11 راه برای مقابله با اضطراب دندان


اضطراب دندان یک مشکل رایج است که 36 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. ویزیت منظم دندانپزشکی برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها مهم است، اما اضطراب دندانپزشکی که باعث ایجاد ناراحتی در هنگام ملاقات های دندانپزشکی می شود، برخی از افراد را از مراجعه به دندانپزشک باز می دارد. به جای به تعویق انداختن ویزیت، راه های مقابله با اضطراب دندانی و علائم و علل آن را بررسی کنید تا بتوانید اضطراب دندانپزشکی نزول کردن

تاثیر اضطراب دندان بر سلامتی

وقتی چیزی شما را می ترساند چه می کنید؟ به هر قیمتی از آن اجتناب کنید! آیا این برای کسانی که از فوبیای دندان رنج می برند نیز صادق نیست. تخمین زده می شود که 9-15٪ از آمریکایی ها به دلیل اضطراب یا ترس به طور کلی از رفتن به دندانپزشک اجتناب می کنند که حدود 30-40 میلیون نفر است!

مراجعه به دندانپزشک، انجام مراقبت های پیشگیرانه و انجام کارها برای سلامت کلی دهان و دندان شما حیاتی است و اضطراب دندانی می تواند شما را از رفتن به دندانپزشک یا دریافت درمان توصیه شده باز دارد و می تواند منجر به پیامدهای منفی مانند:

 • دندان های لکه دار و تغییر رنگ
 • دندان های شکسته، شکسته و ترک خورده
 • بیماری لثه
 • رکود لثه
 • پوسیدگی و پوسیدگی دندان
 • درد در دهان
 • از دست دادن دندان

مقابله با اضطراب دندان

در این بخش، قدم به قدم به شما خواهیم گفت که برای غلبه بر اضطراب دندانی چه کاری باید انجام دهید:

1. علت ترس خود را پیدا کنید

از چی میترسی؟ پذیرش ترس خود اولین قدم است قبل از اینکه بتوانید بر اضطراب دندانی خود غلبه کنید، باید بپذیرید و درک کنید که چرا در وهله اول وجود دارد. پس از مدتی تأمل، ممکن است متوجه شوید که تنها یک چیز یا ترکیبی از عوامل مقصر است.

1- درد

برای بسیاری، این فرض وجود دارد که مراقبت از دندان ذاتاً دردناک است. فکر درد همه را می ترساند! خوشبختانه تکنیک ها و درمان های دندانپزشکی امروزی نسبت به گذشته بسیار ملایم تر، راحت تر و کم تهاجمی تر هستند. ناگفته نماند که یک دندانپزشک خوب تمام تلاش ممکن را انجام می دهد تا ویزیت شما بدون درد باشد.

2- از دست دادن کنترل و ترس از ناشناخته ها

نشستن روی صندلی دندانپزشکی برخی افراد را عصبی و کلاستروفوبیک می کند. مردم نگران هستند زیرا مطمئن نیستند چه اتفاقی خواهد افتاد. ندانستن دقیقاً انتظار چه چیزی و احساس اینکه اوضاع از کنترل خارج شده است می تواند ناامید کننده باشد.

امروزه مطب‌های دندانپزشکی این ترس‌ها را در نظر می‌گیرند و راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهند و از امکاناتی مانند ماسک چشم، پتو و هدفون برای کمک به آرامش شما استفاده می‌کنند و توضیحات مفصلی از آنچه در طول درمان اتفاق می‌افتد را به شما ارائه می‌دهند.

3- شرم از سلامت دندان

اگر ترس شما از دندانپزشک سال ها شما را از دندانپزشک دور نگه داشته است، به احتمال زیاد مشکلات دندانی بزرگتری دارید. حتی اگر دندان‌های شما سالم به نظر می‌رسند، برخی از افراد نگران هستند که ممکن است به دلیل ساعت‌های معاینه طولانی‌تر، عدم استفاده روزانه از نخ دندان یا نشان دادن علائم نگهداری ناکافی دچار مشکل شوند. بنابراین هر چه بیشتر رفتن به دندانپزشک را به تعویق بیندازید، احتمال اینکه در مورد دندان های خود احساس ناراحتی کنید، بیشتر می شود.

4- تجربه بد در گذشته

متاسفم که می گویم، اما برخی از دندانپزشکان ممکن است برای ارائه بهترین تجربه برای بیماران خود تلاش خود را نکنند. اگر تا به حال با این ظاهر به دندانپزشک مراجعه کرده باشید، ممکن است خاطره بدی از او داشته باشید. اکنون که ریشه ترس های خود را شناسایی کرده اید، زمان آن است که برای غلبه بر آنها قدم بردارید.

