iui چیست; همه چیز درباره این روش درمان ناباروری


IUI (تلقیح داخل رحمی) نوعی لقاح مصنوعی است. در این روش اسپرم ها شسته و غلیظ می شوند و در زمان تخمک گذاری مستقیماً داخل رحم قرار می گیرند. این روش به اسپرم سالم کمک می کند تا به لحظه آزاد شدن تخمک از تخمدان ها نزدیک شود. در این مقاله به این سوال که iui چیست پاسخ می دهیم و همه چیز را در مورد این روش درمان ناباروری می گوییم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

iui چیست؟

لقاح داخل رحمی (IUI) نوعی لقاح مصنوعی و درمان ناباروری است که در آن اسپرم مستقیماً در رحم قرار می گیرد. در بارداری طبیعی، اسپرم باید از واژن به دهانه رحم، رحم و سپس به لوله های فالوپ برود. تنها 5 درصد از اسپرم ها می توانند از واژن به رحم راه پیدا کنند.

هنگامی که تخمدان ها یک تخمک را آزاد می کنند، آن تخمک به لوله فالوپ می رود، جایی که لقاح با ترکیب آن با اسپرم انجام می شود. اما با آی یو آی، اسپرم جمع آوری، شسته و غلیظ می شود تا فقط اسپرم با کیفیت بالا باقی بماند.

این اسپرم مستقیماً با یک کاتتر در رحم قرار می گیرد تا به لوله های فالوپ نزدیک شود. IUI دسترسی اسپرم به تخمک را آسان‌تر می‌کند زیرا باعث صرفه‌جویی در زمان و مسافت برای سفر می‌شود. بنابراین احتمال بارداری افزایش می یابد.

IVF اغلب قبل از سایر درمان های گران قیمت و تهاجمی ناباروری توصیه می شود. این امکان وجود دارد که این درمان با اسپرم شریک زندگی فرد یا اهداکننده اسپرم انجام شود. علاوه بر این، زنان باید برای اطمینان از آزاد شدن تخمک در طول تخمک گذاری، داروهای باروری مصرف کنند.

دلیل انجام IUI چیست؟

ناباروری یک دلیل رایج برای IUI است. البته در کشورهای خارجی خانم هایی که می خواهند بدون همسر و استفاده از اهدا کننده اسپرم بچه دار شوند نیز از این گزینه استفاده می کنند. در زیر بررسی خواهیم کرد که تحت چه شرایطی پزشک می تواند تلقیح داخل رحمی را ارائه دهد.

1. مشکلات مخاط دهانه رحم

دهانه رحم واژن را از رحم جدا می کند. مخاط تولید شده توسط دهانه رحم به اسپرم کمک می کند تا از واژن و رحم عبور کند و به لوله های فالوپ برسد. مخاط غلیظ شنا کردن اسپرم را دشوار می کند. در IUI، اسپرم از دهانه رحم عبور می کند تا مستقیماً به رحم برسد.

2. کم بودن تعداد اسپرم یا مشکلات ناشی از آن

تجزیه و تحلیل اسپرم بخشی از درمان ناباروری است که تعیین می کند آیا اسپرم شریک زندگی شما کوچک، ضعیف، کند یا عجیب است و آیا همسر شما اسپرم کافی دارد یا خیر. تلقیح داخل رحمی به حل این مشکلات کمک می کند زیرا فقط اسپرم های با کیفیت بالا برای این درمان انتخاب و استفاده می شود.

3. استفاده از اسپرم اهدایی

IUI زمانی استفاده می شود که فرد بخواهد از شخص دیگری غیر از اسپرم همسرش استفاده کند. این روش زمانی استفاده می شود که شوهر اسپرم نداشته باشد یا اسپرم او آنقدر بی کیفیت باشد که قابل استفاده نباشد.

4. اختلال نعوظ یا انزال

تلقیح داخل رحمی زمانی انجام می شود که مرد توانایی نعوظ یا انزال را نداشته باشد یا نعوظ را حفظ کند.

5. حساسیت به منی

در برخی موارد نادر، زنان ممکن است به مایع منی شوهرشان حساسیت داشته باشند. در این صورت واژن آنها می سوزد، متورم می شود و قرمز می شود. آی یو آی روشی موثر برای درمان این افراد است زیرا با شستن اسپرم، پروتئین های حساسیت زا حذف می شوند.

