16 توصیه برای مقابله با ترس از رانندگی + علت و علائم


ترس از رانندگی بسیار رایج است و افراد را از سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که رانندگی ممکن است برای برخی افراد طبیعی به نظر برسد، اما می‌تواند ترس، اضطراب و وحشت را در برخی دیگر برانگیزد. اگر ترس از رانندگی را تجربه می‌کنید، نشستن پشت فرمان می‌تواند شما را عصبی کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که علت ترس‌هایتان چیست و چگونه می‌توانید از این ترس‌ها رهایی پیدا کنید.

ترس از رانندگی چیست؟

اضطراب یا ترس از رانندگی، ترس و ناراحتی شدید در هنگام رانندگی با وسیله نقلیه است. افراد مبتلا به اضطراب رانندگی برای اجتناب از رانندگی تمام تلاش خود را می‌کنند. گاهی اوقات، این ترس می‌تواند آنقدر طاقت‌فرسا باشد که سوار شدن به ماشین برای شما سخت باشد، حتی زمانی که شما راننده نیستید. اضطراب رانندگی با نام‌های آمکسوفوبیا، موتورفوبیا یا آکروفوبیا نیز شناخته می‌شود.

در بیشتر موارد، ترس از رانندگی در رانندگان تازه کار و در حال تمرین رایج است. طبیعتاً با تبدیل شدن به یک راننده ماهر، این ترس می‌تواند از بین برود و قابل کنترل شود. با این حال، موارد متعددی وجود دارد که موتورفوبیا حتی پس از یادگیری نحوه رانندگی از بین نمی‌رود. برای اکثر رانندگان جدید، اضطراب رانندگی هنگام عبور از موانع جاده‌ای دشوار مانند رانندگی در مکان‌های شلوغ یا رانندگی در یک خیابان شلوغ آشکار است.

توجه به این نکته مهم است که اضطراب رانندگی فقط بر رانندگان جدید تاثیر نمی‌گذارد. رانندگان با تجربه نیز ممکن است به آمکسوفوبیا دچار شوند که معمولاً نتیجه یک تصادف، عامل روانی یا بسیاری از مسائل دیگر است. با کمال تعجب، ترس از رانندگی در بین رانندگان نسبتاً رایج است. با این حال، از آنجایی که میزان تاثیر آن بر رانندگی شما می‌تواند متفاوت باشد، ممکن است برای مدت طولانی مورد توجه قرار نگیرد. یک مثال عجیب افرادی هستند که رانندگی در شرایط خاص برایشان سخت است. به عنوان مثال، اگر نمی‌توانید در شرایط آب و هوایی خاص یا در زمان‌های خاص رانندگی کنید، ممکن است به موتور فوبیا مبتلا باشید.

علائم ترس از رانندگی چیست؟

علائم ترس از رانندگی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در حالی که برخی ممکن است فقط ناراحتی جزئی را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است هنگام تلاش برای رانندگی با عذاب شدید روبرو شوند. مانند بسیاری از فوبیاها، تشخیص ترس از رانندگی همیشه آسان نیست. به این ترتیب، اگر فکر می‌کنید ممکن است اضطراب رانندگی را تجربه کنید، انجام یک ارزیابی حرفه‌ای ضروری است. شایع‌ترین علائم و نشانه‌های ترس از رانندگی عبارتند از:

 • میل شدید به دور شدن از وسایل نقلیه
 • عرق کردن کف دست‌ها
 • تنفس سریع و پی در پی
 • سرگردانی
 • سرگیجه
 • گیجی
 • افزایش ضربان قلب
 • احساس از دست دادن کنترل
 • احساس غش

این علائم می‌تواند به صورت جداگانه یا ترکیبی رخ دهد. اگر هر زمان که در حال رانندگی هستید متوجه هر یک از این موارد شدید، ممکن است از اضطراب یا ترس از رانندگی رنج ببرید.

