25 عادت برای افزایش کیفیت زندگی در 5 زمینه مهم


آیا روزانه احساس ناامیدی می‌کنید؟ آیا احساس می‌کنید که هر روز با همان چرخه تکراری بیدار می‌شوید که بی پایان به نظر می‌رسد؟ آیا کیفیت زندگی شما در طول زمان کاهش یافته و در نتیجه انرژی، نشاط و اشتیاق به آینده را از دست داده‌اید؟ چیزی که به آن نیاز دارید افزایش کیفیت زندگی است، چند عادت فوق‌العاده وجود دارد که اگر بتوانید به آنها پایبند باشید تاثیر بسیار زیادی در افزایش کیفیت زندگی شما خواهد گذاشت. این مقاله را تا انتها بخوانید تا شما را با آنها آشنا کنیم.

تعریف کیفیت زندگی

ابتدا، بیایید منظورمان از “کیفیت زندگی” را توضیح دهیم. کیفیت زندگی، همانطور که در اینجا تعریف شده است، مجموع سلامت، شادی، سرزندگی، اوقات فراغت و درآمد شماست. این رویکرد به ترسیم تصویر بهتری از کیفیت کلی که افراد در معرض آن هستند کمک می‌کند. با این حال، بسیاری از مردم به سادگی کیفیت زندگی خود را با مقدار پولی که دارند تعریف می‌کنند، در حالی که پول فشارسنج خوبی است، اما معادله آن کامل نیست.

اکنون، پول دنیا را می‌چرخاند. افرادی که به پول و منابع دسترسی دارند مطمئناً می‌توانند بسیاری از زمینه‌های زندگی خود را بهبود بخشند. اما همچنین در مطالعات ثابت شده است که همان افراد از نظر آماری چندان شادتر نیستند. افزایش درآمد تنها با بهبود موقت شادی همراه است. در نهایت، سطح شادی دوباره به سطح پایه می‌رسد.

به گذشته خود فکر کنید. شاید ارتقایی دریافت کرده‌اید که بسیار خوشحال شدید یا شغلی رویایی پیدا کرده‌اید. برای مدت کوتاهی خوشحال بودید، اما زود گذر بود! وقتی پای سودهای پولی به میان می‌آید، خوشبختی برای همیشه دوام نمی‌آورد و تصویر کاملی نیست. در حالی که پول به شما امکان دسترسی به “چیزها” را می‌دهد، دلیلی وجود دارد که عبارت “بهترین چیزها در زندگی رایگان هستند” همیشه وجود دارد.

در سال 1971، دو روانشناس رفتاری، دونالد تی کمپبل و فیلیپ بریکمن، اصطلاح “تردمیل لذت‌بخش” را ابداع کردند که به “انطباق لذت‌گرا” نیز معروف است. این اصطلاح به تمایلات طبیعی انسان‌ها برای بازگشت به نقطه مشخصی از شادی پس از تغییرات عمده – مثبت یا منفی – در زندگی خود اشاره می‌کند.

بنابراین، نقطه تنظیم لذت بخش، پایه‌ای از شادی است که همه ما داریم و تمایل داریم به آن برگردیم، حتی پس از مواردی مانند یک رویداد آسیب‌زا یا یک پول بادآورده بزرگ از طریق برنده شدن در لاتاری. در مطالعه‌ای که توسط کمپبل و بریکمن منتشر شد، آنها نشان دادند که هم برندگان قرعه‌کشی و هم افراد پاراپلژیک مدتی پس از رویداد به سطح اولیه شادی بازگشتند.

افزایش کیفیت زندگی امکان پذیر است؟

اگر می‌خواهید کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید، باید این کار را با استفاده از ایجاد عادات خوب انجام دهید. شما باید عادات بد را حذف کنید و عادت‌های خوب را شکل دهید. عادات خوب به افزایش سطح شادی، سرزندگی، سلامتی، درآمد و اوقات فراغت کمک می‌کند و البته یک شبه نیز اتفاق نمی‌افتد. در اینجا عادات برتر برای کمک به افزایش کیفیت زندگی شما در 5 زمینه آورده شده است:

