۱۹ ابزار کاربردی که در هر خانه‌ای لازم است


همه ما باید تا حدی با کارهای فنی و تعمیرات وسایل خانه آشنا باشیم تا در مواقع ضروری بتوانیم بدون نیاز به تعمیرکار مشکل را برطرف کنیم. به این منظور ابتدا باید ابزار و وسایل ضروری را بخریم. برای خرید ابزار صبر نکنید تا به آنها نیازمند شوید. بهتر است که از قبل این ابزارها را برای سناریوهای احتمالی بخرید، سناریوهایی که ممکن است برنامه‌ریزی‌شده یا غیرمنتظره باشند. در ادامه، ۱۹ ابزار را معرفی کرده‌ایم که وجودشان در هر خانه‌ای لازم است.

۱. پیچ‌گوشتی

پیچ‌گوشتی چندسر ضامن‌دار

یکی از معمول‌ترین ابزارهای موجود در هر جعبه‌ابزاری پیچ‌گوشتی است. یک ست پیچ‌گوشتی باکیفیت باید شامل پیچ‌گوشتی‌های چهارسو و دوسو در اندازه‌های مختلف باشد. اگر می‌خواهید کارتان را ساده‌تر کنید، می‌توانید از پیچ‌گوشتی با سری‌های مغناطیسی تعویض‌پذیر استفاده کنید. معمولا می‌توان از این سری‌ها در دریل‌های شارژی نیز استفاده کرد که موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. پیچ‌گوشتی چندسر ضامن‌دار با سرهای تعویض‌پذیر گزینه بسیار خوبی است. ضامن‌داربودنش هم موجب می‌شود که به مچ دست فشار کمتری وارد شود و بتوانید ۲ برابر سریع‌تر آن را بچرخانید.

۲. متر

متر ابزاری مهم در جعبه‌ابزار شماست. حتی اگر قصد بازسازی و تعمیر خانه را نداشته باشید، متر برای تشخیص اینکه اثاثیه و مبلمان خود را کجا قرار دهید یا اینکه اندازه فرشی که می‌خرید چقدر باید باشد، به کارتان می‌آید. متر برای انجام پروژه‌های بزرگ‌تر در خانه نیز ضروری است. متری بخرید که محکم و بادوام باشد و بتوانید از آن در تمام پروژه‌های آینده‌تان استفاده کنید. بهتر است که در کنار متر دفترچه‌یادداشتی نیز داشته باشید تا بتوانید اندازه‌ها را یادداشت کنید و محاسبات ریاضی را انجام دهید.

۳. تراز

تراز ابزاری ضروری برای نصب تابلو روی دیوار یا حتی نصب اجاق گاز جدید است. در مواقع ضروری می‌توانید از تراز به‌جای لبه‌ای صاف استفاده کنید و چیزهای مدنظرتان را با کمک آن تراز و تنظیم کنید. ترازهایی که حدود ۳۰ سانتی‌متر طول دارند، دقیق‌ترند. در کل مدل‌های دارای حباب شناور ترازهایی دقیق و ارزان‌اند.

۴. کاتر یا تیغ موکت‌بری

کاتر ابزاری کاربردی در خانه است که فقط برای بازکردن جعبه‌ها استفاده نمی‌شود و کاربردهای فراوانی دارد. در خرید کاتر دقت کنید که دسته آن راحت و مناسب باشد و تیغ‌های اضافی داشته باشد. استفاده از تیغ نو ایمن‌تر از این است که به‌سختی با کاتری کار کنید که تیغ آن کند شده است.

۵. چکش

چکش استاندارد که چکش دوشاخ یا میخ‌کش نیز نامیده می‌شود، از ابزارهای ضروری در هر خانه‌ای است. در زمان خرید چکش حتما به دسته آن نیز توجه کنید. دسته چکش باید طوری باشد که گرفتن آن در دست راحت باشد و لرزش را به حداقل برساند. سر چکش نیز باید صاف و بدون فرورفتگی یا پستی‌وبلندی باشد تا به سطوح آسیب نزند. چکشی را انتخاب کنید که کارکردن با آن راحت و وزنش کم باشد.

یک سر چکش دوشاخ یا میخ‌کش شکافی دارد که برای بیرون‌کشیدن میخ به کار می‌رود.

۶. انبر

انبر فقط برای فشردن یا خم‌کردن اشیای فلزی و شکل‌دادن به آنها به کار نمی‌رود. انبردست برای محکم نگه‌داشتن اشیای کوچکی مانند میخ یا پیچ در جای خود نیز بسیار مفید است. با انبردست می‌توانید اشیا را محکم در جای خود نگه دارید یا سیم‌ها را خم کنید، لخت کنید یا ببُرید. مجموعه‌ای شامل انبر دم‌باریک (long-nose pliers)، انبردست ترکیبی (combination pliers) و انبرقفلی (locking pliers) بیشتر نیازهای خانگی شما را برآورده می‌کند. هریک از این انبرها کاربردی خاص دارند و می‌توانند سخت‌ترین کارها را آسان کنند.

۷. آچارفرانسه

آچارفرانسه در واقع ابزاری است که کار ۳ ابزار مختلف را انجام می‌دهد. بنابراین از موارد لازم و ضروری در جعبه‌ابزار به شمار می‌رود. آچارفرانسه از لوازم ضروری برای مونتاژکردن مبلمان و سایر وسایل دکوری خانه محسوب می‌شود.

۸. دریل

دریل ابزاری مفید است که ۳ حالت معمولی، چکشی و پیچ‌گوشتی دارد. برای کارهایی مانند نصب چوب‌پرده روی دیوار و بازکردن و بستن پیچ دریل به کارتان می‌آید. با دریل می‌توانید پروژه‌های بزرگ‌تر را با صرف نیروی کمتر و سریع‌تر انجام دهید. در حالت پیچ‌گوشتی دقت کنید که وقتی پیچ محکم شده است، دیگر ادامه ندهید تا سرپیچ هرز نشود.

در زمان خرید نیز دریلی را انتخاب کنید که کیفیت خوبی دارد و همراه با مجموعه‌ای از مته‌ها عرضه می‌شود. همیشه چند مته اضافه دم‌دست داشته باشید تا در صورت شکستن یکی از مته‌ها در وسط کار به مشکل برنخورید. قبل از خرید دریل شارژی حتما بررسی‌ها و نقدهای مربوط به عمر باتری را بخوانید.

۹. سیم رابط

انواع گوناگونی از سیم رابط وجود دارد، بنابراین باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما باشد. سیم‌های رابط داخلی و خارجی تفاوت‌هایی دارند و نمی‌توان از یک سیم رابط برای داخل و خارج ساختمان استفاده کرد. سیم‌های رابط مخصوص فضای باز عایق‌بندی و محافظت بیشتری دارند تا در برابر عوامل موجود در فضای باز مقاومت کنند. این سیم‌ها همچنین دوشاخه یا سر متفاوتی دارند (معمولا سه‌شاخه هستند) تا بتوان برای پریزهای بیرون ساختمان استفاده‌شان کرد. اگر قصد دارید که برای کارهای بیرون از خانه سیم رابط بخرید، حتما سیم رابط مخصوص فضای باز بخرید. سیم‌های رابط داخلی معمولا برای تجهیزات کامپیوتری، لامپ‌ها و مانند اینها مناسب‌اند.

۱۰. چراغ‌قوه

قطع‌شدن برق خانه مسئله‌ای اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین خرید یک چراغ‌قوه باتری‌خور ضروری است. همیشه چراغ‌قوه (و باتری‌های اضافی) را برای مواقع اضطراری دم‌دست داشته باشید. بهتر است چراغ‌قوه باکیفیتی بخرید که سال‌ها برایتان کار کند. چراغ‌قوه‌های LED با حداقل مصرف باتری نور خوبی تولید می‌کنند. می‌توانید در هریک از اتاق‌های خانه یک چراغ‌قوه داشته باشید تا در مواقع نیاز به‌راحتی در دسترس باشند.

۱۱. نردبان کوچک تاشو

داشتن یک نردبان کوچک تاشو برای انجام کارهای مختلفی مانند عوض‌کردن لامپ، نصب پرده، رنگ‌کردن سقف، گردگیری یا صرفا برداشتن چیزی از قفسه بالایی کابینت ضروری است. در زمان خرید، حتما به مقدار وزنی که نردبان تحملش را دارد توجه کنید و همیشه دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت کنید.

