گاز کولر گازی چه نوع گازی است؟ و آیا خطرناک است؟ • مجله تصویر زندگی


کولر گازی ها ظرفیت بالایی در تولید هوای خنک دارند و این قابلیت را مدیون استفاده از گازهای فریون هستند. در هر کولر گازی یک سیستم بسته تبخیر و تراکم این گازها صورت می گیرد که در طی هر سیکل مقداری از گرمای محیط کاهش یافته و باد خنک تولید می شود. اما نکته کلیدی ماهیت گاز کولر گازی است. این گازها چیست؟ و چگونه می توانند چنین توانایی در خنک سازی محیط داشته باشند؟

هرکسی که از سیستم های تهویه مطبوع استفاده می کند، قطعاً با اصطلاح شارژ گاز اسپلیت آشنا است. هر یک از این سیستم های خنک کننده به حجم معینی از گاز تهویه مطبوع نیاز دارند و کاهش آن بر عملکرد بهینه و حتی ظرفیت خنک کنندگی سیستم تاثیر منفی دارد. در عین حال همواره نگرانی هایی در مورد نشت این گازها به محیط ساختمان وجود دارد. در این صورت آیا خطرات گاز کولر گازی را می دانید؟ معایب گاز برای کولر گازی چیست؟ در این مقاله با مدیریت گروه باران عسل قصد داریم با معرفی گازهای فریون در مورد خطرات گاز آب و هوا صحبت کنیم.

گازهای فریون چیست؟ چه ویژگی هایی دارند؟

تمام گازهایی که در سیکل بسته سیستم های خنک کننده استفاده می شوند گازهای فریون نامیده می شوند و برای نام آنها از علامت اختصاری R استفاده می شود. اگرچه فرمول شیمیایی این گازها متفاوت است. اما در سیکل خنک کننده بسته پاسخ یکسانی دارند. همه نوع گاز تهویه مطبوع نقطه جوش پایینی دارند. این بدان معنی است که آنها به راحتی با جذب حرارت کمی تبخیر می شوند. در عین حال، با تراکم و بدون اعمال انرژی گرمایی و تنها با تکیه بر عمل مکانیکی برای فشرده سازی، به حالت مایع باز می گردند.

این ویژگی هنگام طراحی سیستم های خنک کننده مانند تهویه مطبوع ایده آل است. گازهای فریون تحت تاثیر دمای محیط تبخیر شده و پس از متراکم شدن در کمپرسور مجدداً در یک سیکل بسته به حالت مایع در می آیند و هر بار بخشی از گرمای محیط را جذب کرده و خنک کننده موثری ایجاد می کنند. اما در صورت نشت این گازها چه باید کرد؟ آیا نشت این گازها به محیط بسته ساختمان نگران کننده است؟ برای پاسخ به این سوال لازم است کمی با انواع متداول گاز کولر گازی آشنا شوید. زیرا واکنش این گاز در محیط متفاوت است.

آیا گازهای فریون خطرناک هستند؟

گازهای فریون، پس از آزاد شدن، به سرعت در هوا بالا می روند و به سمت اتمسفر فوقانی می روند. نزدیکی کوتاه و زودگذر به این گازها مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اما هرگونه قرار گرفتن در معرض شدید و مداوم و استنشاق عمیق گازهای فریون کاملا خطرناک است. این مشکل به عنوان مسمومیت برودتی معرفی شده است.

استنشاق عمیق و طولانی مدت گاز کولر گازی منجر به کمبود حجم حیاتی اکسیژن در بدن می شود. به طور کلی، قرار گرفتن در معرض نور با این نوع گازها سمی نیست. اما هر نوع تماس عمیق و استنشاق نزدیک گازهای فریون به دلیل اثر کاهش سطح اکسیژن در بدن خطرناک و حتی کشنده است.

علائم مسمومیت با گاز کولر گازی چیست؟

این گازها بی بو، بی رنگ و غیره هستند. و مواد قابل اشتعال هستند که مخفیانه، کاملاً مخفی و بدون اطلاع از داخل سیستم خنک کننده شما به داخل اتاق نشت می کنند.