عادات نشاط‌آور برای افزایش کیفیت زندگی

وقتی نوبت به سطح کلی شادی ما می‌رسد، 5 عادت اصلی وجود دارد که می‌توانید آنها را به صورت روزانه برای افزایش سطح کلی شادی و رضایت خود اعمال کنید:

شماره 1 – لبخند بزنید، حتی زمانی که استرس دارید

اثرات لبخند بر استرس به خوبی مستند شده است. لبخند زدن به ارسال یک انگیزه قوی به ذهن کمک می‌کند که سپس شیمی عصبی شما را تغییر می‌دهد. مطالعات نشان داده است افرادی که به آنها گفته شد لبخند را روی صورت خود نگه دارند، پس از فعالیت‌‌های استرس‌زا ضربان قلب کمتری داشتند. اگر نمی‌توانید خود را مجبور به لبخند زدن کنید، یک مداد را در دهان خود قرار دهید و انحنای طبیعی دهان به شما کمک می‌کند تا عضلات لبخند را درگیر کنید. این کار را برای 15 تا 20 دقیقه در روز امتحان کنید. حتی اگر احساس افسردگی کنید، از اینکه چقدر خلق و خوی شما را بالا می‌برد، شگفت زده خواهید شد. (منبع)

شماره 2 – سپاسگزاری روزانه را فراموش نکنید

هر روز 15 تا 30 دقیقه را به فهرستی از چیزهایی که باید برای آنها سپاسگزار باشید اختصاص دهید. حتی اگر احساس می‌کنید چیزی برای شکرگزاری ندارید، به دنبال چیزی بگردید. شاید شما در تنگنای مالی هستید، اما حداقل در ذهن خود عقل و توانایی راه رفتن، صحبت کردن و استدلال دارید. اگر جستجو کنید، همیشه می‌توانید چیزی را پیدا کنید که بابت آن سپاسگزار باشید.

اغلب، وقتی به آن فکر می‌کنیم، روی چیزهایی تمرکز می‌کنیم که از آنها ناراضی هستیم. تا زمانی که چیزی را که بدیهی می‌دانستیم از دست ندهیم، مانند شخص، سلامتی، آزادی، شغل یا هر چیز دیگری، متوجه نمی‌شویم که چقدر زندگی خوبی داشته‌ایم. اما شما می‌توانید آن را تغییر دهید. هر روز از کائنات برای همه چیزهایی که هر روز دارید تشکر کنید و آن را به یک عادت تبدیل کنید.

شماره 3 – ارتباط برقرار کنید و عشق را گسترش دهید

یکی از عادت‌های آتشین که باید ایجاد شود و شادی کلی را تقویت می‌کند، پیوند و گسترش عشق است. کسی را در آغوش بگیرید یا بگذارید کسی شما را در آغوش بگیرد. تلفن را بردارید و به کسی بگویید که از او قدردانی می‌کنید، یا به سادگی به حرف‌های کسی گوش دهید. شما متعجب خواهید شد که علاقه‌ مندی به زندگی دیگران چقدر رضایت بخش خواهد بود.

این کار به یک تماس تلفنی یا ملاقات حضوری در روز نیاز دارد. ممکن است با کسی باشد که قبلا وقت خود را با او می‌گذرانید. به آنها بگویید که چقدر از آنها قدردانی می‌کنید. به آنها محبت و مهربانی نشان دهید. مطمئن باشید آنچه را که به دنیا عرضه می‌کنید، 10 برابر آن را پس می‌گیرید. این را به یک عادت تبدیل کنید تا ببینید که زندگی بسیار شادتری خواهید داشت.

شماره 4 – مدیتیشن برای افزایش کیفیت زندگی

تمرین هنر مدیتیشن باعث افزایش شادی کلی شما، کاهش استرس، کاهش فشار خون و کاهش اضطراب می‌شود. یک مطالعه اخیر که در JAMA’s Internal Medicine منتشر شده است، دقیقاً بیان می‌کند که مراقبه ذهن آگاهی استرس‌های روانی مرتبط با افسردگی، اضطراب و درد را کاهش می‌دهد.

