190000 نفر در سراسر جهان در صنعت ارزهای دیجیتال کار می کنند. سهم ایران چقدر است؟


بخش تحقیقاتی موسسه نروژی مدیریت سرمایه «K33» اخیرا گزارشی جامع از وضعیت صنعت ارزهای دیجیتال و تعداد افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند منتشر کرده است. در این گزارش سهم ایران از بازار کار صنعت ارزهای دیجیتال در جهان و آسیا بیان نشده است اما با روش هایی می توان این سهم را تخمین زد.

به گزارش AruzDigital، تحقیقات K33 نشان می دهد که در حال حاضر در مجموع 190000 نفر در صنعت ارزهای دیجیتال در سراسر جهان مشغول به کار هستند. در حالی که این عدد بسیار بیشتر از اعداد قبل از شروع بازار صعودی ارزهای دیجیتال در سال 2020 است، اما نسبت به 211000 مربوط به سال 2021 کاهش قابل توجهی دارد.

به گفته محققان K33، حدود یک سوم (62400 نفر) از افراد فعال در این صنعت در صرافی های ارز دیجیتال یا شرکت های کارگزاری کار می کنند و این مجتمع های تجاری نقش مهمی در پذیرش نیروی کار فعال در صنعت دارایی دیجیتال دارند.

تعداد افراد فعال در هر بخش از صنعت ارزهای دیجیتال.

محققان K33 این داده ها را با استفاده از روش هایی مانند جستجوهای LinkedIn، تحقیقات پایگاه داده شرکت در پلتفرم هایی مانند Crunchbase و جستجوهای اینترنتی با استفاده از هوش مصنوعی جمع آوری کردند.

سهم ایران از اشتغال در صنعت ارزهای دیجیتال چقدر است؟

بیش از 34 درصد از کارکنان صنعت ارزهای دیجیتال در کشورهای آسیایی (به علاوه استرالیا) زندگی می کنند و آسیا در مقایسه با سایر قاره ها رتبه اول را دارد. با این حال، ایالات متحده بیشترین جمعیت را در مقایسه با سایر کشورها دارد و میزبان 29 درصد از نیروی کار صنعت ارزهای دیجیتال است.

جمعیت افرادی که در صنعت ارزهای دیجیتال در هر قاره کار می کنند.

تصویر زیر سهم هر یک از کشورهای آسیایی از جمعیت 65900 نفری شاغل در صنعت ارزهای دیجیتال در آن قاره را نشان می دهد که البته نام ایران در بین آنها دیده نمی شود و احتمالاً سهم ایران در بخش مربوط به سایر کشورها (بقیه) لحاظ شده است. . هند، چین و سنگاپور در رتبه های اول تا سوم قرار دارند و کشورهایی مانند امارات متحده عربی و ترکیه از خاورمیانه نیز سهم قابل توجهی از نیروی کار آسیایی فعال در این صنعت دارند.

اگرچه موسسه K33 در این گزارش سهم ایران از جمعیت افراد شاغل در فضای ارزهای دیجیتال جهانی را مشخص نکرده است، اما گزارش های مشابه دیگری نیز وجود دارد که به تعداد شاغلان صنعت ارزهای دیجیتال کشور اشاره می کند.

به عنوان مثال، اوایل سال جاری موسسه مدیریت سرمایه Recap گزارشی از بهترین شهرهای ارز دیجیتال جهان منتشر کرد که در آن تهران به عنوان هفدهمین شهر برتر در این رتبه بندی شناخته شد.

رتبه بندی Recap از شهرهای دارای بهترین ارز دیجیتال در جهان.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط Recap، ۴۹ شرکت مرتبط با ارزهای دیجیتال تنها در تهران (نه در سایر شهرهای کشور) فعال هستند و در مجموع ۳۱۲ نفر از این شهر در این صنعت مشغول به کار هستند.

اما همانطور که از آمارهای مربوط به گسترش صنعت ارزهای دیجیتال و رشد کسب و کارهای فعال در این حوزه در سال های اخیر برمی آید، می توان گفت که داده های Recap در مورد ایران فاقد دقت لازم است.

گزارش های مربوط به پایان سال 2022 تنها دو صرافی داخلی فعال در تهران حاکی از آن است که این گروه ها در مجموع دارای 388 نیروی انسانی هستند. بنابراین آمار 312 نفر از کارکنان 49 شرکت تهرانی که توسط ریکاپ منتشر شده است با ارقام مورد انتظار فاصله زیادی دارد.

ضمناً اگر بخواهیم به آمار موجود در صفحه لینکدین شرکت های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال مانند محققین K33 مراجعه کنیم، باید گفت که فقط 10 تعویض به طور کلی ایرانی معروف 970 نفر آنها نیروی کار دارند. یعنی اگر سهم ایران در گزارش K33 به درستی سنجیده شود احتمالا کشور ما بیشتر از این است 1.5 درصد از نیروی کار فعال در این صنعت در قاره آسیا و فراتر از آن 0.5٪ مقامات فضای ارزهای دیجیتال را در مقیاس جهانی به دست گرفتند.

توجه داشته باشید که سنجش جمعیت فعال صنعت ارزهای دیجیتال ایران نیازمند تحقیقات آماری دقیق و گسترده تری است و آمار ذکر شده در این مقاله صرفا بر اساس داده ها و شبیه سازی روش جمع آوری اطلاعات موسسه می باشد. K33 محاسبه شده است.