همه چیز درباره طرح کاتالیست پروژه کاردانو و اهمیت آن


زنجیره اثبات سهام Cardano همیشه نشان داده است که برای گسترش نوآوری و رشد اکوسیستم خود تلاش می کند. در همین راستا، کاردانو ادعا می کند که پروژه Catalyst آن یکی از پروژه های است بزرگترین نوآوری غیرمتمرکز جهان F. تمام خدمات و راه حل های توسعه دهنده Cardano Catalyst در وب سایت Project Catalyst فهرست شده است. برای اینکه بدانید کاتالیزور کاردانو چیست و چه راه حل هایی ارائه می دهد؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کاتالیزور پروژه کاردانو چیست؟

در واقع کاردانو کاتالیست (کاتالیست پروژه کاردانو) یکی است پلتفرم تامین مالی غیرمتمرکز این برای بلاک چین کاردانو است. این کاتالیزور هر چند ماه یکبار دورهای مالی را اجرا می کند و مقدار مشخصی کاردانو (ADA) را به ایده های مختلف اختصاص می دهد. از شروع هر دور تأمین مالی، کاربران سه هفته فرصت دارند تا ایده ها و راه حل های خود را برای چالش های شناسایی شده ارسال کنند. پیشنهادات با رای جامعه کاربران انتخاب شده و بودجه تعیین شده به اجرای پروژه های مذکور اختصاص می یابد.

کل وجوه مورد نیاز برای تامین مالی هر دور توسط صندوق های قفل شده (TVL) بلاک چین کاردانو تامین می شود. کاردانو کاتالیست تا به امروز 9 دور صندوق های سرمایه گذاری را اجرا کرده و برای دور دهم آماده می شود. در دور دهم و با شروع با Project Catalyst Fund 10، همه پیشنهادها باید در قالب ارز دیجیتال ADA، ضمن در نظر گرفتن نوسانات احتمالی قیمت، بودجه خود را درخواست کنند. لازم به ذکر است طی 9 دوره قبلی صندوق بیش از 4770 پیشنهاد به رای گذاشته شد و جامعه کاربری یک میلیون و 740 هزار رای به صندوق واریز کرد. از این تعداد، 1265 پیشنهاد توسط جامعه کاردانو تایید شد و معادل 64 میلیون دلار ADA برای تامین مالی آنها اختصاص یافت.

صندوق کاتالیست کاردانو چگونه کار می کند

شما می توانید در Cardano Catalyst در چهار سطح شرکت کنید:

 • توصیه کننده: افراد یا تیم هایی وجود دارند که ایده ها و پیشنهادهایی را برای هر صندوق کاتالیست پروژه کاردانو ارائه می کنند. برای ارسال پیشنهاد خود، ابتدا باید یک حساب کاربری Cardano IdeaScale ایجاد کنید.
 • ارزیاب: شما می توانید ایده های دیگر کاربران را بررسی کنید، نظرات خود را ارسال کنید، و حتی به پیشنهاد دهندگان کمک و توضیحات ارائه دهید.
 • رای دهنده: برای رای دادن به پروژه هایی که می خواهید، باید اپلیکیشن رای گیری Cardano Catalyst را از فروشگاه اپل یا گوگل پلی استور دانلود کنید.
 • هنرمند: گفته می شود کسانی که پیشنهادات مالی را به پروژه های واقعی در زمینه DeFi تبدیل می کنند.

تمام وجوه در پلتفرم Cardano Catalyst از ساختار مشابهی پیروی می کنند که شامل مراحل زیر است:

1. ارائه ایده

ایده ها را در مهلت مقرر ارسال کنید سه هفته باز است که در طی آن پیشنهاد دهندگان می توانند پروژه های ایده خود را به IdeaScale ارسال کنند. سپس پیشنهاد دهندگان بازخوردی از کاربران انجمن دریافت می کنند و چهار روز فرصت دارند تا ایده های خود را ویرایش کنند. پس از آن دیگر امکان ایجاد تغییرات وجود نخواهد داشت.

2. ارزیابی ایده

ارزیابی ایده در سه سطح انجام می شود:

LV0 – بازبینان انجمن جدید: از بازبینان LV0 دعوت می شود تا حداکثر 30 پیشنهاد را بررسی کنند و یک مجموعه اولیه از پیشنهادات را برای بررسی به کل صندوق اختصاص دهند.

LV1 – بازبینان مجرب انجمن: اگر داور LV0 هستید، به این معنی است که حداقل در یک دوره صندوق شرکت کرده اید. سپس می توانید داور LV1 شوید. از داوران LV1 برای بررسی 80 پیشنهاد دعوت شده است. این موارد با توجه به اولویت بندی پیشنهادات پذیرفته شده و بر اساس چالش های مورد نظر انتخاب می شوند.

LV2 – مدیران انجمن: این آخرین سطح بررسی انجمن است. پس از یک دوره کار موفق به عنوان داور LV1، از شما دعوت می شود تا نقش مدیریت جامعه را به عهده بگیرید. افرادی که در نقش ناظم انجمن هستند، پیشنهادات را ارزیابی نمی‌کنند، اما از آنها خواسته می‌شود تصمیم بگیرند که آیا نظرات پرچم‌گذاری شده توسط اسکریپت‌های کاتالیست کاردانو باید منتشر شوند یا به طور کامل رد شوند.