برای رسیدن به این عادت تنها 15 دقیقه مراقبه ذهنی لازم است. ساکت بنشینید و در لحظه حال حضور داشته باشید. به گذشته یا آینده فکر نکنید. روی چیزها تمرکز نکنید یا نگران نباشید، فقط در لحظه باشید. با چشمان بسته ساکت بنشینید و به صداهای اطراف خود گوش دهید. حرکت هوا به داخل و خارج از ریه‌ها، گرمای خورشید را روی شانه‌ها و خنکی نسیمی که در سراسر اتاق حرکت می‌کند و… را احساس کنید. فقط حضور داشته باشید این تمام چیزی است که لازم است.

اگر دوست دارید مدیتیشن کنید این مقاله می‌تواند به شما کمک کند: مدیتیشن چیست؟

شماره 5 – یادگیری روزانه را در برنامه خود قرار دهید

یادگیری به طور روزانه برای شادی ما حیاتی است و بر سایر طیف‌های کیفیت زندگی ما نیز تاثیر می‌گذارد. یادگیری به ما امکان می‌دهد رشد کنیم، بالغ شویم، دانش تجربی از جهان به دست آوریم و در نهایت با بسترسازی برای زندگی شخصی و حرفه‌ای خود به رویاهای خود برسیم.

روزنامه، مجله، فیلم آموزشی، وبلاگ یا هر چیز دیگری که از آن به عنوان منبع یادگیری لذت می‌برید پیدا کنید. هر روز یاد بگیرید و 15 تا 30 دقیقه را صرف این کار کنید. شما مجبور نیستید به بلوک‌های زمانی بزرگ متعهد شوید. تا زمانی که هر روز به مدت کمی این کار را انجام می‌دهید، اما هر روز آن را انجام می‌دهید، به مرور زمان، این عادت به شما کمک می‌کند تا فرد بسیار شادتر و خوش اخلاق‌تری باشید.

عادات بهداشتی برای افزایش کیفیت زندگی

اینها عادات بهداشتی روزانه هستند که بر خلاف عادات بهداشتی سالانه مانند مراجعه به پزشک یا دندانپزشک، شما باید حداقل این 5 عادت بهداشتی را هر روز اعمال کنید:

شماره 1 – صبحانه بخورید

حتما قبلاً شنیده‌اید که صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است و این گفته دروغ نیست مطالعات نشان داده است که زنانی که حداقل یک بار در هفته صبحانه نمی‌خورند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم هستند. مطالعات همچنین نشان داده است که با خوردن صبحانه، مردان کمتر دچار بیماری قلبی می‌شوند.

فواید خوردن هر روز صبحانه بسیار بیشتر است و باعث افزایش حافظه و کاهش وزن و کاهش کلسترول بد می‌شود. بدن شما به یک صبحانه سالم، متعادل و مغذی نیاز دارد تا به عملکرد مطلوب در طول روز کمک کند بنابراین از آن غافل نشوید.

شماره 2 – هر روز 10000 قدم پیاده روی کنید

شاید نتوانید هر روز ورزش کنید. اما مطمئناً می‌توانید اطمینان حاصل کنید که حداقل 10000 قدم راه بروید. 10000 قدم پیاده روی فواید سلامتی فوق العاده‌ای دارد. خیلی اوقات، ما حتی نزدیک به 10000 قدم هم راه نمی‌رویم. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که 10000 قدم پیاده روی در روز نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه به کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت نیز کمک می‌کند.

اگر در حال حاضر زیاد پیاده‌روی نمی‌کنید، ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند. بنابراین بهتر است روال خود را تغییر دهید، برای مثال، اگر در حال حاضر برای رفتن به هر جایی رانندگی می‌کنید، شاید بهتر باشد کمتر از ماشین استفاده کنید. ممکن است در ابتدا این عادت دست و پا گیر به نظر برسد، اما به مرور زمان به آرامی این عادت را ایجاد خواهید کرد.

شماره 3 – 8 لیوان آب بنوشید

همه فواید آب برای سلامتی را می‌دانند. بدن انسان بالغ تا 60 درصد، مغز و قلب از 73 درصد و ریه‌ها از حدود 83 درصد آب تشکیل شده است. اما ما اغلب آب کافی مصرف نمی‌کنیم. ما معمولاً آب مورد نیاز خود را از نوشابه‌های شیرین، قهوه و سایر نوشیدنی‌های ناسالم دریافت می‌کنیم.

