9 دلیل شگفت انگیز که منجر به شقاق مقعدی می شود!دلایل ایجاد ترک متفاوت است. برخی از این دلایل تاثیر مستقیمی بر ظاهر شقاق مقعدی ندارند، اما می توانند عامل بروز این بیماری باشند که بهتر است با دانستن آنها از بروز شقاق مقعدی جلوگیری کنید.

یکی از موضوعات بحث برانگیز که امروزه در زندگی خودرویی ما رایج شده است و کم تحرکی، علت وقفه هاست. شقاق مقعدی یا زخم طولی مقعد یکی از بیماری هایی است که باعث درد، سوزش و در بسیاری از موارد خارش می شود.

اما چرا ما از اختلاف رنج می بریم؟ علت ترک دقیقا چیست؟ اگر این نوع سوالات بیماری شقاق ذهن شما را به خود مشغول کرده است، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با 9 دلیل شگفت انگیز که باعث ایجاد شقاق می شوند آشنا شوید.

تعریف شقاق مقعدی به زبان ساده

زخم، بریدگی یا شقاق طولی که در اطراف دهانه مقعد (لبه خارجی مقعد) یا در انتهای رکتوم (لبه داخلی مقعد) در مردان و زنان ایجاد می شود، شقاق مقعدی نامیده می شود. ترک شقاق یک وضعیت پزشکی بسیار دردناک است که می تواند شما را از انجام فعالیت های عادی روزانه باز دارد.

عوارض شقاق معمولاً با درد پس از اجابت مزاج، خونریزی قرمز روشن و اسپاسم عضله اسفنکتر مقعد همراه است. ولی چه چیزی باعث ایجاد شقاق دردناک می شود؟

علل اصلی شقاق مقعد در مردان و زنان

یکی از سوالات متداول بسیاری از بیماران این است که علت شقاق مقعد چیست؟ یا شکاف چیست و چگونه رخ می دهد؟

مهمترین و اساسی ترین دلیلی که می توانیم آن را «علت شقاق مقعدی» بنامیم همین است یبوست و خشکی مدفوع و- در واقع وقتی برای دفع مدفوع سفت و خشک خود زور می زنید، مجرای مقعد را تحریک می کنید. فشار و نیرویی که برای اجابت مزاج استفاده می کنید نه تنها باعث بیرون آمدن مدفوع می شود، بلکه باعث پارگی بافت مقعد یا همان افتادگی مقعد می شود.

از دیگر علل ایجاد شقاق مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. یبوست:

ننوشیدن آب، مصرف نکردن فیبر، میوه ها و سبزیجات تازه همگی دست به دست هم می دهند تا شما را دچار یبوست یا خشکی کنند. اگر یبوست دارید، باید فشار دهید تا برطرف شود. و هنگامی که مدفوع از مقعد خارج می شود، کانال مقعد حساس شده و دچار پارگی طولی در آن قسمت می شود.

در نتیجه درد تیراندازی کشنده و مزمنخونریزی قرمز روشن و احساس سوزش را تجربه خواهید کرد.

  1. اسهال مزمن:

از جمله علل ایجاد شقاق مقعد که ممکن است بعید به نظر برسد، اسهال مزمن و طولانی مدت است. اگر تعداد دفعات اسهال در دراز مدت زیاد است، باید اصرار بر اجابت مزاج داشته باشید. این باعث شکاف خواهد شد.

جالب است بدانید مردانی که عضلات قوی دارند، اگر به دلیل باز نشدن مقعد به راحتی و مجبور به اعمال نیروی بیشتری دچار یبوست شوند، احتمال ایجاد شقاق بیشتر می شود.

  1. بارداری و تولد:

افزایش فشار روی ناحیه لگن به دلیل وزن شکم و رحم در زنان باردار باعث بروز بسیاری از بیماری های مربوط به نشستن از جمله شقاق و بواسیر می شود. اگر به لگن فشار زیادی وارد شود و سپس دچار یبوست و اسهال شوید، احتمال شقاق افزایش می یابد.

زنان به دلایل مختلف از جمله بارداری یا یبوست و تغییرات هورمونی بسیار بیشتر از مردان در معرض شقاق قرار دارند.

  1. تغییرات هورمونی:

افزایش و کاهش سطح هورمون در دوران بارداری و قاعدگی در زنان از جمله مواردی است که منجر به نازک شدن پوست انتهای مقعد و ایجاد شکاف های مقعدی می شود.

  1. عدم فعالیت بدنی:

کنار هم نشستن و ورزش نکردن می تواند برای اختلال شدید عملکرد روده موثر باشد. در واقع، اگر تحرک نداشته باشید، روده هایتان تحرک کمتری دارند، یبوست خواهید داشت و در درازمدت از شقاق مقعدی حاد و مزمن رنج خواهید برد.

  1. خاراندن مداوم مقعد:

اگر فردی به هر نوع بیماری پوستی در انتهای راست روده یا بیماری های انگلی مبتلا باشد، با خارش مقعد نیز مواجه می شود. با خاراندن مکرر، شدید و طولانی مقعد، احتمال زخمی شدن این ناحیه افزایش می یابد و می تواند منجر به ایجاد شقاق مقعدی همراه با سوزش و خارش شود.

  1. رابطه جنسی مقعدی:

عضلات اسفنکتر (همان کانال مقعد) سفت هستند و خاصیت ارتجاعی ندارند. در نتیجه نفوذ مقعدی یا وارد کردن جسم خارجی به داخل مقعد می تواند به بافت اسفنکتر مقعد آسیب رسانده و باعث پارگی و شکاف آن شود.

رابطه مقعدی بسیار خطرناک است و اصلا توصیه نمی شود. سعی کنید از دخول از پشت خودداری کنید تا از عوارض دردناک از جمله شقاق مقعدی جلوگیری کنید.

  1. بیماری های التهابی روده و بیماری های مقاربتی:

در حالی که شقاق حاد و مزمن درمان نشده می تواند در دراز مدت منجر به بیماری هایی مانند سرطان رکتوم شود، بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون، سرطان یا حتی بیماری های مقاربتی مانند ایدز نیز در ایجاد شقاق نقش دارند.

  1. تمیز کردن بیش از حد ناحیه مقعد با دستمال های نامناسب:

اگر وسواس زیادی به شستن مقعد خود دارید یا آن را با حوله های خشن خشک می کنید، ممکن است به مقعد خود آسیب برسانید. چرا کشش بافت و خشکی بیش از حد در ایجاد زخم مقعد و ایجاد شقاق نقش دارد.

کلینیک لیزرشفا متخصص و مجرب فیشورتراپیست مقعد در تهران

یکی از مراکز تخصصی و تخصصی درمان علل شقاق در تهران با بیش از 17 سال سابقه در درمان و جراحی، کلینیک لیزر شفاست. این مجموعه با بیش از 20000 روش موفق برای بیماری های مقعدی با استفاده از لیزر، به بهترین کلینیک لیزر برای بیماری های رکتوم تبدیل شده است.

این مجموعه هرگز جراحی و لیزر درمانی را درمان قطعی مشکلات نشستن نمی داند. بلکه با توجه به شرایط و وسعت بیماری بهترین روش درمانی را از درمان های خانگی گرفته تا جراحی لیزری به بیماران توصیه خواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با کلینیک لیزر شفا و کارکنان آن می توانید به وب سایت این مجموعه به آدرس drtajbakhsh.ir مراجعه کنید.

/ توجه: این مطلب یک گزارش آگهی می باشد و سایت کوکا مسئولیتی در قبال خدمات وارد شده ندارد.