3 محرک مهمی که مسیر بازار دیجیتال را در روزهای آینده مشخص خواهد کرد


در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری، ایالات متحده آمارهای مربوط به سه شاخص کلیدی شامل شاخص قیمت مصرف کننده، شاخص قیمت تولیدکننده و مطالبات بیکاری را منتشر خواهد کرد که هر کدام می توانند تاثیر بسزایی در تعیین جهت گیری بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند. برای روزهای آینده

به گزارش کوین دسک، نرخ تورم سالانه در آمریکا در ماه گذشته به 4 درصد کاهش یافت و ظاهرا از زمان اعلام نرخ قبلی، تورم در این کشور رو به کاهش بوده است. در همین حال، به نظر می رسد بانک آمریکا پس از یک دوره تثبیت، در پایان ماه جاری (26 ژوئیه/4 اوت) دوباره نرخ بانکی را افزایش دهد.

نرخ تورم یا شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ماه ژوئن در آمریکا قرار است فردا ساعت 16:00 در تهران اعلام شود. شاخص بهای تولیدکننده (PPI) یک روز پس از آن یعنی پنجشنبه هفته جاری منتشر می شود.

درجه کاهش تورم در این دوره می تواند تأثیر مستقیمی بر تصمیم فدرال رزرو در مورد افزایش یا عدم افزایش نرخ بهره در پایان ماه جولای داشته باشد و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال نیز منتظر مشاهده نرخ هایی هستند که ممکن است توجیه کننده عدم افزایش نرخ بهره برای دومین دوره باشد. دوره متوالی

بر اساس آمار موجود در ابزار FedWatch بورس شیکاگو، شانس افزایش نرخ سود بانکی در این مدت 94.9 درصد برآورد شده است.

رویکرد سختگیرانه بانک آمریکا تاکنون موفقیت آمیز بوده است و تورم در آن کشور را از 9 درصد در آگوست 2022 به 4 درصد در ماه می امسال افزایش داده است. البته اخیراً کارشناسان اقتصادی ابراز نگرانی کرده اند که ادامه این روند می تواند منجر به شکل گیری رکود شدید در اقتصاد آمریکا شود.

کاهش مداوم تورم ایالات متحده در ماه های اخیر.

1. شاخص قیمت مصرف کننده

شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده از زمان اوج خود در سال گذشته به طور پیوسته در حال کاهش بوده است. کارشناسان اقتصادی به طور کلی موافق هستند که CPI برای این دوره احتمالاً کمی بالاتر از 3٪ خواهد بود. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد Oanda نیز انتظار دارد تورم در این دوره 2.8 درصد باشد.

وی همچنین به نرخ اصلی تورم (Core CPI) اشاره کرد و گفت: این شاخص بدون احتساب هزینه های مواد غذایی و انرژی می تواند تحت تاثیر افزایش قیمت ها در بازار مسکن همچنان بالا بماند.

آنتونی ترنچف، بنیانگذار Nexo Group نیز اخیرا در اظهارنظری گفته است که اگر نرخ تورم ماه ژوئن در ایالات متحده در روزهای آینده کمتر از حد انتظار اعلام شود، بیت کوین می تواند به 35000 دلار برسد. نرخ ارسال شده بالاتر از آن چیزی است که کارشناسان انتظار دارند، ممکن است به زیر 30000 دلار بازگردد.

2. شاخص قیمت تولید کننده

شاخص قیمت تولیدکننده تغییرات قیمت را در سطح عمده فروشی (تولید) اندازه گیری می کند که مصرف کنندگان معمولاً در آینده با آن مواجه خواهند شد. PPI ایالات متحده در ماه می به 1.1% کاهش یافت که از 2.2% در ماه قبل و 1.5% مورد انتظار کاهش یافت. اکنون اتفاق نظر کارشناسان بر این است که این نرخ برای خرداد احتمالاً 0.4 درصد اعلام می شود.

3. مطالبات مربوط به بیمه بیکاری در ایالات متحده

آمارهای مربوط به مزایای بیکاری ایالات متحده برای هفته منتهی به 8 جولای (17 ژوئیه) نیز روز پنجشنبه منتشر خواهد شد. داده های اخیراً منتشر شده تصویر متفاوتی از بازار کار ایالات متحده ترسیم می کند. بر اساس آمار منتشر شده توسط مرکز تحقیقاتی “ADP”، بخش خصوصی در ایالات متحده در ماه ژوئن نزدیک به نیم میلیون شغل جدید ایجاد کرده است که دو برابر انتظار کارشناسان است.

این نتایج قوی و غیرمنتظره از ادامه سخت‌تر شدن سیاست‌های پولی توسط بانک مرکزی ایالات متحده حمایت می‌کند. بازار کار قوی به این معنی است که اقتصاد کشور در حال رشد است و معمولاً منجر به افزایش قیمت ها (افزایش تورم) در آینده می شود.

افزایش جزئی مطالبات بیمه بیکاری نسبت به دوره قبل و میانگین حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه ژوئن تا حدودی با نتایج قوی اشتغال بخش خصوصی در تضاد بود. حال، اگر در روز پنجشنبه شاهد افزایش مطالبات بیکاری باشیم، این مخالفت تنها قوی تر خواهد شد.