همسر مغرور؛ علائم و روش های درمان


تحقیر شدن در یک رابطه یکی از تلخ ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر شخصی بیفتد. وقتی با کسی وارد رابطه می‌شویم، آخرین چیزی که می‌خواهیم این است که طوری صحبت یا رفتار کند که ما را بی‌ارزش کند. با این حال، گاهی اوقات این اتفاق می افتد. چگونه از خود در برابر توهین های شریک زندگی خود محافظت کنیم؟ چه نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد شریک عاطفی ما سعی دارد ما را پایین بیاورد؟ آیا باید فوراً به فکر جدایی باشیم یا راه های دیگری برای حل این مشکل وجود دارد؟ در این مقاله به دنبال پاسخ به این سوالات هستیم.

نشانه های یک همسر خوش اخلاق

1. حرف شما را قطع می کند

یکی از نشانه های مهم رفتار تحقیرآمیز، قطع مداوم طرف مقابل است. این رفتار به این معنی است که همسرتان برای عقیده و افکار شما ارزشی قائل نیست.

2. او فکر می کند از شما باهوش تر است

یکی دیگر از نشانه هایی که با جدایی شما همراه می شود، این باور است که از آنچه هستید باهوش تر هستید. همسرتان ترسی ندارد که در موقعیت های مختلف نشان دهد که از شما باهوش تر است.

3. دلسوز نیست

یک فرد متواضع نمی تواند همدل خوبی برای شما باشد. وقتی بعد از یک مشکل بزرگ برای کمی همدردی پیش او می روید، او شما را به خاطر آن سرزنش می کند. مثلاً ممکن است به شما بگوید که خیلی ضعیف و نرم هستید و نباید مشکل را خیلی جدی بگیرید.

4. او فاقد هوش هیجانی است

به دلیل فقدان هوش هیجانی، فرد مغرور نمی تواند احساسات دیگران را درک کند زیرا فقط به احساسات خود علاقه دارد. چنین افرادی معمولاً روابط نامناسب خود با دیگران را به شیوه های غیرمنطقی توجیه می کنند.

5. او به شما می گوید که برای او کافی نیستید

یکی از نشانه های جدی رفتار توهین آمیز این است که به گونه ای رفتار کنید که فکر می کنید برای همسرتان کافی نیستید. درست است که هیچ کس کامل نیست، اما اگر کسی بخواهد دائماً نقص و ضعف خود را به شما یادآوری کند، نشانه آن است که شما را تحقیر می کند. یک شوهر خوش اخلاق مدام به شما توصیه می کند که چه بخورید، چه بپوشید، چگونه صحبت کنید یا راه بروید.

6. کامل محسوب می شود

او شما را ناکافی می بیند، اما خود را کامل و کافی می بیند. شوهر متواضع فکر می‌کند که او فرد کاملی است و دیگران، از جمله شما، باید از دستورات و روش‌های او پیروی کنند.

7. با دیگران با تحقیر رفتار می کند

یکی دیگر از نشانه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا یک شوهر خوش اخلاق را بشناسید، رفتار او با دیگران است. یک فرد متواضع، دیگران را پست تر از شما می بیند، بنابراین با آنها با تحقیر رفتار می کند. اگر اعتراض کنید، احتمالاً از یک دلیل غیرمنطقی مانند پرداخت بهانه برای رفتار نامناسب خود استفاده می کند.

8. شما و دیگران را قضاوت می کند

یکی دیگر از ویژگی های مشترک، قضاوت این افراد است. یک همسر متعهد برای قضاوت فقط باید طرف ماجرا را بشنود. او به حرف های شما یا دیگران گوش نمی دهد. او ممکن است شما یا شخص دیگری را در موقعیتی که هیچ کس مقصر نیست سرزنش کند و از خود بپرسد که اگر او بود چگونه می توانست بهتر با این موقعیت کنار بیاید.

9. دستاوردهای شما را دست کم می گیرد

وقتی در زندگی به چیزی دست می یابید، ارزش آن را دارد که با عزیزان خود جشن بگیرید. یک شریک تمسخر آمیز ممکن است نسبت به موفقیت شما حسادت کند و نگران باشد. بنابراین، ممکن است سعی کند با دست کم گرفتن و دست کم گرفتن دستاوردها و برخورد سرد شما، از اهمیت آن بکاهد.

10. او بدون اینکه نظر شما را بخواهد تصمیم می گیرد

از آنجایی که فرد متکبر خود را برتر و باهوش تر از شما می داند، در تصمیم گیری به نظر شما وزن نمی دهد. او تصمیمات زیادی می گیرد که باید به صورت مشترک و بدون اطلاع یا توجه شما اتخاذ شوند.