علت ترس از رانندگی چیست؟

هیچ توضیح خاصی وجود ندارد که چرا مردم ترس از رانندگی را تجربه می‌کنند. ایجاد حمله پانیک در هنگام رانندگی می‌تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی از عوامل قابل قبول رایج که ممکن است منجر به اضطراب رانندگی شود عبارتند از:

1. سابقه خانوادگی حملات اضطرابی

اختلالات اضطراب و هراس می‌تواند سابقه خانوادگی داشته باشد. اگر والدین شما با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کردند، این احتمال وجود دارد که شما نیز به این بیماری مبتلا شوید. با این حال، اگر یکی از والدین شما یا هر دو سابقه حملات هراس یا اضطراب داشته باشند، این بدان معنا نیست که شما مستعد موتورفوبیا هستید.

2. حوادث رانندگی

تصادف یک ترس بزرگ برای اکثر رانندگان است. یک فرد ممکن است به دلیل یک تصادف رانندگی آسیب‌زا که شاهد آن بوده یا خودش تجربه کرده است از رانندگی بترسد. علاوه بر این، یک مطالعه مستقل نشان می‌دهد که حدود 30٪ از رانندگان درگیر در تصادفات جاده‌ای در نهایت به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مبتلا می‌شوند.

3. استرس غیرقابل کنترل و تغییرات زندگی

استرس در صورت عدم مدیریت کافی می‌تواند منجر به تعدادی از شرایط و بیماری‌ها شود. استرس بر توانایی شما برای انجام بیشتر وظایف تاثیر می‌گذارد و به طور کلی اعتماد به نفس شما را در جنبه‌های مختلف کاهش می‌دهد. زمانی که استرس دارید یا تغییرات قابل توجهی در زندگی دارید، ممکن است رانندگی سخت‌تری را تجربه کنید و ایمان خود را به مهارت‌های رانندگی از دست بدهید.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را بخوانید: راهکارهای علمی رفع استرس

4. حملات پانیک

حملات پانیک شامل یک احساس اضطراب ناگهانی و شدید است که معمولاً غیرمنطقی است. حملات پانیک معمولاً با علائمی همراه است که می‌تواند برای فردی که آنها را تجربه می‌کند بسیار نگران‌کننده باشد. این علائم عبارتند از:

 • تعریق
 • ضربان قلب
 • تنگی نفس

از آنجایی که حملات پانیک بدون هشدار اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث ترس شما از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی شود که می‌تواند به دیگران یا خودتان آسیب برساند، مانند رانندگی.

تکنیک‌های غلبه بر ترس از رانندگی

برخی از ترس‌ها برای بقا و حفظ انسان مفید هستند. به عنوان مثال، اگر یک خرس را در نزدیکی خود ببینید، ترسی که تجربه می‌کنید شما را از نزدیک شدن به شکارچی باز می‌دارد. با این حال، برخی از ترس‌ها غیر منطقی و بی فایده هستند. اضطراب رانندگی یکی از این فوبیاها است. در دنیای امروز، رانندگی راحت یک مهارت دست کم گرفته شده است. چه در حال رانندگی به سمت محل کار یا مدرسه باشید، چه در یک سفر جاده‌ای هستید یا در شرایط اضطراری قرار دارید و باید به بیمارستان بروید، رانندگی در موقعیت‌های متعددی می‌تواند مفید باشد و باید آن را یاد بگیرید.

در این بخش چند نکته مفید وجود دارد که به تدریج به شما کمک می‌کند بر اضطراب رانندگی غلبه کنید:

1. با ترس از رانندگی روبرو شوید

وقتی صحبت از غلبه بر بیشتر فوبیاها می‌شود، قاعده کلی این است که باید رودررو با آنها روبرو شوید. تا زمانی که مایل به مقابله با ترس نباشید، در یادگیری نحوه کنترل خود و غلبه بر آن مشکل خواهید داشت. روندی تدریجی برای رویارویی و غلبه بر ترس از رانندگی ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر حتی با نشستن روی صندلی راننده مشکل دارید، این نقطه‌ای عالی برای شروع در چند روز اول خواهد بود.

