشن را امتحان کنید.

رژیم خواب مناسب بعد از جراحی فتق

حتی اگر درد ندارید، رعایت بهداشت خواب و حفظ الگوی خواب سالم باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و سریعتر به حالت عادی برگردید. برای داشتن خوابی با کیفیت، نکات زیر را دنبال کنید:

 • همیشه در ساعت مشخصی بخوابید و صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.
 • قبل از خواب تلویزیون تماشا نکنید.
 • قبل از خواب، به موسیقی آرامش بخش گوش دهید یا بخوانید.
 • چند ساعت قبل از خواب از مصرف غذاها و نوشیدنی های کافئین دار و گازدار خودداری کنید.
 • دمای اتاق خواب را بین 60 تا 70 درجه فارنهایت (5.15 تا 1.21 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید.

این تنها چند پیشنهاد برای نحوه خوابیدن بعد از جراحی فتق است. میلیون ها کار وجود دارد که می توانید قبل از خواب انجام دهید. نکته مهم این است که به روال خود پایبند باشید زیرا این کار به خواب رفتن شما بسیار آسان تر می شود.

تاثیر تغذیه و مایعات بر خواب بعد از جراحی فتق

سعی کنید بعد از جراحی فتق ناف دچار یبوست نشوید. زیرا زور زدن برای اجابت مزاج می تواند به قسمتی از شکم که جراحی شده فشار وارد کند و درد را افزایش دهد. درد شدید خواب را مختل می کند.

پس میوه و سبزیجات تازه بخورید و آب فراوان بنوشید. اگر در دفع مدفوع مشکل دارید، ممکن است بتوانید از ملین استفاده کنید. اما قبل از انجام این کار حتما نظر پزشک خود را جویا شوید.

همچنین باید به نحوه غذا خوردن خود توجه کنید. مهمترین چیزهایی که باید در نظر داشت عبارتند از:

 • از پرخوری خودداری کنید زیرا درد را تشدید می کند.
 • حجم وعده های غذایی خود را کاهش دهید و تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید.
 • غذا را کاملا بجوید.
 • حداقل نیم ساعت پس از صرف غذا صاف بنشینید.

مشاوره پزشکی بعد از جراحی فتق

اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید، در مراجعه به پزشک دریغ نکنید:

 • یک ساعت پس از مصرف مسکن هنوز درد دارید (ممکن است به مسکن قوی‌تری نیاز داشته باشید).
 • بیش از حد احساس خواب آلودگی یا سرگیجه می کنید (مسکن ها ممکن است خیلی قوی باشند).
 • مشکلاتی مانند حالت تهوع و استفراغ (با وجود مصرف دارو با غذا) یا بثورات پوستی دارید (این ممکن است از عوارض دارو باشد).
 • پس از انجام فعالیت های عادی، حتی پس از استراحت و مصرف مسکن های خوراکی، درد یا ناراحتی شدیدی دارید.
 • پس از جراحی فتق عوارضی مانند تب، لرز، استفراغ مداوم، تنگی نفس یا سرفه های مداوم، خونریزی از محل زخم، افزایش قرمزی در محل عمل یا مشکل در ادرار کردن داشته اید.

آخرین کلمه

خواب برای سلامت جسمی و روانی، به ویژه پس از جراحی ضروری است. در این مقاله سعی شده است تا شما را با نحوه خوابیدن بعد از جراحی فتق آشنا کنیم تا بعد از جراحی راحت بخوابید.

اگر به راهنمایی بیشتر در این زمینه نیاز دارید یا برای کنترل درد خود در مورد داروهای مسکن کمک می‌خواهید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و داروی مناسب را با توجه به نیاز شما پیشنهاد می کند.

سوالات متداول

علت فتق ناف چیست؟

در بزرگسالان، فشار بیش از حد روی شکم می تواند باعث فتق شود. علل افزایش فشار عبارتند از: چاقی، چند قلویی، جراحی شکم، دیالیز صفاقی طولانی مدت و وجود مایع در حفره شکم.

عوارض فتق ناف چیست؟

عوارض فتق ناف در کودکان نادر است، اما بزرگسالان ممکن است دچار انسداد روده شوند.

چگونه پزشک فتق نافی را تشخیص می دهد؟

فتق ناف در معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. گاهی اوقات برای بررسی عوارض از روش های تصویربرداری مانند سونوگرافی شکم یا توموگرافی کامپیوتری استفاده می شود.

امتیاز شما برای این پست