کمتر از 30 روز تا هاوینگ لایت کوین؛ زمان خرید LTC است؟


رویداد نصف شدن لایت کوین، که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد، قرار است در حدود 25 روز دیگر یعنی حدود 2 آگوست برگزار شود. بسیاری از سرمایه گذاران ارز دیجیتال برای این رویداد و افزایش احتمالی پس از آن لحظه شماری می کنند. در حالی که روند قیمت لایت کوین در بازه های زمانی پس از هاوینگ های قبلی، خلاف این انتظار را نشان می دهد.

به گزارش AruzDigital، هاوینگ لایت کوین در کمتر از یک ماه آینده در بلوک شماره 2,520,000 این شبکه انجام می شود و پاداش استخراج هر بلوک را از 12.5 به 6.25 LTC کاهش می دهد.

از ابتدای سال 2023 و نزدیک شدن به این رویداد، بسیاری از سرمایه گذاران ارز دیجیتال به فکر خرید لایت کوین افتادند به این امید که قیمت تحت تاثیر نصف شدن امسال (مرداد) افزایش یابد. لایت کوین از ابتدای سال 2023 تا به امروز حدود 40 درصد افزایش قیمت داشته است و اخیراً در 3 جولای اوج قیمت 14 ماهه خود را در 115 دلار تجربه کرده است.

داده‌های زنجیره‌ای مرتبط با شبکه لایت کوین نشان می‌دهد که تعداد آدرس‌هایی که ۱ میلیون دلار یا بیشتر در LTC دارند، در ۵ ماه گذشته افزایش یافته است.

نموداری از تعداد آدرس هایی که دارای 10000 واحد (معادل یک میلیون دلار) یا بیشتر لایت کوین هستند.

داده‌های موجود در پلتفرم تحلیلی «IntoTheBlock» نیز نشان می‌دهد که با قیمت‌های فعلی، ۶۶ درصد از دارندگان لایت‌کوین سود دارند.

شرایط عمومی به نفع ادامه روند صعودی لایت کوین در آینده است و نصف شدن آینده اساساً یک عامل صعودی بلند مدت در نظر گرفته می شود. با این حال، داده های تاریخی نشان می دهد که واکنش قیمت LTC به رویدادهای نصف شدن قبلی در سال های 2019 و 2015 مثبت نبوده است.

به عنوان مثال، هاوینگ قبلی لایت کوین در 5 آگوست 2019 (14 اوت 2019) و زمانی که بازار ارزهای دیجیتال پس از بهبود نسبی قیمت ها از روند نزولی بلندمدت سال 2018 که تا آغاز سال 2020 ادامه داشت، وارد یک موج نزولی جدید شد. بود

همانطور که از نمودار زیر می بینید، نصف شدن در آن زمان نه تنها تاثیر مثبتی بر قیمت LTC نداشت، بلکه پس از آن قیمت عملا تا اوایل سال 2020 در روند نزولی باقی ماند.

نمودار قیمت تاریخ نصف شدن لایت کوین آگوست 2019

این مشکل در مورد اولین هاوینگ تاریخ لایت کوین که در سال 2015 اتفاق افتاد نیز صدق می کند. در آن زمان حجم تراکنش ها نسبت به امروز بسیار کمتر بود و این به شدت بر اعتبار این داده ها تأثیر می گذارد. با این حال، آنچه از نمودار مشخص است این است که از زمان نصف شدن در سال 2015، لایت کوین افزایش قیمت مشخص و پایداری نداشته است و بازار LTC برای مدت طولانی تا حد زیادی خنثی بوده است.

نمودار قیمت تاریخ نصف شدن لایت کوین آگوست 2015

پیش بینی آینده بر اساس داده های تاریخی، حتی در بازاری که کمتر از 15 سال سابقه دارد، برای بسیاری از تحلیلگران منطقی به نظر نمی رسد و شرایط بازار ارزهای دیجیتال امسال تفاوت های قابل توجهی با دوره های قبل در سال های 2019 و 2015 دارد. به طور کلی، اگر قصد خرید لایت کوین در آستانه هاوینگ پیش رو دارید، توجه داشته باشید که هیچ تضمینی وجود ندارد که بازار LTC بلافاصله پس از این رویداد وارد فاز صعودی شود و حتی ممکن است به دلایل مختلف برعکس باشد.