به عنوان یک قاعده، شما نمی توانید وجود گاز تقسیم شده در محیط را با استشمام آن تشخیص دهید، البته با ایجاد علائم خاصی می توانید احتمال نشت گاز از کولر گازی را درک کنید. هر زمان که این علائم را در خود و ساکنان خانه مشاهده کردید، احتمال نشت گاز از کولر را بررسی کنید. علائمی مانند:

  • سوزش کسل کننده و بی معنی در چشم ها، گوش ها یا گلو
  • احساس سردردی که با داروهای مسکن برطرف نمی شود.
  • تهوع و استفراغ
  • احساس سرما
  • سرفه های شدید
  • احساس سرگیجه دارم

پس از مشاهده این علائم لازم است اقدامات به موقع برای رفع نشت گاز فریون انجام شود. اما تنها در صورت نشتی زیاد و ورود مقدار قابل توجهی گاز به محیط می توان این علائم را تشخیص داد. با این حال، هر نوع تنگی نفس منجر به یک وضعیت بهداشتی وخیم می شود که منجر به عوارضی مانند ضربان قلب نامنظم، از دست دادن هوشیاری و مشکل در تنفس می شود.

گاز R-22 (فریون)

R-22 یا کلرودی فلورومتان که به نام گاز فریون می شناسیم، معروف ترین و در عین حال قدیمی ترین نوع از خانواده فریون است. این گاز اولین بار در سال 1928 توسط رابرت مک‌ناری فرموله شد و از آن زمان تا کنون بخشی جدایی ناپذیر از سیستم‌های تبرید بوده است. فرمول شیمیایی این گاز CHCIF2 است که گازی بی رنگ و بی بو است. این گاز در دمای بسیار پایین ۴۰- درجه سانتیگراد می جوشد و برای استفاده در سیستم های تبرید ایده آل است. اما این گاز در لیست گازهای مضر لایه اوزون قرار دارد. زیرا به راحتی با اتم اکسیژن آزاد شده از مولکول های ازن واکنش داده و آن را از بین می برد. R22 یک گاز غیر سمی، غیر قابل اشتعال و بی بو است. با این حال، استنشاق مستقیم این گاز خطرات جدی مسمومیت دارد.

گاز اسپلیت R410A

گاز R410A کاربردی ترین نوع گاز کولر گازی به حساب می آید که از ظرفیت خنک کنندگی بالایی برخوردار است. در عین حال، یک گاز پایدار با راندمان خنک کننده ایده آل است. فرمول شیمیایی این گاز CH2FCF3 است که فاقد عنصر خطرناک CL (کلر) است. این گاز نیز مانند R22 کاملا بی بو و غیر قابل اشتعال است. اما برعکس، R22 در دسته گازهای مضر برای محیط زیست قرار نمی گیرد. زیرا تاثیری در تخریب لایه اوزون ندارد. اما استنشاق مستقیم این گاز خطر مسمومیت شدید را به همراه دارد.

گاز R410A در واقع نوعی گاز ترکیبی است که از گازهای HFC-125 و HFC-32 ساخته شده است. به دلیل ظرفیت خنک کنندگی بالا و عدم وجود خطرات زیست محیطی، جایگزین مناسبی برای گاز R22 محسوب می شود. اما به طور کلی، به دلیل عملکرد فشار بالا، لزوماً جایگزین R22 نمی شود. بلکه طراحی سیستم خنک کننده بر اساس وجود این گاز ضروری است.

نتیجه

مسمومیت و خطرات گازهای آب و هوایی به طور کلی موارد نادری هستند که هنگام مواجهه با حجم زیادی از گاز رخ می دهند. با این حال، همه ما یکی از این سیستم های خنک کننده گاز فریون را در خانه خود داریم که برای اطمینان از سالم بودن آنها و جدی گرفتن هر نوع نشت گاز فریون ضروری است.