چگونه کودکی شاد تربیت کنیم؟ 12 اصل مهم که باید بدانید


شادی کودک آرزوی قلبی هر پدر و مادری است. ایجاد محیطی امن و شاد برای رشد و پرورش کودک یکی از مهمترین اصول تربیتی است. تربیت کودکی شاد باعث می شود که این انرژی و شادی به بزرگسالی نیز منتقل شود، بنابراین تأثیر بسزایی در زندگی و آینده آنها دارد. در این مقاله در مورد چگونگی تربیت کودک شاد صحبت خواهیم کرد. با ما بمان.

اهمیت تربیت فرزند شاد

اغلب اوقات ما خوشبختی را لحظات زودگذری می‌دانیم که به آنچه می‌خواهیم رسیده‌ایم، در حالی که شادی پایدار بسیار پیچیده‌تر و ارزشمندتر است و تنها با تربیت صحیح کودک می‌توان احتمال خوشبختی او را افزایش داد.

در تحقیقات اخیر در مورد شادی، دانشمندان حقایق شگفت انگیزی را کشف کرده اند. وقتی ایمنی و راحتی اولیه فراهم شود، شرایط بیرونی تأثیر کمی بر شادی دارد. البته ژن ها نیز بر عامل شادی تاثیر می گذارند اما با اعمال می توان تاثیر آنها را نیز بهبود بخشید. بزرگترین عوامل تعیین کننده شادی عادات ذهنی، عاطفی و فیزیکی هستند.

شادی ارتباط نزدیکی با 3 نوع عادت دارد:

بدیهی است که هر چه بیشتر این ویژگی ها را تقویت کنیم، زندگی مان بهتر می شود، احساس بهتری داریم، زندگی برای ما معنادارتر می شود و نتیجه همه اینها این است که ما شادتر خواهیم بود.

چگونه کودکی شاد تربیت کنیم؟

1. عادات ذهنی سازنده و شاد را به کودک خود بیاموزید

مدیریت خلق و خوی خود، تمرین تفکر مثبت، تقویت خوش بینی و تمرین قدردانی عاداتی هستند که ما را شادتر می کنند. شما اولین الگوی فرزندتان هستید، پس بهترین کار این است که خودتان این عادات مثبت زندگی را تمرین کنید تا فرزندتان با تماشای شما آنها را بیاموزد.

2. روش های شادی آور خودکنترلی را به کودک بیاموزید

ورزش منظم، تغذیه سالم و مدیتیشن با شادی و رضایت از زندگی مرتبط است. البته، علاقه هر کس به زندگی متفاوت است. در حالی که برای بسیاری از افراد موسیقی یک محرک فوری است، برای دیگران پیاده روی در طبیعت می تواند این تأثیر را داشته باشد. با یادگیری تکنیک های شادی آور خودمراقبتی، کودک شما یاد می گیرد که چگونه خلق و خوی شاد خود را حفظ کند.

3. الگوی عادت خودگویی مثبت

همه ما به یک راهنما نیاز داریم تا ما را راحت تر از موانع زندگی عبور دهد. چه کسی بهتر از خودمان می تواند به ما کمک کند؟ طبق تحقیقات، افراد شاد روحیه خود را با رفتارهای سازنده مانند خودگویی مثبت حفظ می کنند. با خودتان خوب رفتار کنید و خودتان را دوست داشته باشید. در مواجهه با شکست ها خود را سرزنش نکنید و شکست را فرصتی برای یادگیری بدانید. فرزند شما این طرز فکر و رفتار را می بیند و آن را مثال می زند. همچنین با فرزندتان در مورد خودگویی مثبت صحبت کنید.

4. به کودک خود خوش بینی بیاموزید

خوش بینی از ما در برابر شرایط سخت زندگی محافظت می کند. اگرچه برخی از افراد به طور طبیعی خوشبین تر از دیگران هستند، اما می توانید با تمرین و آموزش مثبت اندیشی به فرزندتان، خوش بینی را در او تشویق کنید.

5. به کودک بیاموزید که شادی را در زندگی روزمره بیابد

طبق تحقیقات، افرادی که قدر چیزهای کوچک زندگی روزمره خود را می دانند، شادتر هستند. زندگی روزمره پر از اتفاقات خوشایند است. به کودک بیاموزید که زیبایی های کوچک زندگی را ببیند و از آنها لذت ببرد. برخی از رویدادهای شادی که همه ما در طول روز تجربه می کنیم عبارتند از:

  • فرصتی برای دیدن طلوع و غروب زیبای خورشید؛
  • برقراری ارتباط با افراد شگفت انگیز زندگی ما؛
  • کتاب جدیدی از نویسنده مورد علاقه پیدا کنید.
  • دریافت تماس یا پیام از عزیزانمان؛
  • گلهای زیبای بهاری در شکوفه.

آلبرت انیشتین می گوید: “فقط دو راه برای زندگی وجود دارد: یکی این که تصور کنید هیچ چیز معجزه نیست و دیگری این که وانمود کنید همه چیز معجزه است.”

