وام اربعین کی واریز می شود؟ (پیگیری وام اربعین 1402) • مجله تصویر زندگی


بانک ملی ایران به منظور رفاه حال زوار عتبات عالیات ، «طرح زائرین اربعین حسینی» را طراحی کرده است.

مبلغ وام اربعین بانک ملی

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، بر اساس این طرح، تمامی زائران پیاده روی اربعین از ۴ مرداد تا تاریخ ۱۵ مرداد ماه می توانند قبل از سفر به کشور عراق با مراجعه به تمام شعب بانک ملی ایران، نسبت به افتتاح حساب ویژه طرح و تودیع مبلغ ۲۵ میلیون ریال اقدام و از تسهیلات ویژه طرح به مبلغ ۱۰۰میلیون ریال برای خرید ارز اربعین و کمک هزینه سفر استفاده کنند.

مدت بازپرداخت اقساط وام اربعین بانک ملی

طبق طرح حاضر، متقاضیان می توانند پس از بازگشت از سفر اربعین، طی ۶ ماه (از تاریخ دریافت تسهیلات)نسبت به بازپرداخت اقساط خود اقدام کنند.

لازم به ذکر است متقاضیان درخواست تسهیلات مذکور در زمان انعقاد قرارداد با بانک،  باید فاقد بدهی غیرجاری و چک برگشتی باشند.

مبلغ تودیع شده در حساب ویژه طرح نیز تا زمان تسویه تسهیلات و بدهی در حساب باقی مانده و پس از تسویه کامل تسهیلات به مشتری برگردانده می شود و در صورت عدم بازپرداخت تسهیلات توسط مشتری، بدهی وی مطابق ضوابط و مقررات به طبقات غیرجاری منتقل و به بدهی مشتری وجه التزام تعلق می گیرد.

گفتنی است نرخ سود این تسهیلات  بر اساس نرخ مصوب و اعلامی شورای پول و اعتبار می باشد.

اخبار زیر مربوط به سال گذشته می باشد

نحوه پیگیری وام اربعین ۱۴۰۱:

به روز رسانی ۱۱ آبان: در صورتی که تاکنون وام ویژه اربعین را دریافت نکرده اید. وارد صفحه شده و با وارد کردن کد ملی، شماره شناسنامه و تاریخ تولد از وضعیت اختصاص وام باخبر شوید. در صورتی که نام شما در لیست دریافت وام قرض الحسنه اربعین بود در روزها و هفته های آینده با تخصیص منابع مالی پرداخت خواهد شد.


به روز رسانی ۱۹ مهر: در حالی که بیش از ۲۰ روز از اربعین حسینی می‌گذرد و حدود ۷۰۰ هزار نفر متقاضی دریافت وام اربعین بودند، هنوز این تسهیلات برای برخی از زائران واجد شرایط واریز نشده است.

به گزارش پایگاه خبریتصویر زندگی به نقل از فارس، وام اربعین یکی از تسهیلاتی بود که دولت سیزدهم به منظور کاهش هزینه‌های سفر به عراق در ایام اربعین پیش‌بینی کرد. اما اکنون با گذشت بیش از ۲۰ روز از اربعین حسینی، همچنان وام اربعین به برخی از زائران واجد شرایط تخصیص پیدا نکرده است. بر همین اساس برخی از مخاطبان تصویر زندگی در بخش نظرات خواستار پیگیری این موضوع شدند.

وام اربعین را بعد از ۲۴ روز دریافت نکرده‌ایم

یکی از مخاطبان که از استان مشهد مقدس به زیارت اربعین مشرف شده است، می‌گوید: هشت روز قبل از اربعین حسینی درخواست خود را در سامانه سماح برای دریافت وام اربعین ثبت کردم و چند روز بعد هم به صورت زمینی و با وسیله نقلیه شخصی از طریق مرز مهران به زیارت اربعین رفتم.

وی با بیان اینکه بعد از اربعین حسینی و پس از بازگشت به کشور منتظر خبرهایی از دریافت وام اربعین بودم، اما در این زمینه اطلاع‌رسانی نشد، می‌افزاید: همچنان منتظر واریز وام اربعین هستم. با این وجود، نه تنها من، بلکه سایر دوستانم که با هم به زیارت اربعین رفته بودیم، وام اربعین را پس از ۲۴ روز دریافت نکرده‌ایم و مسؤولان هم در این باره اطلاع‌رسانی مناسبی ندارند تا ما وضعیت تخصیص وام اربعین را بدانیم.

پرداخت وام اربعین به برخی از متقاضیان

با توجه به اینکه هنوز برخی از زائران اربعین، وام اختصاص یافته به افراد واجد شرایط را دریافت نکرده‌اند، به برخی دیگر از زائران این وام تعلق گرفته و به حساب سرپرست خانوار واریز شده است؛ به طوری که یکی از افراد واجد شرایط دریافت وام اربعین می‌گوید: من به همراه پسرم به صورت زمینی به زیارت اربعین رفتیم و نهم مهرماه چهار میلیون تومان به حسابم واریز شد. همچنین یکی دیگر از دوستانم چند روز پس از من این وام را دریافت کرد.

