پیش بینی قیمت بیت کوین با بررسی چالش‌های ماینینگ


در حالی که نوسانات بیت کوین کاهش یافته و این رمزارز محبوب در حالت خنثی به سر می‌برد، سهام شرکت‌های استخراج کننده بیت کوین در یک بازه زمانی کوتاه نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش والکس و به نقل از cryptointelligence، علی‌رغم چالش‌های مختلفی که بر سر راه افزایش قیمت بیت کوین وجود دارد، همچنان بخش عمده پیش بینی‌ها به شش رقمی شدن قیمت تا پایان سال ۲۰۲۴ امیدوار هستند.

برای ماینرهای بیت کوین رسیدن قیمت به ۱۰۰ هزار دلار تنها یک خوش‌بینی امیدوار کننده نیست، بلکه آن‌ها برای حفظ سودآوری و جلوگیری از نابودی کسب و کارهای خود به این سطح قیمتی نیاز دارند.

سهام شرکت‌های استخراج کننده بیت کوین امسال رشد قابل توجهی داشته است و در ماه‌های اخیر حتی از خود بیت کوین هم بهتر عمل کرده است. در حالی که نوسانات بیت کوین کاهش یافته، سهام شرکت‌های ماینینگ در یک بازه زمانی کوتاه افزایشی ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

گزارشی تحلیلی از صنعت استخراج، با تمرکز ویژه روی شرکت رایوت پلتفرمز (Riot Platforms) نشان می‌دهد که اگرچه انتظار می‌رود شرکت رایوت ظرفیت استخراج خود را تا سال ۲۰۲۴ سه برابر کند، اما این شرکت و سایر ماینرها ممکن است به دلیل رویداد هاوینگ با چالش‌های مهمی روبرو شوند.

هاوینگ، پاداش استخراج بیت کوین را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و این به معنای نصف شدن درآمد ماینرها است. شرکت‌های استخراج کننده برای غلبه بر این مشکل ممکن است سهام بیشتری را منتشر کنند تا هزینه‌های عملیاتی شرکت جبران شود. 

انتشار سهام هم با چالش‌هایی همراه است. وقتی عرضه یک سهام از تقاضا بیشتر می‌شود به طور طبیعی ممکن است قیمت آن سهم کاهشی شود و این می‌تواند در بهترین حالت مانع از رشد کل قیمت سهام یک شرکت شود. علاوه بر این ممکن است اختلاف نظرهایی بر سر ارزش‌گذاری سهام هم وجود داشته باشد. 

در نتیجه، ماینرها نیاز دارند قیمت بیت کوین افزایش قابل توجهی داشته باشد تا صنعت استخراج همچنان زنده بماند و اجرای عملیات برای شرکت‌ها از نظر اقتصادی توجه پذیر باشد. به همین دلیل و براساس گزارش‌ها، قیمت باید بالای ۹۸ هزار دلار معامله شود تا ادامه فعالیت شرکت‌ها ممکن شود. با توجه به چالش‌های پیش رو، نگهداری سهام شرکت‌های استخراج کننده بیت کوین بسیار پرخطر تلقی می‌شود و ریسک نگهداری این سهام زیاد است. 

شرکت ماتریکس‌پورت (Matrixport) پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۴۵ هزار دلار می‌رسد و بعد از رویداد هاوینگ احتمالا تا پایان سال ۲۰۲۴ سطح قیمتی ۱۲۵ هزار دلار را شاهد خواهیم بود. 

این پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین با سایر پیش‌بینی‌ها، از جمله ادعای استاندارد چارترد (Standard Chartered) مبنی بر قیمت ۱۲۰ هزار دلاری بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۴ مطابقت دارد.

جالب اینجاست که پیش‌بینی اخیر مبتنی بر این فرض است که ماینرها به جای فروش بیت کوین قبل از هاوینگ، در واقع دارایی رمز ارزی خود را حفظ خواهند کرد.

حال باید به این نکته توجه کنیم که در هر پیش‌بینی خطرات و عدم قطعیت‌ها وجود دارد که این مربوط به ذات پیش‌بینی است. بازارهای مالی در بسیاری از اوقات خارج از قاعده‌ها و روند‌های مورد انتظار حرکت کرده‌اند، با در نظر گرفتن این مسئله و با اشاره به مطالبی که مرور کردیم، به این نتیجه می‌رسیم که ظاهرا رسیدن به قیمت بالای صد هزار دلار برای بیت کوین صرفا یک هدف معمولی نیست بلکه لازم است تا پایان ۲۰۲۴ برای حفظ و سودآوری شرکت‌های استخراج کننده این رقم تحقق پیدا کند.

cryptointelligence