سپس، به مرحله بعدی بروید، که می‌تواند شامل خارج کردن ماشین از پارک باشد. سپس سعی کنید حدود یک هفته در یک پارکینگ خالی رانندگی کنید و پس از آن به یک جاده باز بروید و به تدریج سطوح را افزایش دهید. در حین انجام این کار، احتمالاً با ترس وحشتناکی مواجه خواهید شد و می‌خواهید آن را رها کنید. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که هیچ میانبری برای غلبه بر فوبیا وجود ندارد. در حالت ایده‌آل، فعالیت‌ها باید شما را از منطقه راحتی خارج کنند. همانطور که به تمرین ادامه می‌دهید، به رانندگی عادت خواهید کرد.

2. قبل از رانندگی ذهن خود را آرام کنید

مانند بسیاری از اضطراب‌ها و فوبیاها، ترس از رانندگی ذهن شما را درگیر می‌کند و منسجم بودن یا پردازش افکار را به طور طبیعی تقریبا غیرممکن می‌سازد. این فقط وضعیت را بدتر می‌کند و باعث می‌شود احساس کنید نمی‌توانید رانندگی کنید. برای مقابله با این احساسات، می‌توانید هر زمان که قصد رانندگی دارید، محیطی آرام برای ذهن خود ایجاد کنید.

با تمرین منظم تکنیک‌های آرام سازی، دیواری بین ترس و ذهن خود می‌سازید. تکنیک‌های آرام‌سازی روزانه نیز می‌تواند ذهن شما را آرام کند و به شما در مقابله با استرس‌های روز، از جمله رانندگی، کمک کند. در اینجا یک تکنیک آرام سازی ساده و موثر وجود دارد که می‌توانید در طول روز از آن استفاده کنید:

 • چشمان خود را ببندید و روی تنفس خود تمرکز کنید. سعی کنید آرام باشید و کنترل تنفس خود را در دست بگیرید.
 • در حالی که از یک تا پنج می‌شمارید، به آرامی و عمیق از طریق بینی نفس بکشید.
 • در حالی که از یک تا پنج می‌شمارید، به آرامی از طریق دهان خود بازدم را انجام دهید.
 • این روند را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که احساس آرامش کنید. می‌توانید این تکنیک را چند بار در روز تکرار کنید.

3. تمرینات آرام‌سازی عضلات پیشرونده (PMR) را انجام دهید

می‌توانید از تمرینات آرام‌سازی عضلات پیشرونده (PMR) برای کنترل بیشتر ذهن و بدن خود استفاده کنید. با منقبض کردن و شل کردن عضلات هدف، آگاهی از حفظ و رها شدن تنش ایجاد خواهید کرد. برای شروع تکنیک‌های آرام سازی پیشرونده عضلانی، مشت‌های خود را به مدت ده ثانیه گره کنید و سپس آنها را برای ده ثانیه دیگر رها کنید. در طول تمرین روی تنشی که مشت و دست‌هایتان را ترک می‌کند تمرکز کنید.

در مرحله بعد، همین روند را با مجموعه‌ای از عضلات متفاوت تکرار کنید. می‌توانید از دست‌ها، به سمت سر، پایین، پشت و در نهایت پاها و انگشتان پا حرکت کنید. برای بهترین نتیجه، هر روز حدود 20 دقیقه به تمرینات PMR اختصاص دهید. این به شما کمک می‌کند تا آگاهی عضلانی و ذهنی خود را توسعه دهید و دفعه بعد که دچار حمله پانیک شدید، آمادگی بیشتری داشته باشید. این تمرینات عضلانی به شما کمک می‌کند:

 • خلق و خوی خود را کنترل کنید
 • دفعات حملات پانیک را کاهش دهید
 • تمرکز عمومی خود را بالا ببرید

4. مدیتیشن را امتحان کنید

مدیتیشن بهترین راه برای غلبه بر ترس از رانندگی و روبرو شدن با آن است. مدیتیشن یکی از موثرترین راه‌ها برای تقسیم کردن ترس‌ها، اضطراب‌ها و نگرانی‌های بیرونی است. با تمرکز بر لحظه حال، می‌توانید ذهن خود را طوری آموزش دهید که هر گونه حواس پرتی را از بین ببرد و بر روی کاری که در حال انجامش هست متمرکز بماند.