11. او در مورد انواع موضوعات توصیه های ناخواسته می کند

گاهی تنها چیزی که نیاز دارید گوش دادن و همدلی است. اما همسر تحقیر کننده می خواهد به جای این کارها تصمیمات خود را به سرعت به شما تحمیل کند. از طرفی چون این شخص خود را دانای کل می بیند در مورد هر موضوعی اظهار نظر می کند.

12. او شما را مسخره می کند و با شما بازی می کند

طعنه آمیز بودن هنگام صحبت با شما یا در مورد شما، همراه با رفتار تمسخر آمیز، از دیگر نشانه های رفتار تحقیرآمیز است.

عواقب رفتار بد شریک زندگی

رفتار توهین آمیز همسرتان می تواند بر سلامت روان شما تأثیر منفی بگذارد. کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس، پرهیز از گفتگو با همسر برای فرار از این رفتارها و پایان یافتن به یک رابطه آسیب زا از پیامدهای چنین رفتارهایی است.

چرا همسرم رفتار تحقیر آمیز دارد؟

طبق تحقیقات، افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته نگرش نادیده انگاشته کننده ای نسبت به دیگران دارند. همچنین کسانی که دچار ناامنی عمیق درونی می شوند یا رابطه را در کنترل دارند و می ترسند آسیب پذیر به نظر برسند، این رفتار را با شریک زندگی خود دارند.

یک همسر تحقیرکننده ممکن است حتی نداند که رفتارش نامناسب و تحقیرآمیز است. اما این عدم آگاهی از شدت چنین رفتاری نمی کاهد.

چگونه با شوهر تحقیرکننده خود رفتار کنیم؟

اگر شما نیز چنین رابطه ای را تجربه کرده اید، ممکن است بخواهید از صحبت کردن و رویارویی با مشکل خودداری کنید تا طرف مقابل را به چنین رفتاری تحریک نکنید. این اشتباه است زیرا ماندن در یک رابطه برای سلامت روان شما مضر است. در عوض توصیه های زیر را امتحان کنید.

1. با همسر دلسوز مقابله کنید

هدف تقابل این نیست که مثل او شروع به توهین به یکدیگر یا شروع به دعوا نکنید. این شما را وارد یک چرخه معیوب مخرب می کند. منظور از رویارویی این است که مستقیماً در مورد رفتار تحقیرآمیز صحبت کنید و با احترام و آرامش بخواهید که این رفتارها متوقف شود. به عنوان مثال، فرض کنید همسرتان درآمد کمتر شغل شما را بهانه ای برای تحقیر شما قرار داده است. اگر این اتفاق افتاد، مشخص کنید که از حرف های او ناراحت هستید. بگو من شغلم را دوست دارم، حتی اگر درآمد آن کمتر از کار تو باشد. از او بخواهید در این مورد چیزی شرم آور نگوید.

2. از شوهرتان بخواهید دلیل رفتار تحقیر آمیز خود را توضیح دهد

همانطور که گفتیم بعضی ها اصلا نمی فهمند حرف و رفتارشان تحقیرآمیز است. بنابراین به چالش کشیدن شریک زندگی‌تان و درخواست از او برای توضیح اینکه چرا چنین کاری انجام می‌دهد، می‌تواند منجر به شناسایی نقاط ضعف او و تلاش برای بهبود رابطه شود. گاهی اوقات شخص بدون اینکه بداند این کار را انجام می دهد. در این مواقع سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و با تذکر مشکل را حل کنید.

3. به زوج درمانگر مراجعه کنید

اگر همسرتان به دلایلی مانند اختلالات روانی یا مسائل عاطفی حل نشده شما را تحقیر می کند، می توانید به یک زوج درمانگر مراجعه کنید. درمانگری که در نبرد بین شما بی طرف است، می‌تواند به هر دوی شما راه‌های سالم برای مقابله با این موقعیت‌ها را آموزش دهد و مسائل پنهان در رابطه را برای حل و فصل کشف کند.

اگر هر یک از شما مایل به شنیدن و مسئولیت پذیری باشید، اکثر روش های درمانی موثر بوده و رابطه بهبود می یابد.

4. مراقب سلامت روان خود باشید

ضمن رعایت راهکارهای ذکر شده، باید بدانید که این مشکل ممکن است یک شبه حل نشود، پس باید مراقب سلامت روان خود باشید. گذراندن وقت با دوستان و کسانی که به شما احساس ارزشمندی می کنند، همراه با یادگیری تکنیک های مراقبت از خود می تواند به شما در این راه کمک کند.

5. لینک را ترک کنید

ترک رابطه را به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیرید. اگر مشکلات موجود در رابطه، از جمله رفتار تحقیر آمیز طرف مقابل شما، به هیچ وجه حل نشد، وقت آن است که به جدایی فکر کنید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.