قانون کلی این است که حداقل 8 لیوان آب بنوشید که معادل 64 اونس است. اما اگر می‌خواهید فنی‌تر شوید و از دستورالعمل‌های علمی‌تر پیروی کنید، مؤسسه پزشکی تعیین کرد که مردان باید ۳ لیتر (۱۳ فنجان) و زنان ۲.۲ لیتر (۹ فنجان)  آب مصرف کنند.

شماره 4 – ویتامین‌ها و مواد معدنی را فراموش نکنید

اغلب اوقات، ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم را صرفاً از غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنیم دریافت نمی‌کنیم. با توجه به اینکه اکثر مردم انواع غذاها و نوشیدنی‌های عمدتاً ناسالم را مصرف می‌کنند، جای تعجب نیست که اکثرا دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند.

اطمینان از اینکه ویتامین‌ها و مواد معدنی مناسب را هر روز دریافت می‌کنید، فواید زیادی برای سلامتی دارد که فهرست کردن آنها طولانی است. اطمینان حاصل کنید که حداقل یک مکمل روزانه برای دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مورد نیاز بدنتان هر روز مصرف می‌کنید.

شماره 5 – مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ممکن است یک عادت بهداشتی ضروری به نظر نرسد، اما اینطور نیست. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در هر روز فواید زیادی برای سلامتی دارد. آنها به جلوگیری از بیماری لثه کمک می‌کنند، که اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی‌تری مانند بیماری قلبی، اختلال نعوظ در مردان و تاخیر در بارداری در زنان شود.

سایر عوارض جانبی بیماری لثه، زوال عقل و آرتریت است و بیمارانی که بیماری لثه را تجربه می‌کنند، مشکلاتی در زمینه از دست دادن حافظه، التهاب مفاصل و آرتریت روماتوئید نیز دارند.

عادات سرزندگی برای افزایش کیفیت زندگی

میزان انرژی‌ای که در یک روز دارید با عادت‌های شما ارتباط زیادی دارد. افرادی که عادات ضعیفی دارند، دچار کمبود انرژی و نشاط می‌شوند. عادات نه تنها بر وضعیت جسمانی، بلکه بر وضعیت ذهنی شما نیز تاثیر می‌گذارد.

شماره 1 – مدیریت زمان برای افزایش کیفیت زندگی

افرادی که به طور موثر زمان خود را مدیریت می‌کنند، انرژی و نشاط بیشتری دارند. مدیریت زمان نیاز به توجه روزانه و پیگیری امور مهم دارد. این به این معنی است که وظایف خود را مشخص کنید تا اهداف بلندمدت بسیار مهم را دنبال کنید و صرفاً به مسائل فوری که در طول روز پیش می‌آیند واکنش نشان ندهید.

مدیریت زمان را می‌توان با ایجاد لیست‌ها و ساختن وظایف روزانه بر اساس ترتیب اهمیت و فوریت آنها به دست آورد. مدیریت زمان همچنین شامل حذف عادات بدی مانند تعلل، تماشای بیش از حد تلویزیون، گشت و گذار بیش از حد در اینترنت و… است.

شماره 2 – حداقل 7 ساعت بخوابید

داشتن حداقل 7 ساعت خواب در هر شب برای شادابی شما بسیار مهم است. بسیاری از عملکردهای مهم در ذهن و بدن هنگام خواب انجام می‌شود. این فرصتی است که بدن ما برای استراحت و شارژ مجدد دارد. در حالی که ما در خواب هستیم، به اصطلاح، ذهن و بدن ناخودآگاه ما مشغول بازیابی، شارژ و انرژی مجدد است.

اکثر مردم از کمبود خواب رنج می‌برند که تاثیر کلی بر خلق و خو، انرژی، سلامتی و رفاه روانی دارد. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که خواب نه تنها به بهبود مواردی مانند حافظه کمک می‌کند، بلکه تاثیر زیادی در افزایش طول عمر، افزایش آگاهی و تحریک خلاقیت نیز دارد.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را نیز بخوانید: تاثیر بی خوابی بر مغز + عوارض | 8 راهکار برای درمان

شماره 3 – غذاهای سبز بخورید

برای اینکه بدن زنده بماند، باید سطح pH 7.365 را حفظ کند که در مقیاس کمی قلیایی است. هنگامی که ما غذاها را می‌خوریم، بدن آنها را تجزیه می‌کند و از اجزای معدنی اساسی آنها برای انرژی خود استفاده می‌کند. که می‌تواند ماهیت اسیدی (مانند شکر، قهوه و…) یا قلیایی (مانند میوه‌ها، سبزیجات و…) داشته باشد.

برای رفع نیاز قلیایی بدن، باید غذاهایی را بخوریم که طبیعت قلیایی دارند. بهترین نوع غذاها غذاهای سبز هستند. غذاهایی که طبیعت ارگانیک دارند مانند سبزیجات ریشه‌دار، میوه‌ها، لیمو، فلفل و… . اسید بیش از حد می‌تواند منجر به رفتن به کما و بیماری‌های دیگر و در موارد شدیدتر، مرگ شود.

شماره 4 – ورزش برای افزایش کیفیت زندگی

حداقل 20 دقیقه ورزش در روز می‌تواند فواید سلامتی زیادی داشته باشد. بیشتر مردم ورزش را به یک عادت تبدیل نمی‌کنند و به نوبه خود از کمبود نشاط رنج می‌برند. بدن نیاز به حرکت دارد. در حالی که 10000 قدم پیاده روی در روز سلامت کلی شما را افزایش می‌دهد، اما فواید آن با ورزش کردن یکسان نیست.

یک برنامه ورزشی ساده از مربی بگیرید و به آن پایبند باشید. صرف نظر از اینکه چه نوع ورزشی انجام می‌دهید، به سادگی کاری انجام دهید، آهسته دویدن، وزنه زدن، یوگا، یا هر فعالیت دیگری، صرفاً شروع کردن، به ایجاد این عادت به شما کمک می‌کند. انتظار نداشته باشید یک شبه از صفر به قهرمانی برسید. ایجاد این عادت زمان بر است. از گام‌های کوچک شروع کنید و با گذشت زمان به آرامی آن را به عادت تبدیل کنید.

شماره 5 – منبع الهام بخش خود را پیدا کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای افزودن نشاط به زندگی‌تان الهام گرفتن روزانه است. الهام شما چیست؟ چه چیزی شما را برمی‌انگیزد و انگیزه می‌دهد که به سمت رویاهای خود حرکت کنید؟

یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف، تصویرسازی است. تصاویر مطمئناً ارزش هزاران کلمه را دارند. با آویزان کردن آن عکس‌ها در جایی که روزانه می‌بینید، می‌توانید به خود کمک کنید تا از رویاهایتان الهام و انگیزه بگیرید. همه ما هر چند وقت یک‌بار کمی ناامید می‌شویم، اما اگر 15 تا 20 دقیقه را برای ورودی‌های الهام‌بخش صرف کنید، نتایج عظیمی خواهید دید.

عادات درآمدی برای افزایش کیفیت زندگی

چه بخواهید در ماه هزار دلار بیشتر به دست آورید، چه یک میلیون دلار، ایجاد عادات درآمدی خوب کمک می‌کند تا به این اهداف برسید. 5 عادت درآمدی محبوب را که باید به صورت روزانه اجرا کنید شامل موارد زیر است:

شماره 1 – اهداف را تنظیم و مرور کنید

تعیین و بررسی اهداف روزانه برای دستیابی به اهداف درآمدی شما مهم است. این یکی از بهترین عادت‌هایی است که می‌توانید برای دستیابی به اهداف پولی خود داشته باشید. هدف گذاری S.M.A.R.T.E.R.  شامل  (S)  خاص، (M)  معنی دار،  (A) قابل دستیابی، (R) مرتبط،  (T) اهداف محدود شده زمانی است که  (E) ارزیابی می‌شوند، و  (R) در هر زمان مجددا ارزیابی می‌شوند.

