چربی در چشم؛ علائم، علل، تشخیص و روش های درمان


چربی داخل چشم یا پینگوکولا یک زائده بی ضرر است که در قسمت سفید چشم ایجاد می شود. این زائده شبیه نوعی غده چربی داخل چشم است و علاوه بر تورم باعث قرمزی، سوزش و خشکی چشم می شود. معمولاً برای درمان این عارضه نیازی به جراحی نیست و داروهای تجویزی علائم را تسکین می‌دهند. هر آنچه که باید در مورد چربی چشم بدانید در این مقاله آمده است. با ما بمان.

چربی در چشم چیست؟

چربی داخل چشمی که به آن پینگوکولای چشمی نیز می گویند، یک رشد برجسته و زرد رنگ روی ملتحمه چشم است. ملتحمه یک غشای شفاف است که قسمت سفید چشم را می پوشاند. اگرچه پینگوکولا معمولاً در قسمت سفید چشم در طرف بینی ایجاد می شود، در برخی موارد می تواند در طرف دیگر قرنیه ظاهر شود. در بیشتر موارد، این زائده باعث درد یا تحریک نمی شود و معمولاً در اکثر افراد نیازی به برداشتن یا درمان نیست.

چربی در چشم معمولاً نتیجه رسوب پروتئین، چربی یا کلسیم یا ترکیبی از این 3 در چشم است. این عارضه معمولا کوچک و گرد یا مثلثی شکل است، اما ممکن است به مرور زمان بزرگتر شود.

هرکسی که زمان زیادی را در خارج از منزل بدون محافظ چشم سپری کند، ممکن است به پینگوکولا مبتلا شود. احتمال بروز پینگوکولا با افزایش سن بیشتر می شود، بنابراین این عارضه در افراد میانسال و مسن بیشتر دیده می شود.

علائم چربی در چشم

شایع ترین علامت چربی داخل چشم، یک لکه یا برآمدگی زرد رنگ کوچک روی ملتحمه است. علائم دیگر عبارتند از:

 • خشکی چشم؛
 • چشم های مرطوب؛
 • احساس شن و ماسه در چشم؛
 • قرمزی چشم، سوزش، خارش یا تورم.

پینگوکولا می تواند در یک یا هر دو چشم ایجاد شود و شدت این علائم از خفیف تا شدید متفاوت است.

علل تشکیل پینگوکولا

تغییرات در ملتحمه چشم باعث ایجاد پینوکولا می شود. دلایل این تغییر به طور دقیق مشخص نشده است، اما دلایل احتمالی عبارتند از:

 • افزایش سن؛
 • سوزش چشم در اثر باد و گرد و غبار؛
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید (شایع ترین علت).

تشخیص پینگوکولا

چشم پزشک شکاف چشم را با لامپ معاینه می کند و زائده زرد رنگ را با دقت بررسی می کند و چربی داخل چشم را پیدا می کند. لامپ شکافی نوعی میکروسکوپ است که یک خط باریک (شکاف) نور را روی چشم متمرکز می کند.

درمان پینگوکولای چشم

1. مصرف دارو

اگر فرد علائم آزاردهنده ای نداشته باشد، احتمالاً نیازی به درمان ندارد. اگر علائم آزاردهنده باشد، چشم پزشک ممکن است این داروها را برای درمان چربی در سفیدی چشم تجویز کند:

 • پماد چشمی بدون نسخه و قطره های مرطوب کننده چشم یا اشک مصنوعی؛
 • قطره استروئید برای کاهش قرمزی و تورم چشم.

2. عملیات

شرایطی که ممکن است باعث شود چشم پزشک برداشتن پینگوکولا را با جراحی توصیه کند عبارتند از:

 • علائم بسیار آزاردهنده هستند یا چشم ملتهب می شود.
 • چربی چشم خیلی به قرنیه نزدیک می شود و باعث مشکلات بینایی می شود.
 • به دلیل وجود این زائده، فرد نمی تواند از لنزهای تماسی استفاده کند.
 • مرد از ظاهر این زائده روی چشمش خوشش نمی آید.

حتی با جراحی، پینوکولا می تواند عود کرده و گسترش یابد.

3. فتوکواگولاسیون لیزری

فتوکواگولاسیون لیزری جایگزینی برای جراحی برداشتن قله است. در این روش، چشم پزشک ابتدا قطره های بی حس کننده را در چشم فرد می ریزد تا بی حس شود و سپس با لیزر چربی داخل چشم را از بین می برد.

جلوگیری از تشکیل چربی در چشم

اگر به دلیل کار زمان زیادی را در خارج از منزل سپری کنید، ممکن است دچار پینوچل شوید. برخی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از پینگوکولا عبارتند از:

 • هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از عینک آفتابی و کلاه لبه پهن استفاده کنید تا از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید. عینک شما باید دارای پوششی باشد که جلوی اشعه های UVA و UVB خورشید را بگیرد.
 • اگر در مکانی پر گرد و غبار کار می کنید، از عینک ایمنی استفاده کنید.
 • برای مرطوب نگه داشتن چشم و کاهش سوزش از اشک مصنوعی استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید که پینگوکول دارید یا متوجه تغییر در بینایی خود شدید، به چشم پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر پینوکولا دارید و با وجود مصرف دارو همچنان علائم آزاردهنده دارید، با پزشک خود مشورت کنید. چشم پزشک پینوکولا را تشخیص می دهد، سلامت کلی چشم های شما را بررسی می کند و در صورت لزوم داروی شما را تغییر می دهد.

تفاوت بین پینوکولا و ناخنک چیست؟

پینگوکولا یک توده بی ضرر مایل به زرد یا سفید است که روی ملتحمه باقی می ماند، روی قرنیه همپوشانی ندارد و معمولاً علائمی ایجاد نمی کند و نیازی به برداشتن ندارد. ناخنک یک زائده گوشتی است که دارای رگ های خونی زیادی در داخل است. ممکن است کوچک بماند یا گسترش یابد تا قرنیه را بپوشاند. اگر ناخنک تا قرنیه پیشرفت کند، به بینایی فرد آسیب می رساند، به همین دلیل ناخنک عارضه جدی تری نسبت به پینگوکولاتا در نظر گرفته می شود.

آخرین کلمه

پینگوکولا نوعی تشکیل بر روی سفیدی چشم است که معمولاً مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اکثر افراد مبتلا به پینوکولا معمولاً نیازی به درمان ندارند. داروهای تجویزی برای تسکین علائم مفید هستند. اگر پینگوکولا به حدی رشد کند که دید شما را مسدود یا تیره کند، که نادر است، چشم پزشک می تواند آن را با جراحی یا لیزر خارج کند.

آیا تا به حال پینوکولا داشته اید؟ چه علائمی داشتید و برای درمان آن چه کردید؟ برای درمان خانگی چربی چشم چه راهکارهایی می دانید؟ لطفا تجربیات و نظرات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.


گامی برای تسلط بر مهارت های ارتباطی شما


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر