وام اربعین ۶ میلیون تومانی برای دانشجویان دانشگاه آزاد • مجله تصویر زندگی


دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این امر مستثنی نیست و ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست احمد صالحی‌آرا رئیس ستاد امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی به‌صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرده است.

یکی از برنامه‌های جدی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه تسهیلات به استادان، دانشجویان و کارمندان برای انجام این سفر معنوی است و ظاهراً سقف وام قرض‌الحسنه به دانشجویان ۶ میلیون تومان است که مقرر شده به دانشجویان پرداخت شود، البته دانشجویان باید برای دریافت وام ابتدا در سامانه «آموزشیار» ثبت‌نام کنند.

از سویی پیش‌بینی می‌شود ۱۰ هزار زائر از دانشگاه آزاد اسلامی به سفر معنوی اربعین حسینی اعزام شوند.

همچنین دانشجویان مشمول نظام وظیفه عمومی به راحتی مجوز سفر به کربلا در قالب راهپیمایی اربعین حسینی را پیدا خواهند کرد و این قبیل دانشجویان با مراجعه به سامانه «سخا» می‌توانند درخواست خود را ثبت کرده و مجوز خروج از کشور بگیرند.

استادان، دانشجویان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی براساس توافقات صورت گرفته با مسئولان مربوطه در دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۵ مردادماه بعد از دریافت کد از سامانه «سماح» در سامانه «ساجد» و «آموزشیار» ثبت‌نام خود را نهایی کرده و از تسهیلات دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند.

در راستای اطلاع از جزئیات برنامه‌ها و فعالیت‌های مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد اربعین این دانشگاه گپ و گفتی را با احمد صالحی‌آرا رئیس این مرکز و ستاد داشته‌ایم که مشروح این گپ و گفت در پی می‌آید:

آنا: در راستای اعزام دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی به سفر عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی چه برنامه‌ای دارید و مشخصاً اهداف چنین سفر معنوی چیست؟

صالحی‌آرا: ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه اربعین حسینی با قوت و قدرت به قعالیت خود ادامه می‌دهد و همانند سال‌های گذشته برای حضور هرچه باشکوه‌تر استادان، دانشجویان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی اقدامات لازم را انجام داده است.

راهپیمایی عظیم اربعین حسینی باید باشکوه برگزار شود و دانشگاه آزاد اسلامی براساس رسالتی که همه‌ساله در این باره دارد برنامه‌هایی را تدارک دیده است.

راهپیمایی بزرگ و حماسی اربعین حسینی یک حرکتی الهی بوده که پیام قیام عاشورای حسینی را همراه خود دارد.

در حقیقت راهپیمایی عظیم اربعین حسینی لبیک گفتن به «هل من هَلْ مِنْ ناصِرٍ یَنْصُرُنی» حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام است که سربازان آخرالزمان همین جوانان، نوجوانان، کودکان و مردمی هستند  که در این راهپیمایی چند ده میلیونی شرکت می‌کنند و آماده پاسخگویی به لبیک حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام هستند.

آنا: برای رفع موانع حضور دانشجویان در ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی چه برنامه‌هایی اندیشیده شده است؟ 

صالحی‌آرا: ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای سند تحول و تعالی این دانشگاه اربعین سال جاری را با محور «نقش‌آفرینی جوانان مؤمن و انقلابی» فعالیت خواهد کرد.

از منظر ما اربعین حسینی یکی از آمادگاه‌های بزرگ، حساس و در تراز انقلاب اسلامی است که جوانان ایران اسلامی افتخار حضور در این راهپیمایی عظیم را دارند.

آنا: راهپیمایی عظیم اربعین حسینی در حقیقت ترویج پیام غدیر به جهانیان است.

صالحی‌آرا: بله. اسناد تاریخی نشان می‌دهد که ما در قرون گذشته و ابتدای دوران رحلت نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم درباره پیام غدیر فعالیتی صورت نگرفت و به‌دلیل سُستی که در آن مقطع درباره پیام غدیر انجام و سقیفه‌ای برقرار شد و براساس آن تاریخ و حکومت اسلام تغییر کرد.

در حقیقت شیعیان و مسلمانان جهان با برپا داشتن عاشورا و اربعین حسینی به دنبال حفظ مسئولیت تاریخی خود در قرون گذشته و آینده هستند.

در تاریخ یک بار به‌دلیل سُستی در حفظ و نگهداری پیام غدیر، مشکلات عدیده‌ای برای دین اسلام و شیعیان به‌وجود آمد. امروزه جوانان ایران اسلامی دیگر مانع از تکرار تلخ حوادث گذشته خواهند شد و با برپا داشتن اربعین عظیم حسینی، امام حسنی علیه‌السلام را به تمامی جوامع جهانیان معرفی و او را سردمدار نهضت امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف خواهند کرد.

آنا: آیا به دانشجویان و استادان تسهیلاتی برای سفر به عتبات عالیات درنظر گرفته‌اید؟

صالحی‌آرا: برای برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین حسینی ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی درصدد است با قرار دادن سرفصل‌هایی در مجموعه‌ها و سامانه‌های اداری دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله سامانه ساجد برای ثبت‌نام استادان و کارکنان و سامانه آموزشیار برای ثبت‌نام دانشجویان تسهیلاتی را مهیا کند این زائران نخبه به‌بهترین نحو ممکن در این سفر معنوی حضور پیدا کنند.

بنابراین با کمک و حمایت همکارانم در مجموعه‌های مختلف شورای ستاد اربعین حسینی که شامل نمایندگانی از توسعه معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، مجموعه‌های مالی و پشتیبانی که گروه‌های دانشجویی را شامل می‌شود و براساس دستورالعمل ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی تسهیلاتی را برای استادان، دانشجویان و کارکنان برای سفر به کربلای معلی مهیا کرده‌ایم.