یک سیستم برای تعیین اهداف داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که هر روز درگیر هدف گذاری هستید. اهدافی را که برای شما مهم هستند دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که چک لیست‌هایی برای کمک به شما در دستیابی به آنچه می‌خواهید در طول زمان ایجاد کنید در اختیار دارید.

شماره 2 – 20٪ از درآمد خود را پس انداز کنید

اغلب اوقات، برای پیشبرد کار، باید به یک برنامه سخت پس انداز در یک دوره طولانی پایبند باشید. این پول فقط برای مواقع اضطراری نیست؛ این یک پول نقد لحظه‌ای است. این پولی است که باید زمانی استفاده شود که فرصت مناسب برای سرمایه گذاری ایجاد شود. حداقل 20 درصد از درآمد شما باید پس انداز شود تا سرمایه لازم برای فرصت‌های سرمایه گذاری وجود داشته باشد.

پس انداز شما باید خودکار باشد. یک حساب پس انداز راه اندازی کنید تا هر بار که پرداخت می‌کنید به طور خودکار مبلغی از حساب شخصی شما کسر شده و پس انداز شود.

شماره 3 – هزینه‌ها را پیگیری و حسابرسی کنید

بسیاری از مردم می‌توانند درآمد خود را بلافاصله به شما بگویند. آن‌ها می‌دانند که چقدر پول در می‌آورند. اما، اکثر مردم نمی‌توانند به شما بگویند که ماه گذشته برای یک موضوع خاص چقدر هزینه کرده‌اند. آنها به پولی که خرج می‌کنند توجهی نمی‌کنند و فقط حواسشان معطوف به درآمدشان است.

ردیابی و حسابرسی هزینه‌ها باید به صورت روزانه انجام شود. چه از یک دفترچه یادداشت یا یک صفحه گسترده دیجیتال استفاده کنید، مهم است که حساب هر پولی که خرج می‌شود را بدانید. نشتی‌های کوچک، کشتی‌های بزرگ را غرق می‌کند. عادت به خوردن لاته 5 دلاری در روز معادل 1825 دلار صرف قهوه در سال است. هر روز 20 دلار ناهار معادل 7300 دلار در سال است. تمام هزینه‌های خود را پیگیری و حسابرسی کنید.

شماره 4 – به دنبال آموزش و پرورش باشید

تحصیل یکی از مهمترین عادات درآمدی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. بدون آموزش، پیشرفت در شغل و درآمد به مرور زمان بسیار دشوار می‌شود و آموزش باید به صورت روزانه ایجاد شود نه چیزی که یک یا دو بار در سال اتفاق بیفتد. هر روز حداقل 30 دقیقه را صرف آموزش در حرفه خود یا سرمایه گذاری کنید.

اگر مشترک خبرنامه، مجله یا روزنامه‌ای در زمینه مورد نظر خود نیستید، اکنون زمان انجام این کار است. چه آن را به صورت آنلاین یا چاپی بخوانید، مشترک چیزی شوید که می‌تواند به پیشرفت شغلی شما کمک کند. حتما به دنبال آموزش دیدن در زمینه سرمایه گذاری باشید. هر روز را فقط کمی به یادگیری اختصاص دهید تا با گذشت زمان، نتایج فوق العاده‌ را ببینید.

شماره 5 – بودجه ریزی روزانه را ایجاد کنید

بودجه‌ای ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. این به شما اجازه می‌دهد تا در طول زمان پول خود را پس انداز کرده و سرمایه گذاری کنید. اگر به بودجه پایبند نباشید، پیشرفت و دستیابی به اهداف درآمدی خود بسیار سخت‌تر است. دانستن اینکه چقدر پول می‌توانید یا نمی‌توانید در روز خرج کنید، به شما کمک می‌کند تا پیشرفت کنید.

بودجه ماهانه خود را در نظر بگیرید و آن را به بودجه روزانه تقسیم کنید. تا جایی که می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید و تا آنجا که ممکن است برای پس انداز خود پول بگذارید. زمان به سرعت می‌گذرد، بنابراین مطمئن شوید که پول خود را در جای خوبی سرمایه گذاری می‌کنید.

