چه میزان جریان سرمایه مارکت کپ بیت کوین را ۱ دلار تغییر می‌شود؟


تحلیلگر ارشد شرکت گلس نود (Glassnode) توضیح داده که برای تغییر مارکت کپ بیت کوین به مقدار ۱ دلار، چه میزان سرمایه‌ای لازم است.

به گزارش والکس و به نقل از bitcoinist، در یک نوشته جدید، تحلیلگر ارشد شرکت تجزیه و تحلیل آنچین گلس نود، به نام Checkmatey، تأثیر جریان سرمایه به داخل یا به بیرون از بیت کوین بر روی مارکت کپ آن را مورد بحث قرار داده است.

برای انجام این محاسبات، او از مدل “ارزش واقعی (Realized Cap)” بیت کوین استفاده کرده است. این مدل سرمایه‌گذاری فرض می‌کند که ارزش واقعی هر کوین در گردش قیمت اسپات فعلی آن نیست، بلکه قیمتی است که این کوین در آن به بلاک چین منتقل شده است.

از آنجایی که ارزش واقعی شامل قیمتی می‌شود که هر سرمایه‌گذار کوین‌های خود را در آن خریداری کرده، در نتیجه ارزش آن در واقع مقدار کل پولی است که هولدرها به دارایی مورد نظر خود وارد کرده‌اند.

تحلیلگر گلس نود می‌گوید:

البته که جزئیات بیشتری وجود دارد، اما من بر حسب تجربه به تخمین تقریباً نزدیکی رسیده‌ام.

حال، برای اینکه ببینید مقدار دقیق تغییرات مارکت کپ در زمانی که این ارزش واقعی تغییر می‌کند (به معنای ورود یا خروج سرمایه) چقدر است، این تحلیلگر درصد تغییر ۹۰ روزه این دو معیار را اندازه‌گیری و سپس نسبت‌های آنها را محاسبه کرده است (ابتدا ارزش واقعی، سپس ارزش بازار یا همان مارکت کپ).

در زیر نمودار این نسبت برای بیت کوین آورده شده است.

در این نمودار، نسبت بین تغییرات ۹۰ روزه ارزش واقعی و ارزش بازار با رنگ خاکستری نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، به نظر می‌رسد ارزش این معیار در طول سال‌ها دستخوش نوسانات قابل‌توجهی شده است.

با این حال، یک سری الگوهای جالب نیز از این نمودار استخراج می‌شود. به نظر می‌رسد که به طور تاریخی در بازارهای گاوی، زمانی که این نسبت به بالاتر از سطح ۱ رسیده، تمایل به کاهش قیمت به وجود آمده است.

در این مقدار، برای اینکه ارزش بازار یک دارایی ۱ دلار افزایش یابد، باید بیش از ۱ دلار در آن سرمایه‌گذاری شود. طبیعتا این عدد پایدار نیست که احتمالاً به همین دلیل وقتی چنین شرایطی ایجاد می‌شود، احتمال رسیدن به سقف‌های جدید وجود دارد.

پیش از سال ۲۰۱۶، ارزش این معیار بین ۰/۴۵ دلار و ۱ دلار نوسان می‌کرد، زیرا بازار بیت کوین هنوز به بلوغ نرسیده بود و تعداد کمی از هولدرها برای دوره‌های زیادی کوین‌های خود را نگه داشته یا به اصطلاح هودل کرده بودند.

با این وجود، میانه چهار ساله (خط قرمز) به ۰/۲۵ دلار کاهش یافته است. این تحلیلگر در ادامه توضیح می‌دهد:

هودلرهای بیت کوین به دلیل آموزش، حالا بیش از همیشه با بیت کوین هماهنگ شده‌اند و کاهش عرضه در گردش نقد شده همچنان ادامه دارد، و این در حالیست که عرضه در گردش به بیشترین مقدار تاریخی (ATH) خود رسیده است.

همانطور که این نمودار نشان می‌دهد، نسبت ارزش واقعی BTC به تغییر ارزش فعلی آن کمتر از ۰/۲۵ دلار است، به این معنی که برای افزایش ۱ دلاری مارکت کپ به کمتر از ۲۵ سنت سرمایه نیاز است.

تحلیلگر ارشد گلس نود در یادداشتی گفته‌های خود را به این شکل به پایان می‌رساند:

بنابراین به طور خلاصه، مدل کاملی برای سرمایه ورودی در مقابل ارزش خروجی وجود ندارد، اما من اینگونه احساس می‌کنم لااقل مدلی را که بررسی کردم بدترین رویکرد تخمینی ممکن هم نیست. رویکردی که به آن اشاره شد موضوع مورد بحث را ساده نگه می‌دارد و با احساسات شهودی و بررسی‌های خارج از منطق همخوانی دارد که به طور معمول نشانگرهای خوبی هستند.