آنا: به‌عنوان مثال چه تسهیلاتی و با چه سقفی؟

صالحی‌آرا: ازجمله تسهیلاتی که دنبال آن هستیم وام‌ قرض‌الحسنه برای زائران است که تا امروز بیش از چند هزار استاد، کارمند و دانشجو توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی پذیرش شده‌اند و با بانک‌های عامل هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.

امیدوارم این تعداد حداقل برای ۱۰ هزار زائر مهیا شود تا این زائران بتوانند از تسهیلات قرض‌الحسنه وام که سقف آن ۶ میلیون تومان است استفاده کنند.

آنا: در اربعین سال‌جاری مواکب دانشگاه آزاد اسلامی در چه مکان‌هایی استقرار خواهند یافت؟

صالحی‌آرا: در اربعین سال جاری، ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی براساس مصوباتی که درباره نحوه برگزاری این سفر معنوی در شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی داشته، برنامه‌های خود را تنظیم کرده و مقرر شده دانشگاه آزاد اسلامی مواکبی را در خطوط مرزی ازجمله استان خوزستان، شلمچه، کرمانشاه، قصر شیرین، مرز خسروی، ایلام (مهران)، کردستان (مرز باشماق) با همکاری بسیج دانشجویی و مساعدت رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی کند.

مقرر شده در این مواکب از تمامی زائران به‌خصوص زائران دانشگاه آزاد اسلامی پذیرایی کنند و مکان‌هایی را برای استراحت یا انجام برنامه‌های فرهنگی به وجود بیاورند.

ازجمله تسهیلاتی که دنبال آن هستیم وام‌ قرض‌الحسنه برای زائران است که تا امروز بیش از چند هزار استاد، کارمند و دانشجو برای دریافت وام توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی پذیرش شده‌اند.

در این راستا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی پای کار آمده و توقعات معنوی مواکب مرزی و برون‌مرزی را درباره برگزاری نماز جماعت و جلسات معنوی در راستای حماسه عاشورای حسینی و مداحی را در دستورکار خواهند داشت.

آنا: برای رفع موانع حضور دانشجویان در ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی چه اقداماتی انجام شده است؟

صالحی‌آرا: از سال‌های گذشته تلاش کردیم موانعی برای حضور دانشجویان، کارکنان و استادان در راهپیمایی حماسی و عظیم اربعین حسینی به‌وجود نیاید.

آنا: برای حل مشکلات دانشجویان مشمول نظام وظیفه چه تمهیدی اندیشیده‌اید؟

صالحی‌آرا: موضوع بخشنامه معافی هزینه مدارک دانشجویان کماکان به قوت خود باقی است و دانشجویان مشمول نظام وظیفه از پرداخت هر هزینه‌ای معاف هستند.

در صورتی که دانشجویان مشمول خدمت نظام وظیفه باشند در سامانه «سخا» این امکان مهیا شده که دانشجویان ثبت‌نام کنند تا مجوزشان صادر شود.

حتی براساس هماهنگی با اداره‌کل دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی مقرر شده اخذ وثیقه توسط سازمان نظام وظیفه عمومی برای زائران دانشجو منتفی شده و هزینه خروج از کشور هم که ۵۰ هزار تومان بود از دانشجو اخذ نخواهد شد و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سیستم آموزشیار درخواست خود را برای استفاده از وام اربعین حسینی اعلام کنند.

آنا: آیا دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی موظفند در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت ثبت‌نام کنند؟

صالحی‌آرا: تمامی زائران دانشگاه آزاد اسلامی که قصد دارند در مراسم اربعین حسینی شرکت کنند باید حتماً در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت ثبت‌نام و مسیر عبور خود را مشخص و تعیین کنند، همچنین باید از بیمه درمانی مسیر استفاده کنند.

نکته دیگر اینکه برای استادان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه «ساجد»  و برای دانشجویان در سامانه «آموزشیار» امکانی را مهیا کردیم که افرادی که نذر دارند برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این مراسم و استفاده در مواکب مرزی و برون‌مرزی می‌توانند بخشی از نذورات خود را در سامانه‌ای که عرض کردم ثبت‌ کنند.

از سویی کارکنان و استادان با وارد شدن در سامانه «ساجد» می‌توانند اعلام کنند که بخشی از حقوق خود به‌صورت اقساط از سوی توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی کسر و در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی استفاده شود.

به‌عنوان مثال اگر من ۱۰۰ هزار تومان نذر و اعلام کنم که ماهیانه ۱۰ هزار تومان از حقوق من کسر شود، معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی ۱۰۰ هزار تومان را به‌صورت یکجا برای هزینه در مواکب مرزی و برون‌مرزی تحویل مسئولان مربوط خواهد داد، اما به صورت اقساط از حقوق خیّر کسر خواهد کرد.

بنابراین این امکان مهیاست که استادان، دانشجویان و کارمندان خیّر دانشگاه آزاد اسلامی هر مقدار که خواستند نذر کنند و با اعلام این زائران مبلغی از حقوقشان کاسته و در مسیر اربعین حسینی هزینه خواهد شد.

آنا: دانشجویان از چه زمانی برای سفر به عتبات عالیات باید اقدام کنند؟

صالحی‌آرا: استادان، دانشجویان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند براساس توافقات صورت گرفته با مسئولان مربوطه در دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۵ مردادماه بعد از دریافت کد از سامانه «سماح» در سامانه «ساجد» و «آموزشیار» ثبت‌نام خود را نهایی کرده و از تسهیلات دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند.

براساس هماهنگی‌های صورت گرفته با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برای کارکنان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی سه روز مرخصی تشویقی درنظر گرفته شده است.