6. عدم اطمینان در مورد علت ناباروری

زمانی که پزشک نمی تواند علت ناباروری را تشخیص دهد، تلقیح داخل رحمی را توصیه می کند.

IUI از ابتدا تا انتها چقدر طول می کشد؟

مدت زمان عمل IUI از ابتدا تا پایان تقریباً 4 هفته (28 روز) است. یک سیکل قاعدگی منظم نیز تقریباً به همان اندازه طول می کشد. قبل از شروع IUI، زوج باید به طور کامل معاینه شوند که شامل آزمایش خون، آنالیز اسپرم، سونوگرافی و سایر روش های تشخیصی است.

برخی از افراد باید به مدت 5 روز از داروهای خوراکی باروری استفاده کنند یا تا 2 هفته تزریق کنند. این امر احتمال تخمک گذاری و آزاد شدن چندین تخمک را افزایش می دهد. البته همه افراد به این داروها نیاز ندارند.

فرآیند لقاح و تزریق اسپرم تنها چند دقیقه طول می کشد. پزشک ممکن است از فرد بخواهد که حدود 15 دقیقه پس از لقاح دراز بکشد. 2 هفته پس از لقاح، فرد می تواند آزمایش بارداری انجام دهد.

iiu چه مراحلی دارد؟

مراحل IUI بسته به برنامه درمانی و نظر پزشک می تواند کمی متفاوت باشد، اما معمولا شامل مراحلی است که در زیر توضیح داده ایم.

1. تخمک گذاری

پزشک باید دقیقاً بداند چه زمانی تخمک گذاری می کنید زیرا دانش برای تزریق اسپرم در زمان مناسب مهم است. زمان تخمک گذاری را می توان با کیت پیش بینی تخمک گذاری خانگی که هورمون لوتئین کننده را تشخیص می دهد انجام داد. این کار با آزمایش خون نیز قابل انجام است.

پزشک همچنین ممکن است با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال به دنبال علائم تخمک بالغ باشد. گاهی اوقات به فرد گنادوتروپین جفتی انسانی (hGC) یا سایر داروهای باروری تزریق می شود تا سعی شود یک یا چند تخمک آزاد کند. تخمک گذاری معمولا 10 تا 16 روز پس از اولین روز پریود در فرد اتفاق می افتد. لقاح (قرار دادن اسپرم در رحم فرد) معمولاً 24 تا 36 ساعت پس از تشخیص هورمون LH (در خون یا ادرار) یا پس از تزریق hGC رخ می دهد.

2. تهیه اسپرم

در روز عمل IUI همسر شما باید یک نمونه اسپرم تازه را به مرکز درمان ناباروری ارائه دهد. در برخی موارد می توان نمونه را از قبل آماده کرد و تا زمان استفاده توسط مرکز درمان منجمد کرد. اسپرم برای IUI با فرآیندی به نام «شستشوی اسپرم» آماده می‌شود که در آن مقداری از اسپرم طبیعی به شکل غلیظ استخراج می‌شود.

3. واکسن

تلقیح آسان است و فقط چند دقیقه طول می کشد. شما فقط باید روی میز معاینه دراز بکشید و سپس پزشک یک اسپکولوم را وارد واژن شما می کند، درست مانند زمانی که پاپ اسمیر انجام می دهید. در مرحله بعد یک کاتتر از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود. در نهایت پزشک نمونه اسپرم شسته شده را به داخل رحم تزریق می کند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که 10 تا 30 دقیقه پس از لقاح دراز بکشید. سپس حاملگی رخ خواهد داد. ممکن است بعد از IUI به شما پروژسترون داده شود. این هورمون به حفظ پوشش داخلی رحم کمک می کند و شانس لقاح را افزایش می دهد. ۲ هفته بعد از IUI می توانید تست بارداری بدهید.

آمادگی برای IUI

قبل از تلقیح داخل رحمی باید به طور کامل معاینه شوید و آزمایش های باروری انجام دهید. همسر شما هم باید آزمایش و معاینه شود. این معاینات و آزمایشات عبارتند از:

 • معاینه رحم؛
 • سونوگرافی رحم؛
 • بررسی مایع منی؛
 • بررسی عفونت های مقاربتی یا سایر بیماری های عفونی؛
 • آزمایش خون.

همچنین ممکن است پزشک مصرف اسید فولیک را حداقل 3 ماه قبل از بارداری توصیه کند.

