5 نکته طلایی برای مدرن کردن آشپزخانهبسیاری از افراد خواهان تغییر دکوراسیون آشپزخانه هستند تا فضای زندگی را دلچسب‌تر و بهتر کنند. از آنجایی که این روزها دکوراسیون مدرن و مینیمال با استقبال و طرفداران بسیاری مواجه است، دیگر کمتر کسی با خرید لوازم قدیمی و سنتی دکور آشپزخانه را انجام می‌دهد.

البته برای این کار باید تعدادی نکته و مورد مهم را رعایت کرد تا در نهایت برای انجام امور روزمره نظیر آشپزی لذت‌بخش از زیباترین آشپزخانه برخوردار شد. از این رو این مطلب را به معرفی 5 نکته طلایی برای مدرن کردن آشپزخانه اختصاص داده‌ایم تا با کمک این نکات بتوان به جلوه دلخواه دست پیدا کرد.

استفاده از کابینت های مینیمال

کابینت‌های آشپزخانه از اولین اقلامی هستند که با ورود به آشپزخانه دیده می‌شوند و در واقع بیشترین فضای آشپزخانه را به خود اختصاص داده‌اند. به این ترتیب انتخاب طرح و مدل کابینت‌ها اولین قدم برای مدرن کردن آشپزخانه است. استفاده از کابینت‌های مینیمال بهترین انتخاب برای بخشیدن جلوه‌ای تازه به فضا و ایجاد یک تغییر بزرگ و چشمگیر است. به عنوان چند مثال برای ویژگی‌های انواع کابینت‌های مینیمال و مدرن که می‌توان از آن‌ها در نوسازی و تغییر فضای آشپزخانه استفاده کرد، این موارد قابل ذکر هستند:

 1. کابینت‌های مینیمال اغلب دارای طراحی ساده‌ای هستند و در آن‌ها از تاج یا پاخور استفاده نشده است.
 2. اکثر مدل‌های کابینت مینیمال با رنگ‌های روشن نظیر کرم و سفید تولید می‌شوند.
 3. این نوع کابینت‌ها فلت یا تخت و صاف هستند، به این معنا که طرح‌های خاص یا حتی دستگیره‌ای بر روی آن‌ها نصب نشده است و اکثراً دارای دستگیره مخفی یا مگنتی هستند.
 4. اگر کفپوش یا سرامیک آشپزخانه سفید است، کابینت‌های سفید و خنثی گزینه مناسبی خواهند بود.
 5. مدل‌هایی که طول زیادی دارند و تا سقف را پوشش می‌دهند، از کابینت‌های مینیمال پرطرفدار برای مدرن کردن آشپزخانه به حساب می‌آیند.
 6. اغلب این مدل‌ها از جنس گلاس و ام دی اف هستند.
 7. در بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن در کنار کابینت‌های مینیمال، از یک یا دو وسیله تزئینی و ساده نظیر گلدان‌های تک رنگ و سفید یا شیشه‌ای هم استفاده می‌شود.

استفاده از شیرآلات مدرن

قدم مهم بعدی که یکی از اصلی‌ترین موارد 5 نکته طلایی برای مدرن کردن آشپزخانه است، بهره‌گیری از شیرآلات مدرن می‌باشد. شیرآلات از اقلامی هستند که در طول روز به اندازه کابینت‌های آشپزخانه یا حتی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و از این طریق توجه زیادی بر روی آن‌ها است. پس به‌طبع در مدرن کردن فضا هم تأثیر خواهند داشت. به همین دلیل خرید شیرآلات گام بعدی زیبا و مدرن سازی فضا است و برای این کار باید به سراغ شیرآلات مدرن رفت. مدل‌های مختلفی از این نوع شیرهای آشپزخانه تولید شده‌اند که این موارد تعدادی از آن‌ها هستند:

 1. شیرآلات شاوری یا شلنگ‌دار از بهترین شیرآلات مدرن هستند که علاوه بر طرح‌های ساده و لوکس، انجام امور مختلف نظیر شستشو سبزیجات را با برخورداری از شلنگ سهولت فراوانی می‌بخشند‌.
 2. شیرآلات چراغ‌دار از مدل‌های پرطرفداری هستند که انتخاب مناسبی برای آشپزخانه‌های مدرن به حساب می‌آیند.
 3. شیرآلات فنری هم که تا حدودی مشابه مدل‌های شاوری عمل می‌کنند و شستشوی اقلام مختلف را ساده‌تر کرده‌اند، می‌توانند برای مدرن کردن آشپزخانه انتخاب مطلوبی باشند.
 4. شیرآلات دومنظوره یا تصفیه‌دار از دیگر مدل‌های شیرآلات مدرن هستند و علاوه بر برخورداری از ظاهر زیبا، موجب افزایش سلامت و بهداشت خانواده می‌شوند.
 5. شیرهایی به رنگ مات یا شیرآلات سفید هم انتخاب جذابی برای ست کردن با کابینت‌های مینیمال و سفید هستند.