می‌توانید از این مقاله کمک بگیرید: 11 برنامه مدیتیشن و مراقبه

5. ماساژ درمانی انجام دهید

ذهن و بدن به گونه‌ای به هم مرتبط هستند که فراتر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می‌کنیم. افکار، عواطف و واکنش‌های فیزیکی ما همگی در شبکه‌ای پیچیده از تعاملات با هم گره خورده‌اند. به عنوان مثال، وقتی استرس یا اضطراب ناشی از یک تصادف رانندگی را تجربه می‌کنیم، بدن ما می‌تواند بار این احساسات را از طریق طیف وسیعی از علائم فیزیکی تحمل کند.

ماساژ درمانی با آرام کردن سیستم عصبی عمل می‌کند و به کاهش احساسات اضطراب و استرسی که اغلب در هنگام تجربه ضربه به فرد ایجاد می‌شود، کمک می‌کند. ماساژ می‌تواند به بهبود گردش خون و افزایش آرامش در سراسر بدن کمک کند، که به افراد اجازه می‌دهد در هنگام رانندگی احساس راحتی بیشتری داشته باشند. به طور کلی، ماساژ درمانی ابزاری قدرتمند برای کمک به افراد برای غلبه بر ترس خود از رانندگی پس از تصادف است و باعث تسکین جسم و روح از تنش و درد می‌شود.

6. جملات تاکیدی مثبت را تمرین کنید

با توجه به نکات بالا، واضح است که ذهن نقش مهمی در غلبه بر ترس از رانندگی ایفا می‌کند. یک راه ساده برای ایجاد اعتماد به نفس در رانندگی از طریق تاییدهای مثبت است. جملات تاکیدی مثبت جملات کوتاهی هستند که می‌توانید به طور مکرر در ذهن خود تکرار کنید تا به خود یادآوری کنید که توانایی غلبه بر موقعیت‌های چالش برانگیز را دارید. چند مثال از جملات تاکیدی مثبت عبارتند از:

 • من به خودم مطمئن هستم و ترس از رانندگی را برطرف خواهم کرد.
 • من معتقدم که ترس بر من نفوذی ندارد و بر آن غلبه خواهم کرد.
 • من به آرامی اما با اعتماد به نفس با ترس از رانندگی در زندگی‌ام دست و پنجه نرم می‌کنم.
 • من معتقدم راه حلی برای اضطراب رانندگی پیدا خواهم کرد.
 • من زندگی در لحظه حال را انتخاب می‌کنم و به مهارت‌های رانندگی و آینده‌ام اطمینان دارم.
 • من یک راننده محتاط هستم و با سرعت مجاز رانندگی می‌کنم. رانندگی با احتیاط رانندگی ایمن است.
 • من از رانندگی لذت می‌برم.

با تکرار مداوم این جملات تاکیدی، اعتماد به نفس خود را تقویت می‌کنید و هنگامی که از سایر نکات استفاده کنید، جملات تاکیدی مثبت قدرتمند و موثر هستند.

7. روی جاده‌ای که پیش رو دارید تمرکز کنید

اضطراب باعث می‌شود ذهن سعی کند هر سناریویی را که ممکن است اتفاق بیفتد، حساب کند. در بیشتر موارد، ذهن شما فقط بر روی مواردی که ممکن است هنگام رانندگی اشتباه پیش برود، تمرکز می‌کند و این فقط ترس از رانندگی را بدتر می‌کند. برای غلبه بر این، سعی کنید روی آنچه پیش رو دارید تمرکز کنید. به جای برنامه ریزی یا فکر کردن به اینکه چه چیزی ممکن است اشتباه باشد، روی جایی که هستید و کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید.

