9 مورد از سرسخت ترین حیوانات مقاوم در برابر حرارت!


شگفت انگیز است که برخی از حیوانات، بر خلاف انسان، می توانند با موفقیت در شرایط آب و هوایی مختلف زندگی کنند و زنده بمانند. برخی از حیوانات در دمای زیر صفر زندگی می کنند و برخی دیگر در برابر گرما مقاوم هستند و بهترین شرایط زندگی برای آنها دمای بالا و گرمای بیشتر است.

دمایی که معمولاً افراد را به خانه ها و کولرهای قدرتمند و مدرن جذب می کند، برای حیواناتی که ابزاری برای بقا ندارند، حالتی خوشایند محسوب می شود. در این مقاله از مجله ایده آل مگ 9 حیوان که مقاوم ترین موجودات در برابر حرارت هستند را به شما معرفی می کنیم. برای شناخت آنها با ما همراه باشید.

1. شتر; صبور و پر انرژی

تقریباً همه می‌دانند که فیزیولوژی بدن شتر به آن توانایی زنده ماندن در بیابان‌هایی را می‌دهد که آب و غذا بسیار کمیاب است. قوز این حیوان مقاوم در برابر حرارت، چربی (نه آب) را ذخیره می کند تا در صورت نیاز به آن غذا بدهد.

شترها همچنین می توانند بیش از 20 گالن آب در یک زمان بنوشند. این مقدار آب آنها را هفت روز کامل بدون آب می کند. گلبول های قرمز بیضی شکل و البته ساختار بدن شتر به حفظ آب در بدن کمک می کند و آن را در بین حیوانات گرم زندگی بهترین می کند. به عنوان مثال، پوشش داخلی مرطوب بینی و منافذ بزرگ آن می تواند هنگام تنفس حیوان رطوبت را جذب و حفظ کند.

2. لاک پشت صحرا; آرام و پنهان

لاک پشت صحرا یکی دیگر از حیوانات مقاوم و مقاوم در برابر گرما است که در جنوب غربی ایالات متحده و شمال غربی مکزیک زندگی می کند. این حیوان گرما دوست با تونل زدن در زمین می تواند حتی 60 درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند.

لاک پشت صحرا تقریباً 98 درصد از زندگی خود را در زیر زمین می گذراند و در آنجا زندگی می کند. دو درصد باقی مانده گودال ها و تونل های زیرزمینی خود را برای یافتن غذا و تغذیه از گیاهان ترک می کنند. این حیوان نه تنها جزو حیواناتی است که در گرما زندگی می کنند و در بیابان زنده می مانند، بلکه عمر آن به 80 سال می رسد.

3. روباه شنی; کوچک و بی توصیف

روباه شنی در بیابان های شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می کند. درست در مناطقی که برخی از آنها سخت ترین جغرافیای کره زمین را دارند. یکی از این مناطق کویر لوت ایران است که جیوه در آن تقریباً به 71 درجه سانتیگراد می رسد. اما ساختار و شکل بدن این روباه که مقاوم ترین جانور در برابر حرارت محسوب می شود، توانایی زندگی و زنده ماندن در این دمای بالا را به آن می دهد.

پاهای خزدار روباه شنی به او اجازه می دهد تا بدون دردسر یا آسیب بر روی شن های سوزان راه برود. ادرار غلیظ آن نیز آب موجود در بدن این حیوان گرما دوست را خوب و به اندازه نیازش می کند. علاوه بر این، متابولیسم بسیار کم و اندازه کوچک به طور قابل توجهی مصرف انرژی روباه شنی را کاهش می دهد. این حیوان بیشتر در شب ها که هوا خنک تر است شکار می کند.

4. الاغ وحشی یا دیبوکالیس; گوش دراز از گرما

دیبوکالی یا الاغ وحشی یکی دیگر از خاص ترین حیواناتی است که در هوای گرم زندگی می کند. این حیوان در نواحی شمال شرقی آفریقا زندگی می کند که دمای آن تقریباً به 50 درجه سانتیگراد می رسد. دیبوکالی گوش های بزرگی دارد که از آن برای خنک کردن خود در زیر آفتاب داغ کویر استفاده می کند.

5- موش کیسه دار جربوآ; موجودی کوچک و عجیب

جربوآ جونده و چیزی بین موش و کانگورو است. مانند کانگورو، این حیوان دارای پاهای عقبی بلندی است که به او اجازه می دهد به طور موثر حرکت کند و در صورت لزوم در شن های بیابان های محل زندگی خود حفاری کند. برای محافظت از خود در برابر گرما، پیک در گودالی که حفر کرده زندگی می کند.

این حیوان گرما دوست آب خود را از رطوبت موجود در حشرات و پوشش گیاهی که از آنها تغذیه می کند به دست می آورد. بر این اساس در شرایط کم آب زیستگاه های بیابانی آفریقایی و آسیایی خود زنده می ماند. جربوآ که به آن موش کانگورو نیز می گویند، تمام آب غذایی را که می خورد جذب می کند و مدفوع کاملاً خشک و لجنی مانند دارد.

