نحوه قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی; نکاتی برای شستشوی بهتر


با استفاده از ماشین ظرفشویی می توانیم در زمان صرفه جویی کنیم و ظرف چند روز با فشار یک دکمه ظروف کثیف را تمیز کنیم! البته نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی نیز بسیار مهم است. اگر این کار را به درستی انجام ندهید، ممکن است ظروف آسیب دیده یا تمیز نشوند. در زیر نکات مهم در چیدمان ظروف در قفسه های ماشین ظرفشویی را توضیح خواهیم داد.

راهنمای نحوه قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی

1. ظروف را در مرکز قرار دهید

ظروف را با سمت کثیف به سمت مرکز ماشین ظرفشویی قرار دهید، زیرا سوراخ های بازوی اسپری دستگاه آب را به سمت بالا می پاشند تا ظرف ها را بشویید و آبکشی کنید.

2. کشتی ها باید به سمت پایین متمایل شوند

زاویه قرار دادن ظروف شستشوی آنها را آسان می کند و برای خشک کردن ظروف و تخلیه آب و مواد شوینده مفید است. ظروف بزرگتر مانند کاسه ها و تابه های بزرگ را باید در پشت قفسه پایینی قرار دهید و طوری کج کنید که رو به مرکز ماشین ظرفشویی باشند. می توان بشقاب های کوچکی ترتیب داد تا فضاهای خالی را پر کند تا قفسه پر شود.

بهتر است کاسه ها و لیوان ها را در یک زاویه قرار دهید. البته اگر فضای قفسه شیب دار نیست، دقت کنید که همه ظروف رو به پایین باشند تا ذرات آب و غذا در آنها جمع نشود.

3. قفسه ها را بیش از حد شلوغ نکنید

ظروف را دور از یکدیگر قرار دهید و قفسه ها را شلوغ نکنید. در غیر این صورت آب و مواد شوینده به تمام ترک ها و درزهای ظروف نمی رسد. برای صرفه جویی در فضا، کاسه ها را داخل یکدیگر قرار ندهید، زیرا به این ترتیب آب و مواد شوینده به تمام سطوح آن ها نمی رسد و به خوبی تمیز نمی شوند. از لبه ها و شاخک های سبد ماشین ظرفشویی برای جداسازی ظروف استفاده کنید تا بهتر شسته شوند.

4. ظروف را بین دندان ها قرار دهید نه روی آنها

دندانه های ماشین ظرفشویی لبه های قفسه هایی هستند که ظروف را نگه می دارند و از هم جدا می کنند. برای چیدمان صحیح ظروف، آنها را بین دندانه های قفسه ای ثابت کنید تا از برخورد یا واژگونی آنها در حین شستشو به یکدیگر جلوگیری کنید.

5. ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی آبکشی نکنید

ممکن است عادت داشته باشید که ظروف یا کاسه های کثیف را قبل از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی بشویید. اما نیازی به آبکشی ظروف ندارید و حتی می توانید برنامه شستشو را به هم بزنید. مواد شوینده ماشین ظرفشویی به گونه ای طراحی شده اند که با ذرات غذا روی ظروف کثیف تعامل داشته باشند. البته می توانید قبل از قرار دادن ظروف در دستگاه و روشن کردن آن، مواد غذایی چسبیده به ظروف را بتراشید و روی ظروف را تمیز کنید.

اگر می خواهید ظروف کثیف را برای مدتی در دستگاه رها کنید، می توانید چرخه شستشو را اجرا کنید تا بوی نامطبوع غذا از بین برود. این روش در مصرف آب نیز صرفه جویی می کند (در مقایسه با شستن ظروف با دست) و آب کمتری مصرف می کنید.

هنگام خرید ماشین ظرفشویی می توانید مدل هایی را انتخاب کنید که دارای سنسور برای اندازه گیری میزان کثیف بودن ظروف هستند. این سنسورها چرخه شستشو را برای شستشوی بهینه ظروف تنظیم می کنند.

6. مسیر چرخش بازوهای آبپاش را مسدود نکنید

در اکثر ماشین های ظرفشویی جدید، بازوی اسپری اصلی در پایین دستگاه و درست بالای المنت گرمایش قرار دارد. بازوی اسپری دارای سوراخ هایی است که مخلوطی از آب گرم و مواد شوینده را روی ظروف می پاشد و مسدود شدن مسیر آنها می تواند بر راندمان شستشوی ماشین ظرفشویی تأثیر بگذارد. برای تمیز کردن ظروف باید مطمئن شوید که ظروف بزرگ مانع خروج آب نشوند. ظروف بزرگ باید در کنار و دارای زاویه قرار گیرند. اگر دستگاه شما بیش از یک بازوی آبپاش دارد، هنگام پر کردن قفسه ها بررسی کنید تا مطمئن شوید که بازوهای آبپاش آزادانه می چرخند و مسدود نشده اند.

