5 مزیت داشتن کارت اقامت ترکیه در سال 2024


کارت اقامت ترکیه یا کیملیک (Kimlik Kartı)، کارت شناسایی است که دولت ترکیه به اتباع خارجی دارنده یکی از انواع اقامت‌های این کشور اعطا می‌کند تا از آن برای احراز هویت خود در مراکز دولتی و استفاده از بعضی خدمات استفاده ‌کنند.

این کارت شباهت زیادی به کارت ملی دارد و به همه افرادی که به ‌روش‌هایی مانند اشتغال به کار، ازدواج، تحصیل، خرید خانه در ترکیه و… برای اخذ اقامت این کشور اقدام کرده‌اند، اعطا می‌شود. داشتن این کارت کاربردها و مزایای مختلفی دارد که در این مطلب می‌خواهیم درباره آنها صحبت کنیم.

کارت اقامت ترکیه یا کیملیک (Kimlik Kartı) چیست؟

برای جلوگیری از نقض حقوق بشر و ایجاد یک نظام شایسته، اجازه اقامت اتباع خارجی در کشور ترکیه بر اساس مبنای قانونی و در چارچوب یک سری حقوق و تعهدات اعطا می‌شود. طبق قانون ۶۴۵۸ اتباع خارجی و حمایت بین ‌المللی (YUKK)، کارت اقامت ترکیه به مدرک اجازه اقامت در ترکیه گفته ‌می‌شود. طبق قانون اتباع خارجی در ترکیه، اتباع خارجی که قصد اقامت بیش از مدت زمان تعیین شده بین کشور خود و ترکیه را دارند، باید کارت کیملیک و شماره شناسایی یا کیملیک نوماراسی دریافت کنند.

کیملیک کارت اقامت ترکیه دارای یک عدد ۱۱ رقمی است که با ۹۹ شروع می‌شود و تمامی اطلاعات شخصی فرد از جمله آدرس محل سکونت در آن ثبت شده‌ است. این کارت توسط اداره امور مهاجرت استان مورد نظر متقاضی صادر می‌شود و این حق را برای فرد خارجی ایجاد می‌کند که برای مدت معین و در یک منطقه معین در این کشور زندگی کند. حتی افرادی که برای اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری ملکی اقدام می‌کنند هم دولت تا زمان صدور پاسپورت، کارت اقامت صادر می‌کند. کارت اقامت انواع مختلفی دارد:

✓ کارت اقامت موقت

کارت اقامت موقت زمانی صادر می‌شود که یک فرد خارجی قصد اقامت در ترکیه از طریق روش خرید ملک، ادامه تحصیل و اشتغال به کار را دارد. این کارت‌ها رنگ بندی مختلفی دارند:

 • کارت رنگ صورتی برای افرادی که از طریق خرید ملک مسکونی و دانشجویی اقدام کرده‌اند
 • کارت آبی برای افرادی که از طریق اقامت کاری یا چالیشما ایزین اقدام کرده‌اند

✓ کارت اقامت دائم

پس از اتمام دوره اقامت موقت، در صورتی که فرد خارجی موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه شود، این کارت تغییر کرده و کارت دائمی برای فرد صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز و نحوه دریافت کارت اقامت ترکیه

برای دریافت کارت اقامت ترکیه و کارت کیمیلک ابتدا باید با یکی از روش‌های رایج برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنید. این روش‌ها شامل اخذ اقامت ملکی از طریق خرید خانه به ارزش حداقل ۲۰۰ هزار دلار، اخذ اقامت تحصیلی، اخذ اقامت کاری یا چالیشما ایزین و اقامت از طریق ازدواج هستند. پس از تایید درخواست شما، باید مدارک مورد نیاز برای درخواست کارت اقامت را فراهم کنید:

 • اصل پاسپورت و عکس پاسپورت متقاضی
 • پرینت رنگی فرم تکمیل شده درخواست اجازه اقامت (فرم راندو)
 • تصویر آخرین مهر ورود روی پاسپورت
 • اصل مدارک بیمه (sıgorta)
 • چهار قطعه عکس
 • کپی کارت اقامت برای کسانی که قصد تمدید اقامت خود را دارند
 • تایید آدرس محل سکونت از اداره نفوس
 • ترجمه و تایید سند ازدواج ( برای متاهل ها)
 • گرفتن سو پیشینه از ایران (فقط برای متقاضیان دریافت پاسپورت)
 • نومارتاژ و تاپو اکتیو کایدی از شهرداری (برای متقاضیان اقامت از طریق خرید ملک)
 • گواهی تولد از کنسولگری برای فرزندان زیر ۱۸ سال
 • حضانت فرزندان با تایید کنسولگری (اگر والدین هر دو اقدام به گرفتن اقامت نکنند و یکی از والدین به همراه فرزندان قصد گرفتن اقامت را داشته باشد)