قدیمی ها می گویند خنده بهترین دارو است. هر چه بیشتر بخندیم، شادتر هستیم. نگرش مثبت را به فرزندتان بیاموزید. خدا را در حضور او به خاطر برکاتی که در زندگی شما به ارمغان می آورد سپاسگزار باشید. با این کار او همچنین یاد می گیرد که شادی های کوچک را ببیند، از آنها سپاسگزار باشد و به طور کلی فرد شادتری باشد.

6. اهمیت ارتباط با دیگران را به کودک یادآوری کنید

طبق تحقیقات، افراد شاد با افراد زیادی در ارتباط هستند و معمولاً با آنها روابط عمیق برقرار می کنند. با فرزندتان در مورد اهمیت ارتباط با دیگران صحبت کنید. سعی کنید با خانواده، دوستان و افراد با انگیزه اطرافتان ارتباط عمیق تری برقرار کنید. وقتی کودک در محاصره افراد شاد قرار می گیرد، اهمیت برقراری ارتباط با دیگران و چگونگی شاد بودن در حضور دیگران را می آموزد.

7. به فرزندتان بیاموزید که سپاسگزار باشد

فردریش کونیگ می گوید: «ما اغلب فراموش می کنیم که خوشبختی نتیجه داشتن چیزهایی نیست که نداریم، بلکه حاصل قدردانی از داشته هایمان است.
بسیاری از مردم فکر می کنند تا زمانی که خوشحال نباشند نمی توانند شکرگزار باشند، اما اگر دقت کنید متوجه می شوید که کاملا برعکس است. مردم خوشحال هستند زیرا شکرگزار هستند. به فرزندتان بیاموزید که قدر آنچه را که دارد بداند و از آن خوشحال باشد.

8. احساسات کودک را بپذیرید

زندگی پر از لحظات شاد و غمگین است. حتی برای شادترین افراد، زندگی پر از لحظات غمگین است و همه دلایل کوچک و بزرگی برای غمگین بودن هر روز دارند. احساسات غمگین بخشی از زندگی هستند و پذیرش این احساسات توانایی ما را برای لذت بردن از زندگی تقویت می کند. بنابراین انتخاب شاد بودن به معنای سرکوب احساساتمان نیست، بلکه به معنای تصدیق احساساتمان، احترام گذاشتن به آنها و اجازه دادن به خودمان برای احساس کردنشان است.

وقتی فرزندتان ناراحت است، احساسات او را بپذیرید و با او همدردی کنید. از او بخواهید در مورد احساساتش صحبت کند. قدردانی از احساسات منفی او به او کمک می کند که به جای انکار آنها، آنها را بپذیرد. پذیرش احساسات، گذر از لحظات سخت و قدردانی از لحظات شاد زندگی را آسان تر می کند.

9. به کودک خود بیاموزید که چگونه خلق و خوی خود را مدیریت کند

بسیاری از مردم نمی دانند که با تمرین اعمال می توانند آگاهانه خلق و خوی خود را تغییر دهند. برخی از این اقدامات عبارتند از:

  • حالات روحی و روانی خود را کنترل کنید.
  • توجه به افکار منفی که باعث ایجاد احساسات مختلف می شود.
  • افکاری را انتخاب کنید که کمی احساس بهتری داشته باشید.

در روزهایی که روحیه کودک خوب است، در مورد راه های تقویت روحیه با او صحبت کنید. حتی وقتی حالش خوب نیست، با او همدردی کنید.

10. اجازه دهید کودک بداند که خوشبختی خریدنی نیست

والدین تنها کسانی نیستند که زندگی را به کودک آموزش می دهند. امروزه کودکان در معرض رسانه های مختلف قرار می گیرند و مدام تحت تاثیر این پیام ها قرار می گیرند که هدف از زندگی رسیدن به پول و ثروت بیشتر است. در این شرایط باید با کودک صحبت کنید و به او بگویید که پول همه چیز نیست و برای شاد بودن نیازی به ثروتمند شدن ندارید.

11. اجازه دهید کودک لذت مشارکت را بچشد

بر اساس تحقیقات، کمک به بهبود جامعه ما را شادتر می کند و فرزندانمان را شادتر می کند. وظیفه ما به عنوان والدین است که راه حل هایی را برای تغییرات مثبت در دنیای کودک معرفی کنیم تا او نیز از این تجربه لذت ببرد. کار داوطلبانه راهی عالی برای تجربه لذت کمک به دیگران است.

12. اجازه دهید کودک طعم شکست و موفقیت را بچشد

اگر واقعاً می خواهید عزت نفس فرزندتان را تقویت کنید، نیازی نیست همیشه او را تحسین کنید، بلکه بر روی فراهم کردن فرصت های کافی برای آموزش مهارت های جدید به او تمرکز کنید. ادوارد هالوول، روانپزشک کودک، می گوید: «تسلط سازنده عزت نفس واقعی است. اشتباه بزرگ والدین خوب این است که به فرزندان خود اجازه آزمون و خطا نمی دهند.

بگذارید کودک با چالش های مختلف روبرو شود و سعی کنید آنها را به تنهایی حل کنید. تجربه شکست ها و موفقیت ها باعث افزایش عزت نفس و توانایی کودک در حل مشکلات در آینده می شود.

تو گفتی

چه راهکارهای دیگری در مورد تربیت فرزند شاد می دانید؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.