بازبینان انجمن باید تا تاریخ مشخص شده ثبت نام کنند. آنها باید همه پیشنهادات را بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده ارزیابی کنند. معیارهای ارزیابی ایده ها عبارتند از:

 • درجه نفوذ
 • فرصت
 • ارزش نقدی و درآمدزایی

امتیاز از 1 تا 5 ستاره برای هر یک از سه دسته است و امتیاز کلی میانگین سه دسته خواهد بود. هر دو سطح بررسی LV0 و LV1 در این مرحله فعال هستند و باید حجم کاری تعیین شده خود را برای دریافت پاداش تکمیل کنند. این بدان معناست که بازبینان LV0 باید 30 پیشنهاد اختصاص داده شده را ارزیابی کنند و بازبینی کنندگان LV1 باید 80 پیشنهاد را اولویت بندی کنند.

برای اینکه یک داور موفق باشید، هیچ یک از نظرات شما نباید در فرآیند کاتالیزور پروژه کاردانو علامت گذاری شود. اگر یک بررسی توسط یک بازبین علامت گذاری شود و بعداً توسط مدیران انجمن لغو شود، بازبینی کننده پاداشی دریافت نمی کند و حتی ممکن است مشمول مجازات های احتمالی شود.

3. رای دادن

شرکت در رای گیری برای افرادی که در برنامه Project Catalyst ثبت نام کرده اند امکان پذیر است. اگر در دوره های قبلی ثبت نام کرده باشید، حساب شما به صندوق فعلی واریز می شود، اما نمی توانید پاداش رای را دریافت کنید. بنابراین بهتر است دوباره ثبت نام کنید تا واجد شرایط دریافت جایزه باشید. برای رای دادن به حداقل 500 ADA و نصب برنامه رای گیری کاتالیست کاردانو (رای کاتالیزور) شما نیاز دارید.

4. اجرای پروژه

نتایج رای گیری در وب سایت Project Catalyst جمع آوری و منتشر می شود. با تیم های موفق تماس گرفته می شود و دستورالعمل هایی در مورد نحوه گزارش پیشرفت داده می شود.

چگونه می توانیم در پروژه Cardano Catalyst شرکت کنیم؟

در پورتال cardano.ideascale.com، کاربران می توانند کمپین های فعال را مشاهده کنند، در بحث ها شرکت کنند و ایده های خود را به جامعه ارائه دهند و بازخورد دریافت کنند. در هر کمپین فعال، چندین دسته ایده Cardano Catalyst وجود دارد که کاربران می توانند ایده های خود را ارسال کنند. (البته قیمت هر کسی متفاوت خواهد بود). این دسته بندی ها شامل برنامه های غیرمتمرکز (DApps و ادغام)، انجمن های محلی (مراکز اجتماعی محلی)، اکوسیستمی برای توسعه دهندگان (اکوسیستم توسعه دهنده) و … در حال حاضر بیش از 100 پیشنهاد فعال در هر دسته وجود دارد.

می توانید دستورالعمل های کمپین را در هر کمپین فعال بیابید. این دستورالعمل ها شامل دستورالعمل های مختصری در مورد پیشنهادات پیشنهادی، نحوه تکمیل الزامات کمپین، همراه با برنامه زمانی برای هر کمپین است.

بنابراین، چه قصد ارسال یک ایده به Cardano Catalyst را دارید یا می‌خواهید با جامعه کاربران تعامل داشته باشید، ایده خوبی است که پیشنهادات و ایده‌های قبلی را برای شروع بررسی کنید. با مراجعه به صفحه مرورگر ایده می توانید لیستی از پیشنهادات ارائه شده توسط انجمن را مشاهده کنید. همچنین می توانید پروپوزال های موجود را بررسی کنید تا ویژگی های پروپوزال های موفق را درک کنید و اینکه کدام پروپوزال حداکثر تأثیر را خواهد داشت.

بهترین راه برای دسترسی به آخرین اطلاعات کاتالیست، پیگیری اطلاعیه های کانال تلگرام پروژه کاردانو است. شما می توانید برای ایجاد یا اصلاح پروپوزال خود در کانال Cardano Proposals در تلگرام با انجمن همکاری کنید.

شرایط شرکت در دهمین دوره صندوق کاتالیست کاردانو:

 • شروع ثبت نام برای رای دادن: 29 ژوئن 2023، ساعت 11:00 UTC
 • پایان ثبت نام رای: 18 اوت 2023، 09:00 UTC
 • محموله ها: از 22 ژوئن 2023
 • مهلت ارسال: 13 ژوئیه 2023، ساعت 11:00 UTC

از آنجایی که این برنامه ها ممکن است تغییر کنند، بهتر است در سایت Cardano Catalyst بررسی کنید. شما باید حداقل 500 ADA در کیف پول Yoroi خود در زمان احراز هویت داشته باشید تا واجد شرایط رای دادن به پیشنهادات Catalyst باشید.

دستاورد پروژه کاتالیست کاردانو

Cardano Project Catalyst مجموعه ای از تجربیات جدید با هدف گسترش نوآوری در جامعه کاربران Cardano است. Catalyst چارچوبی برای تبدیل ایده ها به پروژه های تاثیرگذار در دنیای واقعی فراهم می کند. کاردانو علاوه بر تلاش برای اصلاح محدودیت‌های بلاک چین مانند مقیاس‌پذیری، کاتالیزور خود را به جامعه کاربران خود ارائه می‌کند تا اولویت‌های توسعه را برای خود تعیین کنند. به این ترتیب، مدیریت زنجیره را به بلاک چین کاردانو معرفی می کند و جامعه کاربران خود را در مرکز توسعه خود قرار می دهد.