چیرگی و کاربرد آن در بازار ارزهای دیجیتال


یکی از شاخص‌های اصلی برای سنجش وضعیت پروژه‌های ارز دیجیتال، Dominance است. برای شناسایی درجه تسلط یک سکه یا توکن در بازار ارز دیجیتال استفاده می شود. با دانستن مفهوم تسلط، معامله گران می توانند احساسات بازار کریپتو را مشاهده کنند و با ذهنی باز معامله کنند.

برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای، باید با مفاهیم و اصطلاحات رمزنگاری آشنا باشید. در این مقاله از وبلاگ والکس به تسلط بر بازار ارزهای دیجیتال و استفاده از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال می پردازیم. با ما ادامه دهید.

سلطه و همه چیز مربوط به آن

تسلط چیست؟ این مفهوم این به ارزیابی یک ارز دیجیتال در برابر ارزش کل بازار کریپتو اشاره دارد; شاخص آن توسط سایت CoinMarketCap ارائه شده است و تسلط بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را نسبت به کل دارایی های این بازار محاسبه می کند.

به طور کلی، Dominance در بازار ارزهای دیجیتال برای نشان دادن ماهیت بنیادی ارزهای دیجیتال در بازار و بررسی ارزش آنها در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

بازاریابان حرفه ای با مطالعه این شاخص مهم و نظارت بر احساسات مصرف کننده می توانند تصمیمات بهتری بگیرند. به عنوان مثال، تغییرات در قیمت بیت کوین اغلب منعکس کننده تغییرات در احساسات در بازار ارزهای دیجیتال است. اگر این سکه روند نزولی داشته باشد به این معنی است که کاربران به جای خرید بیت کوین به سراغ آلت کوین ها رفته اند.

مزیت تسلط بر بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

تا به امروز بیش از 25 هزار ارز دیجیتال وارد این بازار شده است. مفهوم تسلط برای تعیین ارزش و قابلیت اطمینان هر یک از این ارزهای دیجیتال استفاده می شود. عامل اصلی در قیمت گذاری ارزهای دیجیتال، عرضه و تقاضا است. ارزش بازار بیت کوین یک شاخص مهم از احساسات سرمایه گذاران است و اکثر معامله گران از این تسلط برای نظارت بر احساسات بازار استفاده می کنند. بازار بیت کوین آنقدر بزرگ است که به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال و به اصطلاح سلطان این بازار تبدیل شده است. بسیاری از پروژه‌ها مانند اتریوم با ارائه مزایای شبکه رقابتی مانند قراردادهای هوشمند و برنامه‌های بلاک چین به دنبال به چالش کشیدن تسلط این ارز هستند.

شناسایی فصل جایگزین با استفاده از Dominance

هنگامی که می دانید تسلط چیست، می توانید زمان رشد بازار و AltSeason را پیش بینی کنید. با شروع این روند، روند بازار به کلی تغییر می کند و این فرصت خوبی برای کسب سود است. هر زمان که تسلط بیت کوین پس از یک روند صعودی به شدت کاهش یابد، به این معنی است که سرمایه گذاران پول بزرگ بیت کوین را ترک کرده و آلت کوین می خرند. اکنون باید به دنبال سرنخ های جدید باشید تا بتوانید با فصل alt همراه باشید.

تسلط مهم بر بازار

تتر تسلط، بیت کوین و اتریوم شاخص های مهمی برای تحلیل تسلط بازار هستند. افزایش و کاهش هر یک از آنها نشان دهنده حرکت جریان بازار است. زمانی که Dominance تحت تاثیر قرار می گیرد، موقعیت های مختلفی ایجاد می شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

تسلط بیت کوین

این نسبت ارزش بازار آن ارز را به کل بازار ارز دیجیتال نشان می دهد. با گسترش صنعت ارزهای دیجیتال، روز به روز بر تعداد آلتکوین ها افزوده می شود و به همین دلیل تسلط بیت کوین به تدریج در حال کاهش است.

