14 عادتی که هنگام تمیز کردن باید از آن اجتناب کنید


همه ما به دنبال ترفندهایی هستیم که تمیز کردن را برای ما سریعتر و آسان تر کند. باورش سخت است، اما گاهی این ترفندها کار را سخت تر می کند! پس بهتر است این عادات را شناسایی و ترک کنید. در این مقاله شما را با برخی از عادت های نظافتی آشنا می کنیم که برای داشتن خانه تمیزتر و زمان بیشتری برای استراحت باید آنها را کنار بگذارید..

1. مدارک را به حال خود رها کنید

همیشه یک کوه کاغذ در گوشه خانه است. مجلات، بروشورها، پروژه های مدرسه، و صورتحساب ها روی هم انباشته می شوند و آشفتگی ایجاد می کنند.. شما باید از این اتفاق جلوگیری کنید. یک سبد یا جعبه را نزدیک ورودی خانه قرار دهید و تمام مدارک را در آن قرار دهید. سطل بازیافت یا کاغذ خردکن خود را در کنار این سبد قرار دهید. این سبد را حداقل یک بار در هفته مرتب کنید. از اسناد، قبوض و رسیدهای مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. از نقاشی ها و کاردستی های کودکان عکس بگیرید یا قاب بگیرید. روزنامه ها، اعلامیه ها و سایر کاغذهای بی فایده را دور بریزید.

2. بی توجهی به نظافت حمام

تمیز کردن حمام یک کار پر زرق و برق نیست، اما هیچ کس نمی تواند حمام کثیف را تحمل کند. بهترین کار این است که بعد از هر بار دوش گرفتن حمام را کمی تمیز کنید و سپس آن را ترک کنید.. قبل از بیرون آمدن از حمام، پرده های دوش را ببندید تا هوا بهتر گردش کند. اگر هوا به خوبی گردش نکند، پرده ها و کناره های دیوار کپک می زند.

حوله های مرطوب را روی زمین نگذارید. تمام حوله ها را فورا داخل ماشین لباسشویی بیندازید یا در خشک کن قرار دهید تا رطوبت از بین برود. حوله های مرطوب بوی کهنه می دهند و حمام را ناراحت می کنند. تمیز کردن حمام زمانی که تازه از حمام خارج شده اید فقط چند دقیقه طول می کشد، اما اگر آن را به تعویق بیندازید، ممکن است ساعت ها طول بکشد.

3. استفاده بیش از حد از مواد شوینده

چرا از مواد شوینده زیاد استفاده کنید وقتی می توانید هر جایی را با کمتری تمیز کنید؟ حتماً ویدیوهایی را در شبکه های اجتماعی دیده اید که در آن افراد در مدت زمان کوتاهی همه جا را با فوم و حباب فراوان تمیز می کنند.. تماشای این ویدیوها سرگرم کننده است، اما واقعاً نباید اینطور تمیز کنید زیرا تمام مواد شوینده روی سطوح مختلف می ماند و به راحتی پاک نمی شود. این لایه باقیمانده صابون نه تنها کثیفی را جذب می کند، بلکه خطرناک نیز هست.. مولکول های فعال در این لایه با مواد شوینده و سایر مواد واکنش داده و می توانند بخارات سمی تولید کنند. پس وقت و پول خود را هدر ندهید. طبق دستورالعمل روی بسته محصول از مقدار کمی ماده شوینده استفاده کنید و در نهایت سطح را با آب یا پارچه به خوبی تمیز کنید..

4. تمیز کردن با ابزار کثیف

چگونه می توانید از ابزارهای کثیف استفاده کنید و انتظار داشته باشید که نتایج خوبی بگیرید؟ اگر ماشین لباسشویی شما بوی بدی می دهد، احتمالاً باکتری های زیادی در آن وجود دارد. در نتیجه لباس های شما بوی بدی می دهد. اگر کیسه جاروبرقی شما پر از گرد و غبار باشد، دیگر قدرت مکش خوبی نخواهد داشت و اگر بخواهید سطوح مختلف را با پارچه کثیف تمیز کنید، تنها کثیفی ها را به اطراف منتقل می کنید..

این عادت را کنار بگذارید و بعد از هر بار استفاده از دستگاه و وسایل نظافتی، شستن و ضد عفونی کردن آنها را به خوبی فراموش نکنید.. اجازه دهید دستمال ها و اسفنج ها کاملا خشک شوند. سپس آنها را در یک کابینت مخصوص قرار دهید. در این فاصله آنها را به صورت دوره ای دور بیندازید و با دستمال و اسفنج جدید جایگزین کنید.

5. از یک حوله برای کل حمام استفاده کنید

دستمال مرطوب ضد عفونی کننده انتخابی عالی برای تمیز کردن سطوح مختلف حمام است، اما این دستمال مرطوب کوچک برای کل حمام کافی نیست.. مواد آنتی باکتریال کمی در این دستمال ها وجود دارد و خیلی سریع از بین می روند. بنابراین پس از چند دقیقه شما فقط باکتری ها را پخش می کنید و آنها هنوز روی سطح هستند. برای تمیز کردن حمام و توالت به چندین بسته دستمال مرطوب نیاز دارید. اگر این مقدار دستمال در دسترس نیست، از چند دستمال مرطوب و ضدعفونی کننده استفاده کنید.

6. جا گذاشتن ظروف کثیف در سینک

وقتی ظروف کثیف را در سینک رها می کنید، بستر ایده آلی برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند.. بهتر است به همه اعضای خانواده یاد دهید که ظرف های کثیف خود را در ماشین ظرفشویی قرار دهند یا بلافاصله آنها را بشویید.. این نه تنها زمان تمیز کردن آشپزخانه را کاهش می دهد، بلکه خطر آلودگی ظروف کثیف روی مواد غذایی و سطوح تمیز را نیز کاهش می دهد..