به عنوان مثال، اگر از عبور از پل‌ها می‌ترسید و تمام مدت رانندگی خود را با نگرانی در مورد اینکه هنگام رسیدن به پل چه اتفاقی می‌افتد بگذرانید، تمرکز و مهارت‌های رانندگی شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و احتمال اشتباه افزایش پیدا می‌کند. بهترین کار این است که روی جاده‌ای که در پیش دارید تمرکز کنید.

این مقاله را نیز بخوانید: کاهش و رفع استرس فوری

8. یک مقیاس اضطراب ایجاد کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر حملات پانیک بی سابقه هستند و می‌توانند در هر زمانی رخ دهند. این بدان معنی است که شما زمان کمی برای واکنش نشان دادن و بازگرداندن خود به حالت عادی دارید. با این حال، اکثر حملات به تدریج رخ می‌دهند و از همان الگوی همیشگی پیروی می‌کنند. اگر بتوانید این الگو را ترسیم کنید، متوجه می‌شوید که چه زمانی دچار حمله پانیک می‌شوید و بنابراین می‌توانید اقدامات عملی برای اصلاح وضعیت انجام ‌دهید. در اینجا نمونه‌ای از مقیاس اضطراب آورده شده است:

0 – آرامش: در آرامش کامل بوده و به طور طبیعی آرام هستید.

1- اضطراب خیلی خفیف: کمی عصبی و هوشیارتر از حد معمول هستید.

2- اضطراب خفیف: عضلات شما منقبض شده و گزگز می‌کنند و احساس می‌کنید پروانه‌ها در شکمتان پرواز می‌کنند.

3- اضطراب متوسط: ضربان قلب و تنفس شما در حال افزایش است و کمی احساس ناراحتی می‌کنید.

4- اضطراب مشخص: تنش عضلانی افزایش می‌یابد، احساس ناراحتی بیشتری می‌کنید و اکنون به این فکر می‌کنید که آیا می‌توانید کنترل خود را حفظ کنید.

5- وحشت خفیف: ضربان قلب شما تندتر و نامنظم می‌شود، احساس سرگیجه می‌کنید و می‌ترسید کنترل خود را از دست بدهید.

6- هراس متوسط: قلب شما تند تند می‌زند، در تنفس مشکل دارید و احساس سردرگمی می‌کنید.

7 تا 10 – حمله پانیک کامل: شما در حال تجربه وحشت هستید، از مرگ می‌ترسید و اکنون علائم حمله پانیک را نشان می‌دهید.

مقیاس اضطراب شما بسته به عوامل خاصی می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، این شکلی خام و مراحل پیشرفت یک حمله اضطرابی است. تشخیص اینکه در چه مرحله‌ای هستید و آنچه در ادامه می‌آید به شما کمک می‌کند بفهمید که چه کاری باید انجام دهید.

9. با فرضیات فاجعه بار خود مقابله کنید

عامل مشترک بیشتر ترس‌های غیرمنطقی این است که احتمال وقوع آنها کم است. با این حال، این ذهن را از فرافکنی آنچه ممکن است اشتباه باشد باز نمی‌دارد. اگر فقط بر روی وقوع ترس خود تمرکز کنید، برای غلبه بر آن مشکل خواهید داشت. ترس از رانندگی گاهی اوقات از یک تجربه مانند تصادف یا گیر کردن روی پل ایجاد می‌شود. پس از این تجربیات، ذهن شما فقط بر روی رویدادی متمرکز می‌شود که ممکن است دوباره برای شما اتفاق بیافتد. با این حال، در مواقع دیگر، اضطراب رانندگی می‌تواند از فرضیات و تصوراتی که در مسیر پیش رو در انتظار شماست ایجاد شود.