بازار ارزهای دیجیتال به شدت به بیت کوین وابسته است و زمانی که پادشاه بازار در یک جهت حرکت می کند، آلت کوین ها به شدت ضربه می خورند. در زمان نگارش این مقاله (ژوئن 2023)، ارزش کل بازار کریپتو بیش از 1 میلیارد دلار است و بیت کوین 48.5 درصد از این بازار را به خود اختصاص داده است. تسلط را می توان در نوار ابزار بالای CoinMarketCap یافت. همچنین می توانید با جستجوی عبارت “BTC.D” در Tradingview، تسلط بیت کوین را مشاهده کنید.

تسلط اتریوم

افزایش تسلط اتریوم به دلیل افزایش استفاده از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز DeFi (DeFi) است. رشد تسلط آن منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال “ETH” می شود. اتریوم به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ در بازار، بخشی از سلطه بیت کوین را ربوده و ۱۹.۴ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. وقتی این عدد افزایش می یابد، به این معنی است که استفاده از قرارداد هوشمند و DeFi رشد کرده است. در شرایط نزولی نیز احساسات منفی بازار را نشان می دهد و کاربران دید مثبتی نسبت به آن و سایر آلتکوین ها ندارند. با جستجوی عبارت ETH.D در Trading View می توانید تسلط این ارز رمزپایه محبوب را مشاهده کنید.

تتر تسلط

این عدد از تقسیم ارزش بازار تتر بر کل بازار کریپتو به دست می آید. افزایش آن نشان دهنده افزایش تعداد توکن های USDT در بازار و کاهش آن نشان دهنده کاهش تعداد توکن های تتر در بازار است. مفهوم Dominance Tether بسیار مهم است، زیرا رشد آن نشان دهنده فروش ارزهای دیجیتال توسط معامله گران و تبدیل آن به تتر پایدار است و کاهش آن نشان دهنده تبدیل این ارز به سایر ارزهای دیجیتال است.

برای مشاهده نمودار Dominance Tether، به سادگی عبارت “USDT.D” را در نمای معاملاتی جستجو کنید.

تحلیل سلطه چیست؟

همه آلت کوین ها به تغییرات قیمت بیت کوین و تسلط آن واکنش نشان می دهند، می توان گفت که نوعی ابزار تحلیلی است. بیشتر اوقات، آلت کوین ها در برابر بیت کوین روند نزولی یا صعودی دارند. با افزایش تسلط بیت کوین، آلت کوین ها ارزش خود را از دست می دهند و قیمت آنها به شدت کاهش می یابد. چنین اتفاقی در مرحله ای رخ می دهد که این ارز از مرحله تثبیت عبور کرده و وارد فاز صعودی شده است. از لحاظ تاریخی، زمانی که بیت کوین شروع به افزایش می کند، قیمت آلت کوین ها یکی پس از دیگری افزایش می یابد. تحلیل بازار با مفهوم تسلط آسان می شود و با کمک این ابزار می توانید قیمت ارزهای دیجیتال را پیش بینی کنید.

فرمول محاسبه تسلط چیست؟

برای دستیابی به تسلط در بازار ارز دیجیتال، ارزش کل بازار ارز دیجیتال در برابر کل بازار دارایی های کریپتو اندازه گیری می شود. برای تعیین تسلط همه ارزهای دیجیتال می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

ارزش ارز دیجیتال مورد نظر / ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال * 100

آیا مفهوم سلطه قابل اعتماد است؟

این مفهوم بازار ارز دیجیتال نشان دهنده تسلط یک سکه در بازار ارزهای دیجیتال است. هر چه مقدار این شاخص بیشتر باشد، ارز دیجیتال قوی تر است. این بدان معنی است که معامله گران بزرگ روز به روز این سکه را به مقدار زیاد خریداری می کنند. اگرچه این اندیکاتور قدرت یک سکه داده شده را نشان می دهد، اما شما نباید فقط با در نظر گرفتن آن شروع به معامله کنید. بلکه از این طرف، همراه با تحلیل تکنیکال و بنیادی بازار، می توانید در مورد آینده یک ارز دیجیتال معین تصمیم بگیرید.

به من بگویید مفهوم تسلط چقدر در شناسایی روندهای بازار موثر است؟