حدود ۲۰ درصد زائران خواستار  وام اربعین بودند

ثبت درخواست وام اربعین در سامانه سماح انجام شد که این سامانه زیر نظر سازمان حج و زیارت است. بر همین اساس، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ما پس از پایان ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح، اسامی افرادی که درخواست وام اربعین و سایر تسهیلات را در این سامانه ثبت کرده بودند، در اختیار مسؤولان مربوطه قرار دادیم، می‌گوید: از بین سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در این سامانه برای زیارت اربعین ۱۴۰۱ ثبت‌نام کرده بودند، ۷۰۰ هزار نفر خواستار دریافت وام اربعین بودند.

سازمان حج و زیارت مسئول ثبت‌نام وام اربعین بود

وی با بیان اینکه اسامی و اطلاعات متقاضیان دریافت وام اربعین را به وزارت اقتصاد دادیم، می‌افزاید: سازمان حج و زیارت به عنوان کمیته ثبت‌نام و اعزام زائران اربعین، مسئولیت ثبت‌نام زائران در سامانه سماح و ثبت درخواست متقاضیان وام اربعین را در این سامانه بر عهده داشت. اما تخصیص وام اربعین پیشنهاد وزارت اقتصاد بود و ما در این رابطه نقشی نداشتیم که زمان دریافت این اعتبار را اطلاع‌رسانی کنیم.

معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه پس از اینکه اسامی متقاضیان دریافت وام اربعین را به وزارت اقتصاد دادیم، قرار بود که اسامی متقاضیان در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار گیرد، می‌گوید: برخی از متقاضیان هم خودشان و هم اعضای خانواده آنها درخواست وام اربعین را ثبت کرده بودند که پس از بررسی وزارت اقتصاد و سازمان هدفمندی مقرر شد تا در صورت داشتن شرایط دریافت این وام، مبلغ به مرور به حساب سرپرستان خانوار واریز شود که البته با توجه به آخرین اطلاعات ما، تاکنون برخی از زائران این تسهیلات را دریافت کرده‌اند و برای سایر زائران نیز واریز خواهد شد.

آخرین وضعیت پرداخت وام اربعین سامانه سماح

به گزارش تصویر زندگی به نقل از ایسنا: مدیرکل برنامه‌ریزی، پذیرش و اعزام عتبات، آخرین وضعیت وام اربعین را توضیح داد. حمیدرضا محمدی با اشاره به پیگیری زیاد زائران درباره وام اربعین، گفت: اطلاعات افراد متقاضی وام اربعین در سامانه سماح، به وزارت اقتصاد و دارایی فرستاده شده و درحال بررسی است.

او افزود: طبق پیگیری سازمان حج و زیارت که مسئولیت کمیته ثبت‌نام زائران در ستاد اربعین را به عهده داشته، وزارت امور اقتصاد و دارایی با همکاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها و پلیس گذرنامه درحال بررسی اطلاعات درخواست‌کنندگان تسهیلات اربعین است که پس از این مرحله، اسامی تایید شده به بانک عامل اعلام خواهد شد و بانک از طریق پیامک به واجدان دریافت وام اربعین ، اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و پذیرش و اعزام عتبات در سازمان حج و زیارت گفت: نتیجه این بررسی به‌زودی اعلام خواهد شد و آن‌هایی که شرایط اعلام شده از سوی وزارت اقتصاد را داشته باشند؛ یعنی سرپرست خانوار بوده و از مرزهای زمینی خارج شده باشند، این تسهیلات را که رقم آن از سه تا پنج میلیون تومان، بسته به تعداد افراد است، دریافت می‌کنند.

باخبر شوید: اخبار اربعین در ۲۴ ساعت گذشته

وزیر امور اقتصاد و دارایی در نیمه‌های شهریورماه ۱۴۰۱ پیش از آغاز پیاده‌روی اربعین اعلام کرده بود: به منظور پرداخت وام ویژه اربعین برای حضور زمینی زائران اربعین، پس از هماهنگی‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه، سازمان حج و زیارت، ستاد مرکزی اربعین، پلیس گذرنامه و بانک‌ها صورت گرفت، زائران سرپرست خانواری که یارانه دریافت می‌کنند، پس از درخواست این تسهیلات در سامانه حج و زیارت (سماح)، در صورتی‌که از مرزهای زمینی خارج شوند، مبلغ این تسهیلات به صورت خودکار و بدون نیاز به مراجعه به بانک‌ها به حساب یارانه آن‌ها واریز شده و با اقساط یک‌ساله از یارانه آن‌ها کسر خواهد شد.

براساس شرایطی که از سوی وزارت اقتصاد اعلام شده، متقاضی دریافت وام اربعین باید سرپرست خانوار و دریافت‌کننده یارانه باشد، در سامانه سماح سازمان حج و زیارت برای اربعین ثبت‌نام کرده و صرفا از مرزهای زمینی سفر کرده باشد.

این توضیح نیز داده شده زائرانی که سرپرست خانوار نیستند امکان بهره‌مندی از این تسهیلات با رضایت سرپرست خانوار را خواهند داشت.

میزان این تسهیلات برای یک نفر سرپرست خانوار سه میلیون تومان، به همراه یک نفر از اعضای تحت پوشش چهار میلیون تومان و همراهان دو نفر یا بیشتر پنج میلیون تومان اعلام شده است.

همچنین سازمان تامین اجتماعی از آغاز پرداخت وام اربعین بازنشستگان تامین اجتماعی در روز گذشته خبر داد که مبلغ این وام ۱۲ میلیون بوده و برای ۲۰ هزار نفر از بازنشستگان این سازمان پرداخت می شود.