عادات اوقات فراغت برای افزایش کیفیت زندگی

کاری که در اوقات فراغت خود انجام می‌دهید تاثیر بسزایی بر کیفیت زندگی شما دارد. 5 عادت وجود دارد که می‌توانید در صورت داشتن وقت برای خود، ایجاد کنید، که به طور قابل توجهی زندگی شما را بهبود می‌بخشد:

شماره 1 – سازماندهی کنید

“خانه تمیز = ذهن پاک.” چند دقیقه از اوقات فراغت خود را صرف سازماندهی محیط اطراف خود کنید. 5 دقیقه برای تمیز کردن میز و دور انداختن وسایل اضافی خود وقت بگذارید. وقتی سازماندهی کنید از اینکه کیفیت زندگی شما چقدر افزایش می‌یابد شگفت زده خواهید شد. البته سازماندهی فقط تمیز کردن نیست و مرتب و منظم بودن در هر زمینه‌ای دارای اهمیت است. سازماندهی ارتباط زیادی با ایجاد عادت‌هایی دارد که به شکل دادن به مسیر زندگی شما کمک می‌کند.

شماره 2 – به دیگران کمک کنید

اکثر مردم اوقات فراغت خود را به خود اختصاص می‌دهند. با این حال، برای افزایش کیفیت زندگی خود، استفاده از اوقات فراغت برای کمک به دیگران کمک خواهد کرد تا تفاوت زیادی ایجاد کنید. با کمک کردن، پیامی واضح به ضمیر ناخودآگاه خود می‌فرستید که هم، زمان و هم پولتان برای شما کافی است.

حتی اگر پول اضافی برای کمک ندارید، وقت خود را اختصاص دهید. افرادی وجود دارند که در شرایط سختی قرار دارند و به هر شکلی به کمک نیاز دارند،  دادن وقت یکی از بهترین هدایایی است که می‌توانید به آنها بدهید. هر روز مدتی را به جستجوی راه‌هایی اختصاص دهید که بتوانید به دیگران کمک کنید.

شماره 3 – اجتماعی شدن و شبکه سازی را یاد بگیرید

کیفیت زندگی خود را با معاشرت و شبکه سازی افزایش دهید. گفته شده است که 79٪ از افراد ثروتمند 5 ساعت یا بیشتر را صرف شبکه سازی می‌کنند، در حالی که فقرا 16٪ از وقت خود را صرف این کار می‌کنند.

4- کاری را انجام دهید که از آن می‌ترسید

هر روز یک کاری را انجام دهید که از آن می‌ترسید. با ایجاد این عادت، اوقات فراغت خود را به سطح بالاتری ببرید. “می‌ترسی چیکار کنی؟ چرا از انجام آن می‌ترسی؟” خیلی اوقات، ما نمی‌توانیم به دلیل ترس از چیزی جلوتر برویم. به نظر می‌رسد ترس و اضطراب برای ما فلج کننده است. بر ترس‌های خود غلبه کنید و خود را مجبور به انجام تنها کاری کنید که از انجام آن می‌ترسید.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را بخوانید: مدیریت استرس

5- کاری را انجام دهید که به تعویق انداخته‌اید

کاری را انجام دهید که هر روز آن را به تعویق می‌انداختید. این یک راه فوق العاده برای غلبه بر اهمال کاری و ایجاد عادت اوقات فراغت در پیشبرد زندگی خود است. فهرستی از همه چیزهایی که به تعویق انداخته‌اید ایجاد کنید. سپس، متعهد شوید که هر روز فقط 15 دقیقه را صرف انجام یکی از آن کارها کنید. حتی اگر نمی‌توانید آن را کامل کنید، مطمئن شوید که حداقل 15 دقیقه از وقت خود را صرف انجام آن کرده‌اید.

کلام آخر

اگر واقعا به دنبال افزایش کیفیت خود هستید باید عادت‌هایی را که معرفی کردیم در زندگیتان ایجاد کنید. با دست روی دست گذاشتن نمی‌توان چیزی را تغییر داد. ممنون که تا پایان ما را همراهی کردید، امیدواریم مطالب ارائه شده برایتان مفید بوده باشد، اگر نظر یا سوالی دارید می‌توانید با ما در میان بگذارید.

منبع:

wanderlustworker