7. پوشیدن کفش بیرون از خانه

اگر هر بار که وارد خانه می شوید فقط چند ثانیه وقت بگذارید و کفش های خود را در بیاورید، زمان تمیز کردن بسیار کاهش می یابد.. با این کار ساده از ورود بسیاری از میکروب ها به خانه جلوگیری می کنید. یک صندلی یا نیمکت کنار درب ورودی قرار دهید و از همه اعضای خانواده بخواهید کفش های خود را در آورده و در جاکفشی قرار دهند.. در فصول سرد سینی یا ملحفه ای کنار در بگذارید تا کفش های خیس و گل آلود بپوشید. پس از خشک شدن کفش ها، آن ها را در کمد قرار دهید.

8. انباشته شدن غذا در یخچال

اگر می دانید اعضای خانواده تان غذاهای تکراری را دوست ندارند، چرا آنها را در یخچال نگه دارید؟ نگهداری نامناسب مواد غذایی باعث رشد کپک و باکتری می شود و تمیز کردن یخچال را بسیار دشوارتر می کند. پیشنهاد می کنیم اگر نمی خواهید بقیه غذایتان را زود بخورید، آن را در ظرف دربسته در فریزر قرار دهید یا در زمان پخت دقت بیشتری داشته باشید و به اندازه دلخواه بپزید..

9. ترک گرد و غبار

برای صرفه جویی در زمان، اتاق را از بالا به پایین تمیز کنید. ابتدا گردگیری کنید تا گرد و غبار روی زمین بنشیند و سپس جاروبرقی را بکشید تا این ذرات جمع شوند. فیلتر جاروبرقی را مرتب تعویض کنید تا گرد و غبار به محیط پخش نشود.

همانطور که گفتیم، یک دستمال ضدعفونی کننده کل حمام را به طور کامل تمیز نمی کند. در مورد گردگیر هم همینطور. هنگام گردگیری، به پارچه خود توجه کنید و وقتی پارچه خاکستری شد، بدانید که دیگر کثیفی را پاک نمی کند.. حوله را در ماشین لباسشویی بیندازید و با یک حوله تمیز دیگر ادامه دهید.

10. دستورالعمل ها را نخوانید

هر ماده شوینده یا پاک کننده روش استفاده خاص خود را دارد. برخی از آنها بلافاصله فعال نمی شوند و باید مدتی روی سطح باقی بمانند. برخی از آنها را باید آبکشی کرد و برخی دیگر را با دستمال پاک کرد. 30 ثانیه وقت بگذارید و دستورالعمل های محصول را بخوانید تا زمان تمیز کردن را کاهش دهید.

11. استفاده از مواد شوینده قوی

اگرچه استفاده از مواد شوینده بسیار قوی تمیز کردن را آسان می کند، اما اشتباه بزرگی است. عوامل تمیز کننده قوی می توانند به سطوح آسیب برسانند یا خطری جدی برای حیوانات خانگی و کودکان شما ایجاد کنند. برخی از مواد شوینده از جمله کلر دارای بخارات سمی هستند که در صورت استنشاق به ریه ها آسیب می رساند.. همیشه از ملایم ترین محصولات پاک کننده برای حفظ سلامت خود و خانواده تان استفاده کنید.

12. مرتب نمی شود تختخواب

وقتی تخت خواب شما نامرتب است، حتی اگر بقیه اتاق خواب مرتب و تمیز باشد، محیط نامرتب به نظر می رسد.. عادت کنید هر روز صبح به محض بیدار شدن، رختخواب خود را مرتب کنید. این عادت باعث ایجاد اتاق می شود (و شاید حتی کل خانه) ترتیب داده شود. ملافه های ساده را انتخاب کنید و خودتان را با بالش های زیاد پر نکنید. درست کردن تخت شما باید فقط چند دقیقه طول بکشد، بنابراین با طراحی یک چیدمان پیچیده به خودتان استرس وارد نکنید.

13. تمام نشدن کارها

همه ما در زندگی وقفه هایی را تجربه می کنیم، اما سعی کنید چیزی را ناتمام نگذارید. اگر میز اتو را بیرون آورده اید، تا زمانی که اتوکشی تمام نشده، در شبکه های اجتماعی حضور نداشته باشید.. کارت را تمام کن؛ میز اتو را به جای خود برگردانید و سپس استراحت کنید.

اگر زمان کمی برای تمیز کردن دارید، با کارهای کلی شروع کنید. زباله ها را دور بیندازید و وسایل را در جای مناسب خود قرار دهید. سپس اگر وقت داشتید شروع به گردگیری و جارو کنید.

14. دیر تمیز کردن

یکی از بدترین عادت هایی که باید ترک کرد، به تعویق انداختن کار است. بسیاری از ما تنبل هستیم و تا جایی که ممکن است کارها را به تعویق می اندازیم. سرانجام، ما با فاجعه ای روبرو هستیم که دیگر نمی توانیم از آن اجتناب کنیم.

با اعضای خانواده خود تمرین کنید که هر روز زمانی را برای تمیز کردن خانه اختصاص دهید. با این کار، تمیز کردن کل خانه چندان دشوار نخواهد بود.

آخرین کلمه

نظافت محیط خانه یکی از ضروریات زندگی است. اگر عادت های قدیمی و ناکارآمد خود را کنار بگذاریم، می توانیم زمان بیشتری را برای استراحت صرف کنیم. ما همچنین تمیز کردن را به یک روال جذاب و کارآمد تبدیل خواهیم کرد.

چه عادت های خوب و بدی برای نظافت خانه دارید؟ برای ما بنویسید و اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

کسب و کار خود را با سرمایه اندک شروع کنید

برای مدت محدود