همه چیز درباره مانترا » جادوی باور


تاریخ
انتشار:

۲۶ خرداد ۱۴۰۱

کلمه مانترا در اسلام و در دیگر ادیان دینی مثل هندو، سیک، بودایی و …معادل ذکر گفتن است. مانترا واژه هایی خاص با آواهایی آهنگین و خاص که پشت سر هم تکرار می شوند، مانترا ها می توانند اثرات معنوی بسیاری را بر جسم و روح شما بگذارند.

شاید شما هم بارها فایل های صوتی مراقبه و مدیتیشن مانترا را شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده که این اصوات چه هستند و اصلا چه معنی دارند، لازم به ذکر است که هر مانترا معنی، ساختار، کارکرد و اهمیت مخصوص به خود را دارد و مکتب و فلسفه هر یک با هم متفاوت است.

بعد از خواندن این مقاله شما هم می توانید مانترای مورد علاقه خود را که با روحیاتتان سازگارتر است را کشف کرده و هنگام یوگا، مراقبه و یا حتی وقتی در خیابان در حال قدم زدن هستید زیر لب تکرار کنید یا حتی یک فایل صوتی مانترا را گوش دهید.

در این بخش از سایت جادوی باور با ما همراه باشید تا شما عزیزان هم اگر سوالی در مورد مانتراها دارید، با خواندن این مقاله پاسخ داده شود.

مانترا چیست

مانترا به دو بخش مان و ترا تقسیم می شود که هر یک معنی خاص خودش را دارد، مان به معنای ذهن و فکر می باشد و ترا به معنای آزادی و رهایی. پس اگر بخواهیم به طور کلی مانترا به معنای رهایی و آزادی ذهن و فکر است.

در سانسکریت مانترا به کلمه یا گروهی از کلمات گفته می شوند که ارزش معنوی دارد درست مانند اذکار مسلمانان، که در دین اسلام بسیار به ذکر تاکید شده است.

مانترا در واقع انسان را از دنیای مادی رها و آزاد می کند و او را وارد دنیای عرفانی می کند این آزادی و رهایی روح و ذهن انسان را سبک کرده و سبب آرامش او می شود.

همه انسانها انرژی نهفته ای در درون خود دارند که به علت مشکلات مادی و تنش های روزگار همه فراموش کرده اند که نیرویی عظیم در درونشان نهفته است، اما زمانی که مانترا را استفاده می کنید در واقع انرژی آزاد می شود چون کلمه مورد نظر هم دارای قدرت است و هم تمرکز شما را بالا می برد و سبب می شود که برای لحظاتی به چیزهای مادی که در اطرافتان هست فکر نکنید پس تمرکز و توجه بالا می رود و شما به رهایی می رسید.

حتی با تمرین زیاد انسان می تواند از حواس فیزیکی عبور کرده و وارد دنیای ماورالطبیعه شود و شناخت حقیقت برسد.

مانترا می تواند ابزاری روحانی برای ذهن باشد، یک صدا و ارتعاش قدرتمند است که می توانید از آن برای وارد شدن به حالت عمیقِ خلسه و آرامش بروید.

جالب است در هندوئیسم اعتقاد دارند که کریشنا یعنی خدا جهان را از لرزش صداها آفریده است..

فواید استفاده از مانترا – انواع ذکر مانترا

در بخش زیر فواید مانترا و انواع مانتراها را خواهید شناخت.

۱ – مانترا و فعال شدن قدرت پراناها یا انرژی حیات

زمانی که مانترا با دقت و انتخاب درست در سکوت گفته می شود این توانایی را دارد که عادات و رنج های ناخودآگاه انسان را از بین ببرد، مانترا در واقع یک تمرین معنوی است که می تواند پراناها را شفا دهد و قدرت آنها را در اطراف بدن زیاد کند.

وقتی پراناها در بدن فعال می شود می تواند انسان را به سطح بالای معنوی یعنی آگاهی و شناخت بیشتر برساند.

۲ – مانتراها و ایجاد آرامش جسمی و ذهنی

حتما لازم نیست که در پایان یک روز پر از خستگی و پیچیدگی بخواهید به دنبال معنویت باشید بلکه فقط می توانید یکی از مانتراهای صوتی را گوش دهید خواهید دید که چطور این نواهای آرامش بخش با موسیقی همراهشان می توانند شما را وارد دنیای آرامش و ریلکسی کنند، و شما به همین سادگی پایان روزی الهام بخش را تجربه می کنید.

۳ – مانترا و رفع استرس

همه تنشها و رنجهای انسان از جایی زیاد و زیادتر می شود که نتوانید ذهن خود را از روی مشکلات بر دارید و مدام به آنها فکر می کنید سر کار در منزل زمانی که با دوستانتان هستید، افکار مدام به ذهنتان هجوم می آورند و اجازه نمی دهند که شما بر امورتان مسلط شوید، اما کاری که مانترا می کند این است که در درجه اول شما را وارد آرامش می کند و بعد اجازه می دهد که کنترل مغز و ذهن را بر عهده بگیرید وقتی ذهنتان خالی شد آن موقع هست که استرس از بین رفته و به جایش تمرکز و آرامش آمده است.