7. فقط ظروف قابل شستشو را در ماشین ظرفشویی قرار دهید

ظروفی که در دستگاه می گذارید باید قابل شستشو در ماشین ظرفشویی باشند. باید بدانید کدام ظروف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند. معمولاً بهتر است این ظروف را با دست بشویید:

  • ظروف آشپزی با روکش نچسب؛
  • چاقوهای آشپزخانه؛
  • چین خوب؛
  • ظروف شیشه ای کریستال و ظریف؛
  • ظروف چوبی یا نقره ای؛
  • تابه های چدنی.

چاقوهای تیز را در ماشین ظرفشویی نشویید زیرا کدر می شوند. همین امر در مورد هر ابزار آشپزخانه ای که تیغه های تیز دارند (مانند تیغه های غذاساز و خردکن) صدق می کند. البته چاقوی میوه خوری و چاقوی کره و پنیر به دلیل تیز نبودن مشکلی ندارند.

اشیاء چوبی مانند قاشق های چوبی و تخته های برش می توانند پیچ ​​خورده یا ترک بخورند. بنابراین بهتر است آنها را با دست بشویید. شما باید هر چیزی را که ظریف یا شکننده است، مانند گیلاس های ته نازک، با دست بشویید. به طور کلی، چیزهایی را که نمی‌توانید یا نمی‌خواهید جایگزین کنید، مانند سرامیک، آثار خانوادگی یا ظروف چینی خوب، نشویید.

اکثر تابه ها قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند. تابه های چدنی، نچسب، آلومینیومی و سرامیکی قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند. ماشین ظرفشویی پوشش ظروف نچسب را از بین می برد و باعث خوردگی ظروف آلومینیومی می شود. تنها نوع قابلمه ای که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است تابه ای است که از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. البته بهتر است این تابه ها را در ماشین ظرفشویی نشویید. زیرا قرار گرفتن در معرض رطوبت بالا می تواند به مرور زمان باعث خوردگی تابه شود.

در صورت وجود بروشور یا توصیه های شستشو با ظروف، حتما به آنها توجه کنید. برای بررسی این موضوع، می توانید به دنبال برچسب “قابل شستشو در ماشین ظرفشویی” یا “قابل شستشو در ماشین ظرفشویی” روی بسته بندی یا علامت مهر یا علامت ماشین ظرفشویی روی خود محصول باشید. این مهر یا نماد معمولاً به شکل یک جعبه کوچک است که داخل آن چندین بشقاب یا فنجان قرار دارد. ظروف و ظروفی پلاستیکی بخرید که دمای بالای ماشین ظرفشویی را تحمل کنند.

نمونه ای از نمادهای ماشین ظرفشویی روی بشقاب ها

8. قاشق و چنگال را بالا بگذارید

اکثر ماشین های ظرفشویی جدید دارای یک قفسه یا سبد داخلی برای ظروف و قاشق هستند. اگر ماشین ظرفشویی شما یک سبد سوم جمع شونده دارد، دسته قاشق ها و چنگال ها را داخل شکاف ها قرار دهید. اما تیغه چاقوها باید پایین باشد. اگر ماشین ظرفشویی شما سبدی برای قاشق و چنگال دارد، چنگال ها و قاشق ها را وارونه قرار دهید تا بهتر تمیز شوند. اما برای ایمنی بیشتر، تیغه چاقوها را پایین قرار دهید. اگر دسته قاشق و چنگال ها را بالا قرار دهید، دسته ها به جای سر تمیز می شوند.

چیدمان ظروف در قفسه

بهترین راه برای چیدمان ظروف این است که آنها را در جلو قرار دهیم زیرا می توانیم ظروف بیشتری را در قفسه ها قرار دهیم.

1. قفسه بالا

ظروف مناسب برای قفسه بالایی ماشین ظرفشویی عبارتند از:

لیوان، لیوان، لیوان، لیوان، ظروف پلاستیکی، کاسه کوچک، بشقاب و بشقاب کوچک.

1. فنجان ها، لیوان ها، لیوان ها و بطری های آب را به صورت وارونه در دو طرف قفسه بالایی قرار دهید. اگر یک قفسه جمع شونده با جا لیوانی یا گیلاس دارید، برای محافظت بیشتر در هنگام شستشو، پایه گیلاس را به قفسه وصل کنید.

2. کاسه ها و بشقاب های کوچک را بین دندان ها و لبه ها قرار دهید. آنها را طوری بچینید که رو به پایین و به سمت مرکز ماشین ظرفشویی باشند.

