7 روش موثر برای افزایش خلاقیت کودکان


خلاقیت یکی از عناصر مهم زندگی افراد است که باید از کودکی آن را پرورش داد. عوامل مختلفی در رشد خلاقیت کودکان نقش دارند که از جمله مهمترین آنها نقش خانواده است. والدین با استفاده از روش های مختلف محیطی را ایجاد می کنند که در آن قوه تخیل کودک رشد کند و در زمینه خاصی مبتکر شود.

تقویت خلاقیت در کودکان به ویژه در سال های اول تولد به فرد کمک می کند تا سریعتر به هدف مورد نظر خود دست یابد. در این صورت رسیدن به نتیجه ای که در بزرگسالی مد نظرش است برای او راحت تر خواهد بود. البته باید در نظر داشت که برای داشتن فرزند خلاق باید با ویژگی های شخصیتی کودک خود آشنا باشید. در این مقاله از مجله ایده آل مگ با ما همراه باشید تا هفت راه موثر برای تحریک خلاقیت کودکان را به شما معرفی کنیم.

چرا تقویت خلاقیت در کودکان مهم است؟

احتمال موفقیت کودکان خلاق در زمینه های مختلف علمی، هنری و غیره بیشتر از همسالان آنهاست. به همین دلیل داشتن فرزندان خلاق و کنجکاو بسیار مهم است. چنین کودکانی در آینده می توانند با کمک تخیل خود تغییرات بزرگی را در خانه، مدرسه، محل کار و حتی در دنیا ایجاد کنند.

برای داشتن فرزندان خلاق باید از روش های مختلفی استفاده کرد. اول از همه باید بدانید که فرزند شما در کدام زمینه استعداد دارد یا در کدام فعالیت بیشترین علاقه را نشان می دهد. برای برانگیختن خلاقیت کودکان به آنها اجازه دهید به راحتی سوال بپرسند، آشپزی کنند، با چیزهای قدیمی چیزهای جدید بسازند و قوانین بازی را تغییر دهند. اگر فرزندتان را تحت فشار قرار دهید و به او آزادی عمل ندهید، فرزند خلاقی نخواهید داشت.

تربیت کودک خلاق و مبتکر

کودکان به دنبال راه ها و وسایل سرگرمی می گردند و ترجیح می دهند اوقات فراغت خود را در مناطقی بگذرانند که مورد علاقه آنهاست. در سال های اخیر استفاده از گوشی های هوشمند و کامپیوتر به ابزار اصلی تبدیل شده است که کودکان بیشتر وقت خود را با آن می گذرانند. مشکل اصلی این است که این وسایل کودکان را آنقدر به خود وابسته می کنند که دیگر هیچ علاقه ای به فعالیت های بدنی ندارند.

نکته منفی دیگر استفاده زیاد از کامپیوتر و گوشی های هوشمند است که هر روز قوه تخیل کودکان را ضعیف می کند. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید خلاقیت فرزندتان را شناسایی و تقویت کنید. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره خواهیم کرد.

1. به کودک خود ایده هایی برای نقاشی یا آشپزی بدهید

بسیاری از کودکان علاقه زیادی به نقاشی دارند. اگرچه ممکن است ایده های زیادی در ذهنشان نباشد. آنها نمی دانند چه چیزی را و چگونه بشکنند. این بهترین فرصت برای والدین است که با ارائه ابزار و پیشنهاد به آنها کمک کنند. به عبارت دیگر، والدین می توانند به فرزندان خود الهام بخشند. برای این کار می توانید به آنها پیشنهاد دهید که شخصیت کارتونی مورد علاقه خود یا بهترین وسیله ای را که دوست دارند بکشند.

راه دیگر این است که با کودک آشپزی کنید و به دنبال دستور العمل های جدید باشید. از فرزندتان بخواهید با شما آشپزی کند. با این روش کودک یاد می گیرد که مستقل باشد و به کسی وابسته نباشد. اگر می خواهید خلاقیت فرزندتان را افزایش دهید، سعی کنید با هم غذاهای جدید تهیه کنید.

2. اجازه دهید فرزندتان قوانین بازی را تغییر دهد

بازی ها علاوه بر سرگرم کننده بودن، به افزایش خلاقیت کودک کمک می کند. اما گاهی اوقات فرزندان شما ترجیح می دهند از قوانین بازی خارج شوند و آن را تغییر دهند. آنها می خواهند بازی های خود را با قوانین خود ایجاد کنند. پس از این تغییر استقبال کنید. در برخی موارد، تغییر قوانین منجر به ایجاد یک بازی جدید می شود که برای افراد لذت بخش تر است.