۴ – فواید مانترا، فراتر از ذهن رفتن

مانترا می تواند گفتگوی درونی شما را تمام کند، زمانی وجود دارد که دیگر شما نه فکری در سر دارید و نه صدای مانترایی را می شنوید آن لحظه تعالی نام دارد یعنی شما فراتر از ذهن رفته اید و در سکوت کامل هستید.

۵ – مانترا و رسیدن به خود واقعی یا خودآگاهی

وقتی شما مانتراها را می گویید در واقع خود واقعی درونیتان را از افکارتان جدا می کنید و تمایزی بین آنها ایجاد می شود زیرا درون همه انسانها پاک و نورانی است فقط باید مجال ظهور داشته باشد با گفتن ماتراها به آرامی از روی افکار منفی عبور می کنید و احساسات بی ارزش از بین می روند و شما وارد دنیای خود واقعیتان می شوید.

۶ – مانترا و تفکرات مثبت نسبت به سبک زندگی

وقتی شما تمرینات مانترا را ادامه دهید کم کم افکارتان نیز الهی می شوند و ارتعاش های کلامتان به طور کلی مثبت و خوب می شوند، به طوری که هر جمله ای که از دهان شما خارج می شود یک قدم شما را به سوی اهدافتان نزدیکتر می کند و هدف نهایی شما همان رسیدن به آرامش و تعالیست.

۷ – کنترل تنفس و فواید مانتراها

در تمرین مانتراها شما باید بر دم و بازدم خود تمرکز کنید و به صدای تنفستان گوش دهید و انواع تنفسها را تجربه کنید این کار سبب شده که ضربان قلب پایین بیاید و تنفستان منظم شود چون حواس شما کاملا بر تنفستان هست بنابراین دم و بازدم شما کنترل شده و تنفس و ضربان قلب تنظیم می شود.

فواید مانترا بر مغز انسان

حتما شما هم تجربه این داشته اید برخی زمانها صدای پچ پچی را در ذهن خود می شنوید، مثلا در حال انجام کارهای روزانه خود هستید اما ناگهان متوجه می شوید که ذهن و افکارتان به سمتی هجوم برده که اصلا با کاری که در آن لحظه انجام می دهید همخوانی ندارد.

این موضوع به دلیل ذهن شلوغ و بی سامان است که دلیل بسیاری از بیماری های روحی و جسمی انسان می شود یعنی داشتن افکار مزاحم که مانع سلامت روح و جسم انسان می شود.

دانشمندان علوم اعصاب که مجهز به ابزارهای پیشرفته تصویربرداری از مغز هستند برای اینکه بدانند مانتراها چه تاثیر کیفی و کمی بر مغز دارند شروع به تحقیقاتی کردند، آنها متوجه شدند که مانتراها توانایی این را دارند که صداهای افکار را که در سیستم عصبی مغز می پیچد را خاموش کنند.

زیرا وقتی مغز فقط بر یک کلمه متمرکز شود می تواند در این لحظه ذهن، بدن و روح را هم هماهنگ کرده و انسان را به آرامش و سکون برساند و در نهایت فرد در آرامش کامل قرار می گیرد.

چگونه مانترای خود را انتخاب کنیم

در واقع مانتراها یک تفسیر معنوی از عشق، جاودانگی، حقیقت، دانش و رسیدن به خود برتر است، مانتراها هر کدام یک معنای خاص دارند و مانتراهای مختلفی هم وجود دارد.

حتی در سنت های بودایی برای آنکه شخصی مانترای خود را انتخاب کند یک روش خاصی وجود دارد و معلمان معنوی یک مانترا را بر حسب امتباز هر شاگرد به او می دهد تا برای مدتها از این ذکر استفاده کند.

شما می توانید مانترای خود را بر اساس اهدافتان انتخاب کنید هر هدفی که دارید همسوی با آن می توانید مانترای مورد نظرتان را بگویید.

می توانید افکار خود را یادداشت کنید و ببینید که چه فکری شما را آزرده خاطر می کند مثلا اگر مسائل مالی و مادی حواس شما را پرت می کند و مدام نگران مادیات هستید و ترس از دست دادن پول را دارید می توانید از مانترای اُم استفاده کنید، به هر حال یادداشت کردن احساسات و افکار منفی به شما کمک زیادی در انتخاب مانترایی که بتواند شما را در مسیر آرامش و سکوت ببرد، بسیار مفید است.

نحوه استفاده از مانترا

ابتدا یک مکان ساکت را انتخاب کنید جایی که برای تمرکز گرفتن مناسب باشد، سپس به تنفس خود متمرکز شوید و چند نفس عمیق بکشید حالا مانترای خود را زیر لب زمزمه کنید.

شاید در روزهای اول تمرینات حواس شما پرت شود و استرس این موضوع شما را از ادامه تمرین باز دارد اگر در حین تمرین افکار مزاحم سراغتان آمد هیچ جای نگرانی نیست شما می توانید در همان لحظه دوباره حواس خود را به تنفستان برگردانید و سپس دوباره به گفتن مانترای مورد نظر بپردازید.

وقتی مانتراها را تکرار می کنید انرژی در وجود شما آزاد می شود و حال درونی شما تغییر می کند، و آهسته آهسته آرامش را در خود پرورش می دهید.

به خاطر داشته باشید که این شما هستید که باید افکار خود را هدایت کنید پس اگر هنگامی که در حال گفتن مانترای مورد نظر هستید و هوا را از راه دهان وارد می کنید و سپس از راه بینی خارج، سعی کنید که تمام تمرکز خود را به صوت مانترا و ورود و خرج هوا دهید.

انواع مانترا

شما می توانید هر جمله یا کلمه ای که برایتان خوب و الهام بخش هست را، در حالتی که دچار اضطراب هستید یا می خواهید آرامش داشته باشید به صورت صوت بیان کنید و این خود یک مانترا ست مانند:

افکار مثبت من مرا به ارتفاعات جدید راهنمایی می کند

من بر ترس هایم غلبه می کنم و هر روز قوی تر می شوم

تمامی سلول های بدنم در سلامت کامل به سر می برند

و اما مهمترین مانتراهایی که در مشرق زمین به عنوان ذکری برای خارج شدن از خود و رسیدن به خودآگاهی در لحظه از آن استفاده می کنند:

مانترای اُم می باشد.

مانترای ام کاربردی ترین و قوی ترین مانتراهاست که در آیین هندو هجای مقدس ام، مانی پاد می هام است.

هفت مانترای اصلی وجود دارد به نامهای:

مهامریتونجایا

هارا ماهادوا

گایاتری

پراناوا

اوم ناما شیوایا

اِجای الای

سوهام

و اما اصواتی که برای مانتراهای اصلی وجود دارد شامل موارد زیر است که برای هفت چاکرای اصلی بدن نیز به کار می رود:

مانترای لام

مانترای وام

مانترای رام

مانترای یام

مانترای هام

مانترای اُم

مانترای آه

کاربرد مانترا در مدیتیشن

همان طور که اشاره کردیم مانترا اصواتی هستند که باعث تمرکز حواس می شوند وقتی شما در حالت مدیتیشن قرار گرفته اید و تمرین تنفسی می کنید گاهی اوقات افکار مزاحم شما را رها نمی کنند.

برخی حتی در وسط مدیتیشن آنقدر حواسشان پرت می شود و افکار و احساسات منفی آزارشان می دهد که از ادامه مراقبه منصرف می شوند.

اما وقتی از همان ابتدا یکی از مانتراها را انتخاب کنید و شروع به تکرار آن کنید درصد اینکه حواستان پرت شود بسیار کم است، در واقع وقتی یک مانترا را می گویید تمامی حواستان به صوت هست همچنین تنفستان نیز بر حسب مانترای مورد نظر منظم می شود.

وقتی که مانترا گفته می شود در واقع ذهن شما تسلیم آن صوت است و تمرکز ذهنی بالا می رود، و باید باور داشته باشید که مانترا می تواند به شما شفقت، عشق و بهترین احساسات را هدیه دهد.

مانتراها را می توانید با مدیتیشن خود ادغام کنید یعنی حتی در لحظه هایی که تصویرسازی می کنید نیز می توانید مانتراها را بگویید و این باعث شده که مدیتیشن پرباری داشته باشید.

مانترا نوعی تایید در مدیتیش است یعنی من همه چیز را می پذیرم و در بهتر شدن تلاش می کنم، حتی با گفتن یک صوت تایید شده (مانترا) با فرستادن ارتعاش های مثبت قانون جذب نیز هر چیز مثبتی را به سمت شما می آورد.

کاربرد مانترا در یوگا

عرفا معتقد هستند صوت الهی در کائنات طنین می اندازد، در آیین یوگا نیز مانتراها وجود دارند. در یوگا معتقد هستند هنگامی که از مانترا استفاده می شود در واقع انرژی را آزاد می کنند.

وقتی مکررا مانتراها تکرار شوند و صوت مانترا در گوش شنیده شود، انرژی نهفته در مانترا در دنیای درونی انسان شروع به فعال شدن می کند که این مسئله با تغییرات جسمی و روحی همراه می شود.

وقتی در روزهای ابتدای تمرینات یوگا هستید و در حالت سکون به سر می برید و مانتراها را تکرار می کنید شاید کف پاها کمی گز گز کند یا فشار خون بالا رود یا حالتهایی در بدن ایجاد شود این همان تغییراتی است که در اثر فعال شدن انرژی ایجاد می شود.

جمع بندی

 مانتراها فرمول های عرفانی منحصر به فردی از هجاهای مقدس هستند که در ابتدا در عمیق ترین حالت های مراقبه برای عرفا مشخص شدند.

و شاید اولین عامل تمرکز در مدیتیشن بودند که بعدها توسعه پیدا کردند، در واقع در تمرینات مانترا معنا، هدف، و ارتعاشی که می فرستید بسیار مهم است.

مانترا راهی برای پرورش صلح و هماهنگی، قدرت معنوی، شفای بیماری ها و برای دستیابی به خواسته های دنیوی می باشد.


منابع مقاله:

wikipedia

healthline

/chopra