3. ظروف و درهای پلاستیکی را می توان در قفسه بالایی قرار داد (اگر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی باشد). ظروف پلاستیکی را به صورت کاسه های کوچک رو به پایین قرار دهید. همیشه باید ظروف پلاستیکی را در قفسه بالایی قرار دهید تا از عنصر گرمایش در پایین دستگاه دور باشند. اگر پلاستیک داغ شود، خم می شود و تغییر شکل می دهد. اطمینان حاصل کنید که ظروف پلاستیکی محکم در قفسه بالایی قرار گرفته اند و آنقدر کوچک نیستند که در شکاف ها قرار بگیرند. افتادن ظروف پلاستیکی می تواند مسیر چرخش یکی از بازوهای شستشو را مسدود کند یا روی المنت حرارتی ماشین ظرفشویی بیفتد.

4. ظروف بلند مانند کفگیر و ملاقه را روی قفسه بالایی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که این ظروف از طریق قفسه نمی لغزند یا مسیر بازوهای آبپاش را مسدود نمی کنند.

2. قفسه پایین

ظروف مناسب برای قفسه پایین عبارتند از:

کاسه های بزرگ، بشقاب های شام، بشقاب ها، ظروف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی و قابلمه ها و تابه های فولادی ضد زنگ.

1. بشقاب های شام را بین دندان های قفسه پایینی قرار دهید، به طوری که طرف کثیف آن رو به سوراخ های بازوی آبپاش باشد. ظروف را روی هم انباشته نکنید. این کار از تماس برخی از آنها با آب و مواد شوینده جلوگیری می کند و از تمیز شدن یکنواخت ظروف جلوگیری می کند. برای جلوگیری از همپوشانی صفحات، صفحات کوچک و بزرگ را کنار هم قرار دهید.

2. کاسه های بزرگ را بین قفسه ها یا در کناره های قفسه پایینی، پشت یا جلو قرار دهید. داخل هر کاسه باید به سمت مرکز واحد باشد و به سمت پایین زاویه داشته باشد.

3. ظروف بزرگتر مانند قابلمه، تابه و ظروف پخت و پز را می توان در کنار یا پشت قفسه پایینی قرار داد. برای اطمینان از شستشو و آبکشی بهتر، این ظروف را در زاویه رو به پایین قرار دهید.

4. تابه ها یا بشقاب های صاف را در کنار یا پشت قفسه پایینی و دور از درب ماشین ظرفشویی قرار دهید. قرار دادن آنها در جلوی در می تواند مانع از رسیدن مواد شوینده به ظروف دیگر شود.

5. قاشق و چنگال ها را در سبد قاشق و چنگال قرار دهید. از چیدن ظروف روی هم خودداری کنید، زیرا این کار می تواند از تمیز شدن کامل آنها جلوگیری کند. برخی از سبدهای قاشق و چنگال دارای دری هستند که در صورتی که دسته ظروف در دهانه درها قرار نگیرند قابل چرخش یا برداشتن است.

3. قفسه سوم

قفسه یا قفسه سوم ماشین ظرفشویی به گونه ای طراحی شده است که اقلام کوچکی را در خود جای دهد که به سختی در قفسه های بالا و پایین ثابت می شوند، مانند:

  • فنجان؛
  • کاسه؛
  • قاشق و چنگال؛
  • ظروف تخت مانند کفگیر.

هنگام چیدن ظروف، لیوان ها و کاسه ها را رو به پایین قرار دهید تا رو به بازوهای اسپری باشند و به خوبی تمیز کنید. می توانید از قفسه سوم ماشین ظرفشویی برای آزاد کردن فضای ظروف بزرگ در قفسه پایین استفاده کنید.

بعد از چیدن ظروف

پس از چیدمان همه ظروف، محفظه مواد شوینده ماشین ظرفشویی را با توجه به سختی آب به میزان لازم پر کنید. اگر ظروف خیلی کثیف نیستند، می توانید کمتر از مقدار توصیه شده از مواد شوینده استفاده کنید. هرگز بیش از مقدار توصیه شده در دفترچه راهنمای دستگاه از مواد شوینده استفاده نکنید، زیرا باقیمانده آن لکه هایی روی ظروف شیشه ای باقی می گذارد. اگر سختی آب منطقه خود را نمی دانید، می توانید مخزن را تا نصف پر کنید. سپس تنظیمات شستشو و خشک کردن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

برای کمک به حفاظت از محیط زیست، بهتر است ماشین ظرفشویی را بعد از پر شدن روشن کنید. اگر به خشک کردن سریع ظروف خود اهمیتی نمی دهید، از چرخه خشک کردن حرارتی صرفه جویی کنید تا در زمان و انرژی صرفه جویی کنید.

تو گفتی

شاید به عقیده برخی افراد نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی موضوع چندان مهمی نباشد اما همین نکات به ظاهر بی اهمیت و ساده در شستشوی بهتر ظروف و افزایش ماندگاری آنها نقش دارد. آیا تا به حال به این نقاط توجه کرده اید؟ کدام یک از این نکات برای شما جدید است و کدام یک را قبلاً می دانید و دنبال می کنید؟

کسب و کار خود را با سرمایه اندک شروع کنید

برای مدت محدود