چه عواملی به موفقیت آی یو آی بستگی دارد؟

 • سن؛
 • استفاده از داروهای بارداری؛
 • سلامت بدن؛
 • علت ناباروری

احتمال موفقیت IVF چقدر است؟

صرف نظر از علت ناباروری، سن مهمترین عامل در تعیین احتمال موفقیت آی یو آی است. اکثر مراکز درمان ناباروری توصیه می کنند این روش قبل از 40 سالگی انجام شود تا شانس بارداری افزایش یابد. با بالا رفتن سن، تخم مرغ کمتر می شود و کیفیت آن نیز کاهش می یابد. میزان بارداری IUI بر اساس سن به شرح زیر است:

 • 20 تا 30 سال: 17.6 درصد
 • 31 تا 35 سال: 13.3 درصد
 • 36 تا 38 سال: 13.4 درصد
 • 39 تا 40 سال: 10000
 • بالای 40 سال: 5.4 درصد

تعیین جنسیت با IUI

IUI تعیین جنسیت برای زوج هایی است که می خواهند فرزندی با جنسیت خاص داشته باشند، زیرا احتمال انتقال برخی بیماری ها از والدین به فرزند پسر بیشتر از فرزند دختر است.

در حال حاضر IUI با فناوری MicroSort تنها روش علمی اثبات شده برای افزایش شانس پسر یا دختر شدن است. در این روش اسپرم‌ها پس از مرحله مرتب‌سازی به دو گروه اسپرم‌هایی که پسر تولید می‌کنند و اسپرم‌هایی که تولید دختر می‌کنند، تقسیم می‌شوند.

آیا لقاح داخل رحمی دردناک است؟

برای IUI نیازی به بیهوشی نیست و این روش بدون درد است. البته ممکن است در حین جراحی و بلافاصله پس از لقاح کمی ناراحتی و گرفتگی را تجربه کنید.

هزینه IUI چقدر است؟

هزینه IUI به مرکز باروری، سابقه پزشکی شما، داروهایی که مصرف می کنید و آزمایش تشخیصی بستگی دارد. با این حال، در مقایسه با سایر روش های درمان ناباروری مانند IVF کوچکتر است. این هزینه در کشورهای خارجی بدون بیمه 300 تا 4000 دلار در هر سیکل قاعدگی است. در کشور ما بسته به مرکز باروری 2 تا 3 میلیون تومان است.

آی یو آی در کدام روز پریود انجام می شود؟

روز IUI به سرعت پاسخ بدن فرد به داروهای باروری بستگی دارد. اما معمولا IUI در اواسط سیکل قاعدگی، در حدود روز 10 تا 14 (روز اول پریود)، مشابه زمان معمول تخمک گذاری انجام می شود.

آی یو آی برای چه کسانی کار می کند؟

احتمال موفقیت این روش بستگی به علت ناباروری دارد. IUI برای کسانی که ناباروری غیرقابل توضیح، مشکلات مخاط دهانه رحم یا مشکلات انزال دارند بهترین کار را انجام می دهد. در شرایط خاصی مانند ناهنجاری های لوله فالوپ، اندومتریوز یا مشکلات شدید اسپرم، IUI به خوبی کار نمی کند. برای این مشکلات، درمان هایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) ممکن است موثرتر باشد.

تفاوت بین iui و ivf چیست؟

IUI با IVF متفاوت است زیرا در روش اول لقاح در لوله فالوپ انجام می شود، اما در IVF تخمک و اسپرم در خارج از بدن (در آزمایشگاه) بارور می شوند و سپس به عنوان جنین در رحم قرار می گیرند. هزینه IUI کمتر از IVF است. همچنین IUI کمتر از IVF تهاجمی است. همچنین احتمال موفقیت آی یو آی در سیکل قاعدگی کمتر است.

نتیجه

اگر باردار نمی شوید، با متخصص زنان خود صحبت کنید. افراد زیادی درگیر این مشکل هستند و فرصت های زیادی برای کمک به آنها وجود دارد. آی یو آی تنها یکی از این گزینه هاست و با کمک پزشک می توانید بهترین درمان ناباروری را برای افزایش شانس بارداری انتخاب کنید.

تو گفتی

نظر شما در مورد iui چیست؟ آیا تجربه خاصی در رابطه با آن دارید؟ نظر خود را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود، می توانید آن را برای دوستان خود نیز ارسال کنید.

منبع دیگر: my.clevelandclinic

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.