مواجهه با فرضیات خود یک راه عالی برای مقابله با اضطراب است. با این سوال شروع کنید که از چه چیزی در رانندگی می‌ترسید. مثلاً می‌تواند ترس از ضربه زدن به کسی، گیر کردن روی پل یا ایجاد تصادف باشد. خود را ارزیابی کنید تا هرگونه سوگیری و فرضیاتی را که ممکن است در ذهن داشته باشید، تعیین کنید. در مرحله بعد، هر یک از این فرضیات را بشکنید. به عنوان مثال، اگر از ایجاد تصادف می‌ترسید، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ در چنین شرایطی، باید به خود یادآوری کنید که رانندگی با دقت رانندگی ایمن است.

علاوه بر این، می‌توانید در کلاس‌های رانندگی اضافی شرکت کنید تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و در مکان‌های خالی رانندگی کنید تا از ماشین و جاده خود لذت ببرید.

10. یک محیط رانندگی مساعد ایجاد کنید

محیط اطراف شما تاثیر مستقیمی بر وضعیت روانی و رفاه شما دارد. اگر در ماشین خود احساس راحتی نمی‌کنید، احتمالاً هر زمان که سوار آن می‌شوید مضطرب خواهید بود. راه‌های مختلفی برای غلبه بر این اضطراب وجود دارد که موثرترین آن عادت کردن به خودرو است. چند دقیقه قبل از اینکه مجبور به رانندگی شوید، سوار ماشین خود شوید و فقط با آرامش بنشینید و محیط را تماشا کنید. این به شما کمک می‌کند که به فضا عادت کنید و می‌تواند باعث آرامش شما شود.

موسیقی آرام بخش نیز می‌تواند به آرامش شما کمک کند. همچنین قبل از رانندگی از تمیز بودن ماشین خود اطمینان حاصل کنید. به هم ریختگی می‌تواند ذهن شما را ناراحت کند و اضطراب را افزایش دهد. مسافران پر سر و صدا و شلوغ می‌توانند اضطراب شما را تشدید کنند. اگر شخص دیگری در ماشین است و شما احساس ناراحتی می‌کنید، از او بخواهید که سکوت کند و توضیح دهید که ممکن است در یک محیط کنترل نشده راحت نباشید. پوشیدن لباس راحت نیز به بهبود کنترل و آرامش شما در هنگام رانندگی کمک می‌کند.

11. از ذهن خود برای غلبه بر خود استفاده کنید

ذهن شما قدرتمندتر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. موتورفوبیا در ذهن ایجاد می‌شود، اما شما می‌توانید از همان ذهن برای غلبه بر این ترس استفاده کنید. اگرچه ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد، ورود به ذهن شما آنقدرها هم چالش برانگیز نیست. همانطور که در بالا ذکر شد، مقدار قابل توجهی از ترسی که احساس می‌کنید ناشی از فرضیات ایجاد شده در ذهن شماست.

با تجسم رانندگی موفقیت آمیز خود، می‌توانید بر باورهای منفی غلبه کنید و به توانایی‌های رانندگی خود اعتماد کنید. به سادگی چند دقیقه وقت بگذارید و خود را در حال رانندگی در یک جاده و عبور موفقیت آمیز از موانع تجسم کنید.

12. از یک دوست کمک بگیرید

اضطراب رانندگی گاهی اوقات می‌تواند هنگام رانندگی کردن به تنهایی رخ دهد، به خصوص زمانی که شما هنوز یک راننده تازه‌کار هستید. در چنین مواقعی، می‌توانید زمانی که در حال رانندگی هستید، شخصی را که با او راحت هستید، در ماشین قرار دهید. البته باید اطمینان حاصل کنید که به حضور طرف مقابل متکی نیستید، زیرا ممکن است همیشه آنجا نباشد. با این حال، زمانی که در حال ایجاد اعتماد به نفس در رانندگی هستید، کمک گرفتن از یک دوست ایده خوبی است.

همچنین می‌توانید با خانواده و دوستان نزدیک خود در مورد ترس از رانندگی خود صحبت کنید. داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی می‌تواند اعتماد به نفس رانندگی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. علاوه بر این، دوستان شما همچنین ممکن است نکاتی را در مورد چگونگی غلبه بر ترس از رانندگی به اشتراک بگذارند.

