نگاهی به تاریخچه چاپ در جهان • مجله تصویر زندگی


بدون شک تصور دنیای امروز بدون صنعت چاپ غیرممکن است. قبل از این اختراع انقلابی، تمام کتاب ها و سایر محصولات چاپی توسط کاتبان بسیار ماهر با دست نوشته می شد. به همین دلیل، آنها دارایی های بسیار گران قیمتی بودند که فقط در اختیار افراد خاصی قرار داشتند.

اما خوشبختانه، توسعه صنعت چاپ او این وضعیت را در جهان تغییر داد. در حال حاضر همه ما از مزیت های بیشمار این صنعت در گسترش دانش و فرهنگ بهره مند شده ایم. در ادامه به تاریخچه چاپ در جهان خواهیم پرداخت. با ما بمان.

فرآیند چاپ چگونه انجام می شود؟

فرآیند چاپ که در زبان انگلیسی به معنای چاپ است، اثری است که از فشار دادن یک شی بر روی سطح دیگر باقی می ماند. در واقع برای خلق یک اثر چاپی، ابتدا شخصیت‌های برجسته بر روی یک ماده سخت مانند چوب، فلز یا سنگ حکاکی می‌شوند و سپس روی ماده نرم‌تری مانند کاغذ فشار داده می‌شوند.

بر خلاف طراحی یا نوشتن، چاپ تنها در یک مرحله انجام می شود. برای این منظور اطلاعات از قبل آماده شده و کافی است به سطح جدید منتقل شود. هدف از چاپ اساساً کپی کردن طرح ها، مواد و غیره است. با فشار دادن جوهر بر روی سطوح

آشنایی با روشهای چاپ باستانی

تاریخچه چاپ در جهان به استفاده از شابلون و تمبر در دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. شابلون ها و مهرها از قدیمی ترین اشکال چاپ در دنیای باستان بوده اند. الگوها با بریدن یک الگو از یک ماده برای تکرار آن الگو روی ماده دیگر ساخته و استفاده می شدند.

شواهد نشان می دهد که در تمدن های ماقبل تاریخ از شابلون های دستی برای ایجاد نقاشی های غار استفاده می شده است. این روش خیلی زود در تمدن های سراسر جهان توسعه یافت و به طور خاص برای تولید و تزئین منسوجات استفاده می شد.

قدمت مهرها نیز به بین النهرین باستان برمی گردد، زمانی که نقوش مورد بحث بر روی استوانه های سفالی مرطوب حک می شد که پس از خشک شدن، با فرو بردن رنگ و فشار دادن روی سطوح، آنها را چاپ می کردند.

بعدها، در حدود 1500 سال قبل از میلاد، حلقه امضا در مصر باستان، یونان باستان، امپراتوری روم و همچنین در خاورمیانه در میان مردان با نفوذ و قدرتمند رایج شد و استفاده از آن تا قرن 19 ادامه یافت.

بر روی فلز یا سنگ این نوع انگشترها طرحی از نام و موقعیت افراد حک شده است که برای مهر و موم اسناد مهم و در واقع همان لترپرس است.

چه کسی اولین ماشین چاپ را اختراع کرد؟

یوهانس گوتنبرگ، زرگر و مخترع آلمانی، اولین ماشین چاپ مدرنی را اختراع کرد که امروزه همه ما می شناسیم، اما این اولین ماشین چاپی نبود که در جهان اختراع شد و هیچ کس نمی داند که قدیمی ترین ماشین چاپ را چه کسی اختراع کرده است.

قدیمی ترین متن چاپ شده چیست؟

با این حال، قدیمی ترین متن چاپ شده جهان در چین، در غاری در نزدیکی شهر دانهوانگ پیدا شد. محققان بر این باورند که راهبان چینی از روش‌های چاپ بلوک و چاپ بلوک برای خلق کتاب بودایی الماس سوترا در حدود سال 868 پس از میلاد در زمان سلسله تانگ استفاده کردند.

قدیمی ترین کتاب چاپ شده در جهان

الماس سوترا در واقع قدیمی ترین کتاب چاپ شده در تاریخ جهان است. در آن زمان متون این کتاب با استفاده از بلوک های چوبی حکاکی شده دستی با حروف معکوس بر روی صفحات کاغذ چاپ می شد.