6. بیلبی بزرگ، استرالیایی گرما دوست

بلبی گوش بزرگ یک کیسه‌دار استرالیایی است که برای فرار از گرما و زندگی در دماهای سردتر به اعماق زمین پناه می‌برد. پاهای جلویی این حیوان مقاوم در برابر حرارت، پنجه های بلندی دارد که نه تنها به حفاری کمک می کند، بلکه علوفه و پوشش گیاهی را نیز پیدا می کند که از آنها تغذیه می کند. بیلبی نیز مانند جربوآ، تمام رطوبت و آب مورد نیاز خود را از غذا دریافت می کند.

7. شترمرغ، بی تفاوت به گرما و شرایط سخت

شترمرغ یکی از حیوانات بومی آفریقا است. چیزی که آن را به یکی از بادوام ترین حیوانات مقاوم در برابر حرارت تبدیل می کند، تکنیک های تنظیم حرارتی است که از آن استفاده می کند. این تکنیک ها دمای بدن شترمرغ را نسبتا ثابت نگه می دارد. پرهای این پرنده بزرگ به او اجازه پرواز نمی دهد. اما برای او نقش یک چتر غول پیکر در برابر خورشید را بازی می کنند.

تا جایی که هیدراتاسیون (توانایی بدن در جذب آب) به شترمرغ کمک می کند، این حیوان می تواند گرم زندگی کند و با خوردن گیاهان آب مورد نیاز خود را تامین کند. اما هیدراتاسیون زیاد و تعریق ممکن است باعث شود آنها پس از مدتی مستقیماً آب بنوشند.

8. مورچه نقره ای صحرا; پرتلاش و پرتلاش

مورچه نقره ای صحرا یکی دیگر از حیواناتی است که در صحراهای بزرگ آفریقا زندگی می کند و در لیست حیواناتی قرار دارد که در گرما زندگی می کنند. به همین دلیل به آن مورچه صحرا می گویند. این مورچه در دمای نزدیک به 120 درجه فارنهایت زنده می ماند. بر خلاف بسیاری از حیواناتی که در جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند، یعنی. سایر حیوانات مقاوم در برابر گرما، او در طول روز به جستجوی غذا می پردازد. مورچه نقره ای از پوشش گیاهی برای غذا استفاده می کند. هنگامی که این مورچه غذا می زند، این کار را خیلی سریع انجام می دهد و در عرض 10 دقیقه به گیاه می رسد و سپس به سرعت به لانه های زیرزمینی که برای زنده ماندن در گرما ساخته است باز می گردد. این به او کمک می کند تا در طول روز خنک شود.

9. خرس آبی، ترموفیل آب

در این لیست از 9 حیوانی که در گرما زندگی می کنند، خرس آبی عنوان کوچکترین حیوان را به خود اختصاص داده است. البته، هر دو کوچکترین و پایدارترین، نه تنها در گرما، که در هر شرایطی به حیات خود ادامه می دهند. تاردیگرید موجودی میکروسکوپی است که در آب زندگی می کند.

این موجود می تواند در دمای 100 درجه سانتیگراد زنده بماند و به حالتی بین مرگ و زندگی می رود. آنها همچنین چندین دقیقه در دمای منفی 272 درجه سانتیگراد دوام می آورند که فقط یک درجه بالاتر از صفر مطلق است.

هنگامی که این موجود عجیب از آب خارج می شود، به حالتی شبیه مرگ کامل می رود و متابولیسم آن تقریباً متوقف می شود، سپس یک بار در آب فعالیت خود را از سر می گیرد. خرس آبی می تواند چندین دهه در این حالت دوام بیاورد. بنابراین، در میان سرسخت ترین حیوانات مقاوم در برابر حرارت، خرس آبی سرسخت ترین است!

چالش گرمایش جهانی

همه حیواناتی که در گرما زندگی می کنند، با چنین محیط سختی سازگار شده اند. اما تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین مستلزم آن است که هم حیوانات مقاوم به گرما و هم سایر حیوانات سریعتر با این تغییرات سازگار شوند.

حقیقت این است که حیوانات نمی توانند به سرعت با گرمایش جهانی سازگار شوند. زیرا سازگاری فرآیندی آهسته و تدریجی است که شامل تغییراتی در ژن ها، صفات و رفتار در نسل ها می شود.

متأسفانه حیوانات با تهدیدات دیگری مانند از دست دادن زیستگاه، خشکسالی، آتش سوزی، بیماری و فعالیت های انسانی روبرو هستند.

بنابراین، بهترین راه برای محافظت از حیوانات در برابر گرمایش زمین، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و محدود کردن افزایش دمای کره زمین است.

امتیاز شما برای این پست