13. زندگی خود را به طور کامل ارزیابی کنید

یک جنبه از زندگی شما به راحتی می‌‌تواند به حوزه‌های دیگر سرایت کند. به عنوان مثال، زمانی که استرس دارید، بر سلامت، رژیم غذایی و کار شما تاثیر می‌گذارد. همین امر در مورد ترس از رانندگی نیز صدق می‌کند. در بسیاری از موارد علت این اضطراب در سایر حوزه‌های زندگی شما پنهان است. سایر جنبه‌های زندگی خود را ارزیابی کنید تا ببینید آیا عوامل مرتبط یا مسببی وجود دارد یا خیر.

به عنوان مثال، استرس می‌تواند منجر به شب‌های بی‌خوابی، احساس بی‌حالی و ناتوانی در تمرکز شود. این به نوبه خود می‌تواند بر توانایی و اعتماد به نفس شما در رانندگی تاثیر بگذارد. با حل مسائل مربوط به سایر زمینه‌های زندگی خود، می‌توانید یک فضای امن ایجاد کنید و مهارت‌های رانندگی خود را تقویت کنید.

14. وقت خود را روی صندلی مسافر بگذرانید

اگر در راننده‌ای تازه کار هستید یا مدتی است که رانندگی نکرده‌اید، قرار گرفتن در صندلی راننده می‌تواند آزاردهنده باشد. برای غلبه بر این احساس آزاردهنده می‌توانید مدتی را در صندلی سرنشین بگذرانید و با رانندگی سازگار شوید. در صورت امکان، از شخصی که با او راحت هستید بخواهید شما را به اطراف ببرد و فقط او را تماشا کنید.

تماشای رانندگی بدون زحمت شخصی دیگر شما را سرشار از اعتماد به نفس می‌کند. علاوه بر این، وقتی روی صندلی سرنشین هستید، ماشین‌های دیگر، جاده و رانندگی طبیعی‌تر به نظر می‌رسند، که به شما کمک می‌کند بر اعصاب خود غلبه کنید.

15. از درمان شناختی رفتاری کمک بگیرید

درمان شناختی رفتاری بر شناسایی الگوهای فکری و رفتارهایی متمرکز است که بر احساسات شما تاثیر می‌گذارد. این درمان شامل راه‌های جدیدی برای کنار آمدن با موقعیت‌هایی است که باعث اضطراب شما می‌شود و باعث می‌شود به توانایی خود در رانندگی اعتماد ‌کنید. درمان شناختی رفتاری شامل جلسات ساختار یافته با یک متخصص آموزش دیده است.

در طول جلسات، شما با درمانگر کار خواهید کرد تا افکار خودکار غیر مفید را شناسایی کنید، آزمایش‌های رفتاری را اجرا کنید و مکانیسم‌های مقابله‌ای جدید را بیاموزید. با این حال، تمرین آموخته‌های خود در خانه نیز به همان اندازه مهم است، به همین دلیل است که ممکن است به شما تکالیفی نیز داده شود.

16. در دوره آموزش رانندگی شرکت کنید

یکی از دلایل اصلی ترس مردم از رانندگی این است که آنها رانندگان جدیدی هستند و از مهارت‌های رانندگی خود مطمئن نیستند. بنابراین بهترین کار این است که در کلاس آموزش رانندگی شرکت کنند. وقتی آموزش‌های رانندگی را به خوبی بگذرانید، متوجه می‌شوید که ترس‌های قبلی را ندارید، زیرا می‌دانید چگونه برای هر موقعیتی که ممکن است در جاده‌ها ظاهر شود، آماده باشید.

کلام آخر

ممنون که تا پایان مقاله ما را همراهی کردید، امیدواریم خیلی زود بتوانید ترس از رانندگی را کنار بگذارید و با لذت رانندگی کنید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

منابع:

ezcareclinic.io

/www.impactmedicalgroup.com

/driving-tests.org