یکی دیگر از راه های افزایش خلاقیت کودکان این است که به آنها آموزش دهید تا نحوه استفاده از کالاهای آسیب دیده را تغییر دهند. در بسیاری از موارد، دستگاه های جدید و کارآمد را می توان با کمی تغییر در دستگاه های دور ریخته شده ساخت. چه کسی می داند شاید با تمرین این روش در آینده فرزند شما به یکی از مخترعان بزرگ جهان تبدیل شود.

3. فرزندتان را در مسیری که دوست دارد هدایت کنید

اگر می خواهید فرزندی با قوه تخیل قوی داشته باشید، باید به او فرصت دهید تا کارها و بازی هایی را که دوست دارد انجام دهد. همچنین از قوانینی که بچه ها تعیین می کنند پیروی کنید. البته در تمام این موارد فعالیت فرزندتان را زیر نظر بگیرید و در برخی مواقع او را راهنمایی کنید. هر چه فرزندتان را در مسیری که مورد علاقه اوست راهنمایی کنید زمینه موفقیت او بیشتر می شود.

4. بگذار حوصله شان سر برود!

بسیاری از والدین دوست ندارند کلمات “من حوصله ندارم” را از زبان فرزندان خود بشنوند. اما در واقع این جمله به این معنی است که فرزندان شما می خواهند کار جدیدی انجام دهند. باید به آنها اجازه دهید از خلاقیت خود برای طراحی یک فعالیت استفاده کنند و به خودکفایی برسند.

به آنها بگویید از تخیلات خود استفاده کنند و بازی ها و سرگرمی های جدیدی برای خود بسازند. بنابراین، سعی کنید برای او پاداشی در نظر بگیرید که او را تشویق کند تا سرگرمی جدیدی برای خود ایجاد کند.

5. با فرزندتان به تئاتر بروید

برای برانگیختن خلاقیت در فرزندانتان، آنها را به تئاترهایی ببرید که مناسب سنشان است. به این ترتیب آنها ناظر خوبی خواهند شد و یاد می گیرند که چگونه به جزئیات توجه کافی داشته باشند. مزیت دیگر این روش این است که دایره لغات کودک رشد می کند و بهتر می تواند از کلمات مناسب در موقعیت های مختلف استفاده کند.

داشتن دایره لغات غنی همه زمینه های ارتباطی مانند گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن را تقویت می کند. این موضوع برای موفقیت کودکان بسیار مهم است; زیرا یادگیری آنها در مدرسه و به طور کلی زندگی به درک آنچه می شنوند و می خوانند بستگی دارد.

6. از آنها دعوت کنید تا فعالیت های جدید را امتحان کنند

امتحان کردن فعالیت های جدید به آنها اجازه می دهد تا بدون ترس و ناامیدی از اشتباه کردن، تجربیات جدیدی به دست آورند. البته گاهی کودکان می توانند به دنبال ابزار و روش های خطرناک باشند. پس در این مسیر با آنها همراه باشید. در صورت لزوم آنها را راهنمایی کنید و پیشنهادهای مناسب به آنها بدهید.

از فرزندتان بخواهید فعالیت ها و تجربیات جدید خود را با شما و دوستانش به اشتراک بگذارد. با استفاده از این روش، هم کودک خود را در معرض تجربیات جدیدتر قرار می دهید و هم به او کمک می کنید تا یاد بگیرد که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند و مفاهیم را به اشتراک بگذارد. اشتراک گذاری فعالیت ها به کودکان این فرصت را می دهد که چیزهای جدیدی از دیگران بیاموزند.

7. به فرزندتان اجازه دهید سوال بپرسد

پرسیدن سوالات زیاد حس کنجکاوی کودک را تقویت می کند. پرسیدن سوال به کودک شما کمک می کند تا دنیای اطراف خود را بهتر و بیشتر درک کند.

این روش باعث ایجاد تفکر انتقادی در کودک و افزایش قدرت تخیل او می شود. پرسیدن سوالات نیز کودکان را به تفکر عمیق و تجزیه و تحلیل اطلاعات تشویق می کند. با تقویت توانایی ارزیابی و ترکیب اطلاعات، مهارت تصمیم گیری و حل مسئله آنها افزایش می یابد.

امتیاز شما برای این پست