چرا فردا و پس فردا تعطیل شد؟


کره زمین گرم‌ترین روزهای خودش را سپری می‌کند، طوری‌که برخی کارشناسان معتقدند احتمالا ماه جاری گرمترین ماه کره زمین طی ۱۲۰ هزار سال گذشته بوده است، هر چند آمارهای منظم و ثبت شده هواشناسی در جهان به حدود ۲۰۰ سال گذشته محدود می‌شود. گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفته فاجعه‌ای برای زمین به نام جوشش جهانی درحال وقوع است. در این شرایط ایران هم از افزایش گرمای بی‌سابقه در امان نمانده و حالا برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد طی روزهای آینده دمای تهران به ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آماده‌باش مراکز درمانی برای روزهای گرم این هفته خبر داده است. به گفته او: «تمام مراکز درمانی در آماده باش برای پذیرش افراد گرمازده و بیماران پرخطر قرار دارند. کودکان زیر ۴ سال و افراد بالای ۶۵ سال و افراد پرخطر همچون بیماران قلبی، دیابتی و افراد دارای فشار خون در معرض گرمازدگی هستند و باید خودمراقبتی بیشتری داشته باشند.»

افزایش دما طی روزهای آینده سبب نگرانی شده است، برای همین وزارت بهداشت در هیات دولت مطرح کرد که شهرهای بالای ۴۰ درجه تعطیل شوند. عین‌اللهی وزیر پیشتر بهداشت گفت که: «در هر شرایطی که عوامل محیطی سلامت مردم را دچار مشکل کند وزارت بهداشت وارد می‌شود و با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای گرمای آخر هفته که احتمال می‌دهیم درجه حرارت بالا رود، ما پیشنهاد تعطیلی را به هیات دولت دادیم که برای سلامت مردم هر وقت درجه حرارت بالا رود، تعطیلی لازم است و امیدواریم پیشنهاد ما را بپذیرند که این موضوع بسته به پیش‌بینی سازمان هواشناسی تا آخر هفته برای مناطق مورد نیاز مشخص می‌شود.»

حالا امروز سخنکوی دولت اعلام کرد با توجه به گرمای بی‌سابقه هوا در روزهای جاری، به‌منظور حفظ سلامت شهروندان، هیات دولت با پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در سراسر کشور موافقت کرد. تمام ادارات و بانک‌ها در این دو روز تعطیل خواهند بود.

امتیاز شما به این پست