۱۲. نردبان

انواع گوناگونی از نردبان در بازار وجود دارد. بنابراین بهتر است به مغازه‌ها و فروشگاه‌های مختلف سر بزنید تا نردبانی را بخرید که نیازهایتان را به‌خوبی برآورده می‌کند.

۱۳. اسکنر دیوار (Stud finder)

حتی اگر بخواهید تابلویی را روی دیوار نصب کنید، باید بدانید که سیم‌ها و لوله‌های داخل دیوار در کجا قرار دارند. اسکنرهای مغناطیسی ساده‌ای برای این کار وجود دارند و حتی بعضی از آنها می‌توانند دیوار را با لیزر اسکن کنند. البته هریک از این مدل‌ها می‌توانند نیازهای شما را تأمین کنند.

۱۴. عینک ایمنی

از عینک ایمنی می‌توان در بسیاری از پروژه‌های خانگی استفاده کرد، از بازسازی و تعمیر گرفته تا کار در حیاط یا باغچه. عینکی را انتخاب کنید که راحت باشد و روی صورت شما سر نخورد.

۱۵. میخ و پیچ

مجموعه‌ای از میخ‌ها و پیچ‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف برای انجام بسیاری از کارها در خانه به کارمان می‌آید. معمولا می‌توانید میخ و پیچ را در مجموعه‌های بسته‌بندی‌شده با اندازه‌های مختلف بخرید.

۱۶. گیره سی‌شکل (Clamps)

گیره سی‌شکل نیز ابزار عالی دیگری است که بهتر است در جعبه‌ابزارتان داشته باشید. از این گیره می‌توانید در پروژه‌های نجاری و کار با چوب (مانند ساخت میز و صندلی) یا حتی کارهای برقی مانند جوشکاری یا هر کار دیگری استفاده کنید که در آن به یک جفت دست اضافه نیاز دارید.

۱۷. نوارچسب برزنتی (Duct tape)

با نوارچسب برزنتی می‌توان تقریبا هرچیزی را تعمیر کرد. نوارچسب برزنتی بافتی ضخیم و بافته‌شده دارد که موجب می‌شود ضخیم‌تر از نوارچسب‌های دیگر باشد و به‌راحتی پاره شود. این نوارچسب‌ها تقریبا به هر چیزی می‌چسبند و ضدآب هستند. بنابراین می‌توانید از آنها برای تعمیرات سریع استفاده کنید.

۱۸. کاردک

کاردک برای هر کاری مفید است، از بازکردن سطل رنگ گرفته تا تراشیدن رنگ روی پنجره. این ابزار ارزان‌قیمت با تیغه‌ای انعطاف‌پذیر ابزاری مفید در مجموعه ابزارتان خواهد بود.

۱۹. کیف ابزار

پس از انجام چند پروژه و کار در خانه به‌سرعت متوجه خواهید شد که به کیف ابزار مناسبی نیاز دارید تا بتوانید ابزارتان را داخل آن قرار دهید. کیف ابزار موجب کاهش رفت‌وآمدها برای دسترسی به ابزار می‌شود و زمان لازم برای مرتب‌کردن و تمیزکاری را کاهش می‌دهد. بهتر است کیف ابزار کفه‌داری تهیه کنید که به کف خانه آسیبی نمی‌رساند.

شما بگویید

با تهیه‌کردن ابزارهای موجود در این فهرست بهتر می‌توانید پروژه‌ها و کارهای تعمیراتی خانه را انجام دهید. البته این فهرست کامل نیست و ممکن است که به ابزارهای دیگری نیز نیاز پیدا کنید، ولی این ابزارها برای شروع کافی هستند و با استفاده از آنها می‌توانید از پس بیشتر کارها و تعمیرات روزمره در خانه خود برآیید.

شما چه ابزار دیگری را توصیه می‌کنید؟ به‌نظر شما کدام‌یک از این ابزارها مفیدتر و کاربردی‌ترند؟ خوشحال می‌شویم که دیدگاه و تجربیات ارزشمند خود را با ما و سایر دوستانتان در میان بگذارید.

کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود