نحوه محاسبه رتبه نهایی کنکور • مجله تصویر زندگی


رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش نحوه محاسبه نمرات امتحانی دانش آموزان برای اعمال 40 درصدی کارنامه تحصیلی کنکور را تشریح کرد.

به گزارش تصویر زندگی، محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش به نقل از اعلام نتایج نهایی اعتراض دانش آموزان به نمرات کنکور امروز گفت: امروز نتیجه نهایی نمرات کنکور دانش آموزان اعلام می شود. اینها نتایج “خام” هستند. ابتدا باید آنها را تراز کرد، سپس نمرات دروس “خلاصه” می شود و در نهایت یک “امتیاز کل” ایجاد می شود که برای آن نمره کل استفاده می کنیم. اعمال سهم ۴۰ درصدی مراجع علمی در کنکوردر اختیار سازمان سنجش قرار دهد.

تصحیح برخی از صفحات حتی بیش از 4 بار

وی با تاکید بر اینکه به تمامی ایرادات ثبت شده در خصوص نمرات کنکور رسیدگی شده است، تصریح کرد: در این مدت به تمامی ایرادات رسیدگی و آثار با دقت مجدد اصلاح شد. اگر تفاوت بین نمره دانش‌آموز کلاس چهارم و کلاس قبلی بیش از 3 امتیاز باشد، این مدرک را دوباره به چرخه نمره‌دهی برمی‌گردانیم تا مطمئن شویم که این نمره واجد شرایط واقعی دانش‌آموز برای درج این نمره به عنوان نمره نهایی است.

آیا کارنامه تحصیلی با نتایج امتحانات نهایی یکی است؟

رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با یادآوری اینکه ملاک اعمال تاثیر 40 درصدی امتحان نهایی در کنکور، نتیجه کار آخرین آزمون است، افزود: گزارش تحصیلی که ما به سازمان سنجش اعلام می کنیم که در واقع نمرات “آخرین امتحان” دانش آموزان است. این امتیازات باید برابر شوند. نمره کل این نمرات نیز بر اساس ضرایب آنها تولید می شود.

وی ادامه داد: این امتیاز مجموع را به سازمان سنجش می دهیم تا سازمان سنجش نمره کل را 40 درصد سهم در نظر بگیرد. آزمون ورودی در نظر گرفتن سهم آزمون سراسری 60 درصد است. کل نمره ای که در اختیار سازمان سنجش قرار می دهیم با نمره آزمون سراسری ترکیب می شود، این دو جمع می شود و سپس به دانش آموز نمره می دهند.

تساوی نتایج امتحانات نهایی دانش آموزان چگونه است؟

زارعی همچنین با بیان روند «یکسان سازی» نمره امتحان نهایی دانش آموزان اظهار کرد: این همسویی به معنای تعیین وضعیت و وزن نمره امتحان نهایی انفرادی در جامعه آماری شرکت کنندگان است.

وی در خصوص ارسال سوابق تحصیلی به سازمان سنجش نیز گفت: ابتدا باید سوابق تحصیلی فارغ التحصیلان را در سایت my.medu.ir نشان دهیم و تایید کنند، سپس سوابق تحصیلی دانش آموزان را در این سامانه نشان دهند و آنها تایید و در نهایت پس از تایید سوابق تحصیلی توسط متقاضیان، امتیازات را متعادل کرده و نمره کل را تهیه و سپس سوابق تحصیلی را به سازمان سنجش ارسال می کنیم.