داشتن کارت اقامت ترکیه چه مزایایی دارد؟

داشتن کارت اقامت و کیملیک دقیقاً مانند داشتن کارت ملی در کشور خودمان اهمیت دارد. کسانی که کارت کیملیک دریافت می‌کنند، می‌توانند از کاربردهای مختلف این مدرک شناسایی رسمی بهره‌مند شوند. در ادامه رایج‌ترین کاربردهای شناسه ترکی برای خارجیان مقیم این کشور را توضیح می‌دهیم:

✓ دسترسی به خدمات دولتی

کارت کیملیک برای دسترسی به طیف وسیعی از خدمات دولتی مانند دریافت شماره شناسایی مالیاتی (vergi numarası)، ثبت نام و خرید وسیله نقلیه، خرید سیم کارت، درخواست مجوز کار و غیره استفاده می‌شود.

✓ انجام امور مالی و بانکی

کارت اقامت برای انجام امور بانکی و مالی مانند افتتاح حساب بانکی، درخواست وام یا انجام معاملات در دفتر اسناد رسمی مورد نیاز است.

✓ دریافت خدمات درمانی و مراقبت‌های بهداشتی

کارت کیملیک برای دسترسی به بیمه خدمات مراقبت‌های بهداشتی در ترکیه از جمله بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و داروخانه‌ها استفاده می‌شود.

✓ انجام امور تحصیلی

داشتن کارت کیملیک برای ثبت نام در مدارس و دانشگاه‌های ترکیه الزامی است. البته در مراحل اولیه پذیرش در مراکز آموزشی ترکیه فقط داشتن پاسپورت کافی است.

✓ انجام امور روزمره

استفاده از کارت کیملیک ممکن است در انجام برخی امور روزمره هم نیاز شود. پس پیشنهاد می‌شود هر جا که می‌روید کارت شناسایی ترکی خود را همراه داشته‌ باشید.

مدت زمان اعتبار کارت کیملیک چقدر است؟

مدت زمان اعتبار کارت اقامت برای افراد مختلف، فرق دارد. به‌ عنوان مثال، دانشجویان ابتدا با ثبت نام در دانشگاه اقامت ۳ ماهه دریافت می­کنند. بعد از گرفتن برگه حضور در کلاس­های دانشگاه، کارت اقامت آنها با توجه به مقطع تحصیلی که دارند صادر می­شود، یعنی کاردانی ۲ ساله و کارشناسی ۴ ساله.

در مورد افرادی که از طریق دریافت اجازه کار در ترکیه کیملیک گفته‌اند، کارت اقامت به‌ صورت یک ساله صادر می‌شود و تمدید آن تا زمانی که کارفرما به شخص نیاز داشته‌ باشد و به درخواست شخص کارفرما قابل انجام است. دارندگان کارت اقامت که از طریق خرید ملک اقدام کرده‌اند هم اقامت یک ساله دریافت می­کنند، ولی می‌توانند هر ساله برای تمدید کارت اقامتی خود به اداره مهاجرت اقدام کنند.

جمع بندی

از اواخر سال ۲۰۲۲ تاکنون قوانین اقامتی ترکیه دستخوش تغییرات مختلفی شده است، از حذف اقامت توریستی گرفته تا افزایش مبلغ خرید خانه برای دریافت اقامت از ۷۵ هزار دلار به ۲۰۰ هزار دلار و احتمالا باز هم با آپدیت­هایی همراه باشد. اگر می­خواهید با روشی مطمئن و سریع به ترکیه مهاجرت کنید، پیشنهاد ما دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک است.

شما می‌توانید با کمک مشاور در یکی از مناطق ترکیه و استانبول که برای سرمایه گذاری هم مناسب است، با توجه به قیمت خانه در ترکیه و بودجه­تان یک ملک به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار بخرید و شهروندی این کشور را بگیرید. به‌ علاوه اینکه با پاسپورت خود می‌توانید مانند یک شهروند ترک از کلیه حقوق و مزایای شهروندی بهره مند شوید و محدودیت­های کارت اقامت سالیانه را نداشته باشید. اگر در این باره نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید به نشانی hometurkie.com مراجعه کنید.