استفاده از نورپردازی مخفی

استفاده از نورپردازی مخفی سومین نکته مهم از 5 نکته طلایی برای مدرن کردن آشپزخانه است که زیبایی فضا را دوچندان می‌کند. این نوع نورپردازی نه‌تنها برای مدرن سازی انتخاب هوشمندانه‌ای است، بلکه برای افزایش نور آشپزخانه هم کاربردی خواهد بود. در این روش افراد به سلیقه خود می‌توانند از نورهای مخفی در زیر کابینت‌ها یا سقف استفاده کنند و تغییر جذاب دیگری را به وجود آورند. برای همخوانی رنگ نور با رنگ کابینت‌ها می‌توان از رنگ سفید استفاده کرد. ضمناً در انجام این کار رنگ نور و نصب تخصصی آن دارای اهمیت زیادی است.

توجه به هارمونی رنگ ها در آشپزخانه

در مدرن سازی آشپزخانه و یا هر فضای دیگر، رنگ‌ها دارای اهمیت فراوانی هستند و بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند کلیه زحمات را از بین ببرد. البته این به معنای همرنگ کردن کلیه لوازم آشپزخانه نیست، هر چند که البته این ترفند هم می‌تواند به نوبه خود زیبایی چشمگیری داشته باشد، بلکه هدف ایجاد هماهنگی بین آن‌ها است. برای رعایت این نکته می‌توان از طریق دو روش اقدام کرد:

 1. استفاده از یک رنگ اما با طیف‌های رنگی تیره و روشن
 2. استفاده از رنگ‌های مکمل

برای مثال در صورت استفاده از رنگ کرمی برای کابینت‌های مینیمال، استفاده از شیرآلات مدرن با رنگ مشکی می‌تواند هارمونی جذابی ایجاد کند. همچنین در صورت استفاده از رنگ‌های طوسی، می‌توان از طوسی‌های تیره و روشن در قسمت‌های مختلف برای مدرن سازی آشپزخانه استفاده کرد.

توجه به استفاده از حداکثر فضا در دکوراسیون آشپزخانه

آخرین اقدام برای مدرن کردن فضای آشپزخانه و تازه کردن فضا، توجه به استفاده از حداکثر فضا در دکوراسیون آشپزخانه است. برای این کار استفاده از کابینت‌هایی که تا سقف را پوشش می‌دهند، ایده ساده و شیکی به حساب می‌آید. همچنین با به‌کارگیری فضاهایی که در دکوراسیون قدیمی مورد استفاده قرار نگرفته بودند، می‌توان میزان تغییرات را افزایش داد. برای مثال افراد علاقمند می‌توانند در فضای بالای پنجره تخته‌های چوبی و مینیمال نصب کنند و تعدادی وسیله ساده یا حتی گلدان بر روی آن قرار دهند. علاوه بر این موارد، با انجام این نکات هم می‌توان میزان استفاده از فضای آشپزخانه و به‌طبع مدرن سازی آن را بهبود بخشید:

 • استفاده از لوسترهای بزرگ اما چوبی و ساده گزینه جذابی است.
 • صندلی‌های پایه بلند یکی از جذابیت‌های چشمگیر در دکوراسیون مدرن هستند.
 • استفاده از میز غذاخوری با رنگ مناسب آشپزخانه از دیگر تکنیک‌های کاربردی است.
 • به‌کارگیری هودهای خاص نظیر هود آشپزخانه جزیره‌ای یا شومینه‌ای می‌تواند تغییر قابل توجهی در فضا ایجاد کند.

در نهایت توجه به این نکات در کنار در نظر گرفتن سلیقه و ایده شخصی می‌تواند به ایجاد آشپزخانه‌ای دلچسب و دلنشین کمک شایانی کند.