2. دندانپزشک مناسب را پیدا کنید

دندانپزشک مناسب می تواند تفاوت را ایجاد کند و شما نسبت به مراقبت هایی که دریافت می کنید احساس راحتی و اطمینان بیشتری خواهید داشت. به دنبال دندانپزشکی باشید که:

 • کارکنان مهربان و دلسوزی دارید
 • بررسی های بسیار خوبی از بیماران فعلی دریافت کرده است
 • به همه سوالات خود پاسخ ساده بدهید
 • یک فضای اداری آرام و راحت داشته باشید
 • مراقبت ها و درمان های دندانپزشکی شخصی و با تکنولوژی بالا را ارائه دهید

3. از تکنیک ها و داروها استفاده کنید

قبل از قرار ملاقات خود، کمی زمان بگذارید تا در چارچوب ذهنی درست قرار بگیرید. بسیاری از مردم کشش، مدیتیشن یا تنفس عمیق کنترل شده را مفید می دانند. اگر از اضطراب شدید رنج می برید، ممکن است با دندانپزشک خود تماس بگیرید و بپرسید از چه تکنیک های آرامش بخشی می توانید برای کمک به آرامش بیشتر استفاده کنید.

4. یک دوست را با خود ببرید

حمایت یکی از اقوام یا دوستان می تواند شما را آرام کند. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا کسی می تواند شما را تا اتاق معاینه همراهی کند. حتی اگر نمی توانید در طول قرار خود با این شخص صحبت کنید، حضور او می تواند به شما کمک کند احساس امنیت، راحتی و آرامش داشته باشید.

5. کمی زودتر به دفتر بروید

استرس دیر رسیدن نیز می تواند اضطراب دندانی شما را افزایش دهد. بهتر است خیلی زود برای رسیدن خود برنامه ریزی کنید تا زمان کافی برای استراحت داشته باشید. چند دقیقه بیشتر نشستن در لابی، صحبت با کارکنان میز پذیرش، پرسیدن سوال یا استراحت می تواند به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

6. به دندانپزشک خود بگویید!

در حالی که مایه تاسف است که اضطراب دندانپزشکی بسیار رایج است، اما به این معنی است که دندانپزشک شما تجربه زیادی در کمک به افرادی مانند شما دارد. ترس خود را پنهان نکنید و حتما به دندانپزشک و تیم دندانپزشکی خود اطلاع دهید که عصبی هستید. دندانپزشک شما مراقبت و توجه شخصی را به شما ارائه می دهد تا به شما کمک کند تجربه ای آرامش بخش و لذت بخش داشته باشید.

7. سوالات زیادی بپرسید

در طول قرار ملاقات خود، حتماً هرگونه نگرانی، سؤال یا ناراحتی را بیان کنید. تیم دندانپزشکی شما برای کمک وجود دارد. آیا می خواهید در مورد یک ابزار یا درمان خاص بدانید؟ با خیال راحت سوال خود را بپرسید. یک تیم دندانپزشکی خوب خوشحال خواهند شد که به سوالات شما پاسخ دهند و شما را همیشه راحت کنند.

8. از مدیتیشن کمک بگیرید

مدیتیشن می تواند به آرامش ذهن و کاهش اضطراب شما کمک کند. این مقاله به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه: اثرات مدیتیشن بر استرس

9. حواس خود را پرت کنید

داشتن چیزی که حواس شما را پرت کند در حین کار روی دندان ها نیز می تواند به کاهش اضطراب دندان کمک کند. از قبل با دندانپزشک خود صحبت کنید. ببینید آیا می توانید تلویزیون یا فیلم تماشا کنید یا هدفون بپوشید و در طول قرار خود به موسیقی گوش دهید.

10. از بیهوشی استفاده کنید

از دندانپزشک خود بخواهید حتی در هنگام تزریق آمپول از بی حسی استفاده کند تا دردی احساس نکنید. برخی از دندانپزشکان همچنین ممکن است از اکسید نیتروژن، معروف به گاز خنده استفاده کنند، که گازی بی رنگ و بی بو است که قبل یا در حین عمل استنشاق می شود.

11. از تکنیک های کاهش استرس استفاده کنید

اگر ذاتاً فردی پر استرس و مضطرب هستید، بهتر است اقدامات جدی برای کاهش استرس و اضطراب خود انجام دهید. در این مقاله راه حل هایی را برای شما ارائه کرده ایم که می تواند به کاهش استرس شما کمک کند:

آخرین کلمه:

شما اولین فردی نیستید که با مشکل اضطراب دندان دست و پنجه نرم می کنید، افراد زیادی مانند شما هستند که با کمک این راه حل ها توانسته اند مشکل خود را حل کنند. امیدواریم شما هم یکی از این افراد باشید. اگر سوال یا نظری دارید، می توانید با ما در میان بگذارید.

منابع:

www.havredegracecosmeticdentist.com

www.greatlakesdental.com

www.healthline.com