ژاپن و کره نیز از همین روش برای چاپ متون بودایی یا تائویی استفاده می کردند، اما این روش یک مشکل اساسی داشت به این صورت که برای چاپ هر کتاب، ابتدا باید یک سری کامل و جدید از تمام صفحات آن و حروف هر صفحه ساخته می شد. به طور کامل بر روی چوب حک شده بود که زمان زیادی را صرف کرد.

دستگاه چاپ گوتنبرگ چگونه کار می کرد؟

اهمیت کار گوتنبرگ در بهبود صنعت چاپ، اختراع تایپ متحرک بود. بنابراین دیگر نیازی به حکاکی تمام کتیبه ها برای چاپ هر صفحه از کتاب نبود. این تکنیک جدید باعث شد تا مواد مختلف با سرعت و دقت بیشتری چاپ شوند.

رشد صنعت چاپ در اروپا

اولین ماشین چاپی که گوتنبرگ اختراع کرد در ابتدا به دلیل هزینه بالا فقط در اختیار افراد ثروتمند بود. بعدها اختراع ماشین چاپ در سراسر اروپا از جمله کشورهای انگلستان، ایتالیا و اسپانیا گسترش یافت و چاپخانه های مختلف این تجارت را به دیگران آموزش دادند. بنابراین چاپگرها تا سال 1500 پس از میلاد بیش از 20 میلیون جلد کتاب در سراسر اروپا تولید کردند.

رشد جهانی چاپ در قرن هفدهم منجر به افزایش قابل توجه سطح سواد در میان مردم عادی شد. در آن زمان بیش از 150 تا 200 میلیون نسخه کتاب چاپی منتشر شد که انتقال دانش و فرهنگ را در بین مردم جهان سریعتر و آسانتر می کرد.

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

آغاز چاپ در ایران مصادف با دوره ایلخانان است. ارامنه ایران در زمان حاکمان سلسله صفوی آزادی عمل زیادی داشتند و به همین دلیل قبل از سایر اقوام ایرانی در ایران چاپخانه تأسیس کردند. بر اساس شواهد موجود، کتاب مزامیر داود یا ساگموس اولین کتابی است که در سال 1638 در ناحیه جلفا اصفهان، محل زندگی مسیحیان آن شهر به زبان و خط ارمنی چاپ شد.

اختراع چاپ دیجیتال

اختراع کامپیوتر باعث شد ماشین چاپ از آنالوگ به دیجیتال تبدیل شود. چاپگرهای دیجیتال امکانات زیادی را به صنعت چاپ اضافه کرده اند و به چاپ متون دیجیتال و تصاویر با کیفیت بسیار بالاتر بر روی سطوح مختلف کمک کرده اند.

بنی لاندا در سال 1993، از چاپگر E-Print 1000 به عنوان اولین دستگاه چاپ رنگی دیجیتال آشکار شد و در نتیجه جهت صنعت چاپ جهان را تغییر داد. حتی او را پدر چاپ دیجیتال می نامند.

در زمان شروع به کار، اکثر چاپگرهای دیجیتال از فناوری چاپ مبتنی بر تونر استفاده می کردند و کیفیت چاپ به دستگاه های چاپ افست بستگی داشت، اما اخیراً فناوری جوهرافشان چاپ دیجیتال را آسانتر و مقرون به صرفه کرده است و در عین حال کیفیت چاپ نیز افزایش یافته است. به طور قابل ملاحظه

آخرین کلمه

ماشین چاپ یکی از مهمترین اختراعات تاریخ بشر است که هنوز هم نقش مهمی در توسعه جوامع در سراسر جهان دارد. امروزه عرصه چاپ در کشور ما با تکنولوژی های روز دنیا همگام شده و پیشرفت چشمگیری داشته است.

سینا پکینگ یکی از بهترین شرکت های فعال در زمینه چاپ و بسته بندی در ایران می باشد. این شرکت با بیش از 20 سال سابقه کارنامه عالی در زمینه چاپ، چاپ افست، چاپ فاکتور، تولید هولوگرام، برچسب اموال، لیبل و جعبه سخت دارد.

یکی از دغدغه های مهم مشتریان داشتن سرعت، نظم و کیفیت عالی در چاپ محصولات مختلف است. سیناپکینگ توجه ویژه ای به تمامی نیازهای مشتریان دارد و خدمات خود را با بهترین کیفیت برای تحقق اهداف خود ارائه می دهد.

حتی می توانید از هر نقطه ایران که هستید به صورت حضوری در این شرکت سفارش خود را ثبت کنید تا سریعا به آن رسیدگی شود. برای اطلاعات بیشتر حتما به سایت ما سر بزنید.