چگونه مهریه خود را مطالبه کنیم؟


مهریه بخشی از مالی است که حق و حقوق قانونی زن محسوب می شود و زن پس از ازدواج مالک آن می شود و هر زمان که بخواهد می تواند از مرد مهریه را مطالبه کند، اما معمولاً مطالبه مهریه زمانی اتفاق می افتد که زن و مرد با یکدیگر اختلاف داشته باشند، اما عموماً گرفتن مهریه بدون طلاق امکان پذیر است.

مطالبه مهریه در زمان طلب و موجودی متفاوت است. در صورتی که مهریه به صورت هبه باشد، زوجه می تواند با ارائه اموال شوهر به دادگاه، مهریه خود را وصول کند.

سریع ترین روش برای مهریه

نوع مهریه متفاوت است و با توافق زن و مرد تعیین می شود. مهریه می تواند سکه بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه یا حتی طلا باشد. در واقع هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد طبق قرارداد مهریه محسوب می شود.

اولین اقدام مؤثر اجرای مهریه، از طریق بهترین وکیل در تهران و ـ کلیه مراحل جهیزیه باید از ابتدا توسط وکیل مجرب انجام شود. زنان با شکایت و یا فشار بر مردان، وضعیت را بهبود نمی بخشند، بلکه باعث تلخی و عصبانیت بیشتر و ایجاد مشکل می شوند.

بنابراین اگر در امر مطالبه مهریه جدی هستید حتما با وکیل مهریه مشورت کنید و در مورد عملکرد مهریه و شرایط مالی همسر با او صحبت کنید چرا که سرعت و زمان لازم برای توقیف اموال همسر از اهمیت بالایی برخوردار است. میتونم لبتو ببوسم

قوانین جدید مهریه چیست؟

طبق قوانین جدیدی که برای مهریه وضع شده است، فقط تا 110 سکه می توان از شوهر دریافت کرد و به هر میزانی که در سند ازدواج درج شده باشد، می توان از زوج جهیزیه مطالبه کرد.

روش های گرفتن مهریه

برای مطالبه مهریه زن دو راه قانونی وجود دارد تا زن بتواند مهریه خود را مطالبه کند. اولین راه برای مطالبه مهریه مراجعه به دادگاه است، دادگاه حکم به پرداخت مهریه می دهد و سپس باید در دادگاه رسیدگی شود.

نحوه مطالبه مهریه به صورت اعمال ثبتی است که زوجه می تواند با مراجعه به دفترخانه مهریه خود را مطالبه کند و حتی شوهرش را ممنوع الخروج کند.

زوجه فقط از یک طریق حق مطالبه مهریه خود را دارد، مثلاً اگر مهریه خود را از طریق ایفای ثبتی مطالبه کرده باشد، نمی تواند از طریق دادگاه این کار را انجام دهد، زیرا اگر دادگاه ثابت کند که زوجه ایفای ثبتی انجام داده است، ادعای وی در دادگاه رد می شود.

آیا اجرای مهریه مستلزم هزینه است؟

برای اجرای جهیزیه هزینه هایی وجود دارد که باید انجام شود. در صورت ناتوانی زوجه در پرداخت هزینه های موجود می تواند مطالبه ربا و سپس بقیه مراحل مطالبه مهریه را انجام دهد.

اگر زوجه بخواهد مهریه خود را از طریق ثبت مطالبه کند، می تواند تمام هزینه های مربوط به ثبت نام که شامل گرفتن وکیل یا ثبت علم می شود را از شوهر بگیرد.

پارامترهای مهم در مورد مهریه

 1. میزان مهریه و نوع آن باید کاملاً بین زن و مرد توافق شود.
 2. مهریه باید ارزش مالی داشته باشد.
 3. مطالبه مهریه زمانی قابل دریافت است که در عقد رسمی ثبت شده باشد.
 4. اگر در ضمن عقد مطالبه مهریه باشد، در صورت باکره بودن زن، نصف مهریه به او تعلق می گیرد.
 5. در صورت فوت زن، مهریه به ورثه او تعلق می گیرد.
 6. اموال عمومی هرگز مهریه محسوب نمی شود.
 7. حتی اگر زن به شوهرش خیانت کند باز هم مهریه به او تعلق می گیرد.
 8. حتی اگر زن از انجام تعهدات زناشویی خود امتناع کند، باز هم مهریه می گیرد.
 9. اگر طلاق توافقی باشد، زن باید بخشی از مهریه خود را بدهد.
 10. اگر زن بخواهد مهریه خود را بدهد باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و در آنجا ثبت نام کند و این کار به تنهایی امکان پذیر نیست.
 11. اگر مرد تقاضای طلاق کند باید تمام مهریه را بپردازد و اگر زن تقاضای طلاق کند باید قسمتی از مهریه خود را بدهد.

آخرین کلمه

مطالبه مهریه امری کاملا قانونی است که طبق قانون زن می تواند با استفاده از طرق مذکور در ماده، مهریه خود را مطالبه کند. مطالبه مهریه با مراجعه به دادگاه امکان پذیر است که این یک رویه متداول توسط زوجه است. این روش مستلزم جلسه دادگاه برای صدور حکم مطالبه مهریه است. یکی دیگر از راه های مطالبه مهریه مراجعه زوجه به ثبت احوال است و از آنجایی که سند ازدواج سند رسمی است، زوجه می تواند با مراجعه به دفترخانه محل سکونت، مهریه را مطالبه کند یا حتی مرد را ممنوع الخروج کند.

یک نکته مهم در مورد درخواست مهریه این است که شما فقط می توانید از سک ده درخواست مهریه کنید. در صورتی که در دادگاه ثابت شود که زن روش ثبت نام را درخواست کرده است، درخواست او در دادگاه رد می شود.